AnasayfaBlogKişisel Gelişim Felsefesi
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Felsefesi

16 Nisan 2021
Kişisel Gelişim Felsefesi

Ben kimim? Ben bu hayattan ne istiyorum?

Önce neye ihtiyacımız var, neye ihtiyacımız yok onu bir gözden geçirmeliyiz. Hayatımızdaki maddi manevi çöplerden kurtulmalı ve yeni bir sayfa açmalıyız. Evimize kitaplık kurmak mı, kütüphanede olmak mı istiyoruz?

Hedeflerinizi belirledikten sonrası aslında biraz harekete geçebilme cesaretinden başkası değildir. İnsanın hobilerini mesleğe dönüştürmesi, sıcak bir kahve yudumlamak gibidir. 19 yaşında ya da 40 yaşında olabilirsin. Bu bir iç meseledir.

Nasıl Olur Kişisel Gelişim?

Eğitim, aslında eskisi kadar zor ulaşılabilen bir olgu değil. Telefonlarımıza kadar gelen internetle kendimizi yeni dünyaya hazırlamak mümkün. İstediğimiz bilgiler, fotoğraflar hatta tüm dünya parmaklarımızın ucunda, bir derya. Yolda olmak felsefesi iyi hoş ama önce yola çıkmak bir yerden başlamak gerek.

Basit düşün. Onu da yaparım, bu da olurum, şundan ne eksiğim var derseniz iş başka. Kendin olmak, kendini tanımak, yapabileceklerinin farkına varmak asıl amaç.

Yeni Akım: Minimalizm!

İşe evinizden başlayın mesela. Salonunuzdan, yatak odanızdan. Bana ne lazım? Burada bulunanların hangilerini kullanıyorum? Geriye televizyon ve koltuktan başka bir şey kalmayacağını göreceksiniz. Yatak odasında bir yatak bir dolap. Camlı vitrinler, uzun konsollar, devasa kitaplıklar sizi daha zengin ya da daha entelektüel göstermezler.

Kütüphanemizde kaç kitap olduğu değildir önemli olan. Önemli olan bilgiyi paylaşabilmek, hayatı gerçekten var olarak yaşayabilmektir. Başkaları için yaşanan hayat çöptür.

Fazlalıklardan kurtulmak üzerine araştırma yaparsınız. İnceltici filtreler kullanırsınız. Peki, sizin bedeninizdeki değil de hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmanız gerekliyse? Odalarımızı eşyayla doldurup onlara kıymet veriyoruz. İhtiyacı kadar yaşamaktansa, kalabalık yalnızlaşıyor insanlar.

Nereden Başlamalıyım?

Eğitim önce aynadaki kişiyle tanıştığınızda başlar. Akademik başarı önemlidir. Peki, başka seçeneğim yok mu? Var elbette. İster ücretli ister ücretsiz eğitimlerin birçoğu mevcut bu deryada. Online eğitimler, sertifika programları, meslek edindirme kursları güzel seçenekler.

Elimde sertifika ne işime yarar deme sakın! Araştır, soruştur mutlaka bağlantısı olan yardımcı olacak bir yola denk geleceksin.
Belki yeni bir dil. Ne demişler bir dil bir insan. Hep hayal ettiğin, anlıyorum ama konuşamıyorum dediğin ya da hiç aklında olmayan bir dil öğrenmeye ne dersin?

Bir dünya seyahati gibi düşün dil öğrenmeyi. Heyecanlı bir gezgin gibi başla öğrenmeye. Ne işime yarayacak demeden. Çağ öyle hızlı değişiyor, gelişiyor ki. Uçan arabalara, konuşan robotlara gülüp geçiyorduk bir zamanlar. Şimdi hepsi gerçek. Yok canım daha neler deme. Harekete geç. Hiçbir şey için geç değildir.

Neye İhtiyacım Var?

Küçükken, ne olmak istiyorsun diye neden sorarlar biliyor musunuz? Kendi olamadıkları olun diye. Belki de kendi başaramadıklarını başarmayın diye. Büyüyünce ne olduk peki? Tek kelimeyle anlatmanı isterler. İşte kendini en iyi ifade eden kelimedir ne olduğun.

Sen! Önemli olan bu. Sen ne olmak istiyorsun, yaşadığın evren için ne yaparsan faydalı olabilirsin? Bunların cevapları seni asıl hedefine götürecektir.

  • Çiçek yetiştirmek ya da çocuk yetiştirmek.

  • Kitap okumak ya da kitap yazmak.

  • Film izlemek ya da film çekmek.

  • Hangi tarafta duracağına sen karar vereceksin.

  • Kendini hayat tuvaline öyle bir çizeceksin ki altına imzanı atmaya yüzün olacak.

Şimdi ne yap biliyor musun? Şöyle güzel bir kahve al ve otur.

  • Sana sunulanla mı yetineceksin?

  • Öylece bekleyecek misin?

  • Cinsiyetini, yaşını, mesleğini bir kenara bırak.

  • Bu hayatı yaşamaya mı seyretmeye mi geldiğine karar ver.

  • Bekle ya da harekete geç.

Seçim senin. Hayat senin. Sen nasıl istersen!

YAZAR: BURCU ALTINDAĞ

Kişisel Gelişim Felsefesi kişisel gelişim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
15049
Yetenek Yönetimi Eğitimi
4.6
(7)

Yetenek Yönetimi Eğitimi

7 Konu4 Saat
Selin TezelSelin Tezel
16080
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
230105
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
360150