AnasayfaBlogProtokol Nedir? Protokol Kuralları Nelerdir?
Nedir?

Protokol Nedir? Protokol Kuralları Nelerdir?

23 Ocak 2020
Protokol Nedir? Protokol Kuralları Nelerdir?

Genel olarak protokol kelimesine resmi törenlerde ya da resmi kurum ve kuruluş gibi yerlerde denk geliriz. Protokol, sıradan insanlar için pek bir anlam ifade etmeyebilir. Halk tarafından pek önemli bir kavram olarak gözükmeyebilir. Ancak, siyasi ve politik kanallarda protokol oldukça önemli bir kavramdır.

Protokol kelimesi kökenine baktığımızda Fransızca olduğunu görmekteyiz. Dilimize ise İngilizceden dahil olmuştur. İngilizce de Protocol kelimesinden türemiştir. Türkçe karşılığında protokol, nezaket kuralları anlamı çıkmaktadır. Ayrıca ceremony olarak da kullanılır. Bu şekilde fazla kullanılmasa da tören, merasim, seremoni ve resmiyet anlamlarını taşır. Bir alt başlığımızda protokol nedir? Daha detaylı bilgiler yer almaktadır.

Protokol Ne Demek?

Protokol, resmi olarak devletler arasında yaşanan yazışma ve görüşmeler başta olmak üzere, törenler, geçit, ziyaret, konferans, karşılama, uğurlama gibi detayların yaşandığı bir tür kurallar çerçevesidir. Devlet başkanlarının Uluslar arası pazarda da görüşmesi sağlanan bir takım uygulamadır. Protokol oldukça geniş bir kavrama sahiptir. Diğer bir söylem ile diplomasi olarak da geçmektedir.

Sözlüklerde ise protokolün anlamları şu şekilde geçmektedir:

 • Bazı törenlerde ve geçitlerde uyulması gereken kurallar

 • Diplomatik olarak bireylerin ya da ülkelerin aralarında yaptıkları anlaşma

 • Ülkeler arasında yapılan toplantı, anlaşma gibi durumlarda kullanılan belge veya sözleşme cinsi

Protokolün tarihine baktığımızda oldukça eskilere dayanmaktadır. İlk protokol girişimleri Çinliler tarafından yapılmıştır. M.Ö. 2500 yıllarında şimdi büyük elçi olarak tabir ettiğimiz kişiler döneminde Çin hükümeti tarafından görevlendirilerek başka devletler gitmiştir. Bulundukları devletlerde Çin hükümeti için müzakere çalışmaları yürütmüşleridir.

Günümüze kadar gelen sürecin en belirgin örnekleri Yunan döneminde olduğu belirlenmiştir. Diplomatların dokunulmazlığı bile o dönemde yapılan değişikliklerle temelleri atıldığı bilinir. Yunanistan'da yer alan sefir diye tarif edilen kişilerin tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanırdı. Sefirler, Yunanistan adına tam yetki ile donatılır ve anlaşma yetkisine sahip olurlardı.

Protokol, siyasetin adeta can damarıdır. Hatta birçok nedenle diplomatik krizlere bile sebep olur. Küresel bazda bakıldığı zaman tüm ülkeler diplomatik kurallara ve uygulamalara oldukça fazla önem verir. Ülkemizin vatandaşları yeterince siyasetin içinde yer almaktadır. Hem Türkiye'de yaşanan hem dünya pazarında yaşanan birçok gelişmeyi yakından takip eder. Siyaseti bu kadar takip edilen bir ülkede protokol kelimesine yabancı olmadığımızı söyleyebiliriz. Ancak kelimenin manasını açıklama konusunda herkes çekimser davranacağı aşikar.

Hemen hemen her gün televizyonlarda yer alan haberlerde birkaç sefer diplomatik krizin nasıl olduğunu denk gelmişizdir. Bir örnek verecek olursak; bir tören veya açılışta protokole ayrılan tribün yer alır. Belli bir düzene ve nizama göre ayarlanmazsa ya da birinin yerine bir başkası oturduğu takdirde protokol krizi çıkmış olur. Ülkeler arasında durum aynı olabilir. Karşılama törenlerinde iyi bir protokol uygulanmazsa hem saygısızlık  hem de büyük bir krizi yol açabilir. 

Protokol Kuralları Nelerdir?

Diplomasinin içinde yer alan kurallarda bilinmesi önemli konulardan biridir. Resmi işlerde çalışan veya göre yapanlar için protokol kulları muhakkak bilinmesi gerekir. Kurallar, 3 ana hat üzerinde incelenir. Sosyal, özel ve kamusal alan olarak ele alınır. Ayrıca bu kurallar, protokol ve görgü kuralları olarak da birçok yerde geçmektedir. Protokol kuralları içerisinde tanışma, selamlaşma, telefon görüşmeleri, yazışma, hitap gibi konular yer almaktadır. Ancak illa protokol ve görgü kuralları için resmi bir yerde çalışmamıza da gerek yok. Şimdi sizlere değerli sayılabilecek protokol kurallarını sıralayacağım.

 • Öncelikle ne olursa ol hoşgörülü olmayı unutma.

 • Saygı, nezaket kuralları ve terbiyeyi elden bırakma. Bunlar sana arkadaşlık kazandırır.

 • İşi hak edeni ve değerli olanı taktir et.

 • Daima sözünde dur.

 • Bulunduğun ortamda sürekli kendinden söz etme. Bu şekilde insanları bıktırmamış olursun.

 • İnanç saygınlığı olsun.

 • Kırıcı konuşmalardan kaçın.

 • Argo davranış ve kelimelerden uzak durun.

 • Oturma ve kalkmanızla adeta herkese örnek olun.

 • Türlü türlü el şakalarından kesinlikle uzak durun.

 • Dedikodu yapmaktan kaçının.

 • İnsanları yargılamaktan kaçının ve fazla öğüt verici konuşmalardan uzak durun.

 • Özür dilemek büyük bir erdemliktir. Gerektiği yerde özür dilemekten çekinmeyin.

 • Yüksek sesle konuşmaktan kaçının.

 • Giyim ve kuşama dikkat ederek her ortama uyum sağlayın.

Görgü kurallarının hayatımızın her allanın önemi vardır. Birey olarak bizlere çok şey katmaktadır.

Diploması Nedir?

Protokolden biraz daha farklı olan diplomasi, uluslararası ilişkilerde fazla kullanılan bir kelimedir. Diplomasinin kelime manasında uluslararası ilişkilerin ve ilişkileri düzenleyen birey ya da birden fazla kişinin oluşturduğu anlaşmalar bütünüdür. Bir ülkeyi uluslararası düzeyde temsil eden kişi veya belli bir kimsenin oluşturduğu topluluktur.

Diplomasi daha çok elçiliklerle yürütülmektedir. Yani bir ülkenin dış politikada yaşadığı sorunlarla ilgili ya da herhangi yapılacak anlaşmaya barışcıl yollarla çözüme kavuşturmaktır. Tarihte ilk diplomasi örneği ise, Hititler tarafından yapılmıştır. Kadeş Antlaşması ilk diploması belgesi olarak tarihte geçmiştir. Diplomasiyi uygulayan ve yürütenlere ise diplomat denmektedir. Diplomat olan kişi, ülkesini ekonomik, politik, iş, askeri ve kültürel konularda en iyi şekilde temsil eder.

Yöneticinin ve Yönetici Asistanın Protokoldeki Önemi

Yöneticilerin bulundukları pozisyonları itibariyle hemen hemen her gün resmi işler yürütmektedir. Yöneticiler için önemli olan iş ilişkileri protokol ve kurallarına da ister istemez yansımaktadır. Protokol kuralları sadece üst düzey diplomatlar için değil, yönetici pozisyonunda yer alan bireyler içinde önemlidir. Yöneticinin sürekli yaptığı işler vardır. Bunlarda protokol kuralları önemlidir. Peki yöneticinin görevlerinde neler vardır?

 • Resmi bir yazı yazma veya imzalamak

 • Bulunduğu konumda konuk ve ziyaretçi kabulünde bulunmak

 • Toplantı ve törenlere katılmak ya da düzenlemek

 • Yapılan törenlerde gerekli olduğu yerde konuşma yapmak

 • Bir davet veya ziyafet düzenlemek

 • Tebrik, taziye ya da teşekkür mesajları, mektupları yollamak

 • Davet edildiği yerlere göre uygun giyinmek

 • Toplum ve kamusal alanda yaptığı hareketlere dikkat etmek

 • Verdiği davetlerde, toplantılarda gelen misafirleri karşılamak ve uğurlamak

Yöneticinin görevlerinde bu ve buna benzer daha birçok konu yer alır. Elbette hepsini bir yöneticinin yürütmesi zor olur. Burada da devreye yönetici asistanı girmekte. Yönetici asistanı bulunduğu konumun farkına vararak, üstünün yapmasını elzem gördüğü her şeyi düzenli şekilde takip etmesi gerekir. Hem bir sekreter gibi hem de tam anlamıyla asistan gibi kendine ait görevleri yerine getirmelidir.

Enstitü sayesinde sizlerde yönetici asistanı olabilir ya da bu konuda kendinizi daha da iyi geliştirebilirsiniz. Hepinizin bileceği üzere Enstitü, online eğitimler konusunda birçok kurs vermektedir. Bunlardan biri de etkin yönetici asistanlığı. Alacağınız eğitimle birlikte bir adet sertifika sizlere verilecektir. Daha fazla vakit kaybetmeden bu pozisyonda görev yapan veya yapacak olan kişiler programa kayıt olun ve kendinizi geliştirin.

diplomasiiletişim protokolüprotokolprotokol kuralları protokol nedirprotokol yönetmeliği yönetici asistanı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Nezaket ve Görgü Kuralları Nelerdir?
Kişisel Gelişim

Nezaket ve Görgü Kuralları Nelerdir?

07 Mayıs 2019
Görgü Kuralları Nelerdir
Kişisel Gelişim

Görgü Kuralları Nelerdir?

21 Şubat 2020