AnasayfaBlogKariyer Değişimi İçin Geç Değil
Kariyer Değişimi

Kariyer Değişimi İçin Geç Değil

09 Ekim 2019
Kariyer Değişimi İçin Geç Değil

İnsanların çoğu hayatlarının en az bir döneminde kariyer değişimi yapmak isteseler de buna cesaret edebilenlerin sayısı oldukça az. Çünkü bu süreçte nasıl yapacaklarını ya da nereden başlayacaklarını bilemiyorlar. Günümüz dünyası bizi yeni çalışma modelleri, çalışma dizaynları ve yeni mesleklerle tanıştırdı. Bu da birçok insanın yaptığı işi ve kariyerini sorgulamasına sebep oluyor. 

Refah Seviyesi Ve Bireyselleşme

Amerika İş İstatistikleri Ofisine göre Amerika’daki bir çalışan, çalışma hayatı boyunca ortalama 12 kez kariyer değiştiriyor. Avrupa’da da bu rakamların yüksek Asya’da ise daha az olduğu araştırmalar tarafından ortaya konmuştur. Bu farkın ekonomik nedenler ve kültürle ilgili olduğu düşünülüyor. Refah seviyesinin yüksekliği ve bireyselleşme bu kararı doğrudan etkiliyor gibi görünmektedir.  

Alışık olduğumuz iş ortamından vazgeçmek kolay olur mu?

Okuduğunuz bölümle bağlantılı bir işten alışık olduğunuz iş ortamınızdan vazgeçmek, sahip olduğunuz konfor alanından çıkmak, bir şeylere yeniden başlamak hatta yeniden öğrenmek hiç kolay olmayabilir. Buna ekonomik kriz, işsizliğin artışı veya yeni mezun sayısının çokluğu gibi faktörler de eklenebilir. 

Kariyer Değişimi 

Çevremiz genelde kariyer değişimi için yeterince destek vermez. Bir başka açıdan da bakarsak bazen çalışılan iş yerinin kapanması, küçülmeye gitmesi ya da istifaya zorlanma gibi nedenlerle de kişinin istemeden de olsa kariyer değişimini zorunlu kılabilir. 
Zorunla ya da gönüllü olarak seçmiş olsanız da kariyer değişimi için hiçbir zaman geç değildir.

Bugün dünyaca ünlü konferans markası TED’in kurucusu Richard Saul Wurman, bunun en iyi örneklerinden biridir. 49 yaşında yani genç sayılmayacak bir yaşta mimarlık kariyerini bırakarak bir dünya markası yaratmıştır.

Kariyer Değişimi İçin Bazı Öneriler

“Ne istiyorum” diye kendinize sorun. Bazen bu soruya hemen cevap veremezsin. Yine de sormaya devam etmek cevapların önünüze çıkmasına zemin hazırlar. İlk etapta güçlü ve zayıf yönleriniz, ne tür bir işin size uygun olduğu gibi sorulara yoğunlaşabilirsiniz.

Listeler Hazırlayın

Mevcut durumun ve yeni potansiyellerin, artılarını ve eksilerini yazın. Bu tür artı/eksi tabloları yapmak beynin görselleştirme yapmasına izin verdiği için kararınızı kolaylaştırır. Bu listeleri yapmak duruma objektif bakmanıza da yardımcı olur.

Merak Edin ve Araştırın

Bu süreçte bazen sürekli araştırmak kafanızı karıştırabilir ama yine de unutulmamalı ki merak ve araştırma sonucunda yepyeni şeyler ilginizi çekmeye başlayabilir. Çok değerli bilgilere ve yeni yollara ulaşmanız mümkün olabilir. “Başkaları ne der?” Evet, başkaları hep bir şeyler diyecektir. Belki sizi kararınızdan döndürmeye çalışacaklar belki de korkutacaklar. Onlara göre hayatınızı şekillendirmeyin. Tavsiye için teşekkür edip kendi yolunuza bakın. Destekleyenlerin de sizin için manevi bir destek olduğunu unutmayın.

Online Eğitimleri Araştırın

Yeni bir kariyer için bazen yeniden bir okula gitmek gerekse de kurslar ve ücretsiz online eğitimler ile de kendinizi çok iyi yetiştirmeniz mümkün. Değişik konuları kısa sürede öğrenebilirsiniz. Online eğitimlerin sağladığı kolaylıklara bir göz atın ve onlara şans verin. 

Ücretsiz online eğitimlere nereden ulaşırım?

Dijital eğitim platformlarında kişisel gelişim, iletişim, yabancı dil veya iş hayatı başlıklı birçok online eğitim mevcut. Bunların arasında yer alan İstanbul İşletme Enstitüsü farklı eğitim seçenekleri ile oldukça popüler. Üstelik başarılı olduğunuzda sertifika sahibi oluyorsunuz.

Kariyer Değiştirmiş İnsanlarla Konuşun

Onlar size zorluklarını ve kolaylıklarını anlatacaklar. Bu konuşmaların bazıları size gereken ilhamı sağlayabilir. Bazen o kişilere doğrudan ulaşmak kolay olmayabilir bunun için de ilham verici hayat öyküleri bulup okuyabilirsiniz. Kimsenin deneyiminin kimseye benzemeyeceğini de unutmayın. 

Kararınıza Sahip Çıkın

Elbette ki her değişimin zorluk ve kolaylığı vardır. Kararınızdan geri adım atmayın, arkasında durun. Zorlandığınız zamanlarda, bunun geçeceğini bilin. İnsan en iyi hatalarından öğrenir, hata yapın.

Korkmayın

Bu süreç her ne kadar korkutucu ya da stresli görünse de değişimin eğlenceli olabileceğini, ummadığınız fırsatları yakalayabileceğinizi de unutmayın. Bazen tek yapmanız gereken her şeyi kontrol altında tutmak yerine akışa bırakmak.

Yazar: Reyhan Algül

eğitimiş hayatı kariyer kariyer değişimi kişisel gelişim online eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
40 Yaşından Sonra Kariyer Değişimi
Kariyer Değişimi

40 Yaşından Sonra Kariyer Değişimi

10 Eylül 2021
Kariyer Değişikliği İçin 5 Yöntem
Kariyer Değişimi

Kariyer Değişikliği İçin 5 Yöntem

26 Kasım 2015
Kariyer Yaşamı ve Değişimin Etkisi
Kariyer Değişimi

Kariyer Yaşamı ve Değişimin Etkisi

09 Mart 2018
Kariyer Değişimi Artık Hayal Değil
Kariyer Değişimi

Kariyer Değişimi Artık Hayal Değil

04 Nisan 2019