AnasayfaBlogKendinizi Geliştirmenizin 5 Anahtarı
Kişisel Gelişim

Kendinizi Geliştirmenizin 5 Anahtarı

26 Ekim 2021
Kendinizi Geliştirmenizin 5 Anahtarı

Kendinizi geliştirmek, her açıdan size getirisi olan değerli bir kavram ve uygulamadır. Günümüzde pohpohlanan kişisel gelişim çılgınlığı ise kişisel gelişmeyi tek bir boyuta ve genellikle yüzeysel tanımlara hapsediyor. Biz de bunun farkında olarak gerçek anlamda kişisel gelişim için kendinizi geliştirme yollarını derledik. Umarız size fayda sağlayan kendinizi geliştirme rehberini sunmuş oluruz.

Kendinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Herkes bir şekilde kendini geliştirmek ve mevcut durumunun bir üst seviyesine çıkmak ister. Özellikle ilerleme ve gelişme odaklı bir çağda yaşadığımız için küçük de olsa kendinizi geliştirme ve gerçekleştirme adımları, büyük hedefler için bir yol açabilir. Peki ama kendinizi geliştirme yolunda hangi adımlar gelişimi bir üst seviyeye taşıyabilecek bir altyapı sunabiliyor? İşte tam da kişisel gelişimin kapısını açabileceğiniz 5 anahtarla yola çıkma zamanı. Listemizde yer verdiğimiz adımların hepsini uygulamak zaman ve emek istese de bazı adımları uygulamadan da gerçek bir kişisel gelişim pek mümkün olmayacaktır. Bütün bunları hatırlandıktan sonra ise sizi geliştirebilecek kişisel gelişim yolları listemize başlayabiliriz.

Çok Yönlü Gelişmek Ama Tek Bir Alana Yoğunlaşmak

Gelişmek, her zaman her bilgiye ve deneyime sahip olmak değildir. Evet, kendinizi geliştirmek için bilgi ve deneyime ihtiyacınız var fakat bilgi ile deneyimin size ne ölçüde gelişim sunacağı sorusu cevaplanmaya değer bir sorudur. Yani size bir katkı sunmayacak ya da bakış açısını değiştirmeye gerek duymayan bilgi ve deneyimler, gelişime de önayak olmazlar. Buradaki kritik nokta, sizin hangi açıdan gelişime istek ve ihtiyaç duyduğunuzdur. Bunun için öncelikle çok yönlü ya da bütünsel gelişim önerilebilir. Çok yönlü gelişim, gerçek bilgi değeri taşıyan bakış açılarını ve deneyimlerine açık olmaktır. Ayrıca kendinizi minik minik adımlarla farklı alanlarda geliştirmek, düşünce dünyanıza ve hatta kariyerinize fayda sağlayan bir yatırımdır. Peki bütünsel gelişime kendinizi kaptırmak mı gerekir?

İşte bu soru, gelişmenin nereye varacağı ile ilgilidir. Bütünsel gelişim hakkında herkesin bilmesi gerekenler var. Sınırsız bilgi ve deneyim, bir şeyleri kaçırıyormuş hissini besler ve kişisel gelişim için her alana yoğunlaşmak gerektiği gibi hatalı bir sonuca varılabilir. Fakat hayır. Çok yönlü gelişmeyi, size katkı sunacak ve ihtiyacınız olacak şekilde değerlendirmelisiniz. Ucu bucağı olmayan bilgiler ve gelişim fırsatları, her an tetiktedir.

Bilgiye aç olmak bir ihtiyaçtır; fakat sınırsız bilgi dağılımının farkına varmadan "her alanda kendimi geliştirmeliyim" düşünce bambaşka bir pohpohlanmış istektir. Bu bakış açısı yerine ilgili olduğunuz ve kesinlikle gelişime ihtiyaç duyduğunuz bir alana yoğunlaşabilir ve diğer alanlardaki bilgilerle de asıl alanınızı destekleyebilirsiniz. Kısacası bütünsel gelişime önem ve emek verebilirsiniz fakat asıl alanınızı da ihmal etmelisiniz.

Düşünce Hatalarının Farkına Varmak

Kendinizi geliştirmenin ve iyi olma hâlini sürekliliğini etkileyen düşünce hataları, sağlam bir psikolojik altyapının da önündeki engellerdir. Düşünce hataları; kişisel bir gelişime olanak tanıyan psikolojik durumunuzun, sürekli bir sorunla uğraşması sonucu verimsiz hissetmesidir. En sık rastlanılan düşünce hataları, kişisel gelişiminin istediği özgüven, yeni işlere girişme, kendini değerlendirme ve ileriye bakabilme gibi özelliklere engel koyar. Sık görülen düşünce hatalarından biri olan felaketleştirme, vaktinizi yalnızca gelecekteki olumsuz durumlara çevirmeniz gibi sizi etkinsizleştiren bir hale dönüştürebilir.

Kısacası düşünce hataları, temelsiz düşünceler ve çeşitli sorunların üst üste yığılması sonucu kişisel gelişim için çaba sarf edecek bir ruh halinizin olmamasına sebep olur. Sürekli düşüncede var olmak ve eyleme geçememe, kişisel gelişim açısından olumsuz bir sonuca dönüşebilir. Kişisel gelişim için sağlam ruh hâlini oldukça etkileyen düşünce hataları ile ilgili daha bilgi istiyorsanız "düşünce hataları nelerdir" adlı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Profesyonel İş Fırsatlarını Değerlendirmek

Kişisel gelişimin bir ucu da iş hayatına dayanıyor. Profesyonel iş hayatında öğrenebileceğiniz bilgi ve tecrübeler, ufkunuzu da genişletebilir. Ayrıca iş hayatında karşılaşılan bazı fırsatlar da bir anda gelişiminize olumlu katkı sunabilir. İş hayatındaki fırsatlar, meslek ve kariyer açısından gelişim sağladığı gibi kişisel yetkinliklerinizi ve bilgi durumunuzu geliştirmek için de imkân sağlar. Örneğin, standart işlerle meşgul bir çalışan, girişimcilik odaklı bir projeden işiyle ve diğer alanlarla ilgili geniş bilgiler edinebilir ve farklı bir bakış açısı kazanabilir. Yine kendi alanı dışına çıkacak bir fırsat kazanan personel de yepyeni bilgi ve deneyimlerle kendini geliştirir. Listemizdeki bu adım kısaca, kendinizi geliştirme yolunda iş hayatından da bir şeyler öğrenebileceğini ve farklı işlerle meşgul olmanın sizi geliştirebileceğini belirtiyor.

Kişisel Açıdan Gelişebileceğiniz Eğitimleri Araştırmak

Her zaman tek başımıza kendimizi geliştirmemiz mümkün olmayabiliyor. Bazen bir uzman bilgisi ve gözlemi de kişisel açıdan bizi geliştirebilecek bir geri bildirim sunabiliyor. Bundan dolayı da gelişimi yalnızca içsel bir süreç olarak görmemelisiniz. İlgi ve isteğiniz doğrultusunda eğitimler ve tabii ki kitaplar yardımıyla da farklı bir gözlük takabilirsiniz. Burada önemli olan eğitime veya ilgili gelişim kaynağına yönelik hevesinizin olmasıdır. Kulağınızı ve gözünüzü kapatarak bilgi, fikir ve deneyimlerin sizi geliştirebileceğini sanmayın. Kişisel açısından gelişebileceğinizin kişisel gelişim eğitimleri ve kitapları, siz hazır olmadan nafile bir çabaya girişirler.

Bu aşamada ise listemizdeki bir başka madde olan düşünce hataları da devreye girebiliyor. Fazla düşünerek de gelişim çabalarının boşa harcanan vakit olduğunu varsayabilirsiniz. Ancak düşünce hatalarının farkına vararak kendinizi geliştirme yolunu açabilirsiniz. Eğitim seçeneği olarak ise Enstitü kişisel gelişim eğitimleri sayfasına göz atabilirsiniz. Kişisel gelişim çılgınlığını değil anlamlı bir gelişimi hedefleyen ve bilgi haznenizi dolduran 17 kişisel gelişim kitabı listemize de bakabilirsiniz. Ayrıca video tarzı içerikler için de Enstitünün kişisel gelişim vlog sayfasındaki video içeriklerini inceleyebilirsiniz.

Gerçekçi Hedefler ve Ana Hedef Vurgusu

Kabul edelim hiçbirimiz bir başına dünyayı kökünden değiştiremeyeceğiz. Fakat bu gerçek, hedeflerin ve hayallerin bize değişim ve yenilik sunmayacağını anlamına da gelmez. Herkes bir şekilde hedefleri doğrultusunda yoluna devam eder ve hedeflerin varlığı ana hedefe bağlandığı zaman, kişisel bir yenilik de uzakta görülmez. Bazılarımız kahraman olmak bazılarımız ise günü kurtarmak için o ana hedefe bağlı yaşar. Yeri geldiği zaman da ana hedef, baskıcı bir unsura dönüşebilir fakat psikolojinin de söylediği üzere anlam yaratan şeyler, bizi ayakta tutar. Kişisel gelişim için de çaba ve hedefe bağlı istekler önemlidir. O zaman kendi yolunuzda gerçekçi hedeflerin altyapısını sağlayacak anlamı bulmaya bakın. Ayrıca pohpohlanan hayallere değil de kendi yolunuzu yürüyebileceğiniz adımların varlığını düşünün.

Kendinizi geliştirme yolunda, farkına varabileceğinizin 5 unsuru sıraladık. Şunu da bilmemelisiniz ki kişisel gelişim, hızlıca hayata geçirebileceğiniz bir uygulamadan ziyade bir süreçtir. Süreç boyunca gelişim ve ilerleme kazanabileceğiniz bakış açıları da mevcut bakışınızda bir gelişme sağlayacaktır.

bütünsel gelişim bütünsel gelişim eğitimi kendinizi geliştirme kendini geliştirme kendini geliştirme yolları kendinizi geliştirmenin 5 anahtarı kişisel gelişim
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.