AnasayfaBlogE-ticaret Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

E-ticaret Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

27 Mart 2020
E-ticaret Müdürü

E-ticaret müdürleri markanın online satışlarından sorumlu kişilerdir. Şirketin web sitesinin görünümünü ve izlenimini denetlerler ayrıca çevrimiçi kanallar aracılığıyla satış yapmaktan sorumludurlar. Role bağlı olarak, web sitesi trafiğine, tasarımına ve yapısına katkıda bulunan dijital pazarlamacıları, web ve yazılım geliştiricilerini denetleyebilirler. E-Ticaret Müdürü, web'de iş yapan şirketler ve kuruluşlar için stratejik çevrimiçi pazarlama planları geliştirir ve yürütür. Bu nedenle, çevrimiçi pazarlama ortamında güncel kalmaları ve stratejilerini kuruluşlarının çıkarlarına en iyi şekilde hizmet etmektedir. Kendi alanlarındaki rekabete ayak uyduracak şekilde uyarlamaları gerekir.

E-ticaret müdürü genellikle şirketlerin web siteleriyle, özellikle reklam ve içerik öğeleriyle yoğun bir şekilde ilgilenir. Çevrimiçi alışverişin 7/24 doğası göz önüne alındığında, E-ticaret müdürü düzensiz saatlerde çalışabilir ve ortaya çıkan sorunları çözmek için çağrıda bulunabilirler. Genellikle içerik geliştiriciler, diğer işletmeler ve müşterilerle işbirliği yaparlar. Genellikle bir kuruluşun e-ticaret bölümünden sorumludurlar ve üst yönetime rapor verirler. Genel görevleri arasında web sitesi tasarımı, pazar araştırması, bütçeleme, yeni işe alınanlarla görüşme ve eğitim, E-ticaret bölümünü denetleme ve proje tasarımlarını üst yönetime sunmak yer almaktadır. Çevrimiçi varlığı olan herhangi bir büyük işletme muhtemelen bir e-ticaret müdürü istihdam edecektir. Giderek daha fazla şirket çevrimiçi olarak faaliyet gösterdiğinden, bu meslek için iş görünümü oldukça güçlüdür.

E-ticaret Müdürü Nedir?

E-ticaret müdürü, perakende şirketlerinin tüm e-ticaret varlığının yönetiminden sorumlu kişilerdir. Ürün çeşitlerini yönetirler, satılık ürünleri seçerler ve iade yönetimini üstlenirler. Günlük işlerinde, esas olarak mağaza görünümünün planlanması ve daha da geliştirilmesi ile ilgilenmektedirler. Çeşitli uzmanlık departmanları arasında bir ara yüz görevi görürler. Bunlara web tasarım ajansları, şirket içindeki pazarlama departmanı, geliştirme, BT ve PR ajansları da dahildir. Ayrıca e-ticaret müdürü, ürün yelpazesini optimize etmek ve hedefe yönelik reklamlar yapabilmek için tahsilat, iadelerin yönetimi ve satış istatistiklerinin analizi ile görevlendirilmektedir. Sonuçta, bir E-ticaret Müdürünün temel amacı, dönüşüm oranlarını, yani mağaza ziyaretçilerinden kaynaklanan satın alma oranlarını iyileştirmektir. Temel olarak, e-ticaret müdürleri satacak bir ürünü olan bir sektörde aktiftir. Ağırlıklı olarak perakende, B2B ve B2C sektöründe faaliyet göstermektedirler.

E-ticaret müdürünün rolü, herhangi bir pazarlama yöneticisinin rolüne çok benzemektedir. Temel farkı tüm görevlerinin şirketin dijital varlığı ve çevrimiçi vitrini etrafında dönmesidir. Bu konuda e-ticaret müdürünün ana sorumlulukları yer almaktadır. Bu sorumluluklar şu şekildedir:

 • En önemli sorumluluklarından biri şirket stratejisini ve hedeflerini tam olarak anlamaktır.

 • E-ticaret müdürünün alıcı kişileri ve müşteri profillerini çok iyi bilmesi gerekmektedir.

 • Bu uzman müdürün, ürünü tam olarak anlamalarını gerektiren bir ürünün değerini açıkça iletebilmesi gerekmektedir. Özellikle karmaşık ürünler satılıyorsa bu gereklidir. Uzmanlara değil, sıradan müşterilere mantıklı gelen ürün açıklamaları yazabilmeleri lazımdır.

 • E-ticaret müdürü genellikle Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Tıklama Başına Ödeme (PPC), Müşteri Yönetim Sistemleri (CMS), web geliştirme, sosyal medya, E-posta pazarlama, ödeme, ödemeler ve diğer e-ticaretle ilgili çözümleri denetlemektedir.

 • İşin stratejisini, müşterileri, ürünü ve sistemlerinin yanında E-ticaret ekibi ile kısa vadeli görevlerden oluşan bir eylem planı oluşturmaktadır. Bu plan, çevrimiçi satışları artırmak için yeni pazarlama fikirleri ve belirli adımları içermelidir.

 • E-ticaret müdürü, kendi ekibini denetlemenin yanı sıra, ürün ekibi, operasyonlar ve müşteri hizmetleri gibi diğer departmanlarla çalışmaktan da sorumludur.

E-ticaret Müdürü Ne İş Yapar?

E-ticaret müdürü, çevrimiçi işlemleri mümkün kılan stratejilere öncülük etmektedir. Web sitesi pazarlama planlarını organize etmekten ve geliştirmekten, ardından bir pazarlama yöneticileri ekibini eğitirken ve yönetirken planları yürütmekten sorumludurlar. Bu süreçte etkili pazarlama için gerekli olan temel gerçekleri daraltmak için şirketin ve ürünlerinin ayrıntılı araştırması ile başlarlar. Bu anlayışla, E-ticaret müdürleri, şirket hedeflerini tanımlar ve bu hedeflere ulaşılmasına yardımcı olabilecek çevrimiçi uygulamaları belirlemektedirler. Şirketlerinin ürün ve hizmetlerini çevrimiçi müşterilere tanıtmak için stratejik pazarlama planları geliştirirler. Sürekli değişen bir dijital pazarda alakalı kalmak için, E-ticaret müdürleri, çevrimiçi pazarlama ortamındaki değişiklikleri takip etmeli ve stratejilerinde gerekli ayarlamaları yapmalıdırlar.

E-ticarette bir diğer önemli faktör, önceden planlama yapmak ve yıl ve sonrası için eksiksiz bir dijital pazarlama planına sahip olmaktır. Bu plan, satış kampanyaları, özel teklifler ve en önemlisi SEO kampanyaları dahil olmak üzere geliştirmeleri gereken alanları belirleyebilir. Bir E-ticaret müdürü, özel bir şirket içi SEO ekibine sahip olabilir. Ayrıca anahtar kelime strateji teknikleri önermek ve sayfa sıralamasını ve trafiğini artırabilecek kopya veya açıklayıcı içerik sağlamak için bir ajans ile ortak iş yapabilmektedir. Bir e-ticaret yöneticisinin diğer bazı sorumlulukları şunlardır:

 • Web sitesi tasarım ve geliştirmelerinin gözetilmesi,

 • Web analitiğini ve dahili veri kaynaklarını izlemek,

 • Yol haritalarını tasarlayın ve yürütmek,

 • En iyi uygulamaları dahil etmek,

 • Etkili bütçeyi belirlemek,

 • Tüm faaliyetleri ve ürün geliştirmeyi denetlemek,

 • Web geliştirme ve teknik ekiplerle yakın çalışmalar kurmak,

 • Raporlar hazırlamak ve dönüşüm sayılarını analiz etmek,

 • SEO stratejisi, pazarlama planları geliştirmek,

 • Ekip yönetimi ve ilerlemeleri izlemek,

 • Programları ve zaman çizelgelerini geliştirmek,

E-ticaret Müdürü Maaşları

E-ticaret Müdürleri genellikle yeni pazarlama yöneticileriyle görüşme, işe alma ve eğitimleri ile ilgilenmektedirler. Bu pozisyon, yöneticileri eğittikten sonra denetleyecek ve onlara görevler tahsis edecektir. Çoğu E-ticaret müdürü web sitesiyle ilgili satıcı ilişkilerini de denetlemektedir. Tüm dahili kaynakların zamanında teslim edilmesini sağlamak ve müşteri gönderilerinin doğruluğunu sağlamak için tüm web sitesi verilerini yönetmek, tüm önemli müşterilere E-ticareti teşvik etmek için özel planlar önermek için kilit bilgi sahipleriyle koordinasyon sağlamaktadırlar. Çeşitli E-ticaret projeleri için tüm faaliyetleri, planları geliştirme, denetleme, proje için etkili bir program hazırlamak ve bunlara uyumu sağlamak için ürün geliştirme ekibi ile koordine etmektedirler.

2021 verilerine göre E-ticaret müdürü maaşları ortalama olarak 6.930 TL olarak belirlenmiştir. En düşük maaşı 3.700 TL, en yüksek maaşı ise 11.720 TL olarak belirlenmektedir. Bu maaş miktarları çalıştığınız şirketin büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre, çalışılan firmaya göre farklılıklar göstermektedir.

E-ticaret Müdürü Nasıl Olunur?

E-ticaret müdürü olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bu ilgili bölümler ise İletişim Fakültesi, İktisat, İşletme, Bilgisayar Mühendisliği, Pazarlama gibi bölümlerden oluşmaktadır. Bu bölümlerden lisans derecesi ile mezun olduktan sonra E-ticaret Müdürü iş ilanlarına başvurabilirsiniz.

E-ticaret Müdürü E-ticaret Müdürü nedir E-ticaret Müdürü ne iş yapar E-ticaret Müdürü maaşları E-ticaret Müdürü nasıl olunur
Fatma Aykut
Fatma Aykut
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Fatma Aykut, 7.5 yıl yerel bir televizyonda Yayın Operatörlüğü ve Muhabirlik yaptı. Şu an Atatürk Üniversitesi Reklamcılık bölümünü okuyor ve İstanbul İşletme Enstitüsü’nde içerik editörlüğü yapıyor.    

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
En İyi E-Ticaret Siteleri
Satış - Pazarlama

En İyi E-Ticaret Siteleri

01 Eylül 2021
En İyi E-Ticaret Paketleri
Satış - Pazarlama

En İyi E-Ticaret Paketleri

10 Nisan 2020
İşletmeden Müşteriye Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

İşletmeden Müşteriye Pazarlama Nedir?

13 Ocak 2021
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat