AnasayfaBlogDeniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü
Bölümler

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü

22 Temmuz 2020
Görüntünün ortasında, geniş bir mavi su alanıyla çevrili büyük bir konteyner gemisi görülüyor. Gemi, düzgün sıralar halinde istiflenmiş çok sayıda metal konteynerden oluşuyor. Geminin ön tarafında mavi zemin üzerinde beyaz bir 'O' harfi var. Ayrıca, geminin arka tarafına yakın bir yerde turuncu ve mavi çizgili bir nesne var. Geminin solunda da bir grup renkli kutu var. Tüm bu bileşenler bir araya gelerek çarpıcı ve büyüleyici bir görüntü oluşturuyor.
ÖzelliklerAçıklamaFaydaları
Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi BölümüGemilerin işletmelerini, kâr amaçlı çalışmalarını ve yönetim planını organize eder. Aynı zamanda deniz taşımacılığı firmaları ve gemi yapım kuruluşları bünyesinde uygulanır.Deniz faaliyetlerini teknolojiyi kullanarak, işletmelerin sermaye varlıklarını, araç ve gereçlerini, insan kaynaklarını organize bir şekilde yürütmek.
Eğitim Süresi ve Kazanılan UnvanDeniz İşletmeciliği ve Yönetimi bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Bu süre sonunda mezun olan öğrenciler 4 yıllık lisans diplomasını almaya hak kazanır.Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi mezunları 'denizcilik işletmecisi' unvanını alır.
Giriş KoşullarıBölüm, eşit ağırlık puan türünden sınav sonucuna göre öğrenci kabul eder.Bölüm tercih edecek adayların sosyal bilimler, ekonomi ve işletme konularına ilgi duymaları önerilir.
Özel Sektörde İş İmkanlarıÖzel sektörde deniz işletmeciliği ve yönetimi mezunları öncelikle gemi işletmeleri, gemi acenteleri gibi alanlarda iş imkanlarını araştırır.Özel sektör; zorlu ve yorucu bir meslek olmasının yanında diğer mesleklere oranla iyi kazançlar sağlar.
Kamu Sektöründe İş İmkanlarıKamuda KPSS başarısına göre iş imkanına sahip olan mezunlar; ulaştırma ve haberleşme bakanlığı gibi kuruluşlarda çalışma fırsatı bulabilirler.Stabil bir gelir ve emeklilik hakkı gibi avantajlara sahiptirler.
Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi DersleriBölüm, eğitim süresince işletme ve yönetim şekilleri hakkında donanımlı bireyleri yetiştirmeyi hedefler.Öğrenciler, hangi zorluklarla karşılaşabilecekleri hakkında bilgi edinirler.
Deniz İşletmecisi'nin GöreviDenizcilik işletmecisi, deniz üzerinde gerçekleşen her operasyona ait görev alır.Bölüm mezunları, kurumlarda para, insan ve iş gücünün verimli bir şekilde kullanılabilmesi için çalışırlar.
GirişimcilikDeniz İşletmeciliği ve Yönetimi mezunları öncü rol oynarlar ve kazanç kaynakları bulup anlaşmalar yapabilmektedir.Gemi ticaretinin geliştirilmesi ve kar artışı sağlar.
DenetimDenizcilik işletmecisinin görevleri arasında gemilerin deniz ticaret hukuku kanunlarına göre işletilmesi ve denetlenmesi de bulunur.Hukuki düzenlemelere uygunluk ve verimli işleyiş sağlar.
Yolcu ve Yük OrganizasyonuGemilerin yüklenmesi ve yolcu hareketlerinin planlanması da denizcilik işletmecisinin görevleri arasındadır.Etkin personel ve kaynak yönetimi sağlar.

Deniz işletmeciliği ve yönetimi; gemilerin işletmelerini, kâr amaçlı çalışmalarını ve yönetim planını organize eder. Yapılan tüm çalışmalar denetlenir, gemilerin yük ve yolcu taşıma organizasyonları yapılır. Deniz işletmeciliğinde, limanlara gelen ve çıkan gemilerin kontrolleri yapılır, gemilerin deniz ticaret hukuku kanunlarına göre işletilmesi sağlanır. Gemiler için ticari amacına uygun olan kazanç kaynakları bulunur ve anlaşmaları yapılır. Deniz işletmeciliği ve yönetiminin amacı; denizcilik faaliyetlerini teknolojiyi kullanarak, işletmelerin sermaye varlıklarını, araç ve gereçlerini, insan kaynaklarını organize bir şekilde yürütmek ve oluşan her türlü probleme çözüm aramaktır.

Deniz işletmeciliği ve yönetimi; limanlar, lojistik firmaları, ulaştırma bakanlığı, deniz taşımacılığı firmaları ve gemi yapım kuruluşları bünyesinde uygulanmaktadır. Deniz işletmeciliği ve yönetimi üniversitelerde ismi yeni duyulmaya başlayan bir bölüm olsa da ilgi görmektedir. Gemilerin işleyişinde nasıl kadrolar varsa karada da işlemlerin organize edilebilmesi için yapılması gereken işlemler vardır. Tüm bu işlemler, deniz işletmeciliği ve yönetimi ile sağlanır.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü Nedir?

Deniz işletmeciliği ve yönetimi bölümünün amacı; deniz taşımacılığı için ihtiyaç duyulan işletme ve yönetim işlerinde çalışabilecek nitelikli iş gücünü ortaya çıkartmaktır. Bölümün temel yapısı gereği tercih edecek üniversite adaylarının bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bu özellikler; sosyal bilimler, ekonomi ve işletme ile ilgili konularla ilgili olmaktır. Aynı zamanda ikna kabiliyeti yüksek, yaratıcı, girişimci, açık havada çalışmaktan rahatsızlık duymayacak, deniz yolculuğunu sevecek kişiler olması önemlidir.

Bölüm öğrencilerine; gemilerin kâr amaçlı çalıştırılabilmesi için yönetim planı hazırlama, denetleme, yük ve yolcu organizasyonu yapabilmesi için gerekli tüm bilgileri öğretmeyi hedefler. Deniz işletmeciliği ve yönetimi bölümü eşit ağırlık puan türünden sınav sonucuna göre öğrenci kabul eder. Eğitim süresi 4 yıldır. Mezun olan öğrenciler 4 yıllık lisans diploması almaya hak kazanır. Deniz işletmeciliği ve yönetimi mezunları denizcilik işletmecisi unvanı alır.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi İş İmkanları Nelerdir?

Deniz işletmeciliği ve yönetimi mezunları özel sektörde ve kamu kuruluşlarında iş imkanına sahiptir. Gemicilik bambaşka bir yaşam tarzıdır. Kendine ait hukuku olduğu gibi yazılı, yazısız birçok meslekten farklı kuralları vardır. Deniz işletmeciliği ve yönetimi mezunları kamu alanında iş imkanına sahip olmalarına rağmen daha çok özel sektörü tercih eder. Zorlu ve yorucu bir meslek olmasının yanında diğer mesleklere oranla kazançlarının daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

 • Özel sektör; bölüm mezunları öncelikli olarak özel sektörde iş imkanlarını araştırır. Gemi işletmeleri, gemi acenteleri, gemi tedarik kurumları, limanlar ve tersaneler özel sektörde göze çarpan ilk iş imkanlarıdır. Bunların yanında; bankalar, dış ticaret kurumları, lojistik işletmeleri de bölüm mezunlarına ihtiyaç duymaktadır.

 • Kamu sektörü; KPSS başarısına göre kamuda iş imkanına sahip olan mezunlar; Türkiye Cumhuriyeti ulaştırma ve haberleşme bakanlığı, ulaştırma ve haberleşme bakanlığına bağlı kuruluşlar, işle ilgili diğer bakanlık ve kurumlarda çalışabilirler.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?

Deniz işletmeciliği ve yöneticiliği bölümünü araştıran üniversite adayları, eğitim sürelerince alacakları eğitim sonucunda ne iş yapacaklarını merak eder. Deniz işletmeciliği ve yöneticiliği mezunları denizcilik işletmecisi unvanını alarak, işletmelerde bazı görevler üstlenirler. Denizcilik işletmecesi, deniz üzerinde gerçekleşen her operasyona ait görev alarak, endüstriyel olarak gelişen tüm faaliyetlerde rol oynar. Bölüm mezunları, kurumlarda para, insan ve iş gücünün verimli bir şekilde kullanılabilmesi için çalışmalar yapar.

Gemilerin çalışmalarında kar elde etmesi için yapılan tüm planlama denizcilik işletmecisinin görevleri arasındadır. Bu alanda yapılan tüm çalışmaları denetler, gemide yer alacak yük ve yolcular için tam kapasite ile çalışma gerçekleştirmeyi organize ederler. Gemilerin yüklenmesi ve yolcu hareketlerinin planlanması da başlıca görevleri arasındadır. Deniz işletmeciliği ve yönetimi mezunları genellikle liman yakınındaki bürolarda görev alır. Tüm verileri birinci elden alan çalışanlar, denizcilik personelleri ve diğer yerli yabancı tüm işletmelerin yöneticileri ile iletişim içindedir.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Dersleri Nelerdir?

Deniz işletmeciliği ve yönetimi bölümü 4 yıllık lisans eğitimi süresince işletme ve yönetim şekilleri hakkında donanımlı, bilgi sahibi bireyleri yetiştirmeyi hedefler. Bu süreçte hangi zorluklarla karşılaşabilecekleri hakkında bilgi sahibi olmaları için eğitim kurumlarının büyük bir kısmı öğrenciler için bölüm bilgilendirme seminerleri düzenlemektedir. Sadece hedeflediği okulu değil okumayı planladığı bölümü de yakından tanıma imkanına sahip olacak adaylar, tercihleri öncesi hangi derslerle karşılaşacaklarıyla ilgili bilgi sahibi olur.

Bölüm daha çok teorik bilgiye dayalı derslerden oluşmaktadır. Öğrencilerin eşit ağırlık puan türünden tercih yaptığı bölüme ilgi duymaları asıl belirleyici başarı faktörüdür. Bölümden mezun olan öğrencilerin birçoğu hedefleri doğrultusunda eğitim aldıkları için daha net olarak çalışma alanını belirler. Deniz işletmeciliği ve yönetimi bölümü öğrencilerinin eğitim süresince karşı karşıya kalacakları dersler aşağıdaki gibidir.

 • İktisat,

 • Gemicilik,

 • İşletme,

 • Deniz İşletmeciliği,

 • Deniz İşletme Ekonomisi,

 • Seyir,

 • Yönetim ve Organizasyon,

 • Deniz Hukuku,

 • Denizde Güvenlik,

 • Denizde Haberleşme,

 • Uluslararası Lojistik,

 • Deniz Taşımacılığı,

 • Deniz Ticaret Hukuku

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Taban Puanları ve Sıralama

2020 Denizcilik İşletmeciliği ve Yönetimi Taban Puanları ve Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir. Sizler için düzenlediğimiz puanlar ilk 5 eğitim kurumunu kapsamaktadır.

Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ    Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (İngilizce)(Burslu) Taban puanları: 339,51634 Başarı sırası: 117935
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (İngilizce) Taban puanları: 334,07628 Başarı sırası: 130546
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ    Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Taban puanları 291,96752 Başarı sırası 268764
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ    Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Taban puanları 281,50926 Başarı sırası 318674
MERSİN ÜNİVERSİTESİ    Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Taban puanları 276,14338 Başarı sırası 347589

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü, Gemilerin işletmelerini, kâr amaçlı çalışmalarını ve yönetim planını organize eder Aynı zamanda deniz taşımacılığı firmaları ve gemi yapım kuruluşları bünyesinde uygulanır, Deniz faaliyetlerini teknolojiyi kullanarak, işletmelerin sermaye varlıklarını, araç ve gereçlerini, insan kaynaklarını organize bir şekilde yürütmek, Eğitim Süresi ve Kazanılan Unvan, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi bölümünün eğitim süresi 4 yıldır Bu süre sonunda mezun olan öğrenciler 4 yıllık lisans diplomasını almaya hak kazanır, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi mezunları 'denizcilik işletmecisi' unvanını alır, Giriş Koşulları, Bölüm, eşit ağırlık puan türünden sınav sonucuna göre öğrenci kabul eder, Bölüm tercih edecek adayların sosyal bilimler, ekonomi ve işletme konularına ilgi duymaları önerilir, Özel Sektörde İş İmkanları, Özel sektörde deniz işletmeciliği ve yönetimi mezunları öncelikle gemi işletmeleri, gemi acenteleri gibi alanlarda iş imkanlarını araştırır, Özel sektör; zorlu ve yorucu bir meslek olmasının yanında diğer mesleklere oranla iyi kazançlar sağlar, Kamu Sektöründe İş İmkanları, Kamuda KPSS başarısına göre iş imkanına sahip olan mezunlar; ulaştırma ve haberleşme bakanlığı gibi kuruluşlarda çalışma fırsatı bulabilirler, Stabil bir gelir ve emeklilik hakkı gibi avantajlara sahiptirler, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Dersleri, Bölüm, eğitim süresince işletme ve yönetim şekilleri hakkında donanımlı bireyleri yetiştirmeyi hedefler, Öğrenciler, hangi zorluklarla karşılaşabilecekleri hakkında bilgi edinirler, Deniz İşletmecisi'nin Görevi, Denizcilik işletmecisi, deniz üzerinde gerçekleşen her operasyona ait görev alır, Bölüm mezunları, kurumlarda para, insan ve iş gücünün verimli bir şekilde kullanılabilmesi için çalışırlar, Girişimcilik, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi mezunları öncü rol oynarlar ve kazanç kaynakları bulup anlaşmalar yapabilmektedir, Gemi ticaretinin geliştirilmesi ve kar artışı sağlar, Denetim, Denizcilik işletmecisinin görevleri arasında gemilerin deniz ticaret hukuku kanunlarına göre işletilmesi ve denetlenmesi de bulunur, Hukuki düzenlemelere uygunluk ve verimli işleyiş sağlar, Yolcu ve Yük Organizasyonu, Gemilerin yüklenmesi ve yolcu hareketlerinin planlanması da denizcilik işletmecisinin görevleri arasındadır, Etkin personel ve kaynak yönetimi sağlar
deniz işletmeciliği ve yönetimi denizcilik işletmecisi işletme yönetim gemi
Bu, canlı mavi gömlek giymiş bir kadının görüntüsüdür. Yüzünü çerçeveleyen uzun, koyu renk saçları var. Ten rengi açık ve yüz ifadesi kararlı. Beyaz duvarlı ve aydınlık pencereli bir odada duruyor. Gömleğinin mavisi beyaza karşı öne çıkıyor ve güçlü bir kontrast hissi veriyor. Kadın kollarını vücudunun önünde kavuşturmuş, kendinden emin bir havaya sahip. Gözleri ileriye odaklanmış ve kararlılığını gösteriyor. Önüne ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır görünüyor.
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
5500
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Bu online eğitim, zihin haritaları konusunda kapsamlı bir eğitim sunmaktadır. Bu eğitim size fikirlerin, kavramların ve görevlerin görsel temsillerini nasıl oluşturacağınızı öğretecektir. Düşüncelerinizi yapılandırmak ve düzenlemek için diyagramları ve grafik öğeleri nasıl kullanacağınızı ve fikirlerinizi hayata geçirmek için renkleri, sembolleri ve görüntüleri nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Ayrıca verilerinizdeki kalıpları nasıl belirleyeceğinizi ve fikirleriniz arasındaki ilişkileri nasıl tanıyıp kullanacağınızı da öğreneceksiniz. Bu eğitimle, düşüncelerinizi ve fikirlerinizi daha iyi organize etmenize ve iletmenize yardımcı olacak etkili zihin haritaları oluşturma becerilerine sahip olacaksınız. Bu eğitim size zihin haritalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak bilgi ve becerileri kazandırmak ve potansiyellerini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
Dolgun sakallı ve yuvarlak gözlüklü olgun bir adam doğrudan kameraya bakmaktadır. Üzerinde gri, uzun kollu bir gömlek ve koyu renkli bir kot pantolon var. Saçları alnından geriye doğru taranmış ve birkaç tutam alnına düşmüş. Gözleri tetikte ve ağzı düşünceli bir ifadeyle hafifçe kıvrılmış. Adam otuzlu yaşlarında görünüyor ve yüz hatları belirgin. Sakalı düzgünce kesilmiş ve gözlükleri yüzünü gurur verici bir şekilde çerçeveliyor. Kendinden emin ve dünyayı ele geçirmeye hazır görünüyor.Salim Akkök
7350