Close
Mobil Menu Bars

Tükenmişlik Sendromu İle Başa Çıkmak

19 Haziran 2019, 2779 defa okundu.
Tükenmişlik Sendromu İle Başa Çıkmak
tükenmişlik sendromu, meditasyon, stres, egzersiz, uyku, online eğitimler, stres yönetimi,

Pek çoğumuz bu rahatsızlığı biliriz. Kimimiz Meryem Uzerli ve Hazal Kaya gibi ünlülerin yakalandığı iddia edilen haberlerden duymuşken kimimiz ise farkına bile varmadan çoktan tükenmişizdir! İnsana “Tükendim çok yaraları açan, dağılmıyor içimdeki duman.” dedirten bu tükenmişlik sendromu nedir?  

Nesin Sen?

Kişiyi hayattan bezdirebilen, karamsarlığa iten ve hatta depresyona bile sürükleyebilen aşırı bitkinlik halidir. Yaşam kalitesi ve sosyal yaşam olumsuz yönde etkilenir. En önemli belirtileri; fiziksel ve duygusal yorgunluk, halsizlik, özgüvende düşüş, kendini yeterli görmeme, ve motivasyonda azalmadır. 

Kişide bunları takiben uykusuzluk, unutkanlık, kötümserlik ve hatta kişinin hayatını tehdit edebilecek birtakım fiziksel sorunlar gelişebilir. Ağır çalışma şartları veya yapılan işten memnuniyet duyamama, kendini hiçbir zaman olmak istediği yerde görememe, ve en önemlisi kendine gereken değeri vermeme bu hastalığın ortaya çıkma nedenleri olarak gösterilebilir. Tükenmişlik sendromu her yaştan veya her kesimden insanı yakalayabilir.

Tükenmişlik Sendromu Yok Etme Yöntemleri

Yılanın başını küçükken ezin. Kontrol sizde önleminizi erken alın! Tükenmişlik sendromu geçirmeden kendinizi kurtarmak sizin elinizde. Belirtileri kendinizde fark etmeye başlar başlamaz yapacağınız birkaç basit uygulama sizi olumsuz etkilerden koruyacaktır. Tükenmişlik sendromu için çözümler tabi ki bulunuyor. Yapmanız gerekenleri başlıklar halinde sizler için sıraladım. 

Kendinize Vakit Ayırın

Yoğun bir iş gününden sonra eve gelip sıcacık kahvenizi yudumlayarak ayaklarınızı uzatmanız bile kafa yorgunluğunuzu büyük ölçüde azaltacaktır. Sevdiğiniz bir dizinin karşısında uyuklamak zihninizi dinlendirecektir. Kendinize buna benzer alan ve zaman yaratmaya çalışın. 

Harcadığınız enerjinizi yeniden kazanın! Günün en az yarım saatini sadece kendiniz ile geçirin. Kendinize yeni hobiler edinmeniz harika olur. Örneğin, bir ahşap boyama kursuna yazılmak veya yeni bir dil öğrenmek gibi. Bütün bunlar size kendinizin bir birey olduğunu yeniden hatırlatır ve hayata farklı bir pencereden bakmanızı sağlar. 

Uyku Düzenine Dikkat

Uzmanlar bir insanın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi ve enerjisini gün içerisinde koruyabilmesi için düzenli uyumanın öneminin altını çiziyor. Bu yüzden hafta sonları dahil uyku düzeninizi aksatmayın. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak vücut direncinizi yükseltir. Hormonlarınız, özellikle insülin salınımı dengelenir. Düzenli uyku tükenmişlik sendromu belirtilerine adeta savaş açacaktır.

Stresten Uzak Durun

Mümkün olduğunca stresli ortamlarda bulunmayın. Günümüzde stresten kaçınmanın ne yazık ki pek mümkün olmadığı su götürmez bir gerçek. Ancak stresle başa çıkmayı öğrenebilirsiniz. Bunun için yapabilecekleriniz; tükenmişlik sendromu ile ilgili veya çeşitli kişisel gelişim kitapları okumak. Hatta bir stres yönetimi eğitimi veya stres ve stresle başa çıkma eğitimi almak çok iyi bir çözüm olabilir. İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz online eğitimler veriyor. Takip edin.

Bir problem üzerine çok fazla kafa yorup endişeye kapılmayın. Bob Marley’indediği gibi: “Don’t worry be happy.” Yani, kafaya takma mutlu ol!

Egzersiz Önemli

Egzersiz yapmanın fiziksel sağlığınız için olduğu kadar ruh sağlığınız için de değeri büyüktür. Sabah erkenden kalkın. Evden çıkın ve temiz havada koşun. Akşam üstü yürüyüşe çıkın. İmkanınız varsa bir spor salonuna yazılın. Yogaya başlayın. Çeşitli nefes teknikleri öğrenerek meditasyon yapın. 

İlgi alanlarınıza göre farklı spor dallarını seçerek kendinizi geliştirin. Egzersiz yapmak vücudunuzda seratonin hormonunu artırır. Yani size mutluluk verir. Tabi bununla birlikte beslenme düzeninize de dikkat ederseniz kendinizi inanılmaz derecede güçlü ve dinamik hissettiğinizi fark edeceksiniz. 

Kendinize Değer Verin

Kendinizi değerli hissettirmesi gereken çok önemli biri var. O da sizsiniz! Kendinizi sevin, hoşunuza giden bütün aktiviteleri yapın, iyi anlaştığınız insanlarla buluşun, şarkı söyleyin, dans edin. Evcil bir hayvan edinin mesela. 
Gülümseyin ve unutmayın bu hayat sizin bu kadar endişeleneceğiniz kadar uzun değil. Ruh sağlığınız sizin en kıymetli hazineniz. Bunu hiçbir şeyin bozmasına izin vermeyin. Kendinize  iyi davranın.

Yazar: Meris Altunözlü
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!