AnasayfaBlogKişisel Gelişim ve Eğitimin İşe Alım Sürecindeki Avantajları
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Eğitimin İşe Alım Sürecindeki Avantajları

13 Eylül 2019
Kişisel Gelişim ve Eğitimin İşe Alım Sürecindeki Avantajları

Kişisel gelişim küçük yaşlarda çocukların iç dünyasında başlamakta geliştikçe dışa dönük hareketlerini ve davranışlarını da etkilemektedir. Kişisel gelişim yolculuğu küçük yaşlarda aile içerisindeki çocuklara karşı gösterilen davranışların etkisi ile gelişmektedir. Ailenin çocuklara oyun oynarken veya bazı şeyleri keşfederken göstermiş olduğu anlayış ve güven sayesinde çocuklar özgüven kazanır. 

Özgüven Kazanmak

Oyun oynarken şekilli cisimleri doğru deliklerden geçirme pratiği yapılırken çocukların kendi başlarına başarılı olamadığında yardımcı olunması gerekmekte. Ayrıca çocukların kendisine güvenmesi konusunda verilen telkinler özgüvenini aşırı derecede geliştirir. Diğer yandan başarısız olunduğunda çocuklara karşı kullanılan kelimeler de o çocuğun ileri yaşlarda içine kapanık, özgüveni düşük ve asosyal bir birey olmasına yol açar. 

Okul çağlarına gelindiğinde arkadaş ortamlarında aktif bir rol oynayabilmesini de etkileyen kişisel gelişim süreci hayatının daha ileri döneminde alacağı kararları o yaşlarda etkilemektedir. Okul çağlarına yeni başlamış bir bireyin belirli bir süreden sonra gerekli önlemler alındığında kendi başına okula gidip gelmesi basit bir konu gibi gözükse bile, bireyin kendine güvenildiği hissini yarattığı için bir karar alırken kendisi için daha doğru hamleleri yapmasını sağlamaktadır. 

Eğitim Süreci Nedir?

Eğitim süreci boyunca kişisel gelişim ve eğitimine önem veren bir birey olma yolunda adımlar atmış bireylerin iş başvuru süreçlerini ve iş hayatına atıldıktan sonra iş arkadaşları ve üstleriyle daha kolektif çalışmalar yapabilmesini sağlamaktadır. 
Günümüzde iş hayatına atılan bireylerin sıklıkla iş başvuru sürecini veya sonrasındaki mülakat süreçlerini geçemediği görülmekte ve bunların temelinde özgüvensiz ve asosyal bir hayat sürmelerinin etkili olduğu yatmakta. İki birey oluşturup bir iş görüşmesi mülakatı değerlendirerek bunu kolaylıkla görebiliriz.

1. Görüşme Özgüvensiz Bir Birey 

İnsan Kaynakları: Bize kendinizden kısaca bahseder misiniz?

İş Başvurusu Yapan Personel: İlkokul ve ortaokulu A okulunda okudum. Lisede B okulunda okudum. C üniversitesi X bölümünü kazandım bu sene mezun oldum.

İnsan Kaynakları: Kendinizde gördüğünüz ekstra bir yetenek var mıdır?

İş Başvurusu Yapan Personel: Eğitim hayatımda bütün derslerden sorunsuz geçtim hiçbir derste başarısız olmadım.

İnsan Kaynakları: Bu iş için neden sizi seçmeliyiz? 

İş Başvurusu Yapan Personel: Yeni mezun oldum ve bu işe ihtiyacım var.

2. Görüşme Özgüveni Yüksek Bir Birey

İnsan Kaynakları: Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

İş Başvurusu Yapan Personel: Küçük yaşlarda ailemin bana sağladığı destek sayesinde kişisel gelişimimi hızla tamamladığımı düşünüyorum. Eğitim hayatıma başlamadan okumayı biliyor yazma konusunda ise pratikler yapıyordum. Benim bu azmimi gören ailem hem kişisel gelişimimin hem de eğitimin hayatımın daha kaliteli olması amacıyla benim hep yanımda olmuşlardır. İlkokulu A okulunu birincilikle tamamlarken Ortaokulda eğitimimi ikincilik ile tamamlamış bulunmaktayım. Ardından şehrimizin en iyi liselerinden olan Fen lisesini birincilikle kazanıp eğitim hayatıma yön vermeye başlamıştım. 

Lise yıllarındayken meslek seçimi konusunda araştırmalar yapıp hangi mesleği yapmak istediğime karar vermeye çalışıyordum. Tabii derslerimi ihmal etmeden bu süreci sürdürüp aynı zamanda kişisel gelişimim içinde kitaplar okumakta çalışmalar yapmaktaydım. Ardından X Üniversitesi'ni ilk tercihimde kazanıp Y bölümünü de çalışmalar yapıp mesleğimin her alanında kendimi geliştirdim.

İnsan Kaynakları: Kendinizde gördüğünüz ekstra bir yetenek var mıdır?

İş Başvurusu Yapan Personel: Kendimde bir yetenek görüyorum demek çocukluğumdan beri üstünde durduğum kişisel gelişimime hakaret olacağı için bu konuda size şu cevabı vermek isterim. Yetenekten ziyade azim ve kararlılığımla her işin üstesinden kolaylıkla kalkabileceğime inanmaktayım.

İnsan Kaynakları: Bu iş için neden sizi tercih etmeliyiz?

İş Başvurusu Yapan Personel: Bu mesleği herhangi bir üniversiteden mezun olma amacıyla edinmedim. Lise çağlarımda bu mesleği seçmemdeki amaç gerek kendim gerek ise çalışma yapacağım meslek dalı için en verimli olabileceğim bir meslek bulmaktı. O yüzden üniversitemin bu bölümünü tercih ettim. Kişisel gelişim alanında çalışmalar yapabileceğim ve herkese faydalı olabileceğim bu meslekte size ve kendime en iyi sonuçları alacağım konusunda yeterli bir özgeçmiş sunduğumu düşünüyorum.

Kişisel Gelişim Eğitimleri Şart

Gördüğümüz üzere küçük yaşlarda başlayan kişisel gelişim eğitim süreci bireyin geleceğinde çok büyük rol oynamaktadır. Kişisel gelişim eğitimlerinin önemi iyi kavranmalı. Bu süreç başarıya ulaşabilen bireylerin özgüveni yüksek bireyler olabilmesini ve hayatlarını daha mutlu idame ettirebilmelerini sağlayan bir süreçtir. Kişi kendisine birçok kapının açılmasında etkin bir rol oynayacak olan bu eğitimler sayesinde kendini geliştirerek farkındalığını arttırabilir ve iş hayatında daha avantajlı konuma geçebilir.  

Kişisel Gelişim Eğitimleri Nelerdir? 

Kişisel gelişim eğitimleri alanında pek çok eğitim bulunmaktadır. Etkili iletişim eğitimi, beden dili eğitimi, diksiyon eğitimi, kişisel imaj eğitimi, hızlı okuma eğitimi, sunum teknikleri eğitimi, zaman yönetimi eğitimi, stres yönetim eğitimi bu eğitimlerden bazılarıdır.

Kişisel Gelişim Eğitimleri Nereden Alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsünde ücretsiz online eğitimler programları kapsamında kişisel gelişim eğitimleri verilmekte olup başarılı katılımcılara da sertifika sağlanmaktadır.

Yazar: Özgür Aykaç

kişisel gelişim gelişim eğitim insan kaynakları personel okul çağları iş başvurusu
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.