AnasayfaBlogÇalışma Hayatı ve Kariyer Hedefleri Arasında Denge Kurmak
Kariyer Hedefi

Çalışma Hayatı ve Kariyer Hedefleri Arasında Denge Kurmak

13 Ocak 2019
Çalışma Hayatı ve Kariyer Hedefi

İş yaşamı ile kariyer hedefleriniz arasında sağlıklı bir denge kurmak önemlidir. Çok fazla çalışmak tükenmişliğe yol açabilir ve diğer ilgi alanlarınızı takip etmek veya sevdiklerinizle vakit geçirmek için zamanınız olmayabilir. Ancak, yalnızca kariyer hedeflerinize odaklanır ve yeterince çalışmazsanız, bu hedeflere ulaşamayabilirsiniz.

Önemli olan, size uygun bir denge bulmaktır. Örneğin, kariyerinizde ilerlemek istiyorsanız, işte fazladan saatler geçirmeniz gerekebilir. Ancak ihtiyaç duyduğunuzda mola verdiğinizden emin olun ve her hafta özel hayatınız için biraz zaman ayırmaya çalışın.

Ayrıca, uzun vadeli hedeflerinizi aklınızda tutun, böylece günlük işlere kendinizi fazla kaptırmazsınız. İşiniz ve hayatınızın geri kalanı arasında bir denge kurabilirseniz, kariyer hedeflerinize ulaşma olasılığınız artarken aynı zamanda kendinizi iyi hissetmeye devam edersiniz.

Çalışma hayatı nedir? Çalışma hayatı eğitim hayatının devam niteliğinde olup, amaç gündelik hayatın sürdürülmesi için gerekli olan kazancı elde etmektir. Eğitim sürecimiz ise, 5-7 yaşlarında başlayıp, 23-25 yaşlarında biten ve bizi yeteneklerimizle değil de ezberciliğimizle ve nokta karalamamızla geçmekte. Bireysel yeteneklerimizin pek dikkate alınmadığı, yabancı dilde “this is a pencil” ve matematikte de çarpım tablosunu ezberlemekten öteye geçemeyen eğitim süreci bittiğinde biz de bitmiş oluyoruz.

Kariyer hedefi nedir?

Kariyer hedefi, bireylerin gelecekteki profesyonel yaşamlarıyla ilgili olarak kendileri için belirledikleri bir hedeftir. Kariyer hedefleri, belirli bir pozisyon veya unvan elde etmek gibi kısa vadeli olabileceği gibi, bir firmada ortak olmak veya daha üst düzey bir pozisyona yükselmek gibi uzun vadeli de olabilir.

Bireyler kariyer hedeflerini genellikle becerilerine, ilgi alanlarına ve değerlerine göre belirler; ancak mevcut iş piyasası veya ekonomi gibi bazı faktörler de bireyin kariyer hedeflerini etkileyebilir. Bireyin kariyer hedefi zaman içinde değişebilse de, bu hedefe ulaşma yolunda ilerleme kaydetmek için akılda net ve odaklanmış bir hedefin olması önemlidir.

Ayrıca, bireyler kariyer hedeflerini aktif bir şekilde takip etmek için adımlar atmalı ve bu hedefe ulaşmalarına yardımcı olacak bir eylem planı oluşturmalıdır. Bu adımları atarak, bireyler arzu ettikleri kariyer hedeflerine ulaşma şanslarını artırırlar.

Doktor, mühendis, pilot, subay, polis, öğretmen ve hemşire gibi hepimizin aileden ve çevreden edindiği bir kariyer hedefi var. Ebeveynlerin genel kanısına göre bu meslekleri seçenlerin hem hayatları kurtulmuş oluyor hem de mevkileri yükseliyor. Örneğin “kızımı ne mühendisler, doktorlar istedi de vermedik” cümlesini buna örnek verebiliriz. 

Bu işin mizah kısmı tabi. Bireysel gelişimizin en temel yansıması, öğrendiğimiz ya da öğretilen bilgilerin günün sonunda bizi bir meslek sahibi yapması. Zaten tüm eğitim sürecindeki maksat da meslek sahibi olmak ve işletmelerde temel yeteneklerimizi kullanarak yükselmek.

İşletmelerde Yeteneklerinizle mi Yükselirsiniz?

Genel kanı bu yönde olsa da pratikte pek öyle olmuyor. Çalışanların (kamu ya da özel fark etmiyor) bireysel yetenekleri işin özüne yönelik arttıkça daha fazla iş yükü ve daha fazla standart davranış biçimlerinin doğmasına sebep oluyor. Liyakat ve yetenek demek işi iyi yapan demek oluyor. Çok sayıda yönetici ile bu konuda fikir alışverişinde bulundum ve görev adamı olarak tanımlanan bu kişilerin yeteneklerini en üst seviyede kullanmayı bir başarı olarak görüyorlar. Bu arada yeteneği bir işi yapabilme becerisi olarak ele alıyorum. 

İşletmelerin yönetim kademeleri neler?

Her işte, yönetim becerileri başarı için gereklidir. Açık ve net konuşma, görevleri verimli bir şekilde delege etme ve iyi organize edilmiş bir işyeri sağlama becerisi, kurumsal merdivenin tepesine kimin yükseleceğini belirlemede önemli faktörlerdir.

Ancak, yönetim becerilerinin statik olmadığını unutmamak önemlidir. İş dünyası geliştikçe, yeni beceri türleri gerektiren yeni zorluklar ortaya çıkacaktır. Yönetim tarzlarını bu zorlukları karşılayacak şekilde uyarlayabilenler, uzun vadede başarılı olanlar olacaktır. Bu nedenle, bir yönetici olarak öğrenmeyi ve büyümeyi asla bırakmamak önemlidir.

Sürekli yeni beceriler geliştirerek, eğrinin önünde kalabilir ve işletmenizin her zaman rekabetçi kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yönetim becerisi

İşini çok iyi yapan birini yönetebilen yöneticinin yeteneği işin üretim kısmında yetersiz olabilir fakat onun yönetim becerisi ya da yeteneği bu eksikliğini örterek ona avantaj sağlıyor. Benzer bir durum, yönetim ve sunum becerisi olmayan fakat işini çok iyi yapan çalışan içinde geçerli. Aslına bakarsanız, çalışma hayatında yeteneklerin kullanımı eğitim hayatındaki çarpıklıklardan pek farklı değil. 

Dengeli olmayan bir eğitim sisteminin içinden çıkıp, benzer dengesizliklerin yaşandığı çalışma hayatına dahil olunca, yeteneklerinizin köreltilmiş fakat bir amaca uygun olan sivriltilmiş yönünü kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Peki bunu aşabilmek mümkün mü? Yani kısıtlanmış ya da bastırılmış yeteneklerimizi açığa çıkartıp, çalıştığımız kurumda yeteneklerimizi sergileyebilir miyiz? 

Yetenek Önemli

Finans işiyle uğraşan birinin yaptığı yağlı boya resmini sergilemesi, fotoğrafçılığa meraklı ve bu konuda yetenekli olan bir başka çalışanın da eserlerini bu sergiye koyması mümkün mü? Pek öyle görünmüyor değil mi? Yeteneği salt bilgi olarak ele aldığımızda kısır bir döngüye girmiş oluyoruz.

Yetenek eğitimle elde edilen bilginin yeniden yorumlanarak farklılık yaratmasıyla açığa çıkan bir beceridir. Ülkemizde salt bilgi ile daha doğrusu ezber bilgiyle yoğrularak çalışma hayatına atılan insanların, klasik kariyer yönetimini dönüştürmesi için çok sayıda fırsata sahip olduğunu bilmesi gerekiyor. 

Bunun için düzenlenen şirket içi eğitimler veya İstanbul İşletme Enstitüsü eğitim kurumunun düzenlediği bireysel ve kişisel gelişim eğitimleri, ücretli veya makul fiyattaki birbirinden farklı online eğitimler ile kariyer hayatlarında dönüşüme gidebilirler. İnternetin bu kadar yoğun kullanıldığı, tüm bilgilerin ve verilerin sınırsızca aktığı dünyada iienstitu eğitim kurumundan online eğitim almak çok mantıklı geliyor. 

Soru şu, kendimizi yeniden ortaya çıkarmaya, yeteneklerimizi geliştirmeye ve farkındalığımızı arttırarak kariyer hedefimizde ilerlemek istiyor muyuz? Eğer cevabımız evetse bunun için hemen harekete geçmemiz gerekiyor. Çünkü, bizi yükseltecek olan tüm araçlar sanal eğitim okulunda mevcut. Tüm bilgi ve eğitim içeriği bir tık ötemizde. Bize düşen ise biraz araştırma ve biraz çaba… Şimdi, sizi tamamlayacak ve yetenekleriniz açığa çıkartacak olan eğitimi arama zamanı, haydi Google’a soru sormaya… "Kariyer geliştirme eğitimleri nelerdir?"

hedefkariyerkişisel gelişimonline eğitimler temel yetenekyönetim becerisiçalışma hayatı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kariyer Hedefleriniz Ne Durumda?
Kariyer Hedefi

Kariyer Hedefleriniz Ne Durumda?

01 Ekim 2019
Potansiyel Kariyer Yolları Nelerdir?
Kariyer Yönetimi

Potansiyel Kariyer Yolları Nelerdir?

10 Ocak 2020
İş Görüşmesinde Yalan Söylemeye Mecbur Bırakmak
Mülakat - İş Görüşmesi

İş Görüşmesinde Yalan Söylemeye Mecbur Bırakmak

04 Temmuz 2018
Kariyer planlama nedir? Nasıl yapılır? Kariyer planlama iş yaşamında bir yol haritasına sahip olmaktır. Bu harita sayesinde hedeflerinizi, isteklerinizi ve amaçlarınızı görürsünüz.
Kariyer Planlama

Kariyer Planlama Nedir? Nasıl Yapılır?

15 Ağustos 2021
Kariyer Koçluğu Nasıl Yapılır?
Kariyer Planlama

Kariyer Koçluğu Nasıl Yapılır?

17 Şubat 2020
Kapsamlı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı?
Özgeçmiş Hazırlama

Kapsamlı Bir Özgeçmiş-CV Nasıl Hazırlanmalı?

30 Ağustos 2019
Kariyer Seçimi İçin 8 İpucu
Kariyer Hedefi

Kariyer Seçimi İçin 8 İpucu

15 Mayıs 2019
Popüler İş Bulma Siteleri
İş Bulmak

Popüler İş Bulma Siteleri

26 Şubat 2020