Close
Mobil Menu Bars

Etkili İletişimin Sırrı Özgüven

02 Kasım 2014, 3012 defa okundu.
Etkili İletişimin Sırrı Özgüven
Etkili İletişimin Sırrı Özgüven

Hayatın her alanında özel yaşamdan tutun da iş hayatına kadar etkili iletişimin ne kadar gerekli olduğu konusunda tüm iletişim uzmanları hemfikir. Ancak etkili iletişimin nasıl sağlanacağı konusunda bazı farklı yöntemler mevcut. Bu yöntemlerden bir tanesi de vakit sıkıntısı yaşayanlar için oldukça önemli olan online iletişim eğitim programı. Yöntem her ne olursa olsun bir gerçek var ki, o da etkili iletişimin sırrı özgüven olduğu gerçeği. Peki, özgüveni artttıran hususlar nedir? Bu konulara açıklık getirelim.

İletişim alanında yapılan araştırmalar gösteriyor ki, özgüveni olan insanlar daha fazla ve etkili iletişim kurma şansı yakalıyor. Aslında bu durumun nedeni oldukça psikolojik… Ancak, tedavi edilemez üstesinden gelinemeyecek bir durum da değil. Etkili iletişimi engelleyen en önemli husus kişinin topluma kendine anlatamamasıdır. Bu duruma kişinin utangaçlığı ya da ruh hali neden olabileceği gibi daha sık görülmekle birlikte toplumun kendisi de neden olabilmektedir. Gerek iş hayatında gerekse de özel hayatta bu durumun üstesinden gelebilmek için eğitim almak şarttır. Bu duruma çare arayanlardansanız sizlere İstanbul İşletme Ensititüsü’nün uzaktan eğitim programlarından İletişim Teknolojileri ve Toplum kursunu şiddetle tavsiye ediyorum.

Özgüven birçok alanda insanın ihtiyaç duyduğu en önemli özelliktir. Özgüveni yüksek olan insanlar her zaman her ortamda dikkat çeken ve başarılı bir hayatı yakalayabilen insanlardır. Çocukluktan itibaren birçok insan belli konularda bastırılarak büyütülüyor. Bu durumda iş hayatında ve kişinin özel hayatında büyük çapta sorunlar yaşamasına neden oluyor.

Özgüven sorununu aşamayan insanlar iletişim kurmakta zorlanıyor ve iş mülakatlarında yeteri başarıyı gösteremiyor. Kişi ne kadar zeki olursa olsun, okuldaki başarı ne kadar yüksek olursa olsun öz güven eksikliği yaşıyorsa hayatta vasat insanların arasında yerini almaya aday denilebilir. Oysa derslerinde ve sınavlarında yeteri kadar başarılı olamayan bir insan sırf öz güveni yüksek diye diğer insanlardan çok daha iyi bir yerde bulunabiliyor.

Özgüven Sonradan Kazanılabilir mi?

Çocukluğundan itibaren sürekli bastırılarak büyütülen bireyler daha sonra çeşitli kişisel gelişim kurslarına katılarak özgüven sorununu aşabilirler. Etkili iletişim kurabilmek için açılan bu kurslarda hem çevreniz ile iyi iletişim kurmayı öğreniyorsunuz hem de daha sosyal bir varlık haline geliyorsunuz. Hangi yaşta olursanız olun etkili iletişim için özgüven geliştirilebilir ve toplum kaygısı aşılabilir.

Özgüven Geliştirmek İçin Ne Yapılmalı?

Kendine güvenmek konusunda çok zayıf olduğunuzu düşünüyorsanız bu alanda uzman olan insanlardan yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda kişisel gelişim adına verilen kurslardan faydalanabilirsiniz. Özgüven sorununu aşmanın en önemli adımı hayatta yalnız olmadığınızı bilmenizdir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!