AnasayfaBlogGörsel Düzenleme / Tasarım / Sunum Sorumlusu Nedir?
Meslekler

Görsel Düzenleme / Tasarım / Sunum Sorumlusu Nedir?

03 Nisan 2021
Görsel Düzenleme / Tasarım / Sunum Sorumlusu

Görsel düzenleme ve tasarım sorumlusu, mağazacılık alanında yer alan bir meslektir. Görsel düzenleme/tasarım/sunum sorumlusu olarak da geçen meslek, mağazaların görsel açıdan düzenli hâle getirilmesini sağlar. Görsel mağazacılık alanı için önemli bir meslek olan görsel düzenleme sorumlusu; tasarım, perakende ve satış sektörünü iyi takip ederek görsel açıdan en iyisini yaratma amacındadır.

Mağazacılık sektöründe uzun yıllardır yer almasına rağmen az tanınan görsel düzenleme sorumlusu, vitrinlerin görselliğinin sorumlu olmasıyla önemli bir görevi yerine getirmektedir. Bugünkü yazımızda da az bilenen ama bilinmeye ihtiyaç duyulan bir meslekten, görsel düzenleme sorumlusundan bahsedeceğiz. 

Görsel Düzenleme / Tasarım / Sunum Sorumlusu Nedir?

Görsel düzenleme / tasarım / sunum sorumlusu, mağaza içinde görevli bir personeldir. Mağazaların ilk öne çarpan unsurlarından biri olan vitrinler, görsel düzenleme sorumlusu tarafından hazırlanır. Görsel mağazacılık alanı, satışı artırmak ve müşteriyi mağazaya çekmek için bir dizi görsel düzenleme teknikleri uygular. Görsel düzenleme teknikleri de mağazada görevli olan görsel düzenleme sorumluları tarafından uygulamaya geçirilir. 

Görsel düzenleme sorumlusu ve görsel mağazacılık alanı, dinamik bir iş tanımına sahiptir. Yani görsel açıdan ürünlerin, hedef kitleye güzel ve çekici sunulması için moda ve perakende sektörünün son gelişmeleri ışığında sunumlar hazırlanmalıdır. Bundan dolayı da görsel düzenleme konusunda uğraş veren bir görsel düzenleme sorumlusunun yaratıcı olması beklenir. Üst düzey mağazalara sahip kimi markaların da görsel düzenleme sorumlularını eğiterek göreve hazırladıkları da bilinmekte. Böylesine gerekli bir alana ve mesleğe adım atmak için de belli başlı yetkinlikleri sahip olmak gerekir. 

Görsel düzenleme sorumlusu birinin tasarım alanına ilgi duyması beklenir. Vitrin düzenleme ve gerekli tasarım tekniklerini kavrayabilmek, belli bir deneyim de istemektedir. Yine de her mağaza görsel düzenleme sorumlusu almak için deneyim aramamaktadır. Bununla birlikte görsel mağaza düzenleme sorumlusunun mesleğe ve işlere aşina olması için görsel mağazacılık konulu eğitimler alması da gerekmektedir. 

Görsel Düzenleme / Tasarım / Sunum Sorumlusu Ne İş Yapar?

Görsel düzenleme sorumlusu, tasarım ve sunum ile ilgili mağaza işlerini yerine getirir. Mağazacılık alanında yoğun bir iş temposunda görevlerini yerine getiren görsel düzenleme sorumlusu, mağazaya müşteri çekmek amacıyla sunum işleriyle uğraşır. Görsel düzenleme sorumlusu, mağaza yöneticilerinin briefleri ile markanın görsel mağazacılık yöntemlerine uygun bir sunumu hazırlar. Görsel düzenleme sorumlusunun başlıca görevi, vitrine yerleştirilecek ürünlerin mağazayı yansıtması sağlamak ve müşteriyi harekete geçirebilmeyi sağlayacak yöntemleri uygulamasıdır. Genel olarak ise mağaza görsel düzenleme sorumlusunun işleri şunlardır:

  • Görsel düzenleme tekniklerine uygun olarak vitrin ve reyonları düzenlemek. 

  • Ürünleri müşterinin ilgisini çekecek şekilde yerleştirmek.

  • Teşhir reyonunu düzenlemek.

  • Müşterinin görüş hizasına göre uygun olacak şekilde ürünleri yerleştirmek. 

  • Ürünlerin stok durumunu takip etme.

  • Satış odaklı görsel düzenleme teknikleri hakkındaki bilgileri pratiğe yansıtmak. 

  • Mağaza içinin durumuna uygun bir reyon tasarımını uygulamak. 

Görsel düzenleme sorumlusunun genel görevleri bu şekilde olsa da bazı mağazalarda pozisyon yükselmesiyle görevlerde artış olabiliyor. Görsel düzenleme sorumlusu, görsel düzenleme uzmanı olarak görevde yükselirse mağaza içinde başka sorumluluklara da sahip olabilir. 

Görsel Düzenleme / Tasarım / Sunum Sorumlusu Maaşları

Görsel düzenleme sorumlusunun maaşı, mağazanın ve çalışılan alanın insan kaynakları politikasına göre değişir. Göreve yeni başlayan bir görsel düzenleme sorumlusu, asgari ücrete yakın bir maaş alabilmektedir. Fakat deneyim süresinin uzunluğu ve mağaza içinde pozisyon yükselmesi olursa görsel düzenleme sorumlusunun maaşı da artar. Görsel düzenleme sorumlusunun ortalama maaşı ise 3.000-4.000 TL arasında değişmektedir. Bununla birlikte görsel düzenleme uzmanı pozisyonuna yükselen bir personelin maaşı ortalama maaştan daha yüksek olmaktadır. 

Görsel mağazacılık alanına ciddi yatırımlar yapan bir mağaza ya da markada çalışan bir personelin maaşı, ortalama maaşlardan daha yüksek olacaktır. Fakat her mağazanın böyle bir duruma sahip olduğunu söyleyemeyiz. Bu durumda da yüksek ihtimal asgari ücretin biraz üstünde bir maaş ile göreve başlama gerçekleşecektir. 

Görsel Düzenleme / Tasarım / Sunum Sorumlusu Nasıl Olunur?

Görsel düzenleme sorumlusu olmak için zorunlu tutulan bir bölüm yoktur. Fakat görsel mağazacılık alanını önemseyen bazı markalar, tasarım bölümlerinden mezun kişileri bünyelerine katmaktadır. Yine de her mağazanın ince eleyip sık dokuduğunu söylemeyeceğimizden, görsel düzenleme alanında çalışmanın nispeten kolay olduğundan bahsedebiliriz. 

Görsel düzenleme sorumlusu olma yolunda ilk adım, mağazacılık deneyimidir. Deneyim; mağazacılık, perakende ve satış alanlarında elde edilebilir. Örneğin, mağazalarda satış elemanı ya da müşteri temsilcisi olarak çalışabilir ve deneyime sahip olarak iş ilanlarına başvurabilirsiniz. 

Deneyim dışında, mesleğe adım atmak için önemli bir etken daha vardır. Öncelikle görsel mağazacılık alanında ve vitrin düzenleme konusunda sizi engelleyecek bedensel bir rahatsızlığınızın olmaması ve en önemlisi görsel mağazacılık eğitimi almanız gerekir. Görsel mağazacılık, moda tasarımı ve vitrin tasarımı gibi eğitimler, mağaza içi uygulanan satış odaklı görsel düzenleme tekniklerine hakim olmanıza yarayacaktır. Online eğitim yoluyla görsel mağazacılık eğitimi almak isterseniz Enstitü eğitimine başvurabilirsiniz. 

İlgili eğitim: Görsel Mağazacılık Eğitimi

Görsel Mağazacılık Meslek Eğitimi 

Bir alana vâkıf olmak için ve kariyer hedefi olunda ciddi adımlar atabilmek için öncelikle işin mutfağını öğrenmek gerek. Çünkü bir işi gerçekten yapıp yapamayacağınızı eğitim sürecinde keşfedersiniz ve buna göre başka bir yolu tercih edersiniz. Görsel düzenleme sorumlusu mesleği için de bu geçerli. Görsel düzenleme sorumlusu ya da uzmanı olma yolunda, gerçekten mağaza içinde çalışma isteğiniz olup olmadığını belirlemelisiniz. Bu önemli kararı eğitimden önce ya da eğitim sonrası verebilirsiniz. 

Alana aşina olmayı sağlayan görsel mağazacılık kursu, satışı arttırmaya yönelik yöntemleri ve uygulamaları kursiyere aktarmaktadır. Eğitim sürecinde; dünya ve Türkiye uygulama örnekleri ışığında görsel mağazacılık alanını tanıma olanağını elde edebileceksiniz. Ayrıca mağaza içinde görsel düzenlemeye ilişkin renk kullanımı, doğru kombin oluşturma, görsel iletişimi sunma, aydınlatma ve vitrin alanının planlaması gibi detay içeren uygulamaları öğrenebileceksiniz. Eğitim, görsel düzenleme alanına giriş için ideal bir yol sunsa da alanda deneyim elde etmeniz de bir o kadar önemlidir. Bundan dolayı görsel mağazacılık eğitimin yanında satış elemanı ya da yetiştirilmek üzere görsel düzenleme personeli gibi iş ilanlarına da bakmayı ihmal etmeyin. 

Görsel Düzenleme / Tasarım / Sorumlusu nedir Görsel Düzenleme / Tasarım / Sorumlusu Görsel Düzenleme / Tasarım / Sorumlusu ne iş yapar Görsel Düzenleme / Tasarım / Sorumlusu maaşları Görsel Düzenleme / Tasarım / Sorumlusu nasıl olunur
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.