AnasayfaBlogİmalat Mühendisliği Bölümü
Bölümler

İmalat Mühendisliği Bölümü

05 Ekim 2020
İmalat Mühendisliği Bölümü

Endüstrinin bel kemiği olan imalat, endüstrinin ihtiyaçlarına göre profesyonelce uygulanan mühendislik dalıdır. Sanayi alanında faaliyet gösteren kurumların, endüstrinin temel taşlarından biri olan imalat düşüncesinden,  imalat aşamasına geçişe kadarki süreçte tasarım ve üretim aşamalarının koordinasyonunda yaşanan sorunlar, bu alanda uzmanlaşmış kişilere de ihtiyaç duyulmasına sebep oldu. Bilim ve teknolojinin bir arada kullanılmasıyla ortaya çıkan imalat süreçleri, profesyonel bakış açına ihtiyaç duymaya başladı.

İmalat süreçlerinin oluşturulması, planlama, imalat sorunlarına çözüm üretme, diğer mühendislik alanları ile iletişim ve koordinasyon imalat mühendisinin görevlerindendir. Fikir ve soyut halde bulunan bir tasarımın, en düşük maliyet ve olabilecek en hızlı şekilde somut hale getirilme süreci imalat mühendisliğinin ilgi alanlarındandır. İmalat mühendisliği bölümü, sektörlerin ihtiyaç duyduğu imalat sürecinin tüm gereksinimlerini karşılamak üzere teknik ve bilimsel birikimini kullanabilecek mezunlar vermeyi hedefler.

İmalat Mühendisliği Bölümü Nedir?

İmalat mühendisliği bölümü, makine mühendisliği bölümünü alt bölümü olarak bilinir.  İmalat mühendisleri, makine mühendislerinden farklı görevleri ve sorumluluklara sahiptirler.  İmalat sektörü içinde imalat konusu için temel mühendislik bilgisine ihtiyaç duyulmasından dolayı imalat mühendisliği bölümü doğmuştur.

Bölüm, kurumların üretim hatlarındaki kalite kontrol süreçlerini takip eden, iş akış optimizasyonunu sağlayan,  aynı zamanda üretimde verimliliği artırma çalışmaları içinde olacak teknik bilgi ile teknolojiyi ve bilimi bir arada kullanabilecek mezunlar vermeyi hedefler. Çeşitli araştırma çalışmalarında bulunarak analizler yürüten imalat mühendisleri, yapılabilecek iyileştirmeler veya alınabilecek aksiyon planları hakkında ilgili üst yöneticilere bilgi verecek bilgi ile eğitimlerini tamamlar. Özetle; imalat mühendisliği bölümü, temel mühendislik ve imalat eğitimlerini çalıştığı kuruluşların içinde verimli bir şekilde kullanılabilecek, sektöre ve içinde bulunduğu kuruma fayda sağlayacak bireyleri bilimsel eğitimlerle yetiştirir.

İmalat Mühendisliği bölümü, üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi olarak verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 krediyi tamamlamaları beklenir. Bölümü tercih edecek adayların bazı özelliklere sahip olması beklenir. Bunlar; Bunlar; teknolojiyi yakından takip eden, araştırma yapmayı seven, sayısal derslere ilgi duyan,  özverili olan, inovatif fikirler üretmeye açık olan, analitik ve sonuç odaklı yaklaşım sergileyebilen, planlama ve organizasyon becerisi sergileyebilen, takım çalışmasına uyumlu olan özellikte öğrencilerin kendi alanlarını başarıyla tamamlayacak bireyler olarak gözlemlenmektedir.

İmalat Mühendisliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Bir İmalat Mühendisi imalat yapan her kuruluşun içinde görev alabilir. İmalat Mühendisleri pek çok kamu ve özel sektör için çalışabilme imkanı yakalar. Söz konusu iş imkanlarından devlet kurumlarında bulunan işlerden faydalanabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan elde edilecek puan ile başvuru yapmaları gerekir. Görev alabilecekleri sektörlerin çok geniş olması ve imalat süreçlerine olan hâkimiyetleri, bilgileri imalat mühendislerine, tasarımdan son ürüne kadar olan süreç işleyişinde çok çeşitli iş olanaklarının önünü açmaktadır.

İmalat mühendisleri daha iyi tasarım, imalat, montaj, kalite kontrol, otomasyon sistemleri ve imalat yöntemleri ortaya çıkartarak, üretkenliği yükseltip ülkemizin üretim rekabetini arttırmada önemli bir role sahiptir. Bir İmalat Mühendisinin potansiyel çalışma alanları arasında; otomotiv, uçak, beyaz eşya, tarım, genel makine imalat sektörü, elektronik malzeme ve demir-çelik olmak üzere, imalat faaliyetinde bulunan birçok sektör bulunmaktadır.

İmalat Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

İmalat mühendisi çok geniş bir alanda çalışma fırsatına sahip olduğu için çok çeşitli sorumluluklara sahiptir. Bunlar;

 • Günlük, haftalık, aylık üretim planlarına uygun olacak şekilde üretimlerin gerçekleştirilmesinde yer almak ve takibini yapmak,

 • Üretimin belirlenen kaliteye uygun ve zamanda tamamlanmasını sağlamak,

 • Üretim verimlilik analizleri yapmak, zaman etütleri gerçekleştirmek,

 • Üretim araç gereçleri ile makinelerinin verimliliğini tespit etmek ve çalışmalarını denetlemek,

 • Süreç iyileştirme yapmak, kayıp zaman, fire analizleri yapmak,

 • Araç gereç, makine ihtiyaçlarını belirlemek ve gerek duyulan ekipmanların temin edilmesini sağlamak,

 • Ürünleri devreye alma süreçlerine destek vermek,

 • İmalat esnasında karşılaşılan problemleri çözmek ve ilgili yöneticileri bilgilendirmek,

 • İmalat ile ilgili raporları düzenli olarak tutmak ve hatasız bir şekilde teslim etmek,

 • Kalite yönetiminde devamlılığın sağlanması için gerekli çalışmaları yapmak,

 • İmalatta görevli personelin sevk ve idaresini gerçekleştirmek,

 • Yeni üretim teknolojileri ve makineler ile alakalı araştırmalar yapmak,

 • Üretim maliyetlerini düşürmek için çalışmalar üretmek,

 • Gerçekleşen bütün imalat işlemlerinin çevre, iş sağlığı ve güvenliğinin kalite standartlarına bağlı olarak şekilde çalışmasını sağlamak.

İmalat Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

İmalat mühendisliği bölümünü tercih etmek isteyen adaylar öncelikle kariyer yaşamlarında hangi derslerle karşılaşacaklarını araştırmaya başlar. Eğitim süresince görecekleri dersler, mesleklerinde başarılı birer mühendis olmaları için gerekli tüm olanakları sunmaktadır. Bölüm koşullarını yerine getirerek mezun olan öğrenciler, imalat mühendisi unvanını almaya hak kazanır.

İmalat mühendisliği bölümünde 4 yıllık eğitim yaşamları süresince temel mühendislik, ileri matematik, üretim, üzerine birçok ders ile karşı karşıya gelecekleri dersler olacaktır. İmalat Mühendisliği bölümünü tercih edecek adayların göreceği temel dersler aşağıdaki gibidir.

 • Ölçme ve Kontrol,

 • Malzeme Bilimi,

 • Bilgisayar Destekli Tasarım,

 • İstatistik,

 • Mühendislik Malzemeleri,

 • İmal Usulleri,

 • Mekanizma Tekniği,

 • Makina Elemanları,

 • Sistem Dinamiği ve Kontrol,

 • Bilgisayar Destekli Teknik Resim

İmalat Mühendisliği Taban Puan ve Başarı Sırası

2020 YKS’ye katılan üniversite adayları aşağıda yer alan tablodan İmalat mühendisliği 2020 taban puanları ve 2020 İmalat mühendisliği başarı sıralamaları hakkında bilgi edinebilir. Aşağıda paylaştığımız sıralama ilk 4 eğitim kurumunu kapsamaktadır. Sayfamızda paylaştığımız puanlar bu sene yerleşen adayların puanları ve sıralamaları olup verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralamaAtılım Üniversitesi İmalat Mühendisliği (İngilizce)(Burslu)301,60589185699Gazi Üniversitesiİmalat Mühendisliği270,91087264473Atılım Üniversitesiİmalat Mühendisliği (İngilizce)(%75 İndirimli)DolmadıDolmadı

İmalat Mühendisliği Bölümü Nedir?

İmalat mühendisliği bölümü 240 kredinin başarıyla tamamlanmasıyla mezun veren 4 yıllık lisans eğitimi bölümüdür. Makine mühendisliğinin bir alt dalı olan İmalat mühendisliği, makine mühendisliğinden farklı görev ve sorumluluklara sahip mezunlar verir. İmalat mühendisliği bölümü, çalıştığı kurumlarda verimlilik, süreklilik sağlayabilecek sektöre ve içinde bulunduğu firmalara faydalı olacak mezunların yetişmesini hedefler.

İmalat Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir?

İmalat mühendisliği bölümü mezunları özel ve kamu kuruluşlarında çok fazla iş imkânı ile karşılaşmakta olup,  kamu kuruluşlarında çalışmak isteyen mezunların KPPS’ndan geçerli puan alması gerekir. İmalat mühendisleri daha iyi tasarım, imalat, montaj, kalite kontrol, otomasyon sistemleri ve imalat yöntemleri ortaya çıkartmak için çalışmalarını yürütür. Çalışma alanları içinde; otomotiv, uçak, beyaz eşya, tarım, genel makine imalat sektörü, elektronik malzeme ve demir-çelik olmak gibi sektörler yer alır.

İmalat Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

İmalat mühendisliği bölümü mezunları çok çeşitli görevlerde çalışmalarını devam ettirir. Üretimin hedeflenen kaliteye uygun ve zamanda tamamlanmasını sağlarlar. Üretim verimlilik analizleri yapmak, zaman etütleri gerçekleştirmek ve süreç iyileştirmesi yapıp, analizleri tamamlar. Araç gereç, makine ihtiyaçlarını ortaya çıkartmak ve gerek duyulan tüm araç gereçlerin alınmasını sağlar.

İmalat Mühendisliği üretim tasarım maliyet kalite kontrol
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.