AnasayfaBlogPozitif Düşünmenin Yöneticilere Faydaları
İş Hayatı

Pozitif Düşünmenin Yöneticilere Faydaları

24 Ekim 2015
Pozitif Düşünmenin Yöneticilere Faydaları

Pozitif olmak “iyi hissetmek” kelimesinin anlamından daha fazlasıdır. İş hayatında pozitif düşünmenin yararlı etkilerine yönelik araştırma yapan ve bu konuda olumlu destek veren araştırmalar uzun zamandır yapılıyor. 2001’de yapılan bir çalışma eğlenmeyi bilen insanların daha yaratıcı düşündüğünü ortaya koymuştur. 2004’te yapılan bir araştırma daha pozitif bir tavra sahip olan takımların daha yüksek karlar kazandığını ve daha mutlu müşteriler olduğunu ortaya koymuştur. 2005’te yapılan bir çalışma pozitif düşünme görüşüne sahip insanların daha az iş kaçırdıklarını bulmuştur. İşte pozitif düşünmenin yöneticiler için önemli olmasının ve onları akranlarından daha etkili yapmasının nedenlerinden bazıları.

Pozitif düşünme neden faydalıdır?

Korku, seçeneksizlik içerisinde kalmanıza sebep olur.

İnsanoğlu tehlikeyi sezer ve tehlike sezdiğinde savunma mekanizmasını harekete geçirir. Bu ister bir fırtına olsun, isterse de bize çok yakın yürüyen bir insan veya bisiklet giyerken kask giymeyen bir çocuk... Bu gibi durumlar gerçekleştiğinde beyniniz her şeyi kapatır ve kendinizi ve sevdiklerinizi kurtarmaya odaklanır. Bu gerçek bir tehlike için harikadır ama birçok insan bu tepkiyi gerçekte o kadar da ciddi olmayan ve tehlike içermeyen durumlara verir. Hiç sabah ofise gittiğinizde ve de dolu dolu bir takvim ile karşılaştığınızda paniklediniz mi? Bu savaş ya da kaç tepkisini tetikleyebilir ve aynı zamanda sizin sahip olduğunuz seçenekleri görmemenize neden olabilir. Tam tersi de mümkün. Pozitif duygulara sahipken daha fazla ihtimal görürsünüz. Negatif düşüncenin sizi olumsuz olarak etkilediği diğer şeyler: Size limitli seçenek vermeye ek olarak negatif düşünce sizi olumsuz şekilde birçok formda etkiler:

  • Üçüncü alternatif düşünmeyi azaltır, yaratıcılığınızı azaltır ve sizin yaratıcılığınızdan etkilenenlere de zarar verir.

  • Stres seviyesini arttırır ve uzun sürede sağlık problemlerine sebep olur.

  • Negatif düşünceyi edinmek pozitif düşünceyi edinmekten daha uzun sürer.

  • Kronik negatiflik negatif insanları çeker ve pozitif insanları uzaklaştırır.

  • Negatiflik ilişkilere zarar verir.

Siz çevrenizde olan durumları nasıl algılarsınız?

Spor salonuna gitmek "zorunda" mısınız ya da spor yapacak bolca vaktiniz mi var? Sizin her konferansa katılmanıza gerek yok ama öyle bir ayrıcalığınız var çünkü profesyonel gelişimi arttırıyorsunuz. Sizin süpermarkete gitmenize gerek yok. Muhtemelen açlıktan ölmezsiniz. Ama sizin gibi sıcak ev yemeği yiyemeyenlerin aksine sizin öyle bir şansınız var.

Günlük hayatta daha fazla pozitif düşünme yolları

Daha fazla pozitif düşünme; rahatlık, eğlence ve aşk gibi duyguların genelleyen aktiviteler içerir. Bu üç şey farklı insanlar için açık olarak fark eder ama sizin bunları birer "ekstra" olarak değil de vakit ayırmak olarak görmelisiniz. Meditasyon ve yazı yazmak insanların pozitif düşünceyi arttırmak için kullandıkları iki popüler yoldur. Tat almak da önemlidir. Peki siz en son ne zaman zevk almak için birşeyler yaptınız? "Tat almak ve eğlenmek" yapılandırılabilir. Mesela sabah çayınızı uzun uzun içmek. Ya da tamamen yapısız olabilir; oluruna bırakmak. Ama bu kendinize izin vererek bir şeylerden tat almanızı ve yeni fikirler üretmenizi sağlar. Araştırmalar pozitif düşünme ve kültürün uzun dönemli büyümeyi ölçmek için önemli olduğunu belirtiyorlar.

Pozitif olmak nedir?

Pozitif olmak “iyi hissetmek” kelimesinin anlamından daha fazlasıdır. 2005’te yapılan bir çalışma pozitif düşünme görüşüne sahip insanların daha az iş kaçırdıklarını bulmuştur.

Pozitif düşünme neden faydalıdır?

Pozitif duygulara sahipken daha fazla ihtimal görürsünüz. Negatif düşüncenin sizi olumsuz olarak etkilediği diğer şeyler: Size limitli seçenek vermeye ek olarak negatif düşünce sizi olumsuz şekilde birçok formda etkiler.

Günlük hayatta pozitif düşünme nasıl sağlanır?

Meditasyon ve yazı yazmak insanların pozitif düşünceyi arttırmak için kullandıkları iki popüler yoldur. Tat almak da önemlidir. Mesela sabah çayınızı uzun uzun içmek. Ya da tamamen yapısız olabilir; oluruna bırakmak.

Pozitif Düşünmenin Yöneticilere Faydalarıpozitif düşünme iş hayatında pozitif düşünme olumlu düşünme pozitif düşünce pozitif yönetici yönetici pozitif düşünme
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.