AnasayfaBlogİthalat İhracat Elemanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

İthalat İhracat Elemanı Nedir? Ne İş Yapar?

12 Temmuz 2021
İthalat İhracat Elemanı Nedir? Ne İş Yapar?

İthalat ve ihracat alanı çok fazla duymaya alışkın olduğumuz dış ticaret ilişkilerini temsil eder. İthalat ihracat elemanı ise uluslararası ticaret işlemlerinin yürütülmesinde aktif olarak görev alan kişilere verilen unvandır. Uluslararası ürün ve hizmet alım ve satımı için bağlantılar kuran kişilerdir. Gerekli sözleşmelerin yapılmasını sağlar, yurt dışından satın alınan ürünlerin zamanında gelmesi için iş sürecini takip eder. Yurt dışına satılacak ürünlerin gideceği ülkedeki firmaya zamanında ve istenildiği şekilde teslimini gerçekleştirmek görev ve sorumlulukları arasında önemli bir yere sahiptir. Yönetmelikleri yakından takip etmesi, piyasalara ve pazarlara hakim olması gerekir. Kendini mesleki olarak hız kazanması için sürekli geliştirmelidir.

Yazımızda ithalat ihracat elemanı ile ilgili merak edilen soruları araştırdık. İthalat ihracat elemanı nedir? İthalat ihracat elemanı ne iş yapar? İthalat ihracat elemanı maaşları ne kadar? Birlikte inceleyelim.

İthalat İhracat Elemanı Nedir?

İthalat ihracat elemanı, görev aldığı kurumun tüm dış ticaret süreçleri ile işlemlerinin hazırlığını ve takibini yapmakla sorumlu olan kişidir. Resmi evrakların hazırlanması, lojistik ve gümrük organizasyonunun yapılması tamamen meslek mensubunun sorumluluğundadır. Aynı zamanda müşteri ilişkilerinin yürütülmesinde aktif role sahiptir.

İthalat ihracat elemanı olmak isteyen kişilerin üniversite ve meslek yüksekokullarının İşletme, Dış Ticaret, İktisat, Lojistik ve ilgili bölümlerinden mezun olmaları gerekir. İthalat ve ihracat elemanları çalışmaları sırasında ithalat ve ihracatla ilgili mevzuat kitapları, kırtasiye malzemeleri, büro malzemeleri, telefon, faks, bilgisayar, hesap makinesi gibi araç ve gerece ihtiyaç duyar.

Bu alanda çalışma için eğitim tek başına yeterli olmayabilir. Eğitimin yanı sıra mesleki niteliklere sahip olmaları da gerekir. Özellikle işe alımlar sırasında işverenler eğitim, tecrübe ve nitelikleri bir arada değerlendirir. Bu alanda başarılı olmak isteyen kişiler kendilerini geliştirmeye özen göstermeleri gerekir.

İthalat İhracat Elemanı Ne İş Yapar?

Özel sektörde ve kamu alanında iş bulma imkanına sahip olan meslek mensuplarının görevleri de çalıştıkları kuruma göre değişiklik gösterebilir. Bir ithalat ihracat elemanın temel görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • İthalat ve ihracat evrakların hazırlanmasını sağlamalıdır.

 • Tüm nakliye, sigorta ile gümrük operasyonlarını takip eder ve başlangıcından sonuçlanmasına kadar çalışmaların içinde olur.

 • Gümrükteki ürünlerin takibini yapar.

 • Tedarikçiler ile olan yazışmaları yürütür.

 • Yurt dışı ödemelerin takibini gerçekleştirir.

 • Banka işlemlerini muhasebe ve finans departmanları ile koordine olacak şekilde yürütür.

 • Akreditif açtırma ve inceleme işlemlerini gerçekleştirir.

 • Müşterilerin cari hesapları ile sözleşmelerini yakından takip eder.

 • Verilen siparişlerin zamanında ve eksiksiz olarak sevk edilmesini sağlamaktan sorumludur.

 • Tüm dış ticaret işlemleri ile ilgili kayıtları tutar ve dosyalar.

 • Mevcut müşteri portföyünü geliştirme çalışmalarını yürütür.

 • Müşteri memnuniyetini takip eder ve değerlendirir.

 • Satış kanallarının performansını izler ve satış artırıcı faaliyetlerin planlanmasında aktif rol oynar.

 • İthalat ve ihracat hareketleri ile süreçlerini kapsayan haftalık ve aylık raporlar oluşturur ve yönetime iletir.

 • Yurt içi ve yurt dışı fuarların takip edilmesi ve organizasyonunun yapılması meslek mensubunun sorumluluğundadır.

 • Yurt dışı yeni pazarların araştırılması çalışmalarında aktif rol üstlenir.

 • İthalat ve ihracat işlemleri ile ilgili mevzuatları yakından takip eder.

İthalat İhracat Elemanı Maaşları

İthalat ihracat meslek elemanları çalışmaları genellikle masa başıdır. Zaman zaman iş takibi için seyahat etmeleri gereken durumlar olabilir. İş genellikle oturarak yürütülen bir iştir. Bu meslek elemanları ithalat ihracatla uğraşan tüm işyerlerinde iş bulma imkanına sahiptir. Yabancı dil bilgisi çok iyi olanların iş bulma olanağı çok daha fazladır. Bankaların kambiyo bölümleri meslek elemanlarının çalışabileceği yerler arasındadır. Avrupa Birliğine girildiğinde bu meslek elemanlarına olan talebin çok daha fazla artacağı düşünülmektedir. Uluslararası ticaret işlemlerinin yürütülmesinde görev alan ithalat ihracat memuru birçok önemli görevi üstlenir. Görevlerine göre aldıkları maaşlar değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda çalıştıkları kurum, kişinin eğitimi ve tecrübesi maaşı etkileyen diğer unsurlar arasında yer alır. Kişilerin kendilerini geliştirmesi ve güncel olması çok önemlidir. Peki, bir ithalat ihracat elemanı ne kadar maaş kazanır?

 • Yeni mezun olmuş ve iş yaşamına yeni başlamış bir ithalat ihracat elemanı 3.100 TL maaş alır.

 • Bir süre tecrübe edindikten sonra ortalama 5.000 TL maaş kazandıkları görülür.

 • Uzun yıllar tecrübe edinmiş bir ithalat ihracat elemanı ise en fazla 9.000 TL maaş kazanmaktadır.

İthalat İhracat Elemanı Nasıl Olunur?

İthalat ihracat elemanı olarak kariyer planı olanlar üniversitelerde yer alan meslek yüksekokullarının İşletme, Dış Ticaret, İktisat, Lojistik ve ilgili bölümlerinden mezun olmaları beklenir. İthalat ve ihracat alanında üniversitelerde verilen eğitimlerin süresi toplamda 2 yıldır. Eğitim boyunca; iktisat, İşletme, Muhasebe, Temel Hukuk, İthalat Tekniği, Bilgi İşlem Kamu Maliyesi, Ticaret Hukuku, Uluslararası İktisat, İhracat Tekniği, Vergileme Tekniği, İstatistik, İthalat Mevzuatı, Finansman Teknikleri, Kambiyo İşlemleri gibi temel dersler öğrencilere aktarılır.

Ön lisans eğitimin başarıyla tamamlayanlar ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları halinde; Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri, Ekonomi, İktisat, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme ve daha birçok programa dikey geçiş yapabilirler. Meslek mensupları bilgilerine, yeteneklerine ve iş tecrübelerine bağlı olacak şekilde çeşitli yönetim kademelerinde çalışmalarını sürdürebilir. Eğitim tek başına yeterli olmayabilir. Alınan eğitimin yanı sıra sahip olunması gereken bazı mesleki nitelikler de vardır. Bir ithalat ihracat elemanın sahip olması gereken nitelikler nelerdir, inceleyelim.

 • Planlama ve organizasyon becerisi sergilemeleri oldukça önemlidir.

 • Yazılı ve sözlü iletişim kanallarını etkin şekilde kullanabilme yeteneği sergilemeleri gerekir.

 • İş birliği içinde çalışmalarını yürütmeleri ve ekip çalışması içinde uyum göstermeleri beklenir.

 • Kendilerinden beklenen işi beklenen zaman içinde teslim etmeleri gerekir.

 • Yurtiçi ve yurt dışı seyahat engeli bulunmaması gerekir.

 • İş ve zaman yönetimini gerçekleştirebilme konusunda üstün yetenek göstermeleri beklenir.

 • Problemler karşısında hızlı ve etkili çözüm üretebilmelidir. Olası problemlere karşı hazırlık olmalıdır.

 • Yabancı dil bilmesi özellikle iyi derecede İngilizce bilmesi diğer adaylar karşında bir adım önde olmasını ve daha hızlı iş bulmasını sağlar.

İthalat İhracat Elemanı İthalat İhracat Elemanı nedir İthalat İhracat Elemanı ne iş yapar İthalat İhracat Elemanı maaşları İthalat İhracat Elemanı nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İhracat Şekilleri Nelerdir?
Dış Ticaret

İhracat Şekilleri Nelerdir?

11 Nisan 2021
İhracat ve İthalat Nedir?
Dış Ticaret

İhracat ve İthalat Nedir?

17 Mayıs 2021
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
350128
İhracat Geliştirme Kursu
Gözde EnginGözde Engin
260150
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
695305