AnasayfaBlogİlk ve Acil Yardım Bölümü MYO
Bölümler

İlk ve Acil Yardım Bölümü MYO

31 Ağustos 2020
İlk ve Acil Yardım Bölümü MYO

Popüler ön lisans bölümleri arasında olan ilk ve acil yardım, önemli sağlık alanlarından da biridir. Diğer bir adı olan paramedik olarak da anılan bölüm, 2 yıllık eğitim süresine sahiptir. Paramedik ya da ilk ve acil yardım bölümü, sağlık alanında yetkin ve sorumluluk sahibi sağlık çalışanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bölüm, hastaları hastaneye ulaştırmadan önce gerekli ilk yardım müdahalelerini yapan ve hastaları sağlık kurumuna yetiştiren bir görev edinmiştir.

Ön lisans tercihleri arasında sıkça adı geçen ilk ve acil yardım, yalınızca TYT puanıyla öğrenci almaktadır. Genel olarak sağlık bölümlerinin önemli ve hayati sorumlulukları üstlenmesi gibi ilk ve acil yardım bölümü de önemli mesleki görevleri üstlenmiştir. Acil sağlık hizmeti sayesinde pek çok hasta, hastaneye ulaşmadan önce müdahaleyle kurtarılabiliyor ve hastaneye zamanında ulaşabiliyor. Sağlığın yalnızca hastane kapsamında korunmadığı kanıtlayan alan, bir bölüm olarak da uygulamalı bilgileri öğrencilere öğretmektedir. Hastaya gerekli tıbbi müdahale ile uygun iletişimi sağlama görevi, ilk ve acil yardım eğitimi almış üniversite mezunlarının işidir. Bu önemli ve ciddi işi biraz daha yakından tanıyarak bölümü inceleyelim. 

İlk ve Acil Yardım Bölümü Nedir?

İlk ve acil yardım, hastanın olay yerindeki sağlığını korumak için birincil yöntemleri içerir. Adını sıkça duyduğumuz bir kavram olarak da ilk ve acil yardım, sağlık personellerin kontrolünde olabilen ve bu eğitimi alan kişiler tarafından uygulanan yöntemlerdir. Bir bölüm olarak da TYT puan türünden öğrenci alan sayısal meslekler arasındadır. Bölüm ilk ve acil yardım teknikeri yetiştirerek sağlık sektörüne katkı sunmaktadır. Genel olarak teknikerler; hava, kara ve deniz ambulanslarıyla acil yardıma giderler ve gerekli yöntemlerle hastayı uygun sağlık kurumuna ulaştırırlar. 

İlk ve acil yardım bölümü, devlet ve özel üniversitelerde olan bir alandır. Ön lisans programlar arasında öne çıkan bölüm, sağlık alanının istihdam avantajından yararlanmaktadır. Bölüm, Sağlık Meslek Okullarına bağlı olarak gerekli sağlık uygulamalarını öğrencilerle paylaşmaktadır. İlk ve acil yardım bölümü bir ön lisans eğitimi sunmasına rağmen diplomanızı aldıktan sonra ilgili bölümlere DGS ile geçiş yapabiliyorsunuz. Aşağıda, bu bölümlere göz atabilirsiniz.

 • Sağlık Yönetimi

 • Sosyal Hizmet

 • Hemşirelik

 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi

İlk ve acil yardım bölümü, önemli ve nitelikli bir sağlık hizmeti sunduğundan bölümü tercih edeceklerin belirli özelliklere sahip olması beklenir. Öncelikle bir sağlık hizmeti sağlayacak soğukkanlılıkta olması ve hasta ve yakınları ile sağlık iletişimi kurabilecek becerilere sahip olabilmesi gerekir. Özellikle bu işte iletişim becerileri büyük önem taşır. Hastanın, hastane öncesi iletişim yoluyla durumunu kontrol etmek ve onu paniğe sürüklemeden konuşmak, acil ve ilk yardım teknikerinin görevidir. Önemli görev ve sorumlulukları olan bir mesleğin de araştırılıp gözden geçirilmesi, tercih döneminde doğru bir kariyer seçimini de beraberinde getirecektir.

İlk ve Acil Yardım Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

İlk ve acil yardım bölümü iş olanakları, sağlık sektörü kapsamındadır. Mezunlar, ilk ve acil yardım teknikeri olarak ilgili sağlık kurumlarında çalışmaktadır. Genel olarak 112 acil sağlık merkezlerinde ihbarları alan ya da ambulansta göevlendirilen mezunlar, görevleri gereği kara dışında da görev alırlar. Hava ve deniz ambulanslarıyla her yerde sorumluluk üstlenen sağlık personelleri, iş için gerekli uygulama ve bilgilere sahiplerdir. 

İlk ve acil yardım teknikeri paramedik olabilmek için de bölümü okumak dışında gerekli fiziksel koşulları da sağlamak gerekiyor. Sağlık alanının bu gözde mesleği için hem kamu hem de özel sektör sağlık alanında geniş iş olanakları olduğunu söyleyebiliriz. 

Yine ön lisans diploması aldıktan sonra ilgili lisans bölümlerini okuyarak da farklı sağlık alanlarında çalışma imkânı vardır. 

İlk ve Acil Yardım Bölümü Dersleri Nelerdir?

İlk ve acil yardım bölümü dersleri, sağlık uygulamaları içeren bir müfredata sahiptir. Bölüm dersleri, teorik ve pratik bilgilere dayanmaktadır. 2 yıllık eğitim boyunca hasta bakımı, iletişimi ve ilk yardım yöntemleri detaylı olarak öğretilir. Bunun yanı sıra bölüm içinde staj uygulaması da yer almaktadır. Staj uygulamasında öğrenciler, hastalık ya da kaza halinde uygulanacak tedavi ve bakım hizmeti hakkında pratik yaparlar. Yine bir sağlık bölümü olduğundan dolayı öğrencilerin tıbbi terminolojiye hakim olması için bu alana yönelik dersler de yer alır. Üniversiteden üniversiteye ders adları ve seçmeli dersler değişse de genel olarak ilk ve acil yardım bölüm dersleri, aşağıdaki gibidir:

 • Acil Yardım Hizmetleri

 • Temel İngilizce

 • Anatomi

 • Acil Hasta Bakımı

 • Farmakoloji

 • İlk Yardım

 • Staj

 •  Mesleki Uygulama

 • İş Sağlığı ve Güvenliği

 • Tıbbi Terminoloji

 • Travma

 • Sağlık Sosyolojisi

 • Araştırma Yöntem ve Teknikleri

 • Evde Bakım Hizmetleri

 • Mesleki İngilizce

 • Ergonomi ve Ergoterapi

 • Fizyoloji

 • Biyokimya

 • Ambulans Servis Eğitimi

 • Sağlık Hizmetleri Yönetimi

 • Halk Sağlığı

İlk ve Acil Yardım Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

İlk ve acil yardım, ön lisans bölümler arasında en çok tercih edilen alanlardan biridir. Bölüm, aynı zamanda bir sağlık bölümü olduğundan dolayı her yıl tercih listelerinde yazılmakta ve kontenjanları doldurmaktadır. Buna bağlı olarak da ilk ve acil yardım taban puanları her yıl artabilmektedir. Devlet ve özel üniversitelerin bir parçası olarak da bölüm, tam burslu, yarı yarıya burs ve ikinci öğretim gibi seçeneklere de sahiptir. Her yıl sağlık sektörüne artan ilgi ve sağlık sektörünün genişliğine bağlı olarak bölüm puanlarının TYT açısından yüksek olduğunu söyleyebiliriz.  Buradan hareketle ilk 5'te yer alan üniversiteleri de aşağıdan inceleyebilirsiniz. 

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Burslu Puan 382,98233 Sıralama 115.357

Bezm-i Alem Üniversitesi Burslu Puan 371,57349 Sıralama 137.686

İstanbul Bilgi Üniversitesi Burslu Puan 357,28269 Sıralama 170.773

Hacettepe Üniversitesi Puan 354, 19266 Sıralama 178.878

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi İÖ Burslu Puan 353,11337 Sıralama 181. 794

En yüksek puan ve sıralamaya sahip diğer devlet üniversiteleri ise şu şekildedir:

Ege Üniversitesi Sıralama

Marmara Üniversitesi Sıralama 217.384

Ankara Üniversitesi Sıralama 225.864

Akdeniz Üniversitesi Sıralama 232.793

Bursa Uludağ Üniversitesi Sıralama 235.438

Bölümün istediği puan ve sıralamalar bir yana bölümü kendinizi değerlendirerek de tercihte bulunmalısınız. İlk ve acil yardım bölümü; sorumluluk sahibi, iletişim becerilerini kullanabilen, takım çalışmasına açık ve hızlı hareket edecek sağlık personelleri yetiştirme hedefindedir. Elbette bölümü okurken de bu özellikleri geliştirebilirsiniz; ancak ciddi emek isteyen bir alan olduğundan bu gelişime açık olmanız size avantaj olarak geri dönecektir.

İlk ve Acil Yardım Bölümü Nedir?

İlk ve acil yardım bölümü, 2 yıllık gözde ön lisans programlarından biridir. Bölüm, temel olarak olay yerinde hastaya gerekli ön ve ilk müdahaleleri yapan ve ambulans aracılığıyla hastaneye taşıyan bir görev edinmiştir. İlk ve acil yardım bölümü, Sağlık Meslek Yüksek Okullarına bağlı olarak öğrencilere acil sağlık hizmeti hakkında temel ve pratik bilgileri sunmaktadır. 

İlk ve Acil Yardım Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Bölüm mezunları, kamu ve özel sektör dahilinde ambulans ekiplerinde ve acil yardım merkezlerinde istihdam edilirler. Ambulans içerisinde çalışan sağlık personelleri, kara, deniz ve hava ambulanslarıyla ilgili bölgeye giderler. Bunun yanı sıra ön lisans diplomasını edindikten sonra DGS  yoluyla ilgili bölümleri bitirip farklı sağlık alanlarında çalışma olanağı vardır. 

İlk ve Acil Yardım Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

İlk ve acil yardım bölüm mezunları, ilk ve acil yardım teknikeri ya da acil sağlık merkezi çalışanı olarak iş yaparlar. 112 acil sağlık merkezi çalışanı olarak gelen ihbarları ilgili kişilere iletir, ambulans içinde ise ekiple olay yerine gider ve hastaya gerekli müdahaleleri yapar. Bölüm mezunlarının çalışma yerleri oldukça çeşitli olup olay yerine giderek hastaya ulaşmak temel görevlerindendir.

ilk ve acil yardım bölümü paramedik ilk ve acil yardım taban puanları ilk ve acil yardım bölümü dersleri popüler ön lisans bölümleri
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.