AnasayfaBlogHayatta Yer Edinmek Nedir?
Kişisel Gelişim

Hayatta Yer Edinmek Nedir?

30 Ekim 2018
Hayatta Yer Edinmek Nedir?

Hayatta yer edinmek ve bu yolda yürümek; yaşamımızı umduğumuz biçimde idame ettirmek ve tabiri caizse hayallerimize ulaşmak anlamına gelir. Hayattan olan beklentimizin bize geri dönmesi demektir. Unutulmaması gereken şudur ki; hayata olan beklentimiz için önce başlangıç yapmalıyız. Bu başlangıcın olumlu sonuçlanması için olumlu bir şekilde istemeli ve niyetlenmeliyiz. Hayat bize her zaman sağlık, güzellik, mutluluk, şans ve ihtişam sundu, sunmaya da devam edecek diye motive edici cümleler kullanmalıyız. Teoride muazzam olan fikirlerimizi pratiğe dökmezsek o fikir tamamen çöp niteliğindedir . Başlamak için hareket zamanı emin olun ilk aklınıza geldiği andır.

Hepimiz etten kemikten yaratılmış, duyguları olan varlıklarız. Bu duygu silsilesi içinde kaos yaratacak kadar gelgitler yaşarız. Bu gelgitlerde kaybolmamak için spesifik olmaya dikkat etmek gerekir. Eğer biz mutlulukla o hayatı sürdürmek istiyorsak; bu iş hayatı olur, özel hayat olur, insani birçok alışveriş olur öncelikle hayattaki yerimizi tespit edip olmak istediğimiz yere doğru adımlar atmalıyız.

Birinci Adım

İşin başında hayata karşı güvenli durmalısınız. Önceliğiniz özgüven konusunda kendinizi sağlam tutmak. Hayata karşı rolünüz hep başrol olsun. Başrolün kendiniz olduğunu kabullenmeniz ve duruşunuzla o rolü kabul ettirmeniz ilk adımın en önemli parçası. Kabul görmeniz için; gündemi takip etmeli, bilginizi, eğitiminizi pazarlamayı bilmeli, her konuyla alakalı bir fikrinizin olduğunu gösterecek kadar konuşabilmelisiniz.

İkinci Adım

Hayattaki rolünüzün ne olduğunu düşünüyorsunuz? Sizi kamçılayan, size özel olan o isteğinizi daha da somutlaştırabilmek için bir kenara not alın. Yazmak için her daim yanınızda defter ve kaleminiz olsun. Ve emin adımlarla belirlediğiniz bu hedefe dair program yapın. Nereye ulaşmak istediğinize eminseniz belirlediğiniz programa yoğunlaşmak sizi zaman kaybından kurtaracaktır.

Üçüncü Adım

Ulaşılabilir bir zirve seçmiş olduğunuzdan emin olun. Zirveye odaklanın. Uçuk fikirlerden şimdilik uzak durun. Ve gerçekçi davranıp zirveye giden uzun yolculuğunuzun basamaklarını tek nefeste çıkabileceğiniz düşüncesine sakın yenik düşmeyin. Dolayısıyla bu zirveye gidecek yolun planını da sınıflara ayırın.

Bu saydığımız maddelere ulaşabilmek için harekete geçin. Her gerçekleştirdiğiniz maddede kendinizi başarınızdan dolayı ödüllendirin.

Sonrası çorap söküğü gibi gelecektir hiç şüpheniz olmasın. Tökezlemek, yorulmak, sıkılmak, endişe etmek, hatta düşmek bu yolda başınıza gelebileceklerden birkaçı. Tüm bunlara rağmen olmaması gereken tek şey pes etmektir.

Hazırladığınız programa sadık kalmayı unutmamalı, devamlı olumlu düşünmeliyiz. "Yapabilir miyim?" soru cümlesini değil; "Yapabilirim!" gibi güvenli net cümleler kurmalıyız. Erişmek istediğimiz zirve için başarı, başarı için güven, güven için olumlu düşünce şarttır.

Tüm bu söylediklerimiz doğrultusunda;

  • Karar almadan önce başka bakış açılarını görmek için fikir almalı, fakat karar aldıktan sonra o kararı tartışmaya kapatmalıyız,

  • Kendimizi olumlu motive etmeli ve net olmalıyız,

  • Özgüvenimizi kuvvetli tutmalıyız.

Unutmayın; her insanın bu dünyada bir var olma nedeni vardır. Bu nedeni bulmak sizin elinizdedir.

Hayatta Yer Edinmek Nedir?

Hayatta yer edinmek ve bu yolda yürümek; yaşamımızı umduğumuz biçimde idame ettirmek ve tabiri caizse hayallerimize ulaşmak anlamına gelir. Hayattan olan beklentimizin bize geri dönmesi demektir. 

Hayatta Yer Edinmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

İşin başında hayata karşı güvenli durmalısınız. Sizi kamçılayan, size özel olan o isteğinizi daha da somutlaştırabilmek için bir kenara not alın. Ulaşılabilir bir zirve seçmiş olduğunuzdan emin olun. Zirveye odaklanın.

Hayatta Yer Edinmek İçin Nasıl Hareket Etmeli?

Karar almadan önce başka bakış açılarını görmek için fikir almalı, fakat karar aldıktan sonra o kararı tartışmaya kapatmalıyız. Kendimizi olumlu motive etmeli ve net olmalıyız. Özgüvenimizi kuvvetli tutmalıyız.

Hayatta Yer Edinmekbaşarıgelişimhayat kariyer kişisel gelişim motivezirve
Yeşim Bayram
Yeşim Bayram
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi - Halkla İlişkiler bölümünden mezun olmuştur. İnsan Kaynakları alanında uzun süre çalışmıştır. Enstitü blogta içerik oluşturmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal Hayatta İletişim
İletişim

Sosyal Hayatta İletişim

16 Ağustos 2021
Yaşam Amacını Bulmak
Koçluk

Yaşam Amacını Bulmak

15 Ağustos 2021
İş Hayatında Kişisel Gelişimin Önemi
Kişisel Gelişim

İş Hayatında Kişisel Gelişimin Önemi

25 Aralık 2020