Close
Mobil Menu Bars

Çalışma Hayatı ve Kariyer Hedefi

13 Ocak 2019, 1405 defa okundu.
Çalışma Hayatı ve Kariyer Hedefi
Çalışma Hayatı ve Kariyer Hedefi

Çalışma hayatı nedir? Çalışma hayatı eğitim hayatının devam niteliğinde olup, amaç gündelik hayatın sürdürülmesi için gerekli olan kazancı elde etmektir. Eğitim sürecimiz ise, 5-7 yaşlarında başlayıp, 23-25 yaşlarında biten ve bizi yeteneklerimizle değil de ezberciliğimizle ve nokta karalamamızla geçmekte. Bireysel yeteneklerimizin pek dikkate alınmadığı, yabancı dilde “this is a pencil” ve matematikte de çarpım tablosunu ezberlemekten öteye geçemeyen eğitim süreci bittiğinde biz de bitmiş oluyoruz.

Kariyer Hedefi

Doktor, mühendis, pilot, subay, polis, öğretmen ve hemşire gibi hepimizin aileden ve çevreden edindiği bir kariyer hedefi var. Ebeveynlerin genel kanısına göre bu meslekleri seçenlerin hem hayatları kurtulmuş oluyor hem de mevkileri yükseliyor. Örneğin “kızımı ne mühendisler, doktorlar istedi de vermedik” cümlesini buna örnek verebiliriz. 

Bu işin mizah kısmı tabi. Bireysel gelişimizin en temel yansıması, öğrendiğimiz ya da öğretilen bilgilerin günün sonunda bizi bir meslek sahibi yapması. Zaten tüm eğitim sürecindeki maksat da meslek sahibi olmak ve işletmelerde temel yeteneklerimizi kullanarak yükselmek.

İşletmelerde Yeteneklerinizle mi Yükselirsiniz?

Genel kanı bu yönde olsa da pratikte pek öyle olmuyor. Çalışanların (kamu ya da özel fark etmiyor) bireysel yetenekleri işin özüne yönelik arttıkça daha fazla iş yükü ve daha fazla standart davranış biçimlerinin doğmasına sebep oluyor. Liyakat ve yetenek demek işi iyi yapan demek oluyor. Çok sayıda yönetici ile bu konuda fikir alışverişinde bulundum ve görev adamı olarak tanımlanan bu kişilerin yeteneklerini en üst seviyede kullanmayı bir başarı olarak görüyorlar. Bu arada yeteneği bir işi yapabilme becerisi olarak ele alıyorum. 

İşletmelerin yönetim kademeleri neler?

Yönetme becerisi, konuşma becerisi, organizasyon becerisi ve daha birçok farklı beceri türü ile işletmelerde yönetim kademeleri belirleniyor.

Yönetim Becerisi

İşini çok iyi yapan birini yönetebilen yöneticinin yeteneği işin üretim kısmında yetersiz olabilir fakat onun yönetim becerisi ya da yeteneği bu eksikliğini örterek ona avantaj sağlıyor. Benzer bir durum, yönetim ve sunum becerisi olmayan fakat işini çok iyi yapan çalışan içinde geçerli. Aslına bakarsanız, çalışma hayatında yeteneklerin kullanımı eğitim hayatındaki çarpıklıklardan pek farklı değil. 

Dengeli olmayan bir eğitim sisteminin içinden çıkıp, benzer dengesizliklerin yaşandığı çalışma hayatına dahil olunca, yeteneklerinizin köreltilmiş fakat bir amaca uygun olan sivriltilmiş yönünü kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Peki bunu aşabilmek mümkün mü? Yani kısıtlanmış ya da bastırılmış yeteneklerimizi açığa çıkartıp, çalıştığımız kurumda yeteneklerimizi sergileyebilir miyiz? 

Yetenek Önemli

Finans işiyle uğraşan birinin yaptığı yağlı boya resmini sergilemesi, fotoğrafçılığa meraklı ve bu konuda yetenekli olan bir başka çalışanın da eserlerini bu sergiye koyması mümkün mü? Pek öyle görünmüyor değil mi? Yeteneği salt bilgi olarak ele aldığımızda kısır bir döngüye girmiş oluyoruz.

Yetenek eğitimle elde edilen bilginin yeniden yorumlanarak farklılık yaratmasıyla açığa çıkan bir beceridir. Ülkemizde salt bilgi ile daha doğrusu ezber bilgiyle yoğrularak çalışma hayatına atılan insanların, klasik kariyer yönetimini dönüştürmesi için çok sayıda fırsata sahip olduğunu bilmesi gerekiyor. 

Bunun için düzenlenen şirket içi eğitimler veya İstanbul İşletme Enstitüsü eğitim kurumunun düzenlediği bireysel ve kişisel gelişim eğitimleri, ücretli veya makul fiyattaki birbirinden farklı online eğitimler ile kariyer hayatlarında dönüşüme gidebilirler. İnternetin bu kadar yoğun kullanıldığı, tüm bilgilerin ve verilerin sınırsızca aktığı dünyada iienstitu eğitim kurumundan online eğitim almak çok mantıklı geliyor. 

Soru şu, kendimizi yeniden ortaya çıkarmaya, yeteneklerimizi geliştirmeye ve farkındalığımızı arttırarak kariyer hedefimizde ilerlemek istiyor muyuz? Eğer cevabımız evetse bunun için hemen harekete geçmemiz gerekiyor. Çünkü, bizi yükseltecek olan tüm araçlar sanal eğitim okulunda mevcut. Tüm bilgi ve eğitim içeriği bir tık ötemizde. Bize düşen ise biraz araştırma ve biraz çaba… Şimdi, sizi tamamlayacak ve yetenekleriniz açığa çıkartacak olan eğitimi arama zamanı, haydi Google’a soru sormaya… "Kariyer geliştirme eğitimleri nelerdir?"

Yazar: Murat Tali
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!