AnasayfaBlogOnline Eğitim Hayatımızı Nasıl Değiştirdi?
Online Eğitim

Online Eğitim Hayatımızı Nasıl Değiştirdi?

01 Ekim 2021
Online Eğitim Hayatımızı Nasıl Değiştirdi?

Bir konu hakkında çok hevesiniz var ama bir türlü derinlemesine inip öğrenemiyorsunuz. Kendi çabalarınız araştırmalarınız bir yere kadar sonuç veriyor. Mutlaka yardım almalısınız ama mümkün değil  neden mi? Ya bulunduğunuz şehir de bu konu üzerine açılmış bir kurs yok ya gidip katılamayacağınız kadar uzak bir yerde üstelik saatleri de size uymuyor ya da artık bu kursa katılmak için yaşınız tutmuyor

Büyük üzüntü değil mi?

İşte artık değil. Birçok üniversitenin ya da eğitim kurumunun bünyesin de bulundurduğu eğitimcileriyle açtığı online kurslar mevcut üstelik birçoğu ücretsiz ve katılması çok kolay herhangi bir maddi ücret ödemeden hatta evinizden dahi çıkmadan her zaman başında oturduğunuz bilgisayarınızın ya da eliniz de bulunan telefonunuz yardımıyla dersleri dinleyip istediğiniz konu da eğitim alabilirsiniz.

İster sabah ister akşam ister gece kendi çalışma ve yaşama düzeninize göre ayarlayabilir hayatınız da hiçbir şeyi aksatmadan katılabilirsiniz. Online eğitimler genellikle klasik eğitimlerden daha az pahalıdır. Ayrıca, belirli kitaplar ya da kurs materyallerinin maliyeti yerine yine eğitimcilerin yönlendirdiği internet ortamında bulunabilecek ücretsiz dokümanlara ulaşabilirsiniz. Üstelik online kurslar ücretsiz sunulmaktadır.

2020 yılında Korona virüsü tüm dünyayı esir aldı. Herkes evlere kapandı ve okullar kapatıldı. İşte o zaman online eğitim tam olarak hayatımıza girdi. Okullar, hatta bazı iş yerleri online olarak devam etti. Online eğitimi bilmeyen kimse kalmadı. Okullardaki online eğitimin yanı sıra, online olarak birçok kurs ortaya çıktı. Zaten evde olduğumuz için de online kurslar çok cazip hale geldi. Hem evde kalacak hem de sosyalleşecektik. Tabi ki bunun yanında istediğimiz alanda bilgileniyoruz da. Yani neresinden bakarsanız bakın güzel. Oturduğumuz yerde boş durmuyor, bilgilerimize bilgi katıyoruz. Kendimizi geliştirmek bir tık uzağımızda resmen. Böyle büyük bir fırsatımız varken bunu geri tepmek olmaz tabi. Bizde elimizden geldiğince bu nimetten yararlanmalıyız. Merak ettiğimiz konularda merakımızı gidermeliyiz. Üstüne de başarı belgelerimizi aldık mı tadından yenmez.
Online eğitim beni Enstitü ile tanıştırdı. Evde kaldığım uzun süreçte kendimi geliştirmek istedim. Merak ettiğim ve öğrenmek istediğim şeyler vardı. Nasıl yapabilirim diye ararken Enstitü çıktı karşıma. İçerisinde çok fazla eğitim barındırıyor. İlgi alanınıza göre muhakkak bir eğitim çıkıyor karşınıza. İngilizce eğitimi ile başladığım bu serüvenime yeni eğitimler katmaya devam ediyorum. Üstelik eğitim almakla da kalmıyorum. Eğitim sonunda yapılan sertifika sınavlarına giriyorum. Bu sertifika sınavlarında yeterli notu alabilirsem sertifika almaya hak kazanıyorum. Yani hem merak ettiğim konuda bilgileniyorum hem de sertifika kazanıyorum. Ayrıca canlı derslerine de katılabiliyorum. Ders sırasında hocayla ve diğer katılımcılarla konuşabiliyorum. Bu sayede hiçbir yere gitmeden bilgisayar başında sosyalleşebiliyorum. Dışarı çıkamadığımız zamanlarda sosyalleşebilmek için çok büyük bir şans.

Online Eğitim Hayatımızı Nasıl Değiştirdi?

Online eğitim ile bilgiye erişebilmek de çok kolay. Üstelik seçenek de çok fazla. Mesela İngilizce eğitimi almak istiyorsunuz. Bunun için o kadar çok kaynak var ki. Canınız hangisini istiyorsa, hangisi işinize yarıyorsa onu seçebilirsiniz. Yüz yüze olan eğitimlerde her zaman bu şansımız olmuyor. Seçenek bulmak da araştırma yapmak da zor oluyor. O yüzden bu da online eğitimin avantajlı yönlerinden biri. Online eğitimde seçeneğin çok olmasının bazen zararları da olabiliyor tabi. Hangisini seçeceğiniz konusunda kararsız kalabiliyorsunuz. Her zaman kolayca doğru kaynakları bulamayabiliyorsunuz. Bu sizin yanlış kaynaklarda oyalanmanıza sebep oluyor. Son olarak çeşidin fazlalığından dolayı kafanız karışabiliyor. Doyumsuz bir şekilde hareket edip hepsini bir anda alabiliyorsunuz. Bu da sonrasında aldığınız eğitimlerde başarılı olamama ya da zorlanma ihtimalinizi arttırıyor. Dolayısıyla dikkatli olunması gereken bir süreç. Online eğitimin zararlarından bahsederken bir konuya daha değinmek istiyorum. Her insanın öğrenme şekli aynı değildir. Aynı şekilde öğrenebilme hızı da aynı değildir. Bazıları için bir bilgiyi öğrenmek daha zor olabilir. Bu yüzden online eğitimin bize sağladığı konfor bazen bize zarar verebiliyor. Konforlu alanımızda çok rahat olduğumuz için yeterince odaklanamayabiliyoruz. Bu da bizim bir bilgiyi öğrenmemizi güçleştirebiliyor. Aynı şekilde kimsenin bizi çalışmaya itmemesi de bir etken. Sonuçta çoğu eğitimde kamera ve mikrofon zorunluluğu olmuyor. Bu da sizi arada dürterek derse iten kimsenin olmaması anlamına geliyor. Bazı insanların dikkat problemi olabiliyor. Böyle durumlarda da birilerinin onları motive edip yönlendirmelerine ihtiyaç duyabiliyorlar. Bu tarz durumlarda online eğitim işleri biraz zorlaştırabiliyor. 

Online Eğitimin Faydaları

Online Eğitimler özellikle üniversite öğrencileri için birçok seçenek sunar. Alanında uzmanlaşmak istediğiniz bir konu üzerinde (Örneğin; Blog Yazarlığı Kursu) daha önce karşınıza hiç çıkmamış hususlar hakkında fikir edinilebilir. En doğru şekilde nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. 

Eğitimcilerin konuyu detaylarla ama sıkmadan ince ince anlatması sizleri derslere katmaya çalışması çeşitli anketler ve soru cevap teknikleriyle derse katılımınızın sağlanmasıyla hem görsel hem de işitsel zekaya aynı an da hitap edeceğinden öğrenme kolaylığı sağlamaktadır. Eğlenceli bir şeklide anlatıldığı için ezberciliğin önüne geçmektedir.

Öğrencilerin dışında rutin hayatından sıkılan kişiler içinde farklı alanlar da birşeyler öğrenmeye iş hayatını bozmadan online eğitimle yaşam boyu öğrenme imkanı sunmaktadır.

Bunun yanında kalabalıklar ortamlardan hoşlanmayan konuşmaktan çekinen insanlar için de gayet ideal bir eğitim şeklidir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi eMBA yazılım geliştirme ekibinin lideri ve blog yazarı Memduh Er dünyanın en büyük uzaktan internet tabanlı eğitim konferanslarından biri olan Online Educa Berlin hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi ve e-öğrenme dünyasının bugünü ve yarını hakkında konuştu.

Bu tür eğitimler hem iyi hem kötü. İyi, çünkü paylaşım çok üst düzeydeydi. Bu tip organizasyonlar, değişik ülkeler, kültürler ve hatta değişik kıtalarda durumun ne olduğunu anlamanıza, kendi durumunuzla kıyaslama yapmanıza imkan veriyor, dolayısıyla sorunlar ve/veya çözümler konusunda ne noktada olduğunuzu tespit etmek, evrensel ile yerel arasında farkları netleştirmek konusunda büyük yardımı oluyor. Öte yandan, bu yatay ilişki biçimi teknik ve akademik sınırlılıkların itirafı olarak da görülebilir, amiyane tabiriyle, biz de bilmiyoruz, hep birlikte araştıracağız, gibi bir itiraf. Bu yüzden de beklediğim kadar yüksek bir bilgi birikimi ve aktarımı kesinlikle söz konusu olmadı. Bu da kötü yanı olarak söylenebilir. (Online Educa Berlin 2008)

Bütün bu bilgilerin ışığında konuyu toparlayacak olursak. Özellikle öğrenciler, çalışanlar ve zamanı olmayan kişiler için uygun olan Online Eğitim geleceğin eğitim şekli olacak gibi görünüyor.

Online eğitim ile rahatlığınızdan ödün vermek zorunda değilsiniz. Yeri geldiğinde yatakta veya pijamalarınızla bile katılabilirsiniz. Canınız nasıl isterse o şekilde katılırsınız. Özellikle kamera zorunluluğu olmayan eğitimlerde çok rahat edebilirsiniz. Sonuçta kimse sizi görmüyor. O yüzden konfor alanınızdan çıkmanıza gerek yok. Tamamen keyfinize göre hareket edebilirsiniz. Bunun yanında evinizde eğitim alabilmek de bir konfor. Sonuçta evimiz bizim rahat ettiğimiz yer oluyor. Burada kendimizi germeden, huzurlu şekilde oturuyoruz. Rahat ettiğimiz mekânda çalışabilmek de daha rahat öğrenmemizi sağlayabilir. Trafik özellikle büyük şehirlerde tam bir kâbus olabiliyor. Günde 3-4 saat trafik çekmeniz gerekebiliyor. Öğrenciler için çoğunlukla okula gelme serüveni oluyor bu. Yani eğitim almak için saatlerce yol gidiyorsunuz. Online eğitimde ise bilgisayarınızın veya telefonunuzun başına geçmeniz yetiyor. Aslında bakarsanız şu an teknoloji çağındayız. Online eğitim alarak teknolojiyi hayatımızı kolaylaştıracak şekilde kullanmış oluyoruz. Dolayısıyla herkes online eğitimin geleceğimiz olup olmayacağını kolaylaştırıyor. Düşünün gelecekte teknoloji daha da ilerlemiş olacak. Korona sürecinde gördük ki öyle ya da böyle online eğitimi yürütebiliyoruz. Gelecekte de gerek hayatı kolaylaştırmak gerek kalabalığı azaltmak için buna devam edilebilir. Sonuçta en zor kısımlar hep başlangıçlardır. Online eğitimin de başlangıcı yapılmış oldu. Devamının gelmemesi için de bir engel yok. Tabi ki yıllardır alıştığımız düzenden biraz farklı bir sistem. Ama son bir yılda bunu herkes kabullendi bir şekilde. 

Online eğitimin bir başka yararı ise geçerliliği. Bazı eğitimler var ki birçok ülkede geçerli. Yani sadece Türkiye’de geçerli bir eğitim almış olmuyorsunuz. Gittiğiniz ülkelerde de geçerli oluyor aldığınız eğitim. Bu eğitim sizin okulunuz veya işiniz ile alakası olursa daha da iyi. Örnek verelim. İngiltere’ye gitmek istiyorsunuz. B1 – B2 seviye İngilizce eğitimi aldınız. Sonucunda kazandığınız sertifika hem burada hem yurt dışında geçerli. Bu da demek oluyor ki siz bu belgeyi İngiltere’deki ilgili kuruma gösterebilirsiniz. Bu sayede de İngilizcenizin iyi olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Bunu 12- 18 ay arası kursa gitmeden yapmış olursunuz. Oturduğunuz yerden, konforlu alanınızdan aldığınız eğitimle yaparsınız. Size sağladığı rahatlığı ve kolaylığı bir düşünün. O yüzden elde ettiğiniz belgelerin nerelerde geçerli olduğu önemli. Online eğitimin faydaları ve zararlarından bahsettik. Gerçekten online eğitimin bilinmeyen faydalarının daha çok olduğu da ortada. Ancak biraz da bize hissettirdiklerinden bahsetmek istiyorum.

Korona virüs dolayısıyla hepimiz evlere kapandık. Bazen bir sarılmaya bile hasret kaldığımız oldu. Evet online eğitim bizi sosyalleştiriyor. Ama tamamen sanal bir şekilde yapıyor bunu. Eğitim görüntülü dahi olsa sanal bir şekilde iletişim kuruyoruz. Doğamızda olan ve alışık olduğumuz şekilde iletişim kuramıyoruz. Uzaktan oluyor bütün sosyalleşmemiz. Bu da aslında bizim sosyalleşme ihtiyacımızı tam anlamıyla gideremiyor. Hep bir eksiklik hissediyoruz. Eskiden alışık olduğumuzdan çok uzağız çünkü. Tokalaşmanın bile kıymetli olduğunu düşünebiliyoruz bazen. Yani bize çok basit gelen o aktivitelerin değerini anlıyoruz. Tabii ki sanal da olsa sosyalleşebilmemiz de büyük bir şans. Ancak maalesef online eğitim bu ihtiyacı tam anlamı ile karşılayamıyor. Gerçek buluşmaların, görüşmelerin vereceği hissi veremiyor. Yine de iyi ki online eğitim var. Bize zor günlerimizde bir ışık oluyor. 

online eğitim hayatı kolaylaştırıyor online eğitim ücretsiz eğitim uzaktan eğitim online eğitim hayatımızı nasıl değiştirdi herkes yeni şeyler öğreniyor
Gül Yücel
Gül Yücel
Blog Yazarı

2000 yılında Almanya’da doğdu. Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Radyo ve Televizyon Programcılığı bitirdi. Daha 17’yim adında bir kitap yazdı ve kitabı 2019 yılında basıldı. Şimdi de İstanbul İşletme Enstitüsü’nde yazılar yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Türkiye'de Online Eğitim
Online Eğitim

Türkiye'de Online Eğitim

07 Ağustos 2018
Online Eğitim Eğitimin Geleceği Mi?
Online Eğitim

Online Eğitim Eğitimin Geleceği Mi?

28 Ocak 2021