Close
Mobil Menu Bars

Etkili İletişim Kurmayı Öğrenin

27 Kasım 2019, 1908 defa okundu.
Etkili İletişim Kurmayı Öğrenin
etkili iletişim, online eğitim, etkili iletişim teknikleri, enstitü, sertifika

Etkili iletişim, amacın veya niyetin mümkün olan en iyi şekilde yerine getirilmesi için fikir, düşünce, bilgi ve bilgi alışverişi sürecidir. Daha basit bir deyişle, gönderen tarafından görüşlerin alıcı tarafından en iyi anlaşıldığı şekilde sunulmasıdır. Etkili iletişim, iletişimin çok daha ötesindedir. Yalnızca karşılıklı konuşmayı kapsamaz. 

Etkili iletişim, kişinin kendisini daha iyi ifade edebilmesine olanak sağlar. Sadece bir mesajı, içeriği iletmek yeterli değil, mesajı gönderenin amacına uygun olmalıdır. İletişimi etkili bir biçimde kurabilmek günümüzde sahip olunması gereken önemli bir beceridir. 

etkili iletişim, online eğitim, etkili iletişim teknikleri, enstitü, sertifika

Etkili İletişim Teknikleri

İletişim, dinamik bir süreçtir. İletişim kurma biçiminiz gerek sosyal yaşamınızı gerekse iş yaşamınızı olumlu ya da olumsuz etkiler. Etkili iletişim becerileri, yaşamın pek çok alanında başarı için önemli bir temeldir. Birçok iş, güçlü iletişim becerileri gerektirmektedir. İletişim becerisi iyi olan kişilerin, genellikle arkadaşları ve ailesindeki kişilerle daha iyi ilişkileri vardır.

Etkili İletişim Teknikleri Neler?

Etkili Dinlemek

İletişim konusunda iyileştirilmesi gereken en yaygın konulardan biri etkin dinlemek.

Hepimiz iletişimin iki yönlü bir süreç olduğunu zaman zaman unutabiliyoruz. Karşı tarafı dinlemeyi gözardı edebiliyoruz. Çoğu zaman, insanların konuşmaları sırasında onları gerçekten dinlemiyoruz ve kendimizin ne söyleyeceğimizi düşünüyoruz.

Ancak, dinleme nedir? Dinlemek ve duymak aynı şeyler değildir. Dinlemeyi öğrenmek, sadece konuşulan kelimelere değil aynı zamanda nasıl konuşulduğuna ve onlarla birlikte gönderilen sözel olmayan mesajlara dikkat etmek demektir. Konuşan kişiye tüm dikkatinizi vermeniz ve gerçekten ne söylediklerine yoğunlaşmanız anlamına gelir.

İyi dinleyiciler, karşısındaki kişinin ne söylediğini doğrulamak ve herhangi bir karışıklığı önlemek için açıklama ve yansıtma tekniklerini kullanır. Zaman zaman kafanızı onaylarcasına hafifçe sallamak, "evet" diye onaylamak buna örnek gösterilebilir.

Sözsüz İletişim

Herhangi bir mesajın çoğu sözsüz olarak iletilir. Bazı tahminler bunun iletişimin %80'i kadar olabileceğini göstermekte. Bu sebeple sözlü olmayan iletişimi göz önünde bulundurmak ve anlamak önemlidir.

Sözsüz iletişim yalnızca beden dili olarak düşünülür. Ancak gerçekte çok daha fazlasını kapsamaktadır. Ses tonunu, vücut hareketini, göz temasını, duruşu, yüz ifadesini içerir.

Bu nedenle sözel olmayan iletişime dikkat ederek diğer insanları daha iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca, kelimelerinizin ve beden dilinizin tutarlı olmasını sağlayarak mesajınızın daha net bir biçimde karşı tarafa iletilmesini sağlayabilirsiniz. 

Beden Dili Eğitimi sayesinde hem diğer insanların beden dilini daha iyi çözümleyebilir hem de kendi beden dilinizi daha iyi yansıtabilirsiniz.

etkili iletişim, online eğitim, etkili iletişim teknikleri, enstitü, sertifika

İyimser Olmak

İnsanları dinlerken tebessüm etmeyi ve iyimser olmayı ihmal etmeyin. Çatık kaşlı, somurtkan bir yüz ifadesi takınmak karşınızdaki kişiyi de tedirgin edebilir, güvensiz hissetmesine sebep olur. Sık sık gülümseyip ve neşeli bir tavır takınırsanız, insanların size olumlu ve iyimser yanıt vermesi daha olasıdır.

Göz Teması

Karşınızdaki kişiyi etkin dinlediğinizi göstermenin en iyi yollarından biri de göz temasıdır. Etkili iletişim kurmak için önemli bir detay olan göz teması, karşınızdaki kişiye değer verdiğinizi de gösterir. 

Mizah Anlayışı

Gülmek, zamanlaması iyi ayarlanmış mizahlar, yerinde yapılan espriler stresi ve kaygıyı düşürmede etkili bir rol oynamaktadır. Komik, eğlenceli ya da zeki olmaktan korkmayın. Ama mizahınızın duruma uygun olduğundan emin olun. Buzları yumuşatmak, engelleri azaltmak için mizah yeteneğinizden faydalanın.

Etkili İletişim Eğitimi Alın

İnsanların birbirlerini anlamaları beden dili okuma ve anlama ile mümkündür. Siz de insanları daha iyi anlamak ve kendinizi daha iyi ifade edebilmek için Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitimi alabilirsiniz. Etkili iletişim eğitimi sayesinde sosyal hayatınızdaki ve iş yaşamınızdaki insanlarla daha sağlıklı ilişkiler geliştirebilirsiniz. 

Etkili İletişim Eğitimine Nasıl Katılabilirim?

Etkili iletişim eğitiminden online olarak faydalanabilirsiniz. Enstitü tarafından sunulan eğitimi almak için Enstitü sayfasından giriş yapabilirsiniz. Online eğitimin sonundaki pratik sınavdan başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanabilirsiniz.

Sertifikanız isminize özel olarak verilmektedir. Sertifikanız özel ve resmi kurumlarda geçerli olup, sertifikanızı uluslararası işletmelerde ve başvurularda kolaylıkla kullanabilirsiniz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!