AnasayfaBlogBeyin Fırtınası Nedir? Nasıl Yapılır?
Nedir?

Beyin Fırtınası Nedir? Nasıl Yapılır?

17 Ocak 2020
Mavi gömlekli ve gözlüklü bir kadın görüntünün ortasında durmaktadır. Gözlerini uzaktaki bir şeye odaklamış, dümdüz karşıya bakıyor. Gözlükleri gözlerinin hemen üzerinde duruyor ve kızıl saçları düzgün bir şekilde toplanmış. Gömleğinin üzerinde benzersiz bir desen var. Gözlerine yakından bakıldığında belli belirsiz bir konsantrasyon ifadesi görülüyor. Resmin sağ tarafında beyaz çizgileri olan gri bir beyin görülüyor. Sol tarafta bir kişi bir posterin yanında duruyor. Göğsüne yakından bakıldığında karmaşık bir kolye görülüyor. Son olarak, saçlarına yakından bakıldığında uzun ve dalgalı olduğu görülüyor. Bu kadın kararlı ve kendinden emin görünüyor.
Beyin Fırtınası KonularıAçıklamaBeyin Fırtınası Teknikleri
Beyin Fırtınasının TanımıBir grubun belirli bir soruna çözüm bulmak için kullandığı bir teknik. Ekip üyelerinin yeni fikirlerini serbest bir şekilde toplayıp kaydedilir.Dijital platformlar, zihin haritası oluşturma araçları.
Beyin Fırtınası İlkeleriOsborne'un dört temel ilkesi: Kaliteden çok miktar, Eleştiri kesin, Hoş geldin çılgın fikirler, Fikirleri birleştirin, arıtın ve geliştirin.Bireysel veya ters beyin fırtınası oturumları.
Beyin Fırtınası TekniğiBeyin fırtınası oturumu sırasında tüm grubun oturuma dahil edilmesi ve fikirlerin sayısını arttırmak için teknikler kullanılır.Rahat bir toplantı ortamı oluşturmak, farklı disiplinlerden insanları bir araya getirmek.
Zihin HaritasıBeyin fırtınası sürecini geliştirmek için kullanılan bir görsel araç. Fikirler arasındaki ilişkilerin bir resmi çizilir.Zihin haritalama yazılımları, büyük bir kağıt parçası.
Ters Beyin FırtınasıKatılımcılara büyük bir parça sunar ve sorunun nedenini sorar.Sorunla başlanır ve bu sorunun nasıl oluşturulabildiğini tartışılır.
Beyin Fırtınasının GeçmişiBeyin fırtınası terimi 1939 yılında Alex F. Osborne adlı bir reklam yöneticisi tarafından ortaya atıldı.-
Probem Çözme SüreciFikirlerin geliştirilmesi ve problem çözme sürecini ilerletmek için farklı öneriler arasında bağlantılar kurulur.Fikirlerin tasnif edilip sorunu çözme olasılığı en yüksek olanlara odaklanılır.
Fikir ÜretmeHedef, çok sayıda yeni öneri toplamaktır.Fikir çeşitliliğinin teşvik edilmesi.
Yaratıcılığı ArtırmakBeyin fırtınası, yaratıcı yeni fikirlerin toplanması için kullanılır.Çılgın fikirlere açıklık.
Ekip ÇalışmasıBeyin fırtınası oturumları genellikle bir yönetici tarafından yönetilir ve ekip üyelerine açıktır.Ekip dinamiğini artırma, herkesin katılımını teşvik etme.

Beyin fırtınası genellikle işletmelerdeki profesyonellerin yeni ve benzersiz fikirler üretmek için kullanabileceği harika bir teknik olarak lanse edilir. Bu teknik genellikle diğer problem çözme ve fikir üretme teknikleri ile birbirinin yerine kullanılır. Beyin fırtınası günlük iş dünyası sözlüğünün bir parçası haline gelmiştir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Peki beyin fırtınası ne demektir ve neden işletmelerde bulunan profesyoneller için önemli bir tekniktir?

Beyin Fırtınası Ne Demek?

Yaratıcı düşünme teknikleri arasında yerini alan beyin fırtınası genellikle bir grubun belirli bir soruna çözüm bulmak için kullandığı bir tekniktir. Beyin fırtınası ekip üyelerinin yeni fikirlerini serbest bir şekilde toplayıp kaydederek gerçekleştirilir. Beyin fırtınası oturumları genellikle bir avuç çekirdek ekip üyesinden oluşur ve genellikle bir yönetici tarafından yönetilir.

Beyin fırtınasının geçmişi 1939 yılına kadar uzanıyor. Beyin fırtınası terimi Alex F. Osborne adlı bir reklam yöneticisi tarafından ortaya atıldı. Çalışanlarının yaratıcı yeni fikirler üretememesi nedeniyle sinirli olan Osborne, ekip tabanlı bir çalışmaya odaklanan problem çözme için yeni yöntemler geliştirmeyi amaçladı. Yaratıcı düşünme oturumlarına ev sahipliği yapmaya başladı ve bu yaklaşımın yeni fikirlerin niteliği ve niceliğinde önemli bir artışa yol açtığını keşfetti. Osborne bu grup toplantılarına yani beyin fırtınası oturumlarına katıldı ve daha sonraki yayınlarında deneyimlerini bir teknik olarak aktardı.

Bu beyin fırtınası oturumları sırasında, takım için mevcut olan herhangi bir araç kullanılarak fikirler toplanır ve kaydedilir. Modern işletmeler tarafından, süreci hızlandırmak ve inceleme aşamalarını daha hızlı ve daha verimli hale getirmek için, dijital platformlar veya zihin haritası oluşturma araçları kullanılır. Mümkün olduğunca çok sayıda yeni öneri üretmek ilk etapta fikrin kalitesinden daha önemlidir. Bu sayede sayısız fikir ortaya koyulabilir. Tüm fikirler toplandıktan sonra ekip her birini değerlendirir ve sorunu çözme olasılığı en yüksek olanlara odaklanır.

Beyin Fırtınası İlkeleri

Beyin fırtınası tekniği yıllar içinde gelişirken, Osborne'un dört temel ilkesi kendi oturumlarınızı yürütürken harika bir kılavuzdur. Bu ilkeler şunları içerir:

 • Kaliteden çok miktar: Fikirler geliştirilirken, birleştirilirken ve ileride daha da geliştirilirken en sonunda kaliteyi üretecektir. Bu nedenle fikirlerin miktarı daha önemlidir.

 • Eleştiriyi kesin: Ekip üyeleri, akıllarına gelen tüm fikirleri tanıtmakta serbest olmalıdır. Engelleme oluşmaması için fikir toplama aşamasından sonraki aşamaya kadar fikirler eleştirilmemelidir.

 • Hoş geldin çılgın fikirler: Beyin fırtınası süresince her zaman çılgın fikirler olmalıdır. Takım üyelerinden gökyüzündeki pasta dilimlerini tanıtmalarını istemek başarı için biletiniz olabilecek yeni ve yenilikçi tekniklere kapı açar.

 • Fikirleri birleştirin, arıtın ve geliştirin: Fikirleri geliştirin ve problem çözme sürecini ilerletmek için farklı öneriler arasında bağlantılar kurun.

Beyin fırtınası tekniği ekibinizin yenilikler getirmesine ve birlikte çalışmasına yardımcı olan bir teknik veya süreç olarak düşünülmelidir. Beyin fırtınası oturumu düzenlemenin tek bir doğru yolu yoktur. Aslında, bireysel veya ters beyin fırtınası oturumları düzenlemek yeni fikirler üretmek için yararlı faaliyetler olabilir. Amacınız her zaman sizin ve ekibiniz için en uygun süreci kullanmak olmalıdır.

Beyin Fırtınası Tekniği

Beyin fırtınası oturumu sırasında tüm grubu oturuma dahil etmek ve fikirlerin sayısını arttırmak için bazı tekniklere ihtiyaç duyulur. İlk olarak rahat bir toplantı ortamı oluşturmak önemlidir. Toplantıya katılanların benzer düşüncelere sahip olmaması, bu nedenle de farklı disiplinlerden insanlar olması çeşitli farklı yaratıcı düşünme tarzlarının bir araya gelmesini sağlayacaktır.

Beyin fırtınası oturumuna başlamadan önce çözmek istenilen sorunun açık bir şekilde tanımlanması ve bu sorunu çözerken yerine getirilmesi gereken kriterler açıkça belirtilmelidir. Herkes fikirlerini paylaştıktan sonra fikirlerin gelişmesi için bir tartışma başlatılmalı ve bu tartışmaya en sessiz insanların da katılımı sağlanmalıdır.

Yeterince kaliteli fikirler ortaya çıkmıyorsa fikir sayısını arttırmak için aşağıdaki bazı teknikler kullanılabilir:

 • Zihin haritası oluşturma tekniği; beyin fırtınası sürecini geliştirmek için görsel bir araçtır. Özünde, fikirler arasındaki ilişkilerin bir resmi çizilir. Sorun veya hedef yazılarak başlanılır ve katılımcılardan ilgili konuları düşünmeleri istenir. Katman katman içerik eklenir. Böylece daha önce ilgili olduğunu düşünmediğiniz bağlantılar gün yüzüne çıkabilir. Çok popüler hale geldiğinden, zihin haritalama yazılımını online bulmak kolaydır. Gerçek şu ki, büyük bir kağıt parçası da iş görebilir.

 • Ters beyin fırtınası tekniği; katılımcılara büyük bir parça sunar ve sorunun nedenini sorar. Sorunla başlanır. Bu sorunun nasıl oluşturulabileceği hakkında fikirler paylaşılır. Sorun yaratmanın harika yollarının bir listesi oluştuğunda bunları çözmek için süreç başlar.

 • Boşluk doldurma tekniği; hedeflere ulaşmak için aradaki boşlukları nasıl dolduracağınız hakkında kafa yormanıza yardımcı olur. Bulunulan yer ve hedef belirlenir. Katılımcılar boşlukları doldurmak için fikirlerini söyler ve elde edilen fikirler değerlendirilir.

 • SWOT analizi; organizasyonun güçlü ve zayıf yönlerini, fırsatları ve tehditleri belirler. Genellikle potansiyel bir projenin veya girişimin üstlenmeye değer olup olmadığına karar vermek için kullanılır.

 • Beş neden tekniği; düşünce süreçlerinin ilerlemesini sağlamakta etkilidir. Basitçe ele alınan bir sorunla ilgili Bu neden oluyor sorusu? sorulur. Cevaplar geldiğinde soru tekrarlanır ve bu beş kere yapılır. Her seferinde daha derine, sorunun köküne inmek önemlidir.

 • Yazma tekniği; tüm bireyleri fikir üretmeye ve geliştirmeye teşvik etmek için kullanabileceğiniz yazılı bir yaklaşımdır. Yazma tekniği ile herkes düşüncelerini kağıda dökecek süreye sahip olur ve bunları paylaşma konusunda daha istekli hale gelir.

 • Rol tekniği; katılımcıların hedef yerine geçerek farklı bakış açısı ile soruna bakmalarına dayanan bir tekniktir. Burada hedef müşteri, servis sağlayıcı ya da üst yönetim olabilir.

 • Figür tekniği; tarihte önemli başarılara imza atmış ünlü isimlerin benzer bir durumda nasıl davranacağını düşünmeyi baz alır. Bu kişinin içinde bulunulan zor durumda nasıl davranacağı veya fırsatı yönetmek için neler yapacağı, duruma yaklaşımın nasıl olacağı üzerine tartışma yaratılabilir.

Beyin Fırtınası Neden Önemlidir?

Daha önce beyin fırtınası tekniği kullanılan bir ortamda bulunduysanız muhtemelen yeni fikirler üretmek ve bir soruna çözüm bulmak için ne kadar etkili olduğunu biliyorsunuzdur. Bu, büyük ölçüde ekiplerin ortak bir hedefe doğru, daha işbirliği içinde çalışmasına yardımcı olan beyin fırtınasının birçok avantajından kaynaklanmaktadır. Beyin fırtınasının işletme ve bireyler açısından verimlilik avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Beyin fırtınası insanların yargılama korkusu olmadan daha özgür düşünmelerini sağlar.

 • Beyin fırtınası sorunları çözmek ve yenilikçi fikirler üretmek için açık ve sürekli işbirliğini teşvik eder.

 • Beyin fırtınası ekiplerin hızlı bir şekilde çok sayıda fikir üretmelerine yardımcı olur, bu da ideal çözümü oluşturmak için iyileştirilebilir ve birleştirilebilir.

 • Beyin fırtınası takımların fikir birliği ile sonuçlara ulaşmasını sağlayarak ileriye yönelik daha iyi ve daha bilgili bir yol açar.

 • Beyin fırtınası ekip üyelerinin önceden planlanmış bir konu dışında bile yaratıcı olduklarını ve birbirlerinden daha iyi fikirler sunduklarını hissetmelerine yardımcı olur.

 • Beyin fırtınası farklı bakış açıları sunar ve kullanıma hazır yeniliklere kapı açar.

 • Beyin fırtınası ekip üyelerinin fikirlerini global ölçekte genişletmelerine yardımcı olur. Bu sayede fikirler rafine edilebilir ve eyleme geçirilebilirler.

 • Beyin fırtınası ekip oluşturmak için mükemmeldir. Hiç kimsenin sonuçlar üzerinde mülkiyeti yoktur, bu da mutlak bir ekip çalışması sağlar.

Özetle, beyin fırtınasının temel avantajı diğer insanlar ile işbirliği yaparak yaratıcı düşünme kilidini açmaktır. Bir ekip olarak bir araya gelmek için kullanılacak mükemmel bir tekniktir ve işinizi yeni bir seviyeye taşıyabilecek heyecan verici yeni fikirler üretmeye yardımcı olabilir.

İlgili Eğitim: Yaratıcı ve Tasarım Odaklı Düşünme

Beyin Fırtınasının Tanımı, Bir grubun belirli bir soruna çözüm bulmak için kullandığı bir teknik Ekip üyelerinin yeni fikirlerini serbest bir şekilde toplayıp kaydedilir, Dijital platformlar, zihin haritası oluşturma araçları, Beyin Fırtınası İlkeleri, Osborne'un dört temel ilkesi: Kaliteden çok miktar, Eleştiri kesin, Hoş geldin çılgın fikirler, Fikirleri birleştirin, arıtın ve geliştirin, Bireysel veya ters beyin fırtınası oturumları, Beyin Fırtınası Tekniği, Beyin fırtınası oturumu sırasında tüm grubun oturuma dahil edilmesi ve fikirlerin sayısını arttırmak için teknikler kullanılır, Rahat bir toplantı ortamı oluşturmak, farklı disiplinlerden insanları bir araya getirmek, Zihin Haritası, Beyin fırtınası sürecini geliştirmek için kullanılan bir görsel araç Fikirler arasındaki ilişkilerin bir resmi çizilir, Zihin haritalama yazılımları, büyük bir kağıt parçası, Ters Beyin Fırtınası, Katılımcılara büyük bir parça sunar ve sorunun nedenini sorar, Sorunla başlanır ve bu sorunun nasıl oluşturulabildiğini tartışılır, Beyin Fırtınasının Geçmişi, Beyin fırtınası terimi 1939 yılında Alex F Osborne adlı bir reklam yöneticisi tarafından ortaya atıldı, -, Probem Çözme Süreci, Fikirlerin geliştirilmesi ve problem çözme sürecini ilerletmek için farklı öneriler arasında bağlantılar kurulur, Fikirlerin tasnif edilip sorunu çözme olasılığı en yüksek olanlara odaklanılır, Fikir Üretme, Hedef, çok sayıda yeni öneri toplamaktır, Fikir çeşitliliğinin teşvik edilmesi, Yaratıcılığı Artırmak, Beyin fırtınası, yaratıcı yeni fikirlerin toplanması için kullanılır, Çılgın fikirlere açıklık, Ekip Çalışması, Beyin fırtınası oturumları genellikle bir yönetici tarafından yönetilir ve ekip üyelerine açıktır, Ekip dinamiğini artırma, herkesin katılımını teşvik etme
beyin fırtınası beyin fırtınası ilkeleri beyin fırtınası tekniği beyin fırtınası nedir beyin fırtınası nasıl yapılır
Uzun, koyu kahverengi saçları sırtının ortasına kadar uzanan genç bir kadın. Saçları hafif dalgalı ve ortadan ayrılmış. Memnun bir ifadesi var ve beyaz yakalı açık mavi bir bluz giyiyor. Kollarını göğsünün önünde kavuşturmuş, parlak, sarı bir duvarın önünde duruyor. Odanın ışığı yumuşak ve yüz hatlarını vurgulayarak ona neredeyse ruhani bir görünüm veriyor. Gözleri koyu kahverengi ve dudakları hafifçe ayrılmış, gülümsüyor.
İrem Elitez
Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.