AnasayfaBlogİyi Hissetmek İçin 5 Şeyi Yapmayı Bırakın!
Kişisel Gelişim

İyi Hissetmek İçin 5 Şeyi Yapmayı Bırakın!

29 Ekim 2019
İyi Hissetmek İçin 5 Şeyi Yapmayı Bırakın!

İyi hissetmek, mutlu olmak, moral depolamak ve pozitif etkiye sahip her şey… İnsanların günümüzde en çok ihtiyaç duyduğu duygu durumlarıdır. Çevremizdeki insanlar çok ama tam anlamıyla mutlu olan yok. Demek ki mutlu olmak, iyi hissetmek çevremizden çok bizimle ilgili ve içsel bir durum. Kendinizi sevip saymadıktan sonra, kendinize değer vermediğiniz sürece çevrenizden de bunu beklemek otobüs durağında vapur beklemek gibi olacaktır.

İyi hissetmek, mutlu olmak için neleri bugünden bırakmanız, neleri yapmanız gerekir? 

İyi Hissetmek İçin Engel Nedir?

İyi hissetmek için en büyük engel sizsiniz. Biraz acımasız oldu farkındayım ancak bu konunun en önemli öznesi sizsiniz. Bunun farkına varmalısınız. Öncelikle kendi potansiyelinizi keşfetmelisiniz.

1- Geçmişte yaşamak

En temel en önemli unsur belki de bu olabilir. Hepimiz, hayatımızın belli dönemlerinde yanlış insanlara denk gelmiş, hayal kırıklıklarına uğramış olabiliriz. Ya da küçük-büyük pek çok hata yapmışızdır. Bunlardan gereken dersi alıp yolumuza devam etmemiz gerekir. Hala onları düşünmek, zihninizi meşgul etmek size bir fayda sağlamayacağı gibi daha fazla üzecektir.

Geçmişte yaşamak, geçmişi değiştirmez. Şu an burada, bu yazıyı okuyorsunuz ve bu bir tesadüf değil. Eğer buradaysanız hayatınızda bir şeyleri değiştirmenin, yeni bir başlangıç yapmanın tam zamanı olabilir, ne dersiniz?

2- Gelecekten kaygı duymak

Geçmişte yaşamak nasıl ki size fayda sağlamaz, geleceği düşünüp endişe duymak da aynı şekildedir. Bu demek değil ki hiçbir vizyonunuz, hayalleriniz olmasın… Öyle bir şey söz konusu olamaz. Burada önemli olan kaygı unsurudur.

Üniversite sınavını kazanmak, finallerden iyi not almak, alttan ders bırakmamak, iyi bir kariyer sahibi olup çok para kazanmak, mükemmel bir adamla evlenmek, harika bir kadın ile yuva kurmak, çocuklarımızı en iyi okullarda okutmak… Bu örnekleri o kadar çok çoğaltabiliriz ki… Bunları elbette düşünebilir, bugünümüzü de bazı hedefler doğrultusunda şekillendirebiliriz. Ama stres yapmayın. Bugün gereken çalışmayı ve üzerinize düşen sorumluluklarınızı yerine getirerek en güzel hazırlığı yapabilirsiniz. Her şey sebep-sonuç silsilesinde gerçekleşir. İyi bir kariyer için iyi bir eğitim, olumlu insan ilişkileri için pozitif iletişim teknikleri ve kendini geliştirme önemlidir. 

3- Ertelemek

Geçmiş ve gelecekten konuştuğumuza göre an’ı yaşamaya gelebiliriz. Bugün bir öğrenci, bir çalışan, bir ev hanımı ya da patron olabilirsiniz. Her ne olursanız olun sorumluluklarınızı ertelemeyin. Yapmanız gereken işleri vaktinde yaparak iyi hissetmek için önemli bir unsuru daha gerçekleştirmiş olursunuz. İşlerinizi ve hayatınızı ertelemeyin. 

4- Zamanı ihmal etmek

Zaman, gittiğinde geri getirmesi mümkün olmayan en değerli hazinemiz. Zamanı etkin kullanabilmek, hem sosyal yaşantımızı hem de iş yaşamımızı olumlu yönde etkiler. Zaman Yönetimi konusunda kendinizi daima geliştirmeye açık olmalı ve zamanı nasıl kontrol altında tutabileceğinizi öğrenmeniz gerekir.

5- Kişisel gelişimi umursamamak

Kişisel gelişim, hayat boyu sürdürülmesi ve en iyi şekilde yönetilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreçten en etkin verimi alabilmek için kendinizi daima gelişime, yeniliklere ve öğrenmeye açık tutmalısınız. Kişisel gelişim sayesinde daha iyi bir birey, daha saygın bir vatandaş, daha iyi bir eş, anne, baba, çocuk olabilirsiniz.

İyi hissetmek için kendinize zaman zaman vakit ayırabilmeli ve ayırdığınız bu vakti en verimli şekilde geçirmelisiniz. 

Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

Kendinizi geliştirmenin ve daha iyi hissetmenin pek çok yolu vardır. İletişim kurma konusunda becerilerinizi geliştirmek, iş hayatında başarılı olmak için kendinizi eğitmek, insanlarla olan diyaloglarınızı geliştirmek bunlardan birkaçı. Ayrıca dijital dünyanın eşsiz nimetlerinden faydalanarak online eğitimler alabilirsiniz. Üstelik eğitimlerden sonra uygulanan sınavlardan başarı elde etmeniz durumunda sertifika almaya hak kazanabilirsiniz. 

İstanbul İşletme Enstitüsü, hayatınız için gerekli olan nitelikli eğitimleri sizlerin hizmetine sunmaktadır. Size düşense, evinizde kahvenizi alıp, ayaklarınızı uzatıp online ve çoğu ücretsiz eğitimlerin tadını çıkartmak!

iyi hissetmek kişisel gelişim mutlu olmak online eğitim sertifika
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.