AnasayfaBlogBütçe Planlama Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Bütçe Planlama Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

27 Mayıs 2021
Bütçe Planlama Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Bütçe planlama uzmanı, kurum hedeflerine uygun olacak şekilde maliyet analizi yapmak ve bütçe planlaması hazırlamakla sorumlu kişilere verilen addır. Aynı zamanda, kısa ve uzun vadeli bütçe planlamaları sırasında firmalara danışmanlık hizmeti veren kişidir.

Bütçe planlama uzmanının, çalışmakta olduğu kurumun politika ve faaliyetlerine bağlı olarak farklı mesleki görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Düzenli olarak bütçe raporlaması yapmak ve üst düzey yöneticilerle çıkan raporları paylaşmak, başlıca görevleri arasında yer alır. Kendisinden beklenen işi belirlenen süre içerinde teslim etmesi mesleğinin olmazsa olmazıdır. Bütçe planlama uzmanı olarak çalışacak kişilerin öncelikle 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamlamaları gerekir.

Yazımızda bütçe planlama uzmanı nedir? Bütçe planlama uzmanı ne iş yapar? Bütçe planlama uzmanı olmak için hangi şartlar aranır? Sizler için araştırdık.

Bütçe Planlama Uzmanı Nedir?

Bütçe planlama uzmanı, kurum hedeflerine göre; maliyet analizi yapmak ve bütçe planlaması hazırlamakla sorumlu kişidir. Bunun yanında kısa ve uzun vadeli olacak şekilde bütçe planlamaları ile ilgili danışmanlık yapar. Sağlıklı bir bütçe planlaması yapılabilmesi için işin uzmanları bu çalışmaları yürütmelidir. Bütçede etkili olacağına inanılan tüm iç ve dış faktörler gözetilerek, sapma oranı minimum olacak şekilde düzenleme yapılmalıdır.

Bütçeler, şirketlerin planlaması sırasında büyük bir önem arz eder. Çünkü gelecek planları yaparken, bütçelerin çok katkısı olacaktır. Değişimlere, yeni fırsatlara imkân olup olmadığı doğru bir bütçeleme ile mümkündür. Hayata geçirilebilir hedefler belirleyerek, makul bütçeler ayırmak her zaman kurumun yararına olacaktır. Böylece nasıl olsa yapılmaz veya gerekli olursa değiştiririz gibi esnek davranışlara ihtimal verilmez.

Bütçe sadece gerçekten gerekli görülen durumlarda ve karşılaşılan yeni fırsatları kaçırmamak üzere esnetilmelidir. Tüm bunlara hakim olmakta uzmanlık gerektirir. Bu alanda alınacak eğitimler sayesinde bu uzmanlık bilgilerine sahip olunur. Bütçe planlama uzmanı olmak isteyen kişilerin, üniversitelerin dört yıllık eğitim veren İktisat, İşletme, Muhasebe, Bankacılık ve ilgili bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olmaları gerekir.

Bütçe Planlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Bütçe planlama uzmanı çalıştığı kurumun bütçeleme ve planlama sürecinin tamamını yönetmekle yükümlü kişidir. Yaptığı tüm çalışmalarını üstleri ile paylaşmak durumundadır. Tüm çalışmaları uzmanlık gerektirir. Meslek profesyonellerinin görev ve sorumlulukları nelerdir, inceleyelim.

 • Organizasyonel hedeflere uygun finansal planlama yapmalı ve karar alımında rol üstlenmelidir.

 • Kurumlarda yer alan bölümlerden bütçe tahminlerini almalı ve bunları doğruluk ya da eksiksizlik açısından incelemelidir.

 • Bir önceki hazırlanmış bütçeyi inceler ve bütçe planlamasına göre önceki mali yılda raporlanan kar ve zararları değerlendirir.

 • Bütçede, ilgili bölümün yönetim birimine ve idari personeline uygun değişiklikler yapar.

 • Bütçe sunumu için verileri analiz eder ve tüm operasyonların finansal durumunu gözden geçirir.

 • Yıl boyunca bütçe takibi yapar.

 • Diğer departmanların yöneticilerine finansal tavsiyelerde bulunur.

 • Bütçede ortaya çıkan tutarsızlık ve değişiklikler ile ilgili ayrıntılı raporlar hazırlar.

 • Bütçeleme süreci yönetimine ilişkin onaylanmış bütçeleme politikasına uygun hareket eder.

 • Kurum bilgi gizliliğine sadakat göstermelidir.

Bütçe Planlama Uzmanı Maaşları

Şirket için etkili bütçe modelleri tasarlamak ve uygulamaktan sorumlu bütçe planlama uzmanı oldukça çeşitli görevler üstlenir. Her raporlama dönemi tamamlandıktan sonra, fiili ve bütçelenmiş finans verileri arasındaki varyasyonları belirler. Kar artırmaya yönelik harcama iyileştirmeleri için kurum yetkililerini bilgilendirir. Tüm işlemlerin bütçe dahilinde olduğundan emin olmak için finansal bilgileri analiz eder. Yıllık bütçeleri üst düzey yöneticilere periyodik olarak sunar. Periyodik ve geçici bütçe harcama analizleri yapar. Departmanlar tarafından sunulan yıllık bütçe tahminlerini toplar ve yeni planlama için çalışır. Tüm bunlar bütçe planlama uzmanının üstlendiği önemli görevlerdir.

Bütçe planlama uzmanının maaşları kurumun özelliklerine göre değişiklik gösterir. Ayrıca kişinin sahip olduğu özellikler, eğitimi ve tecrübesi kazancını büyük oranda etkiler. Bazı kurumlar çalışanlarının niteliklerine çok önem verir. Çalışanlarını kendilerini geliştirmeleri konusunda destekler. Bunun için kurum içi ve kurum dışı eğitimler düzenler. Sağladığı eğitimler kişinin hem kişisel gelişimine hem mesleki bilgilerine katkı sağlar. Aynı zamanda aldığı maaşlara da doğru orantıda yansır. Planlama uzmanının maaşları aşağıdaki gibidir.

 • Kariyerine yeni başlayan bir bütçe planlama uzmanı en düşük 4.000 TL maaş kazanmaktadır.

 • Bir süre tecrübe edinmiş bir bütçe planlama uzmanı ortalama 6.000 TL maaş kazanmaktadır.

 • Uzun yıllar tecrübe edinmiş bir bütçe planlama uzmanı en yüksek 7.500 TL gelir elde eder.

Bütçe Planlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Bütçe planlama uzmanı olmak isteyen kişilerin en merak ettiği konulardan biri kariyer yaşamlarıdır. Aynı zamanda hangi eğitimi almaları gerektiğine de karar vermeleri gerekir. Eğitimleri sırasında kişisel niteliklerini geliştirmeleri de oldukça önemlidir. Bu konuda kişisel gelişim eğitimlerine katılabilir, bazı sertifika programlarından yaralanabilirler. Özellikle çalışan ve eğitimine devam eden kişiler için tasarlanmış online eğitimlerden faydalanmaları oldukça önemlidir. Bütçe planlaması bir kurumun olmazsa olmaz süreçlerinden biridir. Kurumun içinde bulunduğu durumu ve geçmiş durumunu karşılaştırarak, gelecek hedeflerini oluşturmasına imkan tanır. Bu iş uzmanlar tarafından profesyonel bir bakış açısı ile planlanmalıdır. Uzmanların iş yaşamı boyunca kendilerini geliştirmeye devam etmeleri sektörel gelişimleri yakından takip etmeleri gerekir. Özellikle çalışmakta oldukları sektörle alakalı yeniliklere titizlikle takip etmeliler. İşverenler eğitim ve tecrübe yanında kişinin niteliklerine çok değer vermektedir. İşverenlerin bütçe planlama uzmanlarında aradıkları nitelikler, inceleyelim.

 • Üstün sayısal becerisi ve finansal modelleri yorumlama yeteneği göstermelidir.

 • Pazar eğilimlerini analiz edebilme ve veriye dayalı tavsiyede bulunma becerisi göstermelidir.

 • Finansal konularda karar verme yeteneğine sahip olmaları gerekir.

 • MS Office programlarına hakim olmalı, gelişen yeni uygulamaları yakından takip etmelidir.

 • Bütçeleme süreci ve rapor verilerini ilgili birimlere aktarabilecek sözlü ve yazılı iletişim becerisi gösterebilmelidir.

 • Ekibin bir parçası olarak çalışabilmeli aynı zamanda bireysel çalışma becerisi de göstermelidir.

 • Son teslim tarihlerine uygun şekilde çalışmalı, zaman yönetimi ve iş yönetimi konusunda üstün yetenek göstermelidir.

 • Raporlama ve sunum yapabilme kabiliyetine sahip olmalıdır.

 • Analitik düşünce becerisi sergilemelidir.

bütçe planlama bütçe planlama uzmanı raporlama eğitim bütçe planlama uzmanı nedir bütçe planlama uzmanı ne iş yapar bütçe planlama uzmanı maaşları bütçe planlama uzmanı nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.