AnasayfaBlogMağaza Görsel Düzenleme Uzmanı Kimdir?
Meslekler

Mağaza Görsel Düzenleme Uzmanı Kimdir?

27 Şubat 2021
Mağaza Görsel Düzenleme Uzmanı

Aşina olduğumuz meslekler dışında ihtiyaç ve taleplere göre belirlenen mesleklere de tanık oluyoruz. Özellikle görsellik ile ilgili meslek alanları günümüzde oldukça arttı ve çeşitli sektörlerde değer kazanan alanlar hâline geldi. Söz konusu görsel mesleklerden biri de görsel düzenleme uzmanlığıdır. Satış ve perakende sektörünün işlevsel mesleklerinden biri olan görsel düzenleme uzmanı, tasarım ve moda sektörünü iyi takip edebilen kişidir.

Mağazaların en önemli göstergelerinden biri olan vitrinler, görsel düzenleme sorumluları tarafından düzenlenir. Görsel düzenleme uzmanı ya da sorumlusu, vitrinleri süsleyen ürünlerin, görsel açıdan ön planda olmasına katkı sunar. Perakendenin gözde alanlarından biri olmasına rağmen meslek olarak az bilinen görsel düzenleme uzmanlığını biraz daha yakından tanıyalım. 

Mağaza Görsel Düzenleme Uzmanı Kimdir?

Görsel düzenleme uzmanı, perakende sektöründe çalışan bir mağaza görevlisidir. Bir mağazanın satışını artırabilen en önemli etkenlerden biri, ürünlerin görselliğidir. Satış ve pazarlama sektörünün de keşfettiği üzere ürünün kalitesi yanında, görselliği de tüketici davranışını olumlu etkiliyor.

Görsellik; düzen, renk, simetri ve mimari açıdan kendini gösterir. Perakende sektörü de görsel etkisinin farkında olarak mağazanın görsel düzenleme alanına yatırımlarını sıklaştırıyor. Mağaza görsel düzenleme, görselliği yaratan tekniklere sahip olarak müşterilerinin ilgisini çekmeyi amaçlamaktadır. Tabii ki etkileyicilik söz konusu olduğunda, işi ehline bırakmak gerekir. Mağaza görsel düzenleme alanında da işin ehlisi, görsel düzenleme uzmanıdır. 

Görsel düzenleme uzmanı, yalnızca görsel düzenleme konusunda bilgi sahibi değildir. Görsel düzenleme uzmanı, aynı zamanda moda ve satış sektörünü de takip ederek buna uygun hareket eden kişidir. Görsel düzenleme üzerine belli bir eğitim alması gereken görsel düzenleme sorumlusu; grafik tasarım, moda tasarım, mimarlık gibi üniversite eğitimi almış kişidir.

Bununla birlikte bazı mağaza ve moda şirketleri, söz konusu lisans eğitimlerine öncelik vermez. Görsel düzenleme sorumluları çoğu kez mağaza içi deneyimleri sonrası görsel düzenleme alanına geçiş yapabiliyor. Yine de lisans tasarım eğitimi olmasa bile görsel düzenleme uzmanlığını icra edebilecek kişinin, bu alanda eğitim görmesi istenir. 

Mağaza görsel düzenleme uzmanı, ilgili kurumun isteklerine ve moda sektörünün görsel algısını göre görsel tasarım stratejileri uygular. Mağaza görsel düzenleme uzmanı, ürün ve vitrin düzenleme konusunda, ürün ve markanın imajına göre bir düzenlemeyi etkinleştirir. Aynı zamanda mağazanın ortamına ve mimarisine göre de düzenleme yapan görsel düzenleme uzmanı, birden fazla etkeni dikkate alarak görevini yerine getirir. Özellikle ürün ve mağaza görsel yönetimi açısından dikkate alınması gerekilen etkenler şunlardır:

 • Hikâye Yaratmak (İlgili ürünleri birleştirerek konsept ve uyum yaratmak)

 • Simetri Oluşturmak

 • Renk Odaklı Tema Yaratmak (Birbiri ile uyumlu renklerin seçimi ve çarpıcı renk kullanımı)

 • Odak ya da Takip Noktası 

 • Işıklandırma

 • Kumaş ve Model Uyumunu Yakalama

 • Dikey ya da Yatay Sunuma Karar Verme

 • Diyagonal Çizgi Oluşturma

Kısacası yukarıdaki tüm etkenler, görsel düzenleme konseptine uygun olarak uygulanır. Görsel düzenleme uzmanı görsel düzenleme tekniklerine hakim olarak hangi etkenin hangi üründe daha iyi sonuç vereceğini bilerek konsepti oluşturur. Özellikle giyim sektöründe çalışan görsel düzenleme uzmanları, sadece düzenleme tekniklerine değil moda ve satış unsurlarına da vâkıf olarak işlerini yürütürler.

Mağaza Görsel Düzenleme Uzmanı Ne İş Yapar?

Görsel düzenleme uzmanı, tasarım ve yaratıcılık konusunda belli bir birikimi olan kişidir. Mağaza içi görsel düzenleme için de görsel tasarım tekniklerine aşina olmak gerekir. Görsel düzenleme uzmanı aldığı eğitim ya da alandaki deneyimlerine dayanarak görsel düzenleme tekniklerini uygular. Genel olarak görsel düzenleme uzmanının yapması beklenen işler şunlardır:

 • Müşterinin görüş hizasına yakın olacak şekilde ürünleri sergilemek

 • Çok satan ve popüler ürünleri müşterinin ulaşabileceği konuma yerleştirme

 • Moda ve ilgili görsel düzenleme gerektiren alanı takip etme

 • Farklı tasarım ve görsel düzenleme tekniklerini uygulama

 • Mağaza yöneticisi ve satış danışmanlarıyla iletişim kurarak uygun düzenleme koşullarını oluşturma

 • Ürün ve hedef kitlenin imajına göre düzenlemeleri uygulama

 • Mağaza içi ve ürün modellerine uygun ışıklandırma

 • Teşhir ürünleri belirleme ve teşhir reyonunu oluşturma

 • Mağaza görsel düzenleme tekniklerine göre uygun tekniği seçme

 • Sezon ve dönem yeniliklerini takip ederek vitrini düzenlemek

 • İlgili ürünlerin tedarik, stok ve seçimleriyle ilgilenme

Görsel düzenleme uzmanı; giyim, aksesuar, beyaz eşya, teknolojik ürün ve yiyecek-içecek sektörlerinde yukarıdaki görevleri yerine getirir. Görsel tasarım eğitimi almış bazı görsel düzenleme uzmanları, dijital mağaza düzenleme programlarını da kullanarak örnek düzenleme uygulaması yapabilmektedirler. 

Mağaza Görsel Düzenleme Uzmanı Olmak İçin Neler Yapılabilir?

Görsel düzenleme uzmanlığı ya da vitrin tasarımcısı, belli bir deneyim elde edildikten sonra verilen bir meslek unvanıdır. Perakende, pazarlama ya da moda sektöründe elde edeceğiniz deneyimler, görsel düzenleme alanına geçişinizi kolaylaştırır. Bununla birlikte mağaza ve kurumların görsel düzenleme uzmanı iş ilanlarına baktığımızda; görsel tasarım, güzel sanatlar, mimarlık, sanat ve dekor tasarımı gibi alanlardan mezunlar aradığını görebiliriz. Dolayısıyla meslek için deneyim ile birlikte alan aşinalığı da işe alım için önemli bir faktör. Görsel ve güzel sanatlarda okumasanız bile, alan eğitimini veren moda ve görsel mağazacılık programlarına katılarak bilgi birikimi edindiğinizi gösterebilirsiniz.

Görsel Düzenleme Uzmanlığı Eğitimi Nedir?

Perakende ve görsel düzenleme alanında çalışmak ve ilgili alanda uzmanlaşmak için alan eğitimi ve deneyimi şarttır. Görsel mağazacılık ve görsel düzenleme uzmanlığına dair pek çok eğitim içeriği de kısa bir arama neticesinde bulabilirsiniz. Görsel düzenleme ve mağazacılık eğitimi, ilgili alanda eğitim görerek sektöre giriş yapmak isteyenler için ideal bir eğitim sunmaktadır. Görsel düzenleme eğitimi, perakende ve görsel mağazacılık deneyimi adına da önemli bilgiler öğretmektedir. Aynı zamanda sektörün içinde olup görsel mağazacılık alanına yönelik bilgi ve uygulamaları öğretmek isteyen mağaza yöneticisi ve çalışanları da eğitime kayıt olabilir. 

Görsel düzenleme eğitimi, yüz yüze eğitim sunmakla beraber uzaktan eğitim yoluyla da ilgililere ulaşabilmektedir. Eğer görsel mağazacılık alanında kariyer yollarını döşemek isterseniz görsel mağazacılık eğitimi alarak doğru bir kariyer adımı atabilirsiniz. 

Görsel Düzenleme Uzmanı Eğitimi İçerikleri

Görsel mağazacılık eğitimi, satış ve görsel düzenleme tekniklerine dair önemli bilgiler sunmaktadır. Görsel düzenleme teknikleri, renklerin mağaza içinde kullanımı, görsel iletişim ve satışı artırmaya yönelik görsel mağazacılık planları, eğitim içeriklerinden bazılarıdır. Mağaza içi görsel kullanımın nasıl olması gerektiği ve ürün-manken uyumluluğu gibi detay gerektiren konular, eğitim ve deneyim ile elde edebilecek bilgileri içerir. Deneyim elde etmeden önce görsel mağazacılık eğitimi alarak mesleğe ve alana aşina olabilir ve alandaki bilgi birikimini artırabilirsiniz. 

görsel düzenleme uzmanı mağaza görsel düzenleme görsel düzenleme perakende sektörü görsel düzenleme eğitimi Görsel Düzenleme Uzmanı Kimdir Mağaza Görsel Düzenleme Uzmanı Kimdir
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.