AnasayfaBlogYeni Bir Dil Öğrenmek
Yabancı Dil Eğitimi

Yeni Bir Dil Öğrenmek

06 Eylül 2019
Yeni Bir Dil Öğrenmek

Yeni bir dil öğrenmek demek yeni bir kültürle tanışmak demektir. Dil öğrenmek yalnızca gramerden ya da dil sınavlarından ibaret değildir. Bir dili yeterince benimsemek için o dili konuşanların kültürüne, yaşam tarzına, mutfaklarına dahi ilgi duyarız.

Yeni bir dil öğrenmek genel kültürümüzü artırarak dünyaya farklı pencerelerden bakmamızı sağlar. Farklı bakış açıları kazanarak vizyonumuzu genişletebiliriz. Yeni bir dil, iş hayatımıza da olumlu katkılar sağlar.

Dil öğrenmek için hala geç kalmış sayılmazsınız.

Yeni Bir Dil Öğrenmek Bana Ne Kazandırır?

Yeni bir dil öğrenmek, yeni kültürler yeni insanları tanıma yolculuğudur. Bu yolculukta yabancı bir ülkeye gittiğinizde insanları anlayarak onlarla iletişime geçebilirsiniz. Yeni arkadaşlıklar edinerek onları yakından tanıma şansını elde edersiniz. Yeni bir dil öğrenmek ile yabancı kültürleri ve yemekleri öğrenir yeni şeyler deneyimlersiniz. Yurt dışını rahatlıkla gezip yeni yerler keşfedebilirsiniz. Tüm bunların kişisel gelişiminize ve vizyonunuza katkısını hayal edebiliyor musunuz? 

Alzheimerı Yavaşlatıyor 

Yapılan araştırmalara göre yeni bir dil öğrenmek beynimize de olumlu  katkılar sağlamakta.

Dil öğrendikçe pratik zekamız ve algılarımız gelişir. Anlama kapasitemiz genişler. Yeni bir dil öğrenmek ilerleyen yaşlarda görülebilen alzheimerın etkilerini de geciktiriyor. 

Yeni Bir Dilin Kariyerime Katkısı Nedir?

Her şeyden önce eğer özel sektörde ya da yabancı ülkelerle iş yapan bir kurumdaysanız en az bir yabancı dili ileri düzeyde bilmeniz gerekir. Uluslararası; yazışmalarda, toplantılarda, ticarette iletişim kurabilmek için yabancı dil kullanmanız gerekir. Yabancı iş birlikçileriniz ile sağlıklı bir iletişim kurabilmek için ise, dili iyi kavramış olmanız gerekir. 

Yeni bir dil öğrenmek kamu kurumlarında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Departman değişikliği, terfi etmek, yabancı dil tazminatı gibi katkıları olabilmektedir.

Yabancı Dil Tazminatı Alabilir miyim?

Dil Tazminatı, kamu kurumlarında çalışan memurlara ödenmektedir. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) ve Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) dikkate alınır. Kurumda, yabancı dil bilginizden yararlanıldığı konusunda ita amirliği onayı gerekmektedir. Buna göre, aldığınız puan 70’in üzerinde ise, seviyenize göre tazminat ödemesi alabilirsiniz. 

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre İngilizce, Almanca, Rusça dillerinin de içinde bulunduğu pek çok dilde uygulanan sınava göre puan ve seviyeniz belirlenir. Seviyenize göre belirlenen tutarlar her ay tarafınıza ödenir. Puan geçerlilik süresi 5 yıl olup, sürenin bitiminde seviyenizin tekrar belirlenmesi için yeniden sınava girmeniz gerekir. 

dil öğrenmek yabancı dil almanca ingilizce rusça
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
360125