AnasayfaBlogÇizer / İllüstratör Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Çizer / İllüstratör Nedir? Ne İş Yapar?

02 Mayıs 2021
Çizer / İllüstratör Nedir? Ne İş Yapar?

Çizim yeteneği ve yaratıcı hayal gücünün ön planda olduğu bir meslek olan illüstrasyon, pek çok alanda iş bulma imkanıyla trend meslekler arasına girdi. Adına son zamanlarda her yerde rastlayabildiğimiz illüstrasyon, internet ortamında da en sık aratılan ve eserleri günlük hayatımızda çoğu yerde karşımıza çıkan bir meslek dalı. Özellikle görsel iş alanları; multimedya, web tasarımı, reklam, sinema, dergi ve kitap gibi mecralarda üretilen yaratıcı görsel çalışmalar illüstrasyon kapsamına giriyor.

Dünyada ve ülkemizde başarılı bir şekilde bu mesleği devam ettiren çizerler, sosyal medya üzerinden çizimlerini takipçi kitleleri ile paylaşıyor. Günlük hayatımızda bu eserlere de rastlar hale geldik. Kariyer hayatını çizer / illüstratör olarak planlamak isteyen yetenekler için; mesleğin tanımı, iş kolları, maaşları ve çizer / illüstratör olmak için yapılması gerekenleri derlediğim yazıyı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çizer / İllüstratör Nedir?

Esasen illüstrasyon Fransızca kökenli bir kelime olup, çizimlerin illüstratör tarafından gerçeğe aykırı şekilde abartılarak hayal gücünün bir sonucu olarak yaratılması ve ortaya konması anlamına geliyor. İllüstrasyon, tarihte yazının henüz ortaya çıkmadığı dönemde mağara resimleri olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar duygu durumlarını ifade etmek, mesaj vermek ve anıları resmetmek amacıyla duvarlara çizim yaptılar. O çağlarda başlayan illüstrasyon çalışmaları, çizer/illüstratörler sayesinde yeniden yorumlanarak güçlü bir iletişim aracı halinde günümüze kadar ulaştı.

İllüstrasyon, fotoğrafın tersi olarak fotoğrafla elde edilemeyeni anlatır. İllüstrasyonun mutlaka bir amacı ortaya koyması gerekir. Örneğin bir yazının, hikayenin veya mesajın anlatmak istediğine çizer/illüstratör kendi gözünden kişisel bakış açısıyla hayat verir. Çizer/illüstratör tek başına bir öykü anlatıcısı, içerik yaratıcısıdır. Eserlerde feslefik ve edebi bir tutum yer alır. Her ne kadar Pablo Picasso ''hayal ettiğiniz her şey gerçektir" demişse de bu tutum eserin gerçeklikten kopuk bir şekilde kurgulanması ve renklendirilmesiyle neticelenir.

İyi bir çizer / illüstratörde bulunması gereken özellikler nelerdir inceleyelim:

 • Entelektüel bilgi birikimi: Farklı bakış açılarını ortaya çıkarırken en büyük yardımcı niteliğinde,

 • Sanat eğitimi: Meslekte daha başarılı ilerlemek için kılavuz rolü oynar ,

 • Keskin zeka: Verilmek istenen mesajı çizimle hedef kitleye aktarabilmek için olmazsa olmazlardan,

 • Mümkünse üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun veya özel kurumların verdiği sertifikalı eğitimlerden faydalanmış olmak,

 • Yüksek duygusal zekaya sahip olmak,

 • Özgün olmak,

 • Gelişmeye açık olmak

 • Kreatif yönü baskın ve çok çalışkan olmak,

 • İlham alabilmek ve iyi bir hayal gücüne sahip olmak,

 • Gerektiğinde ekip çalışmasına yatkın olmak,

 • Mizansen becerisine sahip olmak,

 • İllüstrasyon programlarına hakim olmak.

İllüstrasyon, belirlenen hedef kitlenin verilmek istenen mesajı kısa zamanda kavrayıp yorumlamasına vesile olur. Bu anlatım biçimi metinleri gerçeküstü çizimlerle destekler. İyi bir çizim, illüstratörün hayat görüşü, mesleki zekası, yaşantısı ve bilgi birikimine bağlı olarak ilerler. 

İyi bir illüstrasyon eserinde aranan temel özellikler şu şekiledir:

 • Ortaya çıkan çalışma özgün bir eser olmalı burada iş illüstratörün maharetine ve kreatif becerisine bağlı kalıyor,

 • Eserin kendini tekrarlamaması gerekiyor, bunun önüne geçmek için çizerin sürekli gelişime açık yapıda olması gerekiyor,

 • Hikayenin tek bir görselle tam olarak algılanması için, çizimin ihtiyacı tam olarak karşılar özellikler barındırması bekleniyor.

Çizer / İllüstratör Ne İş Yapar?

Çizerler freelance veya ajanslarda tam zamanlı olarak çalışabilir. Verilen brief doğrultusunda bireysel veya takım çalışması halinde yeni bir işin oluşum süreci başlar. İşin en keyifli kısmı oluşum aşamasıdır. İnsanı farklı düşünmeye iten ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan çalışmalar ortaya çıkarmak, çizerlerin mesleki birikim ve becerilerini de ortaya koyar. Elbette bir ürüne ve markaya yön verebilme becerisi çizerlerin elinde olduğu için yaptıkları iş de çok kıymetli.

İllüstrasyonlar 2 yöntemle oluşturulabiliyor; klasik ve dijital şekilde çalışmaları gerçekleştirmek mümkün. 

 • Klasik yöntemde; suluboya, akrilik, mürekkep, guaj boya ve resim kalemleri kullanılıyor.

 • Dijital yöntemde; dijital çizim araçlarından faydalanmak mümkün.

Kullanım alanlarına göre illüstrasyon türleri şu şekilde sıralanır;

 • Reklam illüstrasyonları : Bir ürünün tanıtımı amacıyla yaratılan çizimlerdir. Sinema ve konser afişleri, tiyatro, ilanlar, ambalaj ve etiketler reklam illüstrasyonları içerisinde yer alır.

 • Yayın İllüstrasyonları: Kitap, dergi, gazete ve makaleler yayın illüstrasyonlarına dahildir. Yayın sektöründe görevli bir çizerin eseri tam olarak ortaya koyabilmesi için ürün hakkında yeterli bilgiye sahip olması beklenir. İllüstratörler tarafından kuşkusuz en çok ilgi duyulan alan çocuklar için yayınlanan kitaplar için çizim üretmek. Özellikle yazısız kitaplarda henüz okuma yazma bilmeyen çocukların, çizilen görsele bakınca zihinlerinde canlanan şekiller çok şey ifade eder. Burada da çizerin talep edilen ihtiyacı tam olarak karşılaması istenir.

 • Bilimsel ve Teknik İllüstrasyonlar: Uzmanlık gerektiren; tıp, mekanik, botanik ve zooloji gibi alanlarda öğretici ve tanımlayıcı nedenlerle yapılan illüstrasyonlardır. Çizer bu türden çalışmalarda gerçeklikten fazla uzaklaşmadan abartı yöntemini kullanır. Tıp çizimleri anatomi bilgisi gerektirir.

Çizer / İllüstratör Maaşları

İllüstratör pozisyonunda çalışan çizerler genel olarak özel sektörde çalıştıkları için maaşları da değişkenlik gösterir. Alınan maaş; çizerin yeteneğine, tecrübesine, çalışma hızına, çalıştığı yerin niteliğine, bildiği programlar ve çizim tekniğine olan hakimiyetine bağlı olarak belirlenir. Çizer/illüstratör bulunduğu pozisyonda kendini geliştirdikçe ve tecrübe kazandıkça da maaşı farklılık gösterir. Yeni mezun bir çizerle başarılı ve tecrübeli bir çizerin maaşı elbette aynı değildir. 

2021 yılı itibariyle en düşük, ortalama ve en yüksek çizer maaşları şu şekildedir:

 • Ortalama maaş / Aylık : 5.320 TL

 • En düşük maaş / Aylık : 3.690 TL

 • En yüksek maaş / Aylık: 8.000 TL 

Çizer / İllüstratör Nasıl Olunur?

Yurtdışındaki üniversitelerde illüstrasyon ve dijital illüstrasyon bölümleri mevcut. Türkiye'de ise üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi bölümlerinde illüstrasyon dersleri veriliyor. Ayrıca Grafik Tasarım mezunları da illüstratör olarak görev yapabiliyor. 

Çizer/illüstratör olmak için hangi eğitimleri almak gerektiğini aşağıda inceleyelim:

 • Üniversitelerin Güzel Sanatlar bölümünden mezunu olmak: İllüstratörlerin çoğu üniversitelerin bu bölümlerinden mezun,

 • Üniversitelerin Grafik Tasarım bölümünden mezun olmak: Bu bölümde illüstrasyon dersi bulunuyor,

 • Üniversitelerin resim ve heykel bölümünden mezun olmak,

 • Özel kurumların sertifikalı eğitimlerinden faydalanmak,

 • Çizim yeteneğine ve sağlam bir hayal gücüne sahip olmak.

Elbette her işte olduğu gibi iyi bir çizer olmak için sadece eğitim almak yeterli gelmiyor. Çok çalışmak, mesleğin başlarında sürekli eskiz tutmak, başarılı işler çıkarmak için ısrarcı yapıya sahip olmak çizerin kendi dilini yaratma sürecindeki en önemli maddeler. Alternatiflerin hızla çoğaldığı rekabet ortamından sıyrılmak için farklı eserler üretmek gerekiyor. Eğer ortaya özgün işler çıkarılamazsa, çizer çok yetenekli ve eğitimli bile olsa mesleğinde ileriye gidemez. 

Bununla beraber yukarıda saydığım eğitimleri alan çizerler haricinde de yeteneğine güvenen ve bu işi yapmak isteyen hangi yaşta olursa olsun çizim sevdalıları bu işe gönül verebilir. Çizmeye başlamak için herhangi bir yaş sınırı elbette yok. Muhakkak ki ortaya kalıcı bir eser çıkarmanın değeri tam karşılığını bulmalı ve gereken ilgili görmeli diye düşünüyorum. 

Eserlerine dijital, mizah, kültür, edebiyat ve sanat dergilerinde illaki rastladığımız ve ülkemizde yer alan çok kıymetli çizerlerin sosyal medya hesaplarına göz atmanızı tavsiye ediyorum. Pandemide evlere kapandığımız şu günlerde, sanatın herkese iyi gelen yönünden bolca faydalanmamız dileğimle.

Sanat herkese iyi gelir.

Yazımın özeti niteliğinde aşağıdaki 3 soruya göz atabilirsiniz.

Çizer / İllüstratör Çizer / İllüstratör nedir Çizer / İllüstratör ne iş yapar Çizer / İllüstratör maaşları Çizer / İllüstratör nasıl olunur
Neslihan Koçak
Neslihan Koçak
Blog Yazarı

Henüz öğrenciyken Facebook'un ilk yıllarında film eleştirileri yaptığı sinema kulübü kurdu ve yönetti. Çektiği fotoğraflara yazılar yazdı, yazılara fotoğraflar çekti. 15 yıl telekomünikasyon sektöründe görev aldı. Kurumsal iş hayatı, işyerinin kapanması sebebiyle sona erdi. Yazıya olan tutkusunu ilerletmeye karar verdi. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
18969
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
24969
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
14090
Marvelous Designer Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
12080