AnasayfaBlogAğ Geliştirme Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Ağ Geliştirme Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

07 Nisan 2021
Ağ Geliştirme Müdürü

Ağ geliştirme müdürü hemen hemen her kurumda yer alan bir iş kolu olarak karşımıza çıkıyor. Ağ geliştirme müdürleri kurumlarda ihtiyaç duyulan teknolojik işler ile ilgilenir. Ağ ve güvenlik sistemlerini kurar ve bu sistemleri yönetir. Aynı zamanda oluşturulan bu sistemleri takip etmek ve kontrol etmekle sorumlu kişilerdir.

Ağ geliştirme müdürü özellikle son zamanlarda oldukça popüler hale gelen bir meslek grubudur. Görev aldıkları kurumun alt yapısını hazırlayan ve bu süreçte çalışmalar yapan personelleri yöneten ağ geliştirme müdürleri, kurumlar için önemli bir iş pozisyonu halini almıştır. Bu alanda mesleki kariyer planlayan kişilerin yazılım ve bilişim bölümlerinden birinden lisans mezunu olması şartı aranır. Yazımızda Ağ geliştirme müdürü nedir? Ağ geliştirme müdürü olmak için hangi şartlar aranır? Sorularına yanıt aradık.

Ağ Geliştirme Müdürü Nedir?

Günümüzde hızla gelişen ve gelişmeye devam eden bilişim teknolojileri sayesinde, çalıştığı kurum ya da kuruluşların ağ ve güvenlik sistemlerini oluşturmaktan sorumlu olan kişilere ağ geliştirme müdürü denir. Oluşturulan bu sistemleri aksatmadan takip eder ve bu alanda görev alan personeli organize eden kişidir.

Ağ geliştirme müdürünün, ağ ve internet alanında gerekli donanım, deneyim ve bilgiye sahip olması gerekmektedir. Ağ trafiği, ağ güvenliği konuları son yıllarda kurumlar için önemli bir alan oluşturduğu görülmektedir. Bu nedenle ağ geliştirme müdürlerinin kendi alanlarında yeterli donanıma sahip olmaları şartı aranır. Müdür olmaları sebebiyle ağ personellerinin çalışmalarının kontrolü ve denetimi de kendi sorumlulukları içindedir.

Ekip yönetimi ve denetim gibi işleyişi etkileyen önemli konularda da ağ geliştirme müdürlerinin donanımlı, yetenekli ve tecrübeli olmaları şartı aranır. Ağ geliştirme müdürü olmayı düşünen adayların yazılım ve bilişim bölümlerinden lisans mezunu olmaları gerekmektedir. Bu ağ geliştirme müdürü olabilmek için olmazsa olmaz kuraldır.

Ağ Geliştirme Müdürü Ne İş Yapar?

Öncelikle her kurumda ya da işletmede ağ geliştirme personelleri ve ağ geliştirme müdürü yer almaktadır. Ağ geliştirme müdürlerinin çalıştıkları kurumların kapsamına göre çeşitli görevleri ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bu görevler içinde en önemlisi kurumun ağ alt yapısını hazır hale getirmektir. Kurumun alt yapının sorunsuz ve kesintisiz olacak şekilde çalışması ağ geliştirme müdürünün sorumluluğu altındadır. Dolayısı bu alanda faaliyet gösteren müdürlerin büyük bir titizlikle işlerini takip etmesi ve sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. Ağ geliştirme müdürünün temel görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

  • Çalıştığı firma ya da işletmenin ağ altyapısını hazırlar. Bu ağ altyapının problemsiz olacak şekilde çalışabilmesi için gerekli olan hazırlığı, iyileştirme çalışmalarını ve işleyişi, kadrosunda çalışan ekiple birlikte düzenli olarak takip eder.

  • Ağın içinde görev alması gereken aktif ve pasif cihazları tayin etmek ağ geliştirme müdürünün sorumluluğu altındadır. Bu sisteme yeni işlemler eklemekle görevli ağ geliştirme ekibinin tasarımlarını ve entegrasyon çalışmalarını yakın bir şekilde takip eder ve gerekli incelemeleri yapar.

  • Yapılandırılan merkezi ağ sisteminin problem yaşanmadan kullanılabilmesi için ağ sisteminde gerekli donanımların ve yazımların uygulanmasında aktif role sahiptir.

  • Kurum içi internet kullanım trafiği ve bu trafiğin ortaya çıkardığı hataların, internet kullanımında aktif rol oynayan cihazların performans analizlerini periyodik olarak ekibinden talep eder. Bu analizlerin aksama sebeplerini ve problemli yanlarını düzeltmek için alternatif fikirler ortaya koymakla yükümlüdür.

  • Çalıştığı kurum ya da işletmenin yeni açılan birimlerine internet ve ağ sistemlerinin kurulum işlemlerini organize eder.

  • İnternet ve ağ sistemlerinin altyapılarında ortaya çıkan arızaları, aksamaları yerinde ve zamanında kontrol eder ve hızlı bir şekilde düzeltilmesini sağlar.

  • Oluşturduğu ağ altyapısında kullanılmakta olan IP adreslerinin kontrollerini ve organizasyon işlemlerini yürütmekten sorumludur.

Ağ Geliştirme Müdürü Maaşları

Günümüzde internet kullanımın yaygın olması nedeniyle kurum ve kuruluşlarda da bu alanda önemli çalışmalar yürütülmektedir. Hemen hemen her kurumda ya da işletmede ağ geliştirme elemanları ve ağ geliştirme müdürü görev alır. Ağ geliştirme müdürünün görev aldığı kurumun özelliklerine göre görevleri ve sorumlulukları da çeşitlenir. En temel görevi kurumun ağ alt yapısını sorunsuz bir şekilde kullanılır hale getirmektir. Dolayısıyla almış oldukları sorumluluklar neticesinde bu durum maaşlarına olumlu yönde yansır.

Ağ geliştirme müdürünün almış olduğu eğitim, deneyim ve çalıştığı kurumun özellikleri aldığı maaşı belirler. Kişinin kendini geliştirmesi de oldukça önemlidir. Teknoloji alanında yaşanan gelişmeleri yakından takip eden, kendini sürekli geliştiren, ekip çalışması içinde uyum gösteren ağ geliştirme müdürleri diğer adaylara göre bir adım önde olur. İşlerinin gereği olarak sürekli insanlarla iletişim halindedirler. İletişimlerinin iyi olması da bir başka önemli etkendir. Tüm bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda bir Ağ geliştirme müdürü ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

  • Yeni mezun olmuş ve iş yaşamı yeni başlamış bir ağ geliştirme müdürü 4.500 TL maaş ile işe başlayabilir.

  • Zamanla belli tecrübe ve birikime sahip olmuş bir ağ geliştirme müdürü ise ortalama 8.000 TL maaş geliri elde eder.

  • En yüksek maaş geliri ise 11.800 TL olarak gözlemlenmektedir.

Ağ Geliştirme Müdürü Nasıl Olunur?

Ağ geliştirme müdürü olarak mesleki kariyer düşünen adaylar öncelikle hangi şartları sağlamaları gerektiğini araştırır. Eğitim yaşamları, öğrenecekleri dersler ve edinecekleri uygulamalı bilgiler nelerdir, araştırma yaparlar. Gelecekte kendilerini nasıl bir kariyer yolculuğu beklediğini araştırırlar. Bu doğrultuda sahip olmaları gereken bilgiler şöyle sıralanabilir.

Üniversitelerde yer alan dört senelik eğitim imkanı sunan yazılım mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun olmaları şartı aranır. Bunun yanında Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan kuruluşlar tarafından verilen Sistem ve Network Uzmanlığı eğitime başvurmaları gerekir. Bu eğitimin başarıyla tamamlanması sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika sahibi olan kişiler de ağ geliştirme müdürü olabilmektedir.

Günümüzde ağ geliştirme müdürü olarak çalışmalarını yürüten kişiler bu alan için ihtiyaç duyulan eğitimleri üniversitelerde yer alan Mühendislik Fakültelerinin, Yazılım Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde, dört lisans eğitimi olarak tamamlayan kişilerdir.

ağ geliştirme müdürü nedir ağ geliştirme müdürü ne iş yapar ağ geliştirme müdürü maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat
Hanifi ÇetinkayaHanifi Çetinkaya
550209