AnasayfaBlogUzaktan Öğretim Neden Önemlidir?
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Öğretim Neden Önemlidir?

05 Aralık 2019
Uzaktan Öğretim Neden Önemlidir?

Günümüzde her alanda gelişmeler ve değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimler hiç şüphesiz eğitim alanında da yaşanmaktadır. Örgün eğitim sistemine avantaj olarak ortaya çıkan uzaktan öğretim, online eğitim olarak yapılır. Uzaktan öğretim, fiziki bir sınıfta öğretmenle yüz yüze düzenli olarak görüşmeden, dersleri uzaktan öğrenmenin bir yoludur. İnternetin son yıllarda ortaya çıkması ve hızla yayılması ile birlikte bilgisayarın yaygın kullanımı, uzaktan verilen eğitim ve ders çalışmalarında yüksek seviyede bir büyümeye yol açtı.

Uzaktan Öğretim Nedir?

Uzaktan öğretim, lisans düzeyinde uzaktan öğrenme, genellikle evde veya iş yerinde öğrenme materyalleriyle ilgilenen öğrencilerin aldığı eğitimi ifade eder. Bu materyaller genellikle online eğitim veren kurslar tarafından üretilir. Ardından, doğrudan öğrenciye gönderilir veya daha çok günümüzde olduğu gibi internet üzerinden erişilir. 

Uzaktan Öğretim Avantajları Nelerdir?

Uzaktan öğretim eğitimlerinin sağladığı çok sayıda avantaj vardır. Bu avantajlardan en temel olanı, eğitim sürecinizi iş ve ev yaşamınıza sığdırabilmenize olanak sağlar. Bu ne demek oluyor? Yani, iş hayatında çalışan bir birey olabilir ve eğitim almak istiyor olabilirsiniz. Ancak kurslara gidecek zamana sahip olmayabilirsiniz. Bu durumda yardımınıza uzaktan öğretim sağlayan online eğitimler yetişiyor. İşinizden eve dönerken ya da iş yerinizde mola saatlerinizde uzaktan öğretim online ders videolarını izleyebilirsiniz. Peki uzaktan öğretim, bireye başka ne gibi avantajlar sunuyor?

Uzaktan öğretimin faydaları neler?

  • Uzaktan öğretim sayesinde genellikle kendi çalışma hızınızı belirleyebilir, planlamalarınızı kendinize göre yapabilirsiniz. 

  • Nerede ve nerede çalışacağınız konusundaki karar sizindir. Çünkü uzaktan eğitim esnasında örgün eğitimde olduğu gibi fiziksel bir sınıfta bulunma zorunluluğu yoktur. İnternet bağlantınızın ve bilgisayarınızın olduğu her yer, sizin sınıfınızdır.

  • Nerede yaşadığınız, ikamet ettiğiniz önemli değildir. Uzaktan öğretim online eğitimler, küresel bir hizmettir. Özellikle Yabancı Dil bilginiz varsa, başka ülkelerin uzaktan eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. İnternet bağlantınız olduğu sürece dünyanın her yerinden online eğitimlere katılım sağlayabilirsiniz. 

  • Tam zamanlı eğitimlerde de olduğu gibi, öğrenciler planlama ve araştırma gibi faydalı, aktarılabilir beceriler kazanabilirler.

  • Uzaktan öğretim genellikle tam zamanlı örgün bir eğitimden daha düşük maliyetlidir. Hatta ücretsiz eğitimler sunabilmektedir.

Uzaktan Öğretim Eğitimleri Nelerdir?

Uzaktan öğretim eğitimleri kişisel gelişim, iş hayatı eğitimleri, pazarlama eğitimleri, yazılım eğitimleri gibi birçok kategoriye ayrılır. Peki, öne çıkan uzaktan öğretim eğitimleri nelerdir?

İletişim Eğitimleri

İletişim, gerek günlük yaşamımız için gerek iş yaşamımız için önemli yere sahiptir. Etkin iletişim becerileri, başarımızda rol oynayan kilit faktörlerden biridir. İyi ve etkili iletişim, verimliliğin sağlanmasında ve kuruluşun her düzeyinde güçlü, kalıcı çalışma ilişkilerinin sürdürülmesinde önemli bir araçtır. Net ve anlaşılır iletişim olanakları sağlamak için zaman ve enerji harcayan işverenler, çalışanlar arasında hızlı bir şekilde güven oluşturacaktır.

Çalışanlar bunun sonucunda da moral ve motivasyonu yüksek, verimlilik derecesi artmış bir şekilde çalışmalarını sürdürür.

Enstitü tarafından verilen iletişim eğitimlerinde, pek çok farklı program yelpazesi mevcuttur. Bunlar arasında diksiyon eğitimi, etkili iletişim stratejileri ve beden dili, doğru ve etkili konuşmanın temelleri başlığı altında iletişim eğitimler bulunmaktadır.  Bilindiği üzere insanlar arasındaki iletişimin temeli, konuşmaktır. Bu konuşma ne kadar etkileyici olursa, iletişimin başarısı da o denli yüksek olacaktır. İnsanlarla konuşmanın, onları ikna etmenin, onlara bazı şeyleri anlatabilmenin yüzlerce metodu bulunmaktadır. Bu uzaktan öğretim programlarının temelinde, tüm bu yöntemleri öğrenmek bulunmaktadır.

İş Hayatı Eğitimleri

İş hayatı, rekabetin ön planda olduğu bir alandır. İş dünyasında güçlü kalmak ve başarılı olmanın yolu iş hayatı uzaktan öğretim programlarından geçer. İş hayatında başarılı olmak için yalnızca üniversite okumak ve diploma almak hiçbir zaman yeterli olmayacaktır. İş dünyasında tercih edilirliğin yolu fark yaratmaktan geçer. Fark yaratmak için ise elbette farklı olmak gerekir. Bunun için de üniversite eğitimi dışında kendinizi ekstra eğitimlerle de donatmanız gerekir.

Özellikle iş hayatı alanında alınacak sertifikalar ve dersler sizi bir adım öne taşıyacaktır. Böylesine önemli, geniş bir alana sahip ve kritik konularda ne kadar bilgi ve donanıma sahip olduğunuzu göstermek sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Bu bilgiler doğrusunda yeni, sağlam adımlar atabilir ve daha doğru kararlar verebilirsiniz. İş yerinde dikkat edilmesi gereken görgü kurallarından tutun da yazışma tekniklerine kadar geniş kapsamlı eğitimler alabilirsiniz. Öte yandan, kendi alanınızda-sektörünüzde profesyonel olabilmek ve kariyerinizi ileriye dönük başarılar ile taçlandırmak istiyorsanız, ekstra eğitimler almanız gerekir. Bu eğitimler kendi alanınızla ilgili olabileceği gibi yan dallarla da ilişkili olabilir.

Örneğin dış ticaret ile ilgilenen bir bireyseniz satış eğitimlerinden faydalanabilir, kendinizi bu alanda en iyi şekilde donatabilirsiniz.

Satış ve Pazarlama Eğitimleri

İş hayatında gelişen rekabetçi ortam bireylerde sürekli bir şeyleri kanıtlama gereksinimine yol açıyor. Bundan dolayı da bireyler eğitimlerine daha çok önem vermeye, olabildiğince donanımlı olmaya çalışıyorlar. Eğitim ve öğrenme isteğine olanak sağlamak isteyen Enstitü, ücretsiz ve uzaktan öğretim imkanı sağlıyor. Özellikle satış ve pazarlama hakkında alınacak sertifikalar ve dersler iş hayatınızda sizi bir adım öne taşıyacaktır. Böyle önemli, geniş bir alana sahip ve kritik konularda ne kadar bilgi ve donanıma sahip olduğunuzu göstermek sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

Günümüz dünyasında artan rekabet, hiç şüphesiz en çok satış ve pazarlama alanında kendini gösteriyor. Giyim sektöründen tutun da telefon kapları satışına kadar pek çok alanda gerekli olan, iyi satış yapabilme becerileridir. Peki, bu beceriler nasıl kazanılır? Satış ve pazarlama becerilerinizi geliştirmek, bu alanda işlerinizi büyütmek ya da sıfırdan iş kurmak istiyor olabilirsiniz. Bunun için kendinizi nitelikli eğitimlerle geliştirmeniz ve eğitmeniz gerekir. Satış ve pazarlama dünyasında önemli çıkış yapan e-ticaret eğitimi, kendinizi geliştirebileceğiniz en iyi alanlardan biri olabilir. Öte yandan satış koçluğu eğitimi ile ekibinize en iyi satışlar yaptıran bir lider olabilir ya da dijital pazarda başarılı olabilirsiniz.

Yabancı Dil Eğitimleri

  • Uzaktan öğretim konusunda en çok tercih edilen eğitimlerden biri de hiç şüphesiz yabancı dil eğitimleridir. Yabancı dil eğitimleri gerek sosyal hayatınızda gerekse iş yaşamınızda inanılmaz katkılar sağlar. 

  • Sosyal açıdan, dünya üzerinde dilediğiniz ülkelere özgürce seyahat edebilir, yeni insanlar ve kültürlerle tanışabilirsiniz. Hayata bakışınızı ve vizyonunuzun geliştirebilirsiniz.

  • İş yaşamında yabancı dil ise, işverenlerin sizi tercih etmesinde önemli bir kriterdir. Özellikle İngilizce seviyenizin iyi olması, diğer adaylar arasından öne çıkmanızda etkili olacaktır.

  • Uluslararası şirketlerde çalışmak isterseniz de yabancı dil bilgisi en önemli kriter olarak öne çıkar. Hatta, yapılan İngilizce mülakatlarda da büyük avantaj sağlar.

uzaktan eğitimin önemi uzaktan eğitim online eğitimin önemi online eğitim
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Uzaktan Eğitim Faydaları Nelerdir?
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Faydaları Nelerdir?

16 Mart 2021
Uzaktan eğitim öğrenci ve öğretmenin bilgisayar tabanlı bir web ortamında etkileşimde bulunduğu internet üzerinden gerçekleştirilen eğitim türüdür.
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Nedir? UZEM ve Kariyer

26 Eylül 2017
Uzaktan Eğitimin Geleceği Nasıl?
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitimin Geleceği Nasıl?

13 Mart 2020
Uzaktan Eğitim Ne Demek?
Eğitim

Uzaktan Eğitim Ne Demek?

13 Mart 2020
Uzaktan Eğitim Almak İçin 5 Sebep
Online Eğitim

Uzaktan Eğitim Almak İçin 5 Sebep

30 Aralık 2014
Uzaktan Eğitimde Canlı Dersin Önemi
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitimde Canlı Dersin Önemi

29 Kasım 2019
Uzaktan Eğitim Veren Okullar Nelerdir?
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Veren Okullar Nelerdir?

06 Aralık 2019
Uzaktan Eğitim Bölümleri 2020 (Lisans)
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Bölümleri 2020 (Lisans)

26 Şubat 2020
2020'de Eğitimde Neler Oldu?
Haber

2020'de Eğitimde Neler Oldu?

22 Aralık 2020
Uzaktan Eğitim Her Yerde
Online Eğitim

Uzaktan Eğitim Her Yerde

22 Kasım 2019
Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler

09 Ekim 2018
Online Eğitim Eğitimin Geleceği Mi?
Online Eğitim

Online Eğitim Eğitimin Geleceği Mi?

28 Ocak 2021
Online Eğitim Nedir?
Online Eğitim

Online Eğitim Nedir?

16 Mart 2018
İLİTAM Bölümü Nedir?
Bölümler

İLİTAM Bölümü Nedir?

22 Ocak 2021
Ücretsiz Online Eğitim Programları
Online Eğitim

Ücretsiz Online Eğitim Programları

06 Ekim 2017
Modern Çağın Eğitim Sistemi
Eğitim

Modern Çağın Eğitim Sistemi

06 Eylül 2019
Gitmedim Görmedim Online Eğitim Aldım
Online Eğitim

Gitmedim Görmedim Online Eğitim Aldım

29 Ağustos 2018
Ücretsiz Sertifika Programları
Online Eğitim

Ücretsiz Sertifika Programları

08 Kasım 2018
Türkiye'de Online Eğitim
Online Eğitim

Türkiye'de Online Eğitim

07 Ağustos 2018
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
Diksiyon Kursları ile Konuşma Becerilerinizi Geliştirin!
4.7
(247)

Diksiyon Eğitimi

7 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
855259
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399