Etkin Karar Verme Teknikleri Eğitimi


$4.54$15.38

5,0
1 Ratings
238 student enrol recently.

  Course content

 • 5 Videos
 • 5 Live Class
 • 1 Document
 • 1 Quiz
 • 1 Homework
 • 1 Practice Exam Quiz
 • Group Chat
 • Discussions
Türkçe
Subscription Duration: 365 Days

Etkin Karar Verme Teknikleri

Kararlar hayatın kaçınılmaz bir parçası. Dünyada başarılı bir insan olmak için etkin karar verme becerisine sahip olmak gerekiyor. Etkin karar verme eğitimi sayesinde kararlarınızın nasıl bir yapıda olduğunu ve nasıl etkin bir şekilde karar vereceğinizi anlamanızı sağlayacak. Etkin Karar Verme Teknikleri Eğitimi, hayatınızda daha etkin kararlar almanıza yardımcı olacak. Bu eğitim daha iyi ve daha başarılı bir insan olmanıza yardımcı olacak.

Online eğitim için ihtiyacınız olan şeyler

●    Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar.
●    Aktif internet bağlantısı

Etkin Karar Verme Teknikleri Eğitimine Kimler Katılmalıdır?

 • Birden fazla olasılık arasında kararsız olan kişiler
 • Hayatında önemli bir karar almak isteyenler
 • Seçimlerinde kararlı olmak isteyenler
 • Etkin karar verme hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler
 • Hayatında doğru kararlar vermek isteyenler
 • İş hayatında etkin ve stratejik karar vermek isteyenler

What you will learn?

Karar vermeden öncelikle neye karar vermek istediğiniz konuyu doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Örneğin, liseyi bitirdikten sonra hangi üniversitede okuyacağınız olabilir ya da bir iş değişikliği yapacaksanız hangi alanda çalışmak istediğinizi belirlemek olabilir. Karar vermek günlük rutinlerimizden biri. Her şeyde bir karar veriyor ve sonuçlarına katlanıyoruz.

Her verdiğimiz karar olumlu olmayabiliyor. Olumsuz bir durumla karşılaşmamak ve hayatımızı etkileyebilecek düzeyde kararları fırsata çevirmek için etkin karar verme tekniklerini bilmeliyiz. Etkin karar verme eğitiminde tam olarak bunları öğrenmiş olacaksınız.

Neye karar verilmesi gerektiğini belirledikten sonra bilgi toplamanız gerekiyor. Etkin karar vermenin en önemli parçası bilgi toplamak ve bu bilgileri doğru bir şekilde analiz edebilmektir. Etkin karar vermede toplanan bilgilerin güvenilir kaynaklardan olması da önemli bir faktördür. Etkin karar vermenin en önemli parçası olan bilgi toplama ile ilgili de ayrıntılı bir bilgi sahibi olacaksınız. Bilgileri topladıktan sonra hangisinin daha iyi olduğunu bilmek konusunda sıkıntı yaşayabiliriz. Hatta bazı durumları fark edemeyebiliriz. Bu durumda etkin karar verme teknikleri eğitimi yine hayatınızı kurtaracak.

Topics of Education

 • Her eylem bir karar mıdır?
 • Karar verme mekanizmamız
 • Karar verme mekanizmamızı etkileyen faktörler
 • Karar verme basamakları
 • Kişisel Değer analizi
 • Karar verme sürecinde değerlerin ve hedeflerin belirlenmesi
 • Karar verme sürecini yargılardan arındırmak/Objektif karar süreci
 • Etkin karar analizi
 • Etkin karar verme teknikleri (1.Karar Ağacı, 2. SWOT Analizi, 3. Yaşam Çarkı, 4. Liderlik Çarkı)
 • İkili ve sosyal ilişkilerde karar verme süreçleri
 • Problem çözme ve karar verme sürecini birleştirmek
 • Yaratıcı düşünme süreci
 • Etkin karar veren kişilerin özellikleri

FAQs About Education

Etkin Karar Vermenin Hayatımızdaki Önemi

Karar vermek son ve önemli bir adım baktığınızda. Bir karar verdikten sonra sonuçları da ardından gelir. Önemli bir faktörü gözden kaçırdığınızda bazen geri dönüşü olmayan kararlar vermiş olabilirsiniz. Seçimlerinize karar verirken kendiniz için en iyi olanı seçmeniz faydalı olacaktır.

Karar verme söz konusu olduğunda insanların takip ettiği bazı kurallar vardır. Her şeyden önce iyi bilgilendirilmiş olmak çok önemlidir. Çünkü mevcut seçenekler hakkında yeterli bir bilgiye sahip değilseniz etkin karar vermeniz oldukça zor olacaktır. Ancak yeterli bilgiye sahipseniz veya en azından nasıl etkin karar vereceğinizi biliyorsanız bu süreç daha hızlı olacak ve sonucunda olumlu bir durumla karşılaşmış olacaksınız.

Duygulara veya tercihlere göre stratejik bir karar verdiğinizde olumsuz sonuçların önüne geçebilmek için karar vermeden önce mümkün olduğunca çok fazla bilgi toplamalı ve etkin karar verme becerilerinizi gözden geçirmeniz gerekir. Kararlar belli koşullara göre farklılık gösterebilir ancak bazı kararlar daha fazla çaba, zaman ve sabır gerektirir. Etkin karar verme size sabırlı bir şekilde karar verme sürecini yönetmenizi sağlar.

Etkin karar verme aşamasında optimal bir çözüm bulmanız gerekiyor. Ne yapacağınıza dair nihai bir karara varmadan önce seçenekleri tartışmalı ve profesyonel bakış açısına sahip olmanız gerekiyor. Etkin karar verme hem kişisel hem de profesyonel hayatınızda geleceğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle bilgi toplamaktan, çeşitli olasılıkları değerlendirmeye kadar yeteneklerinizi geliştirmek için etkin karar verme eğitimine katılmalsınız.

Etkin Karar Verme Teknikleri Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Karar vermek karmaşık bir faaliyettir. Karar verme üzerinde yapılan araştırmalara göre hiç kimse başından itibaren etkin bir şekilde karar veremiyor. Bu nedenle bu alanda yeteneklerinizi nasıl geliştirebileceğinizi ve tutarlı bir şekilde karar vermenin mantığını anlamanız gerekiyor. Daha iyi bir karar vermeyi öğrenirken yapmanız gereken ilk şey neyin etkin ya da neyin kötü bir karar olduğunu anlayabilmek. Etkin karar verme eğitimi size bu konuda bir farkındalık kazandırır.

Karar verirken bazı küçük riskleri de almak gerekir. Etkin karar vermeyi öğrenirken, verdiğiniz kararlarda başarısız olurken yeni bir kapı aralamayı da öğreneceksiniz. Yani başarısızlıklarınızı ve aldığınız küçük riskleri de fırsata çevireceksiniz. Hayatta hiç risk almamaktansa küçük riskler ve en önemlisi akıllıca riskler almaktan önemlidir. Etkin karar verme teknikleriyle kendi hayatınızda olduğu kadar iş hayatında da akıllıca karar vermeyi öğreneceksiniz. Yani bu fark etmeden değil, hesaplanmış riskler almak demektir. Stratejik kararlar almayı öğreneceksiniz.

Etkin Karar Verme Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Etkin karar verme becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız bunu yapmanın farklı yolları vardır. Yeteneğinizi nasıl geliştireceğinizi öğrenmek yalnızca daha iyi kararlar almanın adımlarını, püf noktalarını ve tekniklerini bilmekten geçer. Bu sebeple etkin karar verme eğitimi ile öğrenme sürecinize başlayın ve etkin karar verme yeteneklerinizi geliştirin.

Önemli kararlar vermek çoğu zaman kolaydır. Çünkü zaten karar verirken sonrasını pek düşünmeyiz. Ama konu önemli kararlar olduğunda etkin karar vermenin önemi daha da artıyor. Herhangi bir karar verme sürecine giren çeşitli faktörler vardır. Bu süreçlerden biri eksikse kararlarda başarısız olma artar. Etkin Karar Verme Eğitimi ile karar vermede yeni beceriler elde edeceksiniz. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Kararları tüm yönleriyle değerlendirebileceksiniz. Ekip oluşturma faaliyetleri, duygusal zeka, iletişim becerileri dahil olmak üzere birçok özelliği de beraberinde kullanabilmeyi öğreneceksiniz.

2- Hızla değişen dünyada her gün yeni zorluklarla karşılaşıyor ve yeni kararlar almak durumunda kalıyoruz. Kararların ardındaki sorumluluktan emin olarak hareket etme becerilerinizi geliştireceksiniz.

3- Etkin karar vermek için donanımlı biri haline geleceksiniz. Bu eğitim rofesyonellerin kararlarında stratejik davranabilmesi için önemli karar mekanizmasının yapı taşlarını oluşturur. Örneğin bir İK uzmanı bir kişiyi işe alırken, satış müdürü satış planlamalarını yaparken, bir yönetici liderlik becerilerini geliştirirken etkin karar verme eğitimi sayesinde kararlarının sonucunu iyice tartabilecektir.

4- Etkin karar vermenin en önemli parçası kararla ilgili bir geri bildirimdir. Eğer bir feedback almıyorsanız karar verme süreciniz zorlaşıyor. Etkin karar verme eğitimi ile kararlarınızın sonucunda neler olabileceği ile ilgili bir öngörü sahibi olacaksınız.

5- Karar verirken başka alternatifler yaratmayı öğreneceksiniz. Hatta karar verdikten sonra da sonuçlarına göre yeni karar seçenekleri oluşturabileceksiniz.

6- İş hayatınızda doğru kararları verebileceksiniz. Organizasyonel geliştirme faaliyetleri sadece şirketin verimliliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda etkin iş kararlarının da alınmasını sağlar. Eğer bir yöneticiyseniz çalışanlarınızın, liderseniz ekibinizin nabzını tutarak, ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini karşılamak konusunda onları kolayca anlayabilecek ve buna göre doğru kararları verebileceksiniz.

7- Etkin karar verme sürecinde planlama yapabilmek çok önemlidir. Kararlara kimleri ve neleri dahil edip etmeyeceğinizi tespit edebilmek konusunda profesyonel bir bakış açısı kazanacaksınız

8- Karar verme aşamasında bazı psikolojik etkenler vardır. Daha önce başarısız olduğunuz bir karar varsa bu sonraki karar verme aşamalarınızı da etkiler. İşte tam olarak bu psikolojik etkenler altında etkin karar verme konusunda çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Etkin karar verme tekniklerini öğrendiğinizde bu tür sorunların üstesinden kolaylıkla gelebileceksiniz.

9- Asla geç kalmadığınızı öğreneceksiniz. Bir karara hala varamadıysanız hayatınızdaki en iyi konusunda henüz anlamlandıramadığınız anlamına gelir. Tam da bu noktada hayatınızın en iyisini seçebilmek konusunda etkin bir karar alabileceksiniz.

10- Önyargılarınızı ve düşüncelerinizi daha da etkin bir şekilde karar verme sürecine dahil edeceksiniz. Yaratıcı düşünebilmeyi ve geleceğe dönük doğru kararları etkin bir şekilde alabilmeyi kendinize alışkanlık haline getirebileceksiniz.

More
Certificate

Eğitimin sonunda, eğitim süresince edinmiş olduğunuz bilgiler ve örnek olaylar ışığında sınava tabi tutulursunuz. Başarı sertifikası özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. Başarınızı ispatlamanın en kolay yolu!

 • Soğuk damgalı,
 • Uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerli.
Certificate
Comments All (1)
Course Rating 5,0
Elif İrem Taylan Yavuzer
Cihat ÇELEBİ
03 Aralık 2021
5.0

Etkin karar alma süreçlerini ayrıntılı bir şekilde ele aldığımız kaliteli bir eğitim programı idi. Buket hanıma vermiş olduğu değerli bilgi ve tecrübeler için teşekkür ederim. Saygılarımla.