AnasayfaBlogOtomotiv Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Otomotiv Mühendisliği Bölümü

13 Eylül 2020
Otomotiv Mühendisliği Bölümü

Mühendislik, üretim sektöründe her şeyin daha düzenli, planlı ve verimli gerçekleşmesi için çalışmaktadır. Çünkü mühendisler denetler, planlar, analiz eder ve müşteri memnuniyeti aşamasına kadar tüm sorumlulukları taşır. Bu yüzden hemen hemen her alanda proje oluşturma söz konusu olduğu için mühendislik alanları da artış göstermiştir. Artış gösteren ve sürekli genişleyen mühendislik dallarından birisi de otomotiv mühendisliği olarak bilinir. Mühendislik dalları denilince hemen akla gelen bir dal olmasa da oldukça önemli ve kaliteli bir daldır.

Otomotiv mühendisliği, son yıllarda oldukça önem verilen, genel olarak tüm araç ve taşıtların üretiminin yapıldığı bir disiplindir. Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelerle beraber gelişen otomotiv sanayi, üretimden planlamaya, AR-GE çalışmalarından tasarıma kadar her alanda uygulama yapabilecek otomotiv mühendislerine ihtiyaç duymuştur. Otomotiv mühendisliği, araçların tüm sistemlerinin planlanmasında ve üretilmesinde rol oynayan bir daldır. Kamyon, otobüs, motosiklet, otomobil vb. kara taşıtlarını planlayan ve üreten disipline otomotiv mühendisliği denilir. Bu mühendislik disiplini Ürün Mühendisi, AR-GE Mühendisi, Servis Mühendisi ve Üretim Mühendisliği olmak üzere dört kısma ayrılır.

Otomotiv mühendisliği birçok bölüm ile ortak çalışmalar düzenleyerek ortaya ürünler koyabilir. Disiplinler arası olma özelliği taşımaktadır. Otomotiv mühendisliği; Elektrik Mühendisliği Bölümü, Elektronik Mühendisliği Bölümü, Makine Mühendisliği Bölümü, Güvenlik Mühendisliği Bölümü ve Yazılım Mühendisliği ile ortak çalışmalar düzenler. Özellikle üretim ve tasarım alanlarında ortak çalışma düzenlerler. Otomotiv mühendisliği, motorlu kara taşıtlarının tasarımıyla ilgilenir ve küçük parçalardan üretimine kadar tüm işlerle ilgilenirler. Otomotiv mühendisliği, araç tasarımı, geliştirme, üretim ve güvenlik testleri ile ilgilenmektedir. Otomotiv mühendisliği konusuna giriş yaptıktan sonra otomotiv mühendisliği bölümü hakkında bilgi sahibi olalım.

Otomotiv Mühendisliği Bölümü Nedir?

Otomotiv mühendisliği bölümü, motorlu kara taşıtlarının performansını, tasarımını ve yazılımını gerçekleştirmek için eğitim ve araştırmalar yapan bir bölümdür. Otomotiv mühendisliği bölümü, motorlu araçların tasarlanması, geliştirilmesi, üretilmesi, bakım ve onarımının yapılması ve ticari faaliyetlerin yürütülmesi işlerini halledecek nitelikli elemanlar yetiştiren bir bölümdür. Öğrencilerini hem teorik hem de pratik alanda çok yönlü yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Otomotiv mühendisliği bölümü, içten yanmalı motorların yapısı, malzemesi, dizaynı ve geliştirilmesi üzerine dersler veren ve araştırmalar yapan bir bölümdür.

Otomotiv mühendisliği bölümü, çağdaş, yenilikleri takip eden, teknolojik gelişmelerden haberdar olan pratik ve teorik bilgilerle donatılmış mühendisler yetiştirmeyi amaçlar. Ayrıca otomotiv mühendisliği bölümü, teknolojiye hakim olma, üretim yapabilme ve üretim bilgilerine sahip olma konuları ile ilgilidir. Bu bölüm yazının giriş kısmında da belirtildiği üzere birkaç bölümün kombinasyonu ile oluşmuştur. Özellikle makine mühendisliği ile oldukça fazla ortak dersleri vardır. Otomotiv mühendisliği bölümü, yeni motorlu taşıtlar dizayn etmenin yanında mevcut olan teknolojinin geliştirilmesi içinde araştırmalar yapar.

Otomotiv mühendisliği bölümü, motorlu kara taşıtlarının tasarım, imalat, dağıtım, satış ve pazarlama konularıyla ilgilenir. Hatta araçların satış sonrası bakımıyla da bu bölüm ilgilenmektedir. Motorlu kara taşıtlarının estetiği ve teknik performansını arttırmaya çalışmak bu bölümün en büyük amaçları arasındadır. Ayrıca bu sektör toplum nezdinde erkeklerin yapabileceği ve okuyabileceği bir bölüm olarak görülmektedir. Bu algı oldukça yanlış bir algıdır. Bölüm hakkında araştırmalar yaparken bu bölümde okuyan kadın öğrencilerin röportaj ve tanıtımlarına da rastladım. Buradan insanın istediği her şeyi yapabileceğini bir kez daha görmüş olduk. Bölüm hakkında bilgi sahibi olduktan sonra otomotiv mühendisliği bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

Otomotiv Mühendisliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Otomotiv mühendisliği bölümü iş imkanları ülkemizde gittikçe genişlemiştir. Mühendislerin spesifik olarak seçtikleri alanlara göre otomotiv mühendisliği bölümü iş imkanları değişiklik gösterebilir. Mühendisler birçok şirkette ve sektörde işe girebilirler. Otomotiv mühendisliği bölümü iş imkanları arasında makine mühendisinin çalışma alanları da girmektedir. Makine mühendisliği bölümü ile çok benzerlikler göstermesi ve çoğu dersin aynı olmasından dolayı çalışma alanları da benzerlik göstermektedir.

Otomotiv mühendisliği bölümü iş imkanları arasında araştırma kurumları ve petrol şirketleri gelmektedir. Bunların yanında lastik şirketleri ve malzeme tedarikçilerinde çalışmak otomotiv mühendisliği bölümü iş imkanları arasında yer alır. Tarım makineleri üretimi yapan şirketler ve otomobil, tır, kamyon, motosiklet üretimi yapan fabrikalarda da çalışabilirler. Otomotiv fabrikaları, yetkili servisler, araç muayene istasyonları ve savunma sanayi gibi alanlarda otomotiv mühendisliği bölümü iş imkanları arasında sayılmaktadır.

Özellikle İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya gibi otomotiv sanayisi gelişmiş şehirlerde çalışma alanları diğer şehirlere göre daha yüksektir. Bu çalışma alanlarının dışında şirketlerde veya fabrikalarda yönetici pozisyonunda da çalışabilirler. Satış destek yetkilisi, tasarım mühendisi, araç tip onay uzmanı, ve servis mühendisi olarak çalışabilirler. Son olarak otomotiv mühendisliği bölümü iş imkanları arasında akademik kariyer yapmak yer alır. Bölümün çalışma alanlarından bahsettikten sonra otomotiv mühendisliği bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

Otomotiv Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Otomotiv mühendisliği bölümü mezunları, makine mühendisleri ile benzer iş tanımlarına sahiptirler. Daha çok motorlu kara taşıtları üzerine çalışmalarını sürdürürler. Otomotiv mühendisliği bölümü mezunları, genel haliyle motorlu kara taşıtlarının üretiminin başlangıcından sonuna kadar tüm aşamalarında rol oynarlar. Otomotiv mühendisliği bölümü mezunları, motorlu kara taşıtlarının projelerini yapar ve tasarımlarında büyük rol oynarlar. Ayrıca motorlu kara taşıtlarının denge hesaplamalarını yapmaktan da sorumludurlar.

Otomotiv mühendisliği bölümü mezunları, teknik hesaplamalar yaparak motorlu kara taşıtlarının güvenliğini en üst düzeye çıkmasını sağlarlar. Bunların yanında otomotiv mühendisliği bölümü mezunları, üretimi yapılan parçaların denetimini sağlama işini yaparlar. Denetim esnasında ortaya çıkan sorunlar varsa sorunlara karşı çözüm üretirler. Otomotiv mühendisliği bölümü mezunları, mevcut olan ürünleri değiştirme ve yeni ürünler geliştirme işleriyle uğraşırlar. Fren sistemleri, motorlar, güvenlik mekanizmaları, yakıt teknolojileri vb. tasarlayarak test etmek de otomotiv mühendisliği bölümü mezunları işleridir. Mezunların hangi işleri yapabileceğini öğrendikten sonra şimdi de bölüm derslerini inceleyelim.

Otomotiv Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Otomotiv Mühendisliğine Giriş

 • Fizik

 • Matematik

 • Genel Kimya

 • Motor Teknolojisi

 • Mühendislikte Temel İşlemler

 • Programlama Dilleri

 • Teknik Resim

 • Statik

 • Diferansiyel Denklemler

 • Termodinamik

 • Dinamik

 • Taşıt Teknolojisi

 • Akışkanlar Mekaniği

 • Malzeme Bilgisi

 • Elektrik Elektronik Bilgisi

 • İstatistik

 • Kontrol Sistemleri

 • İş Sağlığı ve Güvenliği

 • Ekonomi

 • Makine Elemanları

 • Gövde Tasarımı ve İmalatı

 • Otomotiv Tasarımı

 • Motor Yönetim Sistemleri

 • Hibrit ve Elektrikli Taşıtlar

 • Taşıt Emisyonları ve Kontrolü

 • Gaz Türbinleri

 • Bilgisayar Destekli Motor Tasarımı

 • Üretim Mühendisliği

Yukarıda verilen dersler genel olarak belirtilmiştir. Üniversiteden üniversiteye dersler değişiklik gösterebilir. Dersler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra otomotiv mühendisliği bölümü taban puanları ve sıralama hakkında bilgi sahibi olalım.

Otomotiv Mühendisliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama Hakkında

Bu bölümü okuyabilmeniz için ilk öce YKS (YTY-AYT) sınavına girmeniz gerekir. Bu bölüm sayısal alanından öğrenci almaktadır. Sınav sonuçlarına göre tercih işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın ki tercih yaparken taban puanlarından ziyade başarı sıralaması daha önemlidir. Size hazırladığım liste en güncel verileri içerir.

En İyi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama;

 • Atılım Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: 397,96661 (puan) 66270 (sıralama) Burslu ve İngilizce bölüm.

 • İstanbul Okan Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: 372,77634 (puan) 87805 (sıralama) Burslu ve İngilizce bölüm.

 • Gazi Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: 339,47853 (puan) 124148 (sıralama)

 • Bursa Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: 338,34482 (puan) 125572

 • Kocaeli Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: 315,53307 (puan) 159529 (sıralama)

 • Pamukkale Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: 278,83891 (puan) 240839 (sıralama)

otomotiv otomotiv mühendisliği otomotiv mühendisliği bölümü araba araç otomobil otomotiv mühendisliği bölümü otomotiv mühendisliği bölümü iş imkanları otomotiv mühendisliği bölümü mezunları otomotiv mühendisliği otomotiv mühendisliği bölümü taban puanları ve sıralama
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
855209
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
775209