AnasayfaBlogKişisel Gelişim Nasıl Sağlanır?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Nasıl Sağlanır?

17 Mayıs 2018
Takım elbiseli bir adam, beyaz tahtanın bulunduğu bir odada bir kadının önünde durmaktadır. Adam gülümsüyor ve kadın sıcak bir ifadeyle adama doğru bakıyor. İkisi de anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor. Oda aydınlıktır ve arka planda üzerinde çok sayıda yapışkan not bulunan bir dizüstü bilgisayar vardır. Adam bembeyaz bir gömlek, lacivert bir takım elbise giymiş ve kravat takmıştır. Kadın ise beyaz bir gömlek ve siyah bir etek giymiştir. Arkalarındaki duvarda üzerinde yazılar olan bir beyaz tahta var. Bu görüntü, profesyonel bir ortamda iki kişi arasındaki bir neşe anını yakalıyor.
Kişisel Gelişim UnsurlarıAçıklamaEk Bilgiler
Çevresel EtkiKişiler çevrelerinden aldıkları bilgi ve tecrübe ile kendilerini geliştirirler.Çevresel etkilerin kişisel gelişime katkısı bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.
EğitimBeşikten mezara kadar eğitim kavramı, sürekli öğrenmenin önemini vurgular.Eğitim; seminerler, konferanslar ve kitaplar gibi çeşitli yollarla alınabilir.
Kendini YenilemeKişinin bilgi ve becerilerini güncellemesi, kendini sürekli yenilemesi gereklidir.Bu, teknolojik ve bilimsel ilerlemelere ayak uydurmayı ve çağın gerekliliklerini yerine getirmeyi içerir.
Online EğitimOnline platformlar sayesinde çeşitli eğitimler alarak kendini geliştirme olanağı vardır.Bu eğitimler genellikle ücretsiz ve esnek zamanlıdır.
Kitap OkumaKitap okumak, genel kültürü arttırmak ve bakış açısını genişletmek için önemlidir.Kitaplar; satın alabilir, kütüphanelerden ödünç alabilir ya da online olarak okunabilir.
Refah SeviyesiKendini sürekli geliştiren ve yenileyen bir toplumun refah seviyesi genellikle yüksektir.Bu durum, toplumun daha huzurlu ve daha sağlıklı olmasıyla sonuçlanır.
Nezaket KurallarıNezaket kurallarını öğrenmek ve uygulamak gelişmiş bir kişilik göstergesidir.Nezaket, iş hayatında ve sosyal yaşamda başarılı olmanın önemli bir parçasıdır.
Beyin Kullanımıİnsanın en değerli varlığı olan beynin yeterince kullanılması gerekir.İnsanoğlu beyninin sağ ve sol lobunu birlikte kullanmayı öğrenmeli ve bu şekilde kendini geliştirmelidir.
Araştırma YapmaAraştırma yapmak, sağlıklı kararlar almak için önemli bir yetenektir.Araştırma yapmak, bilgilerin doğru ve güncel olduğuna emin olmayı sağlar.
Okuma AlışkanlığıKişisel gelişim sürecinde okumanın önemi vurgulanmaktadır.Okuma alışkanlığı, kişinin düşünme ve algılama becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Kişisel gelişim deyince ilk aklımıza gelen “beşikten mezara kadar eğitim” gelmeli bence. İnsanoğlu dünyaya gelenden sonra, çevresinde olup bitenleri anlamaya ve anlamlandırmaya çalışır. Bu anlama ve anlamlandırma sürecinde sadece kendi kendine öğrendikleri yeterli olmaz. Diğer insanların tecrübe ve bilgilerinden kısa yollardan faydalanır.

Kişisel Gelişim Nedir?

Bazı insanlar kişisel gelişim konusunda kendini sürekli yenilerler. Kişisel gelişim, olduğundan daha iyi olmak, yeni bilgi-beceriler edinmek için gelişime açık olmaktır. Çağın şartlarına ayak uydurabilmek için insanların kendilerini sürekli yenileme ve geliştirme için büyük bir çaba içinde olması gerekir. Eskiden “ köyümüzde Oxford vardı da biz mi okumadık?” bahanesine sığınılabilirdi. Ancak günümüzde böyle bahanelere asla sığınılamaz. Çünkü Oxford artık köyümüzde değil, bir tık uzağımızdadır.

Kişisel Gelişim Nasıl Sağlanabilir?

Günümüz koşullarında kişisel gelişim göstermek isteyen insanlar kitaplara basılı ya da online olarak ulaşabilmektedir. Ayrıca enstitü ve üniversitelerin sürekli olarak, ücretsiz bir şekilde sunduğu eğitimlere oturdukları yerden, evinin konforunda, çayını yudumlayarak, istediğinde eğitimciye sorularını yönelterek katılabilmektedir.

Günümüzün birçok imkanı varken, tembellik ve vurdumduymazlık yapıp çağın imkan ve şartlarından faydalanmamak olmaz elbette. Kitaplara ulaşmak artık çok kolaydır. Kitapları satın alabiliriz, kütüphanelerden ödünç alabiliriz, online olarak bilgisayarımıza bedava olarak indirip okuyabiliriz.

Çeşitli konferans, seminer ve kurslara katılarak kendimizi geliştirebiliriz. Konferans, seminer ve kurslara masrafsız bir şekilde ve zaman kaybı olmadan da ulaşabiliriz. Bize sunulan bir kursun seçimini kendimiz yapabiliriz. İstediğimiz kursların video ve ders notları sayesinde, girmiş olduğumuz kursları zamanla tekrar edip, aldığımız eğitimden daha iyi faydalanabiliriz.

Eğer bahaneci birisiysek ya da tembel bir kişiliğe sahipsek, kendimizi gelişime kapatmışsak ne kadar imkan olursa olsun, imkanlar ayağımıza gelirse gelsin, bu imkanlara sırt döneriz. Çevremizdeki insanlara imkanlar doğrultusunda fark atabileceğimiz yerde, çevremizdeki insanlardan fark yeriz. İnsanlarla aramızda gelişmişlik mesafesi artar, birbirimize ayak uyduramaz hale geliriz. Bu da toplumsal barışı büyük oranda bozmaktadır. Toplumda kendini ifade edemeyen kişilerden, anlatılanları bir türlü anlayamayan ya da anlamlandıramayan kişilere kadar cahil insanlarla karşılaşırız. Biliyoruz ki “deveye hendek atlatmak, cahile söz anlatmaktan daha kolaydır.”

Kendimizin, toplumumuzun daha ileri bir seviyeye yükselmesi için bol bol kitap okumalıyız, refah seviyemizi yükseltebilmek için, sürekli ama sürekli kendimizi geliştirmeli, yenilemeli ve formatlandırmalıyız.

Dünyaya küsmek, çevremize sırt dönmek, kör kadercilik anlayışına kapılmamak için mutlaka kendimizi geliştirmeliyiz. Gerek iş hayatımız için gerekse normal yaşam şartlarımız için nezaket kurallarını öğrenmeli, birbirimizi daha çok hoş görmeliyiz. Eğitim seviyesini sürekli tavana çıkarmanın yolunu araştırmalıyız.

İnsanoğlu hiçbir zaman sabit kalamamaktadır. Ya sürekli kendini geliştirip yenileyerek ileri ya da işi cehalete vurup gerilemek zorundadır. İlerleyen, kendilerini geliştiren toplumlar dünyaya yön çizerken, geri kalan toplumlar başkalarına av olmaya mahkumdur.

İnsanların daha sağlıklı, daha huzurlu ve daha dinamik olabilmesi için, “ beşikten mezara kadar eğitim” sözünü asla unutmaması, bu sözü kulağına küpe etmesi gerekmektedir.

İnsanların kulaktan duyma, basit bilgiler yerine araştırarak sağlıklı karar verebilmesi için araştırma yapması, kendisini geliştirmesi gerekmektedir. Esasında bu kural bütün canlılarda mevcuttur. Hayvanlar ve bitkiler kendilerine verilen özel bir yaratılış gücü ile gelişimini içgüdüsel olarak yaparlar. İnsanlar yaşayacakları evi, evin yapılışını öğrenerek yaparlar ama kuşlar yaşayacakları yuvayı bir ustadan öğrenmeden, yuvasını küçücük taşlardan ve atıklardan yapmaktadırlar. Bal arısı çiçekten bal üretirken insanoğlu ancak reçel üretebilmektedir.

İnsanoğluna yüce yaratıcı akıl vermiş ve onu yeryüzünün halifesi ilan etmiştir. Maalesef insan aklını yeterince kullanamamaktadır. Beyninin sağ ve sol lobunu birlikte kullanmayı başaramamakta ancak beyninin oldukça küçük bir bölümünü kullanabilmektedir. Bunun tek nedeni ilgisizlik ve kendini yenilememekten kaynaklanmaktadır.

Eğitimli insanlar ile eğitimden uzak duran insanlar arasında dağlar kadar fark vardır. Her geçen gün de bu fark artmaktadır. Aradaki korkunç uçurum insanların birbirini anlayamama sorununu doğurmaktadır. Bu durum toplumsal barışı zedelemekte ve baltalamaktadır.

Eğitimli insan tatlı dilli olurken, eğitimsiz insanlar ise kaba, kırıcı, kavgacı vb. olabilmektedir.

Oysa kitabımız Kuran’ı Kerim’in ilk emri okudur. Her nedense insanımız maalesef dindar olduğunu, Müslüman olduğunu belirtir ama her nedense yüce kitabımızın oku emrine uymamaktadır.

peygamber efendimiz “ilim çin’de de olsa alınız.” demiştir fakat bizler bir ürünü kullanıp kullanmayacağımıza “gavur icadı” olup olmamasına göre karar vermeye çalışıyoruz.

Hz. Ali “bana bir harf öğretenin kölesi olurum” derken günümüz insanı her nedense kendisine bedava olarak sunulan eğitimlerden uzak durmaktadır. Hatta kendi eğitimi için hizmet alabileceği neredeyse kendisine köle olabilen, eğitimcilerden köşe bucak kaçmaya çalışmaktadır.

Ulu önder Atatürk “ öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Diyerek öğretmenleri birer insan sanatçısı ilan etmiştir. Ancak bu insan sanatçıları her nedense her fırsatta itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır. Oysa kendilerini itibarsızlaştırmaya çalışanlar da bu sanatçıların elinden şekillenmişlerdir. Ama ne yazık ki bunları bir vefa borcu olarak görmekten uzaklaşmışlardır. Tam tersi yedikleri kaba pislemeye başlamışlardır.

O zaman ne olursa olsun her birey kendi kişisel gelişimini tamamlamalı ya da kişisel gelişim çeşitli yollardan her bireye sunulmalıdır.

Çevresel Etki, Kişiler çevrelerinden aldıkları bilgi ve tecrübe ile kendilerini geliştirirler, Çevresel etkilerin kişisel gelişime katkısı bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır, Eğitim, Beşikten mezara kadar eğitim kavramı, sürekli öğrenmenin önemini vurgular, Eğitim; seminerler, konferanslar ve kitaplar gibi çeşitli yollarla alınabilir, Kendini Yenileme, Kişinin bilgi ve becerilerini güncellemesi, kendini sürekli yenilemesi gereklidir, Bu, teknolojik ve bilimsel ilerlemelere ayak uydurmayı ve çağın gerekliliklerini yerine getirmeyi içerir, Online Eğitim, Online platformlar sayesinde çeşitli eğitimler alarak kendini geliştirme olanağı vardır, Bu eğitimler genellikle ücretsiz ve esnek zamanlıdır, Kitap Okuma, Kitap okumak, genel kültürü arttırmak ve bakış açısını genişletmek için önemlidir, Kitaplar; satın alabilir, kütüphanelerden ödünç alabilir ya da online olarak okunabilir, Refah Seviyesi, Kendini sürekli geliştiren ve yenileyen bir toplumun refah seviyesi genellikle yüksektir, Bu durum, toplumun daha huzurlu ve daha sağlıklı olmasıyla sonuçlanır, Nezaket Kuralları, Nezaket kurallarını öğrenmek ve uygulamak gelişmiş bir kişilik göstergesidir, Nezaket, iş hayatında ve sosyal yaşamda başarılı olmanın önemli bir parçasıdır, Beyin Kullanımı, İnsanın en değerli varlığı olan beynin yeterince kullanılması gerekir, İnsanoğlu beyninin sağ ve sol lobunu birlikte kullanmayı öğrenmeli ve bu şekilde kendini geliştirmelidir, Araştırma Yapma, Araştırma yapmak, sağlıklı kararlar almak için önemli bir yetenektir, Araştırma yapmak, bilgilerin doğru ve güncel olduğuna emin olmayı sağlar, Okuma Alışkanlığı, Kişisel gelişim sürecinde okumanın önemi vurgulanmaktadır, Okuma alışkanlığı, kişinin düşünme ve algılama becerilerinin gelişmesine yardımcı olur
kişisel gelişim eğitimleri kişisel gelişimin önemi kişisel gelişim için kitap kişisel gelişim için müzik kişisel gelişim kursları kişiseş gelişim nasıl olur
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Gri gömlekli bir kadın sağ kolunu uzatmış, parmağıyla gökyüzünü işaret ediyor. Sırtından aşağı dökülen uzun siyah saçları var ve gözleri yukarı bakıyor. Yüzünde ciddi bir ifade var ve ağzı hafifçe açık. Üstündeki göklerden süzülen parlak güneş ışığıyla aydınlanıyor. Sol kolu bükülmüş ve eli dinlenme pozunda kalçasına dayanmış. Kıyafeti rahat, duruşu güçlü ve kendinden emin.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Neleri Kapsar?

23 Ekim 2018
Görüntünün ortasında duran ahşap bir tabela, okuyla yan tarafı işaret ediyor. Tabela açık kahverengi renkte ve ok parlak kırmızıya boyanmış. Ön planda, üzerinde kırmızı bir 'E' harfi bulunan beyaz bir yüzey var. Bunun sağında bulanık bir yol görüntüsü, solunda ise bir insan yüzünün yakın çekimi yer alıyor. Arka planda bir tabelanın yakın çekimi, ön planda ise ortasında bir ağaç kütüğü bulunan bir ağaç gövdesinin yakın çekimi yer alıyor. Ağaç gövdesi koyu kahverengi, ağaç kütüğü ise açık kahverengidir. Sağ üst köşede beyaz bir yüzey üzerinde tek bir 'E' harfinin yakın çekimi yer alıyor.
Kişisel Gelişim

Kişisel mi Gelişmeliyiz?

07 Eylül 2018
Parlak sarı kazaklı bir kadın yumrukları havada duruyor. Yüzü kameraya dönük, doğrudan kameraya bakıyor. Kolları dirseklerinden bükülmüş, yumrukları kararlı bir duruşla sıkılmış. Yüz ifadesi sert ve duruşu kendinden emin. Saçları kısa ve koyu renktir ve siyah pantolon giymektedir. Beton bir zemin üzerinde, loş bir alanda duruyor gibi görünüyor. Sarı kazağı karanlık arka planla keskin bir kontrast oluşturuyor ve varlığı hükmedici ve güçlü. Güçlü ve kararlı görünüyor, önündeki her türlü zorluğun üstesinden gelmeye hazır.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Blog

01 Mayıs 2018