AnasayfaBlogAkustik Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Akustik Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

02 Nisan 2021
Akustik Uzmanı

Akustik uzmanı nasıl olunur sorusu son zamanda araştırılan konuların başında geliyor. Bina akustiği çağımızın gereği olarak son dönemde çok fazla önemli hale gelmiş olan konulardan biridir. Akustik Uzmanı binalarda ses yalıtımı işleri ile ilgilenen kişidir. Akustik Uzmanları binalardaki gürültüyü azaltmak amacıyla çalışmanın yanı sıra müzisyenlerin ihtiyacı olan akustik ortamı da yakalamaya çalışır.

Akustik Uzmanı Nedir?

Akustik uzmanı, binalarda ortaya çıkan gürültüyü azaltmak için gereksinim duyulan akustik raporlar için akustik inceleme yapan meslek çalışanlarına verilen addır. Bu unvana sahip olmak için bu alanda kurs veren kurumlardan sertifika sahibi olmak gerekir. İlgili kurumlardan alınan eğitim neticesinde akustik uzmanlığı kurs programlarını %70 başarı ile tamamlayıp, d1 ve d2 belgelerini almaya hak kazanmış kişilere akustik uzmanı unvanı verilir.

Akustik uzmanı; binanın yaşı, ölçüsü, çevresel kaynakları, gürültüsü gibi pek çok faktörü ele alır. Tiyatro, sinema gibi pek çok yapıda da bina akustiğine oldukça fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Akustik uzmanları da tam da bu noktada bu gibi ortamların tespitlerini yapar ve kontrolünü sağlamaya çalışır. Akustik performans tespit çalışmalarını en iyi şekilde yürütülmesine yardımcı olur. Çalışmaları büyük bir titizlikle yürütürler. Akustik uzmanı nedir? Akustik uzmanı olmanın şartları nelerdir? Akustik uzmanı ne kadar maaş kazanır? sorularına yanıt aradık.

Bunun yanında bir üniversitede ilgili bölümle alakalı yüksek lisans eğitimi almış kişiler, sadece sınavlara girip başarılı olmaları durumunda akustik uzmanı unvanı alır. Başarı sertifikası sonrasında ise artık akustik uzmanı olarak çalışmalara başlayabilirsiniz. Akustik yapıları kontrollerini sağlamak, bina performanslarının istenen düzeyde olması araştırmak için kurumlarda yer almaya başlanır. Akustik uzmanı, son zamanlarda popüler olmaya başlayan bir meslek grubu olarak ön plana çıkan meslek türlerinden biridir.

Akustik uzmanı olmak isteyen kişilerin kariyer basamağını daha hızlı tırmanabilmesi için bazı önemli niteliklere sahip olması beklenir. Bu önemli nitelikler şunlardır;

 • Özellikle saha çalışması sırasında ihtiyaç duyulacak takım çalışması içinde olma kabiliyeti göstermeliler.

 • Analitik düşünme ve sorgulayıcı bir zihne sahip olmaları önemlidir.

 • Problem çözme yeteneğine sahip olmalı ve karar verme aşamasında muhakeme yeteneğini kullanabilmelidir.

 • Diğer profesyonellerle ortak bir çalışma sergilemesi gerekebileceği için etkin bir şekilde iletişim kurma becerisi göstermeliler.

 • Araç ve gereçlerin kullanımında uzmanlık göstermeleri gerekir.

 • Sabırlı ve öz disipline sahip olmalılar.

 • Aktif öğrenme isteğine sahip olmaları beklenir.

 • Uzun sürebilecek projeleri tamamlayabilme sabrı ve özverisine sahip olmalılar.

Akustik Uzmanı Ne İş Yapar?

Gerekli sertifikalara sahip olan akustik uzmanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapmış olduğu düzenlemeler doğrultusunda sessiz binalar ortaya çıkması için test ve ölçümler yapmaktan sorumludur. Akustik uzmanları bu ortamların tespitlerini yaparak kontrolünü sağlamaya çalışan bir meslek mensubudur. Akustik performans tespit işlemlerinin başarılı bir şekilde yapılması için yardımcı olur. Bu alanda mesleki gelişim göstermek isteyen adayların çoğu aldıkları eğitim neticesinde hangi temel sorumlulukları üstleneceklerini araştırmak ister. Testleri uluslararası standartlara uygun olacak şekilde gerçekleştiren akustik uzmanının görevleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Bina içinde yer alan parçaların ses yalıtım düzeyini ölçümler.

 • Mekanın iç gürültü düzeyini testler yolu ile tespit eder.

 • Sesin sahip olduğu reverberasyon özelliğini ölçümler.

 • Bina içinde çalışmakta olan parçaların gürültü düzeylerini ölçer.

 • Yapılan testler ve ölçümler sonucunda bina akustik raporu hazırlar ve puanlar.

 • Mevcut binalardaki ses yalıtım ve iyileştirme çalışmaların yapar.

Akustik Uzmanı Maaşları

Akustik uzmanlarının başlıca çalışma alanı inşaat sektörüdür. Bunun yanında mimarlık ve ses yalıtımı yapılan şirket ve kurumlarda çalışmalarını sürdürürler. Son yıllarda inşaat sektöründe yaşanan hızlı gelişmeler neticesinde bina sayıları da doğal artış göstermiştir. Bu durumda bu alanda iş taleplerini arttırmıştır. Çoğunlukla bu alanda kolay iş bulunabilmektedir. Aldıkları maaşı iş tecrübeleri ve çalıştıkları kurumlar belirler.

Akustik Proje hazırlayabilmek için D1 sertifikasına sahip olmaları gerekir. Bu kişilerin bina akustik ölçümleri yapıp rapor düzenleyebilmeleri için ise ek olarak D2 sertifikasına sahip olmak gereklidir. Sadece A veya B sınıfı akustik performans amaçlayan yapılar için D-2 sertifikasına sahip olan kişiler ölçüm yapabileceklerdir, bunlar dışında ruhsata tabi olan yapılarda ölçüm şartı bulunmamaktadır. Bu durumda maaş getirilerini etkileyecek unsurlar arasındadır. Kurumların büyük bir çoğunluğu çalışanlarının kendilerini geliştirmesini önemser ve destekler. Bu durumda göz önünde bulundurulduğunda kazançlarının oldukça iyi olduğu söylenebilir.

 • İş hayatına yeni başlamış bir akustik uzmanı 8.000 TL maaş elde edebilmektedir.

 • Uzmanlık, tecrübe, kıdem ve tanınırlıkla ortalama 9.500 TL’ye kadar kazanç sağlayabilirler.

 • Bu alanda alınan en yüksek maaş ise 12.500 TL ye kadar çıkmaktadır.

Akustik Uzmanı Nasıl Olunur?

Akustik uzmanlığı seminer programına katılmak için belirli bir şart aranmamaktadır. Eğitim aldığınız kurumun size vereceği belge sayesinde akustik uzmanı unvanı elde edebiliyorsunuz. Üniversite ve özel kurumlarda Akustik uzmanlığı eğitimi verilmektedir ve eğitim süresi 72 saat olarak belirlenmiştir. Oldukça yeterli geçtiği gözlemlenen bu eğitimler Akustik Uzmanı olmak isteyen kişinin uygun olduğu saatlere göre çeşitli ders aralıkları belirlenir. Daha önce bu konu ile ilgili yüksek lisans eğitimi alanlar sınavı başarıyla geçmeleri durumunda akustik uzmanı unvanını elde edebilir. Akustik proje hazırlayabilmek için d1 sertifikası yeterli oluyor ancak ölçüm yapabilmek için d2 sertifika sahibi olmaları gerekir. Bu alanda rapor vermeye uygun sertifika alabilenler; mimar, inşaat mühendisi, makine mühendisi, elektrik mühendisi, fizik mühendisi ve akustik mühendisleri ve akustik alanında tezli yüksek lisans ya da doktora sahibi olan kişiler olarak sıralanabilir. Akustik uzmanı unvanı alabilmek için gideceğiniz kursta verilen eğitimler aşağıdaki gibidir.

 • Genel Akustik İlkeler

 • Mimarlık ve Yapı Bilgisine Giriş

 • Mekan İçinde Ve Mekanlar Arasında Ses Yayılması

 • Binaların Gürültü Kontrolü Yönünden Tasarlanması

 • Ses Yalıtımı Hesaplamaları ve Modelleri

 • Ses Yalıtım Değerlendirme Yöntemleri

 • İstenen Sınır Değerlerinin Belirlenmesi ve Yönetmelik Tanıtımı

 • Mevcut Binalarda Ses Yalıtımı İyileştirme Çalışması

 • Akustik Proje ve Raporların Hazırlanması

akustik uzmanı nedir akustik uzmanı ne iş yapar akustik uzmanı maaşları akustik uzmanı nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
12080
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
14080
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
18669