AnasayfaBlogEtkili İletişimin Sırrı Özgüven
Online Eğitim

Etkili İletişimin Sırrı Özgüven

02 Kasım 2014
Etkili İletişimin Sırrı Özgüven

Hayatın her alanında özel yaşamdan tutun da iş hayatına kadar etkili iletişimin ne kadar gerekli olduğu konusunda tüm iletişim uzmanları hemfikir. Ancak etkili iletişimin nasıl sağlanacağı konusunda bazı farklı yöntemler mevcut. Bu yöntemlerden bir tanesi de vakit sıkıntısı yaşayanlar için oldukça önemli olan online iletişim eğitim programı. Yöntem her ne olursa olsun bir gerçek var ki, o da etkili iletişimin sırrı özgüven olduğu gerçeği. Peki, özgüveni artttıran hususlar nedir? Bu konulara açıklık getirelim.

İletişim alanında yapılan araştırmalar gösteriyor ki, özgüveni olan insanlar daha fazla ve etkili iletişim kurma şansı yakalıyor. Aslında bu durumun nedeni oldukça psikolojik… Ancak, tedavi edilemez üstesinden gelinemeyecek bir durum da değil. Etkili iletişimi engelleyen en önemli husus kişinin topluma kendine anlatamamasıdır. Bu duruma kişinin utangaçlığı ya da ruh hali neden olabileceği gibi daha sık görülmekle birlikte toplumun kendisi de neden olabilmektedir. Gerek iş hayatında gerekse de özel hayatta bu durumun üstesinden gelebilmek için eğitim almak şarttır. Bu duruma çare arayanlardansanız sizlere İstanbul İşletme Ensititüsü’nün uzaktan eğitim programlarından İletişim Teknolojileri ve Toplum kursunu şiddetle tavsiye ediyorum.

Özgüven birçok alanda insanın ihtiyaç duyduğu en önemli özelliktir. Özgüveni yüksek olan insanlar her zaman her ortamda dikkat çeken ve başarılı bir hayatı yakalayabilen insanlardır. Çocukluktan itibaren birçok insan belli konularda bastırılarak büyütülüyor. Bu durumda iş hayatında ve kişinin özel hayatında büyük çapta sorunlar yaşamasına neden oluyor.

Özgüven sorununu aşamayan insanlar iletişim kurmakta zorlanıyor ve iş mülakatlarında yeteri başarıyı gösteremiyor. Kişi ne kadar zeki olursa olsun, okuldaki başarı ne kadar yüksek olursa olsun öz güven eksikliği yaşıyorsa hayatta vasat insanların arasında yerini almaya aday denilebilir. Oysa derslerinde ve sınavlarında yeteri kadar başarılı olamayan bir insan sırf öz güveni yüksek diye diğer insanlardan çok daha iyi bir yerde bulunabiliyor.

Özgüven Sonradan Kazanılabilir mi?

Çocukluğundan itibaren sürekli bastırılarak büyütülen bireyler daha sonra çeşitli kişisel gelişim kurslarına katılarak özgüven sorununu aşabilirler. Etkili iletişim kurabilmek için açılan bu kurslarda hem çevreniz ile iyi iletişim kurmayı öğreniyorsunuz hem de daha sosyal bir varlık haline geliyorsunuz. Hangi yaşta olursanız olun etkili iletişim için özgüven geliştirilebilir ve toplum kaygısı aşılabilir.

Özgüven Geliştirmek İçin Ne Yapılmalı?

Kendine güvenmek konusunda çok zayıf olduğunuzu düşünüyorsanız bu alanda uzman olan insanlardan yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda kişisel gelişim adına verilen kurslardan faydalanabilirsiniz. Özgüven sorununu aşmanın en önemli adımı hayatta yalnız olmadığınızı bilmenizdir.

etkili iletişimiletişim ve teknoloji online eğitim uzaktan eğitimözgüveni arttıran unsurlar
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Etkili İletişim Nedir?
Etkili İletişim

Etkili İletişim Nedir?

01 Kasım 2019
Etkili İletişim Neden Gereklidir?
Etkili İletişim

Etkili İletişim Neden Gereklidir?

06 Mayıs 2019
Etkili İletişim Neden Önemli?
Etkili İletişim

Etkili İletişim Neden Önemli?

31 Ekim 2019
İletişimi Ne Kadar Etkili Kullanıyoruz?
Etkili İletişim

İletişimi Ne Kadar Etkili Kullanıyoruz?

12 Kasım 2019