AnasayfaBlogKişisel Gelişim Neleri Kapsar?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Neleri Kapsar?

23 Ekim 2018
Kişisel Gelişim Neleri Kapsar?

Kişisel gelişim en sade şekilde kişinin kendini yetiştirmesi olarak tanımlanabilir. Tıpkı bir ustanın çırağını yetiştirmesi gibi, insan da yetenekleri ve karakteristik özellikleri doğrultusunda var olan potansiyelini ortaya çıkartabilir ve içindeki çırağı zamanla ustaya dönüştürebilir. Yani kişisel gelişim demek aslında kendi kendimizin öğretmeni olmak demek!

Hiçbir öğretmen bilgileri tek tuşla zihninize yüklemez, o sadece yol gösterir. O yolda ilerleyip ilerlememek size kalmıştır. Potansiyelinizi kullanarak şu anki durumunuzdan çok daha iyi bir noktaya ulaşabileceğiniz gibi hayatınızın sonuna dek aynı çizgide ilerlemeyi de seçebilirsiniz. İşte bu yol ayrımında karar vermemizi sağlayan yegane unsur güdülerimiz.

Her ne sebeple olursa olsun kişisel gelişimle ilgili her faaliyetin temel amacı başarılı olmaktır. Başarılı olma güdüsü ile yıllarca eğitim alır, kurslara katılır ve alanımızda yetkin bir birey olmaya çalışırız. Başarılı olma arzusu kimi zaman kendini gerçekleştirme isteği, kimi zamansa toplum tarafından onaylanma ihtiyacından kaynaklanır. Hangi sebeple olursa olsun her insan başarılı olmak ister.

Kişisel Gelişim Neleri Kapsar?

Kişisel gelişim denince oldukça geniş bir alan karşımıza çıkar. Kişisel gelişimle ilgili sayısız kaynak, kitap ve eğitici video bulmak mümkün. Birçok kişisel gelişim uzmanı her gün çeşitli yöntemler ve metodları bizlerle paylaşıyor. Tek yapmamız gereken ilk adımı atmak. Peki nereden başlayacağız?

Kişisel gelişim sanıldığı gibi bir anda yepyeni alışkanlıklar kazanmak ya da büyük ve zorlayıcı işler yapmak değildir. Günlük hayatta yaptığımız olağan bir davranış bile kişisel gelişimimize hizmet ediyor olabilir. Eğitim, kültürel bilgiler, iş deneyimleri, hobiler, aktiviteler ve hatta gezip gördüğümüz yerler de dahil olmak üzere sahip olduğumuz tüm manevi unsurlar kişisel gelişimin bir parçasıdır. Sıradan bir rutinmiş gibi gözükse de her gün okula giderek yeni bilgiler öğrenmek ya da iş yerinde çalışıp deneyim kazanmak da bir kişisel gelişim etkinliğidir. Bu süreçte ekstra olarak alacak eğitimler için vaktimiz yokmuş gibi gelebilir.

Hayatımızdaki koşuşturma içinde evde oturmaya hasret kalıyoruz. Son dönemlerin en popüler eğitim sistemi online eğitim ise bu sorunu ortadan kaldırıyor. Online eğitim ile evdeyken, dışarıda bir yere ulaşmaya çalışırken eğitim alabiliyor, kendimizi geliştirebiliyoruz. Ki bu eğitimleri aldığımızda sonunda bir sınava girerek başarılı olursak sertifika sahibi oluyoruz. Bu durum bize daha özgüvenli bir hayat ve daha prestijli bir yaşam sağlar. Yabancı bir ülkeye turistik gezi yapmak ya da birkaç yıl yaşamak kişiye pek çok şey öğretir. Edindiğimiz yeni bilgiler ışığında yaratıcılığımız gelişir, farklı açılardan düşünme becerisi kazanırız ve böylece hem iş hem de kişisel yaşamımızı daha iyi yönetebiliriz.

Artık kafamızda yavaş yavaş bir şeyler oluşmaya başladığına göre kişisel gelişimin olmazsa olmazlarını madde madde inceleyebiliriz.

Kişisel Gelişimin Temel Taşları

Kendini Tanımak

Her bireyin yetenek ve becerileri birbirinden farklıdır. Kimileri sporda, kimileri müzikte yeteneklidir. Nasıl ki bir balığın uçmasını, bir kuşun yüzmesini beklemiyoruz, insanlardan da onlara uygun olmayan işlerde başarılı olmalarını bekleyemeyiz. Her insan olması gereken yerde olduğunda harikalar yaratır. Yeter ki fırsat verilsin.

Bu noktada kendini tanımak büyük önem taşıyor. Potansiyelinizin düşük olduğu konularda uğraş vermek zaman kaybettireceği gibi motivasyonunuzun da düşmesine yol açar. Kısaca kendinizi iyi tanıyın. Kendi swot analizinizi yapın. Güçlü ve zayıf yönlerinizi tespit edin.

Bilgi Güçtür

"The knowledge is power." Pek çoğumuzun aşina olduğu Game of Thrones repliği hepimizin hayatında dikkate alması gereken bir tavsiye aslında. Bilgi güçtür. Her zaman ve her yerde. Kişisel gelişim amacınız ne olursa olsun bilgi edinmek ilk aşamadır. Çok okumalı, çok araştırmalıyız. Ve öğrenmeliyiz. Yalnızca kendi alanımızda değil, pek çok konuda okumalıyız. Kitap okumayan insan yalnızca bir hayat yaşar. Kitap okuma alışkanlığı olanlarsa milyonlarca! Okumak size farklı bakış açıları kazandırır. Ayrıca kendi iç dünyanızı keşfetmeniz için de en büyük yol göstericidir.

Deneyimlemek

Sadece iş değil, yaşamın her anında her durumda deneyimlere açık olmalıyız. Hiç gitmediğiniz bir yere gitmek, daha önce adını dahi duymadığınız bir yemeğin tadına bakmak belki de. Deneyimler en büyük zenginliklerdir. Ve denemeye cesaret edebilmek!

İletişim

Her insan bir dünyadır. Her birimiz kendimize has bir zihne sahibiz ve çok özeliz. Hiç ummadığınız kişinin tek kelimesinden ilham alabilirsiniz. Karşınıza çıkan genç yaşlı herkesten bir şeyler öğrenebilirsiniz. Dışadönük ve sosyal olmak her zaman kazandırır.

Değişiklik

Yaratıcılığın yolu farklı düşünmekten geçer. Farklı düşünebilmek için de hayata faklılık katmak gerek. Kalıplarımızın, kendimize koyduğumuz sınırların dışına çıkmalıyız. Ancak o zaman dünyaya farklı bakabilir, farklı algılayabiliriz.

Esneklik

Hepimizin belirgin karakteristik özellikleri var. Bazılarımız enerjik ve atak davranırken, bazılarımız sakin ve uzun uzadıya düşünme eğilimindeyiz. Peki her koşulda aynı davranışı sergilemek ne derece doğru?

Evrenin karşımıza çıkardığı fırsatları kaçırmamak için kimi zaman risk almalıyız. Ama her durumda koşulsuz şartsız risk almak pek akıllıca olmaz. Öyleyse bizler de adeta bir yay gibi duruma göre esneyebilme kabiliyeti kazanmalıyız.

Kişisel Gelişim Bir Süreçtir

Her insan farklı bir beklentiyle, farklı bir motivasyonla yola çıkar. Kimileri bu yolda dümdüz ilerler, kimileri dönemeçli yollardan geçer. Yılmadan, vazgeçmeden devam eden herkes sonunda amacına ulaşır. Elbette unutmamalıyız ki kişisel gelişim hayatın bir aşaması değil, bir yaşayış biçimidir. Hayatımızın sonuna dek devam eden bir süreçtir. Kişisel gelişim bir amaç değil, hayallerimize giden yolda bir araçtır. Bir kere benimsendiğinde doğru olan her kapıyı açacak bir anahtardır.

kişisel gelişim neler kapsar kişisel gelişim neleri kapsar kişisel gelişim kişisel gelişim eğitimleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim Neden Önemlidir?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Neden Önemlidir?

25 Eylül 2018
Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?

30 Mart 2021
Kişisel Gelişim Ne Değildir?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Ne Değildir?

04 Kasım 2019
Kişisel Gelişim Nasıl Olur?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Nasıl Olur?

18 Nisan 2021
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
15049
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
360150