AnasayfaBlogHobileriniz Nelerdir Sorusu Mülakatta Nasıl Cevaplanır?
Mülakat Soruları

Hobileriniz Nelerdir Sorusu Mülakatta Nasıl Cevaplanır?

08 Kasım 2019
Hobileriniz Nelerdir Sorusu Mülakatta Nasıl Cevaplanır?

Hobileriniz nelerdir soru mülakat esnasında sorulan yumuşak sorulardan biri olabilir. Sizin hakkınızda daha kişisel ve spesifik bilgiler verir.  Hobileriniz ile ilgili sorulara cevap verirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ederseniz bu soruyu daha iyi cevaplandırırsınız. Peki, hobileriniz nelerdir sorusunu soran mülakatçımız aslında neyi öğrenmek istiyor olabilir? Bu soruya en iyi yanıtı nasıl verebiliriz? Hobiler neler olabilir? Hangi hobilerden bahsetmek ilgi çekici olabilir?

Hobileriniz Nelerdir Sorusunun Sorulma Amacı Nedir?

Hobileriniz nelerdir sorusunu soran kişi hayattaki tutkunuzu öğrenmek isteyebilir. Yapmaktan en keyif aldığınız hobinizi ya da alışkanlıklarınızı merak ediyordur. Peki, hobileriniz nelerdir sorusu hangi farklı biçimlerde sorulabilir?

Ofis haricinde nelerden hoşlanırsınız?

Sizinle mülakat yapan işveren ya da işe alım uzmanı, böyle bir soru sorarak sizi özgeçmişinizden farklı olarak tanımak isteyebilir. Yani, CV’nizde yazdıklarınızdan çok daha fazlasını öğrenmek istiyor olabilir. 

İş dışında bir hayatınız var mı yoksa işiniz sahip olduğunuz her şey mi? Yaşamında öncelikleri olan bir aday mısınız? Hobileriniz ve yapmakta tutkulu olduğunuz şeyler, işe alım yapan kişilere, inandığınız değerler hakkında sizinle ilgili fikirler verir.

Motive edici özellikleriniz nelerdir?

Mülakatınızı gerçekleştiren kişi, sizi en iyi şekilde motive eden, odaklanmanızı sağlayan ilgi alanlarınız olup olmadığını merak edebilir. Ya da bir işe nasıl motive olabildiğinizi öğrenmek isteyebilir. Diğer bir deyişle, üstlendiğiniz görevi gerçekleştirebilmek için kendinizi nasıl motive ettiğinizi sorabilir.

İpucu: Hobileriniz nelerdir, tutkuların nelerdir gibi sorular aslında göründüğünden çok daha fazla derinliğe sahiptir. Bu gibi sorular; kişisel değerleriniz, iş değerleriniz ve motivasyonunuz ile ilgilidir. Ayrıca mülakatınızı yapan kişi, hobileriniz/tutkularınız ile başvuruda bulunduğunuz pozisyon arasında bir bağlantı görmek isteyebilir.

Hobilerinizi Nasıl İfade Edebilirsiniz?

Hobilerinizin ne olduğunu belirleyin. 

Bu fiziksel bir aktivite mi? Entelektüel bir takip mi? Soyut bir fikir mi?

Fiziksel aktiviteler olabilir: Tekne turu, yemek yapmak, bahçe bakım, seyahat etmek, fitness, tuval boyama, şiir okumak gibi.

Entelektüel bir arayış olabilir: Kuantum fiziği, satranç oynamak, yeni yabancı diller öğrenmek gibi. 

Soyut bir fikir olabilir: Fedakarlık, hayvan hakları savunuculuğu, rekabet gibi.

Dürüst olun. 

Yapmadığınız bir şeyi yapıyor gibi göstererek ilgi çekmeye çalışmanıza gerek yok. Yapmaktan gerçekten hoşlandığınız şeylerden bahsedin. İlgi alanınız yoksa hobi edinmek iyi bir fikir olabilir.

Hobiniz hakkındaki sorulara hazırlıklı olun.

Mülakat görüşmenizi yapan kişi, hobinizle yakından ilgilenirse bu konuda daha fazla soru sorabilir. Buna hazırlıklı olun çünkü bu oldukça iyi bir şey. Bu sayede daha kişisel bir iletişim kurabilme şansınız olacaktır.

Neden bu hobiyi edindiğinizi açıklayın.

  • Hobiniz ya da tutku duyduğunuz şey neden sizin için bu kadar önemli hale geldi?

  • Hobiniz, hayatınızı ve sizi nasıl etkiliyor?

  • Hobiniz ile işinizin arasındaki bağlantı nedir? 

Bu soruların cevabını görüşme öncesinde düşünüp kendi kendinize cevaplandırın. Görüşme esnasında da bunlardan bahsedebilirsiniz.

İpucu: “Hobileriniz nelerdir?” sorusu size, işe alan kişinin aradığı becerileri ve nitelikleri gösterme şansı veriyor. Sizden beklenenleri ve hobileriniz arasındaki bağlantıyı kurabilmek için iş tanımını yeniden okuyup, bunları ilişkilendirebilirsiniz. 

En büyük hobiniz nedir?

“Seyahat etmeyi ve yeni kültürleri keşfetmeyi merak ediyorum. Asya kültürüne aşığım. Her yıl, bir veya iki hafta boyunca, bir Asya ülkesinin yaşam biçimini keşfediyorum. İnsanlara olabildiğince yakın kalmaya çalışıyorum. Elimden geldiğince az eşya alıyorum ve birkaç gün hayatta kalabilmek için gereken parayı alıyorum. Bana göre,  Asya misafirperverliği oldukça büyüleyici. Nadiren seyahat ederken belirlediğim hedeflerim yok, yolculuğun kendisi yeterince ilgi çekici zaten.”

Hobileriniz nelerdir?

“İlgimi çeken ve beni yönlendiren çok şey var. Ancak hepsinin içerisinden ortak bir payda belirleyecek olsam bu merak olurdu. Her zaman neden? diye soruyorum. İnsanlar bunu neden böyle yapıyor, neden bazı şeyler gerçekleşirken bazı şeyler gerçekleşmiyor? İyi bir soru bana ilham veren bir yolculuğun başlangıcıdır. Ve bu beni gerçekten ileri iten bu yolculuk. Beni fotoğrafçılık ve grafik tasarımla uğraşmaya iten de merakım oldu. Kaligrafi öğrenmek, psikoloji okumak da bir merakla başladı ve sonucunda istediğim gibi pazarlama analisti oldum.”

Ne konuda tutkulusunuz?

“Bir satış müdürü olarak, rekabet benim için bir tutkudur. Bu çok küçük yaşlardan beri beni sürükleyen bir şey. Rekabeti takım düzeyinde de bireysel düzeyde de eşit derecede önemli buldum. Çocukken bir futbol takımında oynadım. Sınırları zorlayarak en iyisi olmak istedim. Takımın başarısı benim de her zaman küçük zaferimdi. Elbette, yaşlandıkça, yeteneklerinizin ve sınırlamalarınızın daha da farkında olursunuz. Zamanla, nasıl yardım isteyeceğinizi ve ekip çalışmasının sinerjik yapısını görmeyi öğreniyorsunuz. Ancak beni daha ileri seviyelere taşıyan, rekabet tutkumdu.”

Mülakatlarda başarılı olabilmek için hangi stratejileri uygulamanız gerektiğini öğrenmek için online Mülakat Teknikleri Eğitiminden faydalanın.

Mülakat Soruları:

Neden Sizi İşe Alalım?

Zayıf Yönleriniz Neler?

En Güçlü Yönleriniz Nelerdir?

Bana Kendinizden Bahsedebilir misiniz?

Maaş Beklentiniz Nedir Sorusuna Nasıl Cevap Verilir?

Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsun Sorusu Nasıl Cevaplanır?

hobileriniz nelerdir mülakat soruları görüşme kariyer iş görüşmesi
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İlgi Alanları ve Hobiler CV'de Nasıl Yazılmalı?
Özgeçmiş Bölümleri

İlgi Alanları ve Hobiler CV'de Nasıl Yazılmalı?

04 Aralık 2019
Evde Yapılabilecek Hobiler
Nedir?

Evde Yapılabilecek Hobiler

21 Şubat 2020
Online Eğitimlerle Edinilecek 5 Hobi
Online Eğitim

Online Eğitimlerle Edinilecek 5 Hobi

09 Nisan 2021
Yeni Hobiler Edinmek Neden Önemli?
Kişisel Gelişim

Yeni Hobiler Edinmek Neden Önemli?

26 Eylül 2019
CV Hazırlama Eğitimi
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
700209
İtalyanca Kursu (A1)
5
(3)

İtalyanca Kursu (A1)

30 Konu5 Saat
Duygu ÇetinDuygu Çetin
800229