AnasayfaBlogDeniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü
Bölümler

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü

22 Temmuz 2020
Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü

Deniz işletmeciliği ve yönetimi; gemilerin işletmelerini, kâr amaçlı çalışmalarını ve yönetim planını organize eder. Yapılan tüm çalışmalar denetlenir, gemilerin yük ve yolcu taşıma organizasyonları yapılır. Deniz işletmeciliğinde, limanlara gelen ve çıkan gemilerin kontrolleri yapılır, gemilerin deniz ticaret hukuku kanunlarına göre işletilmesi sağlanır. Gemiler için ticari amacına uygun olan kazanç kaynakları bulunur ve anlaşmaları yapılır. Deniz işletmeciliği ve yönetiminin amacı; denizcilik faaliyetlerini teknolojiyi kullanarak, işletmelerin sermaye varlıklarını, araç ve gereçlerini, insan kaynaklarını organize bir şekilde yürütmek ve oluşan her türlü probleme çözüm aramaktır.

Deniz işletmeciliği ve yönetimi; limanlar, lojistik firmaları, ulaştırma bakanlığı, deniz taşımacılığı firmaları ve gemi yapım kuruluşları bünyesinde uygulanmaktadır. Deniz işletmeciliği ve yönetimi üniversitelerde ismi yeni duyulmaya başlayan bir bölüm olsa da ilgi görmektedir. Gemilerin işleyişinde nasıl kadrolar varsa karada da işlemlerin organize edilebilmesi için yapılması gereken işlemler vardır. Tüm bu işlemler, deniz işletmeciliği ve yönetimi ile sağlanır.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü Nedir?

Deniz işletmeciliği ve yönetimi bölümünün amacı; deniz taşımacılığı için ihtiyaç duyulan işletme ve yönetim işlerinde çalışabilecek nitelikli iş gücünü ortaya çıkartmaktır. Bölümün temel yapısı gereği tercih edecek üniversite adaylarının bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bu özellikler; sosyal bilimler, ekonomi ve işletme ile ilgili konularla ilgili olmaktır. Aynı zamanda ikna kabiliyeti yüksek, yaratıcı, girişimci, açık havada çalışmaktan rahatsızlık duymayacak, deniz yolculuğunu sevecek kişiler olması önemlidir.

Bölüm öğrencilerine; gemilerin kâr amaçlı çalıştırılabilmesi için yönetim planı hazırlama, denetleme, yük ve yolcu organizasyonu yapabilmesi için gerekli tüm bilgileri öğretmeyi hedefler. Deniz işletmeciliği ve yönetimi bölümü eşit ağırlık puan türünden sınav sonucuna göre öğrenci kabul eder. Eğitim süresi 4 yıldır. Mezun olan öğrenciler 4 yıllık lisans diploması almaya hak kazanır. Deniz işletmeciliği ve yönetimi mezunları denizcilik işletmecisi unvanı alır.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi İş İmkanları Nelerdir?

Deniz işletmeciliği ve yönetimi mezunları özel sektörde ve kamu kuruluşlarında iş imkanına sahiptir. Gemicilik bambaşka bir yaşam tarzıdır. Kendine ait hukuku olduğu gibi yazılı, yazısız birçok meslekten farklı kuralları vardır. Deniz işletmeciliği ve yönetimi mezunları kamu alanında iş imkanına sahip olmalarına rağmen daha çok özel sektörü tercih eder. Zorlu ve yorucu bir meslek olmasının yanında diğer mesleklere oranla kazançlarının daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

 • Özel sektör; bölüm mezunları öncelikli olarak özel sektörde iş imkanlarını araştırır. Gemi işletmeleri, gemi acenteleri, gemi tedarik kurumları, limanlar ve tersaneler özel sektörde göze çarpan ilk iş imkanlarıdır. Bunların yanında; bankalar, dış ticaret kurumları, lojistik işletmeleri de bölüm mezunlarına ihtiyaç duymaktadır.

 • Kamu sektörü; KPSS başarısına göre kamuda iş imkanına sahip olan mezunlar; Türkiye Cumhuriyeti ulaştırma ve haberleşme bakanlığı, ulaştırma ve haberleşme bakanlığına bağlı kuruluşlar, işle ilgili diğer bakanlık ve kurumlarda çalışabilirler.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?

Deniz işletmeciliği ve yöneticiliği bölümünü araştıran üniversite adayları, eğitim sürelerince alacakları eğitim sonucunda ne iş yapacaklarını merak eder. Deniz işletmeciliği ve yöneticiliği mezunları denizcilik işletmecisi unvanını alarak, işletmelerde bazı görevler üstlenirler. Denizcilik işletmecesi, deniz üzerinde gerçekleşen her operasyona ait görev alarak, endüstriyel olarak gelişen tüm faaliyetlerde rol oynar. Bölüm mezunları, kurumlarda para, insan ve iş gücünün verimli bir şekilde kullanılabilmesi için çalışmalar yapar.

Gemilerin çalışmalarında kar elde etmesi için yapılan tüm planlama denizcilik işletmecisinin görevleri arasındadır. Bu alanda yapılan tüm çalışmaları denetler, gemide yer alacak yük ve yolcular için tam kapasite ile çalışma gerçekleştirmeyi organize ederler. Gemilerin yüklenmesi ve yolcu hareketlerinin planlanması da başlıca görevleri arasındadır. Deniz işletmeciliği ve yönetimi mezunları genellikle liman yakınındaki bürolarda görev alır. Tüm verileri birinci elden alan çalışanlar, denizcilik personelleri ve diğer yerli yabancı tüm işletmelerin yöneticileri ile iletişim içindedir.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Dersleri Nelerdir?

Deniz işletmeciliği ve yönetimi bölümü 4 yıllık lisans eğitimi süresince işletme ve yönetim şekilleri hakkında donanımlı, bilgi sahibi bireyleri yetiştirmeyi hedefler. Bu süreçte hangi zorluklarla karşılaşabilecekleri hakkında bilgi sahibi olmaları için eğitim kurumlarının büyük bir kısmı öğrenciler için bölüm bilgilendirme seminerleri düzenlemektedir. Sadece hedeflediği okulu değil okumayı planladığı bölümü de yakından tanıma imkanına sahip olacak adaylar, tercihleri öncesi hangi derslerle karşılaşacaklarıyla ilgili bilgi sahibi olur.

Bölüm daha çok teorik bilgiye dayalı derslerden oluşmaktadır. Öğrencilerin eşit ağırlık puan türünden tercih yaptığı bölüme ilgi duymaları asıl belirleyici başarı faktörüdür. Bölümden mezun olan öğrencilerin birçoğu hedefleri doğrultusunda eğitim aldıkları için daha net olarak çalışma alanını belirler. Deniz işletmeciliği ve yönetimi bölümü öğrencilerinin eğitim süresince karşı karşıya kalacakları dersler aşağıdaki gibidir.

 • İktisat,

 • Gemicilik,

 • İşletme,

 • Deniz İşletmeciliği,

 • Deniz İşletme Ekonomisi,

 • Seyir,

 • Yönetim ve Organizasyon,

 • Deniz Hukuku,

 • Denizde Güvenlik,

 • Denizde Haberleşme,

 • Uluslararası Lojistik,

 • Deniz Taşımacılığı,

 • Deniz Ticaret Hukuku

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Taban Puanları ve Sıralama

2020 Denizcilik İşletmeciliği ve Yönetimi Taban Puanları ve Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir. Sizler için düzenlediğimiz puanlar ilk 5 eğitim kurumunu kapsamaktadır.

Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ    Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (İngilizce)(Burslu) Taban puanları: 339,51634 Başarı sırası: 117935
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (İngilizce) Taban puanları: 334,07628 Başarı sırası: 130546
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ    Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Taban puanları 291,96752 Başarı sırası 268764
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ    Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Taban puanları 281,50926 Başarı sırası 318674
MERSİN ÜNİVERSİTESİ    Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Taban puanları 276,14338 Başarı sırası 347589

deniz işletmeciliği ve yönetimi denizcilik işletmecisi işletme yönetim gemi
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.