AnasayfaBlogKendini Yönetme Becerisi
Hedef Belirleme

Kendini Yönetme Becerisi

26 Nisan 2019
Kendini Yönetme Becerisi

Günümüzde sürekli bir yenilik ve bilgi bombardımanı içerisindeyiz. Bu hıza yetişebilmek için öğrenmeyi öğrenmek ve ilk önce kendini yönetmek en büyük gereklilik. Olaylar, durumlar, şartlar ve yaşam koşullarımız incelendiğinde herkes kendine özgü kararlar almak zorunda. Doğduğumuz ilk andan itibaren genetik koşullar, beslenmemiz, çevresel etmenler yaşam tarzımız biyokimyamızı yani kim olduğumuzu ortaya koyar. Bu etmenlerin her biri de kararlarımızı etkiler. İnsan kendini yönetmeye kararlar alarak başlar.

Hedeflere Ulaşmak İçin Kararlar

Bu kararları hedef belirleme sürecinde için kullanır. Hedeflerimiz ise onları gerçekleştirebilmek için çabaladığımız ölçüde gerçektirler. Korku, endişe, heyecan, neşe duymanın temelinde kendini yönetme sürecinin en temel görevi olan hayatta kalabilme iç güdüsü vardır. Bu süregelen bir düzenin bir parçası olmanın ve doğanın insanlara tanıdığı mükemmel bir yetenek. 

Canlılar ne kadar uyumlu olursa hayatta kalma şansını da o kadar artar. Başarısızlıkların altında yatan temel sorun aslında doğanın insanoğluna verdiği kendini yönetme becerisinin sadece konforlu olana uyum sağlamak için kullanılması. Uyum insanları hayatta tutar fakat konfor alanında tuttuğu sürece daha ileriyi görmesi kendisini aşmasına engel olan en büyük etken olarak karşımıza çıkar. 

Kendini Yönetme Becerisi

Kendini yönetme becerisinin önündeki en büyük engel tembellik yapmak. Bu sorun temelinde uyumlu olmanın verdiği konforu da içeriyor. Kendimizi daha da rahat ettirmeye devam edersek yaşamdan olan beklentilerimiz her zaman daha da kötüsüne razı olmaya mecbur bir hale getirir. Bu yüzden kendimizi daha iyi hale getirmek için insan kendini yönetmeli. Bunun için bazı temel zihin manipülasyonlarını kullanabilir. Kendini yönetebilmek için insan ilk olarak hedeflerine ve gerçekleşmesine uyum sağlamalı. 

Kendini yönetme nedir?

Kendini yönetmek hayatlarımız için bir dönüm noktası olabilecek bir nitelik. Daha iyi daha güçlü daha korkusuz olmak kısacası kendimizle olan savaşımız. Kendini yönetmek, kararlarınızı hedeflerinizi yükselterek başarılı bir yol çizmenize imkan sağlar.  

Motivasyon Yaratmak

Saatler boyu çalıştıktan sonra bir daha aynı şekilde çalışamıyor ya da yeniden başlayamıyor musunuz? Bu ipucunu bir şeyler öğrenirken ya da ders çalışırken de deneyebilirsiniz. Öncelikle beynimizin çalışmayı ne kadar zorluk seviyesinde algıladığının temel ilkelerini anlayalım. Ne kadar uzun çalışmış olmanız beyninizi ilgilendirmiyor. 

Saatler boyu çalışabilirsiniz. Beyniniz sadece çalışmanızın son dakikaları ile ilgileniyor. Yani eylemlerimizin nasıl bittiği bizi etkiler bu bilimsel açıdan kanıtlanmış literatürde bununla ilgili birçok çalışma var. Bu yüzden çalışman bittiğinde çalışmanın başından kalkma ve hiçbir şeyi yapmadan birkaç dakika bekle. Bu çok çalışmanın verdiği yorgunluğu azaltacaktır. Bu aslında burada beyni manipüle etmeye başlamaktır. 

Burada yaptığımız manipülasyonla kendini yönetmeye yardımcı olacak bir davranış. Beynine bu olayın aslında yorucu olmadığı bıktırmadığı sonra yeniden başlanabileceğini gösteriyoruz. Bu etki sana motivasyon sağlayacak ve zorluk olduğu gerçeğini beynine unutturacaksın. Tekrardan çalışmaya başladığında zihnin aslında bu işin zor olmadığını yani son dakikaları anımsayacak.

Hedefleri Gerçekleştirmek

Adım adım strateji planı oluşturalım. Bir plan oluşturmak hedefimizi gerçekleştirirken motivasyonumuzu arttırır. Yapılacak işleri sıralayın ve gereken zamanı yaratın. Burada en önem taşıyan konu verdiğimiz sözü tutmak yani plana sadık kalabilmek.

Kendimizi nasıl yönetiriz?

Kendini yönetmeye ilk olarak kendini dürüst olarak görerek başlanmalı. En verimli şekilde çalışıp kafanızı toparlayın ve en iyi şekilde çalışmanızı yapmaya özen gösterin. Tek hedefinizin gerçekleştirmek olduğunu unutmayın. Hedefinizi gerçekleştirirken başka işleri unutun öncelikli tek işinizin bu olduğunu hatırlayın. 

Başladığınız işi yarım bırakmayın bu tembel yanımızda bir alışkanlık olarak kalacak. Hedeflerinizi gerçekleştirirken kendinizi işlerinizi bitirmiş durumda hayal edin. Hayal etmek, harekete geçmenizi daha kolay kılacak. Sık sık kazanacaklarını düşün. Tutum ve davranışların buna göre şekillenecek ve daha rahat hissedeceksin. Stratejiler geliştirin ve bir kâğıda yazın. Her eylemimiz düşünmekle veya düşündürülmekle başlar.

Yazar: Okan Acıbadem

hedef belirleme karar verme kendini yönetme kendini yönetme becerisi motivasyon strateji planı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kendi Kendine Liderlik
Liderlik

Kendi Kendine Liderlik

28 Eylül 2021
Liderlik Hakkında Her şey
Liderlik

Liderlik Hakkında Her şey

13 Eylül 2019
Zamanını Etkili Yönetme Sanatı 
Zaman Yönetimi

Zamanını Etkili Yönetme Sanatı 

08 Mayıs 2021