AnasayfaBlogNöroloji Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Nöroloji Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

19 Haziran 2021
Nöroloji Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Nöroloji uzmanı, beyin ve sinir sistemini etkileyen hastalıkların tanı ve tedavilerini yapan tıp alanında lisans eğitiminin ardından uzmanlığını nöroloji alanında tamamlayan tıbbi sağlık çalışanıdır. Nöroloji hastalıkların varlığında hastada ilk olarak nöroloji hikayesi alınarak başlanır. Hastadan iyi bir öykünün alınması, tanının koyulmasını kolaylaştıracaktır. Örneğin ani gelişen baş ağrıları, kusma, mide bulantısı, bilinç kaybı gibi öyküsü alınması halinde baş içinde bir basınç ve hacim artışı olabileceği yönündedir; bu durum beyin içinde bir kanamaya neden olabileceği anlamına gelebilir. Bu çalışmamızda nöroloji uzmanı mesleğine yer verdik.

Nöroloji Uzmanı Nedir?

Nöroloji sinir sistemi fizyolojisi ve hastalıklarıyla ilgilenen tıbbi bir bilim olarak bilinmektedir. Sinir sistemi; omurilik, beyin, periferik sinir sisteminden meydana gelir. Her üç bölümden birinde gelişen ve cerrahi bir ameliyat gerektirmeyen hastalıkların tedavileri nöroloji bölümü tarafından gerçekleştirilir. Nöroloji, çocuk ve erişkin olarak iki farklı bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Nöroloji uzmanları tarafından yataklı tedavi hizmetleri, poliklinik hizmetleri ve yoğun bakım gerektiren hastalıklara bakım hizmeti vermektedir. Nöroloji uzmanı, beyin ve sinir sistemini etkileyen hastalıkların tanı ve tedavilerini yapan tıp alanında lisans eğitiminin ardından uzmanlığını nöroloji alanında tamamlayan tıbbi sağlık çalışanıdır.

Nöroloji hastalıkların varlığında hastada ilk olarak nöroloji hikayesi alınarak başlanır. Hastadan iyi bir öykünün alınması, tanının koyulmasını kolaylaştıracaktır. Örneğin; ani gelişen baş ağrıları, kusma, mide bulantısı, bilinç kaybı gibi öyküsü alınması halinde baş içinde bir basınç ve hacim artışı olabileceği yönündedir; bu durum beyin içinde bir kanamaya neden olabileceği anlamına gelebilir. Hastanın öyküsü erken teşhis açısından doğru bir şekilde alınması ve değerlendirilmesi bu açından önemlidir. Daha sonrasında ise gelen değerlendirmeler bilinç, motor sistem, kraniyel sinir, refleksler, sinir germe testleri şeklinde sıralanabilir. Burada bilinç değerlendirmeleri uyanıklığın değerlendirilmesi, letarji, konfüzyon gibi durumları ön plana çıkarmaktadır. Bu açıdan mesleğin getirmiş olduğu uzmanlığın oldukça önemli olduğunu belirtebiliriz.

Nöroloji uzmanı, hastanenin sağlamış olduğu imkanları da göz önünde bulundurulduğunda; bel ve boyun ağrıları, migren ve diğer baş ağrıları, baş dönmesi, beyin damar hastalıkları, epilepsi, uyku bozuklukları gibi benzer hastalıkların tanı ve tedavi süreçleri konusunda hizmetler sağlamaktadır.

Nöroloji Uzmanı Ne İş Yapar?

Nöroloji uzmanlarının birçok görev ve sorumluluğu bulunmaktadır. Bu görev ve sorumluluklar şöyledir;

  • Tanı ve tedavileri yapılmak üzere servislere kabul edilen hastaları uzmanlık alanları kapsamında muayene ve tedavilerini gerçekleştirir.

  • Görev yapmış olduğu servisin polikliniğini yaparak farklı uzmanlık dalları olmayan küçük yataklı tedavi kurumlarında başka uzmanlık şubelerine ait hastaları da muayene ve tedavi etmekle sorumludur. Bu sorumluluğu Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun kapsamında yerine getirir. Fakat ilk tedavi aşamasından sonra mutlaka ilgili dal uzmanının görmesi beklenen vakaları, gereği yapılması hususunda başhekime bildirimde bulunabilir.

  • Her ne vakit olursa olsun görev yapmış oldukları sağlık kuruluşları tarafından önemli ve acil vakalar sebebiyle kendilerine yapılan davete gelmeleri hastayı muayene ve tedavilerini yapmakla sorumludur.

  • Diğer servis ve polikliniklerden gelen konsültasyon davetlerini kabul ederek bu konuda görüşünü bildirir.

  • Servis ve polikliniklerde ihbarı zorunlu olan bulaşıcı hastalıkların görülmesi halinde, vakit kaybetmeksizin yazılı ve sözlü olarak durumu başhekime bildirir.

  • Orjinal çalışmalara temel oluşturan nadir hastalıklara karşılaştıkça, hastane bilimsel kuruluna sunulmak üzere bütün dokümanları ile beraber başhekimliğe sunar.

  • Servis uzman şefleri, servise ait istatistiklerin düzenlenmesi ve vaktinde idareye sunulmasıyla beraber servis protokol defterinin usul şartlarına uyularak tutulmasından sorumludur.

  • Hastanın refleks, koordinasyon, duyu, zihinsel durum, dil beceri gibi alanlarda fonksiyonel diyebileceğimiz durumlar hakkında tanı veya tedavi koyulmak kaydıyla incelemek.

  • Tedavi yöntemlerini belirleyerek hasta ve yakınlarını bilgilendirmek.

  • Ameliyat olması halinde hastayı işlemi yapacak cerraha yönlendirmek ve durumunu takip etmek gibi daha birçok görev ve sorumluluğu bulunmaktadır.

Nöroloji Uzmanı Maaşları

Nöroloji uzmanı maaşları kamu ve özel sağlık tesisleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kamu hastanelerinde alınan maaşlarda, hastanenin bulunduğu coğrafi bölge, mesleki tecrübe yılı, bakılan hasta sayısıyla beraber maaş alımları değişmektedir. Kamu sağlık tesislerinde 2021 yılı için alınan en yüksek maaş 24.000 TL en düşük maaş 13.500 TL ortalama ise 15.000 TL seviyelerindedir. Bir 3. Bölgede yer alan hastanede görevli bir uzman nöroloğun, 5 yıllık bir tecrübe ve döner sermayeden alabileceği aylık toplam maaşı 22.000 seviyelerindedir.

Özel hastanelerde ise maaş alımları daha çok mesleki tecrübe yılı ve gerçekleştirilen başarı çalışmalara bağlıdır. Ortalama maaş alımları 16.000 TL, en düşük 13.000 TL en yüksek ise 26.000 TL ye kadar çıkmaktadır. Örneğin 4 yıllık bir uzmanlık geçmişi olan ve alanında kendinden söz ettirmiş bir uzman nöroloğun alabileceği maaş 23.000 TL civarındadır. Fakat 20 yıllık bir kurumsal kimliği olan hastanede ise alınan maaş 25.000 TL bulmaktadır. Özel hastanelerdeki maaş alımları kamu hastanelerine göre daha da yüksek olduğu görülmektedir. Bunun en önemli sebebi ise özel teşebbüsün sağlık sektöründe olmak istemesine ve deneyimli nöroloji uzmanlarını bulamamalarına bağlayabiliriz.

Nöroloji Uzmanı Nasıl Olunur?

Nöroloji uzmanı olabilmek için iyi bir eğitim geçmişine sahip olmak gerekir. Bu iyi eğitim geçmişi lise yıllarından itibaren başlamaktadır. Lise olarak Fen, Anadolu veya dengi olabilecek iyi bir liseden mezun olunmalıdır. Lise eğitimi boyunca alınabilecek iyi bir eğitim iyi bir üniversite imkanını beraberinde getirebilmektedir. Liselerin sayısal bölümlerinden mezun olunmalıdır. Bu eğitimin akabinde 2021 yılı için her yıl Yüksek Öğretim Kurumu tarafından düzenlenen Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı girerek iyi bir puan alınmalıdır.

Bu sınavdan hemen sonra aynı yıl yapılan Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavına girerek buradan da iyi bir puan elde edilmelidir. Her iki sınavın belirli oranlarda alınan yüzdelikleriyle lise ağırlıklı ortalama puanı da eklenerek üniversitelerin Tıp bölümleri tercih edilmelidir. Toplamda 6 yıl boyunca devam edecek bu eğitim, teori ve pratik olarak uygulanmaktadır. Bu eğitimden sonra Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) girerek iyi bir puan elde ettikten sonra 4 yıl boyunca uzmanlık eğitimlerini tamamladıktan sonra nöroloji uzmanı olarak göreve başlanmaktadır. Bu eğitim sonrasında nöroloji uzmanı olarak da özel hastanelerde çalışılabilir.

Nöroloji Uzmanı Nöroloji Uzmanı nedir Nöroloji Uzmanı ne iş yapar Nöroloji Uzmanı nasıl olunur Nöroloji Uzmanı maaşları
Nevzat Yüksel
Nevzat Yüksel
Blog Yazarı

Sağlık Yönetimi bölümünde öğretim görevlisi. Sağlık hukuku, Türk sağlık sistemi ve sağlık kuruluşlarında teknoloji yönetimi alanında dersler vermektedir. Birçok uluslararası dergi, kitap ve bildirilerde yazı ve bölümleri vardır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.