AnasayfaBlogAnatomi Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Anatomi Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

28 Temmuz 2021
Anatomi Öğretmeni

Vücudumuzda yer alan organları tanımlayan ve bu organlar arasındaki bağlantıyı inceleyen ana bilim dalına insan anatomisi adı verilmektedir. Anatominin alt dalları ise; makroskobik anatomi, mikroskobik anatomi, sitoloji, gelişimsel anatomi, patolojik anatomidir. Anatomi en temel tıp bilimlerinden biri olarak bilinir. Organların yapısı, büyüklüğü, biçimini ve birbirleriyle olan ilişkileri ile ilgilenir.

Anatomi kemiklerin yapılarını, kasları, bağları, eklemleri, solunum sistemini, dolaşım sistemini, endokrin sistemi gibi özellikleri inceler. Anatomi öğretmeni ise vücudumuzda işleyen bu sistem, doku ve organların nasıl çalıştığını bu sistem ve dokuların birbiri ile olan ilişkilerini inceler ve bu konuda eğitim ve bilgileri ile öğrencilerine ışık tutar. Tıp ve insan vücudu hakkında ve organlar ile ilgili son derece iyi bilgi sahibi olmaları gerekir.

Yazımızda anatomi öğretmeni ile ilgili sorulara yanıtlar verdik. Anatomi öğretmeni nedir? Anatomi öğretmeni nasıl olunur? Anatomi öğretmeni ne kadar maaş kazanır? Birlikte inceleyelim.

Anatomi Öğretmeni Nedir?

Anatomi öğretmeni; vücut şeklini, organları ve organlar arası yapısal ilişkileri inceleyen anatomi bilim dalı konularını müfredata uygun olacak şekilde öğrencileri ile paylaşan öğretmenlere verilen addır. Makroskobik, mikroskobik, sitoloji, gelişimsel ve patolojik anatomi olarak alt dallara sahiptir. Anatomi öğretmeni, insan vücudundaki organların büyüklüğü, biçimi gibi özelliklerinin tanımlanması, iskelet ve kas yapısının ve işleyişinin anlaşılması ile ilgili bilgileri öğrencilerine aktarır. Bunun yanı sıra tüm vücut dokularının birbiri ile olan ilişkilerinin belirlenmesi konusunda eğitim verir. Bu sebeple tıp konusunda ciddi derecede bilgi sahibi olması şarttır.

Bu alanda kariyer planı olan kişiler, eğitim seçeneklerini araştırır. Üniversitelerin biyoloji ile ilgili eğitim bölümlerinden 4 yıllık lisans diplomasına sahip olma şartı aranır. Bu diplomaya sahip olan kişiler, Sağlık Meslek Liselerinde ve Spor Liselerinde görev alabilir. Anatomi öğretmeni olmak isteyen kişilerin eğitimin yanı sıra bazı mesleki özellikleri de taşımaları gerekir. Bunlar nelerdir, inceleyelim.

 • Seyahat etmeyi seven, başka alanlarda çalışma tecrübesi bulunan spor yapan eğitimcilerin sınıf içi aktivitelerde daha yaratıcı olduğu gözlemlenmektedir. Bu şekilde konulara farklı bir bakış açısıyla yaklaşma şansına sahip olur.

 • Öğrencilerin ilgi alanlarını keşfederek, onların derse bir şekilde ilgi duymasını sağlayacak aktiviteler kurgulamalı ve uygulamalıdır.

 • Teknoloji tüm hızıyla ilerlerken, bir öğretmeninde mümkün olduğunca kendi alanında her şeye hakim olması beklenir. Bilmediği noktaları öğrenmeye açık olmalı ve bunun için gerçek anlamda adım atmalıdır.

 • Öğrencilerine risk almayı öğretmelidir.

 • Bir öğretmen kendine güven duyduğunu öğrenci, veli, okul yöneticileri ile diğer eğitimcilere gösterebilir. Bu sayede öğrencilerinde de kendine güven duygusunun gelişmesine yardımcı olur.

 • İletişim yönü kuvvetli olmalıdır. Öğrencilerine bilgileri aktarmaları ve öğrenci velileri ile görüşmeler sırasında iletişim yönlerinin güçlü olması önemli rol oynar.

 • Titiz, dikkatli ve özenli çalışması gerekir.

 • Zaman yönetimi konusunda yetenekli olmalı öğrencilerine de iyi bir zaman yönetimi yapmaları konusunda ışık tutmalıdır.

Anatomi Öğretmeni Ne İş Yapar?

Vücudumuzda yer alan sistemlerin işlevleri ve birbirleri ile ilişkilerini bir bütün olarak öğrencilerine aktaran anatomi öğretmeninin görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Belirlenen müfredat çerçevesinde anatomi konularını öğrencilerine anlatır.

 • Öğrencilerin derse katılımını sağlamak üzere yeni öğrenme metotları geliştirir.

 • Sınıf içinde münazara ortamı oluşturarak, öğrencilerin eleştirel düşünce yapısına sahip olmalarını sağlar.

 • Çeşitli araştırma konuları belirleyerek, öğrencileri araştırmaya teşvik eder.

 • Yazılı ve sözlü sınavlar uygulayarak, başarı durumlarını değerlendirir ve bunların sonuçlarını değerlendirmeleri için okul yönetimine sunar.

 • Laboratuvar araştırmalarından yararlanmak üzere pratik ve uygulanabilir eğitim imkânları sunar.

Anatomi Öğretmeni Maaşları

Üniversitelerde yer alan ilgili bölümlerden mezun olmak anatomi öğretmeni olmak için yeterli görülür. Üniversitelerin biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra anatomi öğretmeni olarak çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Sağlık meslek liselerinde ya da sporla ilgili mesleklerde iş bulma imkanı geniştir. Çok iyi derecede hayvan ve insan yapısını bilmek, organların işleyişi hakkında bilgi sahibi olmak bu mesleğe daha yatkın olmanızı ve tercih edilmenizi sağlayacak unsurlardır. Anatomi öğretmeni olmak isteyen kişiler, gerekli eğitimleri tamamlamalıdır. Araştıran, yeni bilgilere ulaşabilen, teknolojik açıdan gelişmeleri takip eden, öğrenciler ile arası iyi olan, kendi bilgilerini karşı tarafa aktarabilen kişiler bu alanda başarılı olur.

Anatomi öğretmenlerinin maaşları değişiklik gösterebilir. Bunun en önemli sebebi çalıştıkları kurumun politikalarıdır. Bunun yanında kişinin eğitimi, tecrübesi, kendini geliştirmeye açık olması da maaşını etkileyen faktörlerdir. Bu alanda başarılı olmak isteyen kişilerin öncelikle iletişim yönleri güçlü olmalıdır. Hem öğrenciler hem öğrencilerin aileleri ile sürekli iletişim halinde olmaları gerekir. Özveri gerektiren bir meslek olan öğretmenlik, bilgi ve birikimlerini paylaşmaktan keyif duyacak kişiler tarafından tercih edilmelidir. Peki, bir anatomi öğretmeni ne kadar maaş kazanır?

 • Mesleğe yeni başlamış henüz bir tecrübesi olmayan bir anatomi öğretmeni 3.500 TL ile çalışmaya başlar.

 • Zamanla tecrübe edinmiş bir anatomi öğretmeni 5.500 TL maaş kazanır.

 • Bu alanda uzun yıllardır çalışmış, tecrübe sahibi olmuş bir anatomi öğretmeni ise 6.500 TL’ye kadar gelir elde edebilmektedir.

Anatomi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Anatomi öğretmeni olmak isteyen kişiler eğitim ihtiyaçları nelerdir araştırır. Bu alana ilgisi olan kişiler tarafından daha çok tercih edilir. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden başarıyla mezun olmak anatomi öğretmeni olarak çalışmak için yeterlidir. Üniversitelerin biyoloji bölümünden lisans derecesi ile mezun olmak anatomi öğretmeni olmanın şartlarından biridir. Mezunlar, sağlık meslek liselerinde ya da sporla ilgili mesleklerde iş bulma imkanına sahiptir. Çok iyi seviyede hayvan ve insan yapısını bilmek, organların işleyişi hakkında bilgi sahibi olmak, araştırmayı sevmek bu mesleğe daha yatkın olmanızı ve tercih edilmenizi sağlayacak etmenler arasında yer alır.

Anatomi öğretmeni olmak isteyen kişilerin bazı eğitimleri tamamlamaları gerekir. Bunlar; dolaşım sistemi, hareket sistemi, solunum sistemi, sindirim sistemi, fiksasyon tekniği, topografik anatomi, disseksiyon tekniği gibi teknikleri ve sistemleri hakkında eğitimlerdir. Araştırmayı seven yeni bilgilere ulaşmak isteyen, teknolojik açıdan gelişmeleri takip eden, öğrenciler ile arası iyi olan kişilerin bu alanda daha başarılı olduğu gözlemlenmektedir.

Anatomi Öğretmeni nedir Anatomi Öğretmeni ne iş yapar Anatomi Öğretmeni maaşları Anatomi Öğretmeni nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.