AnasayfaBlogOxford Bir Tık Ötede mi?
Online Eğitim

Oxford Bir Tık Ötede mi?

24 Ağustos 2018
Oxford Bir Tık Ötede mi?

Hayal ettiğiniz mesleğe bir sosyal ağın ucundan erişebileceğinizi tahmin edebilir miydiniz?

Günümüzde "online eğitim" lerden hala bir çok kişinin haberi yokken gelin sizlere online eğitimlerden biraz bahsedeyim.

Online Eğitim Nedir?

İnternet bağlantısı sağlanmış tablet, pc, akıllı telefon gibi sosyal iletişim araçlarından ulaşabileceğiniz canlı ya da önceden kayıt edilmiş sertifika programlarını takip edeceğiniz programlarıdır.

Online eğitimler yurt dışı ülkelerinde bu kadar revaçtayken, bizim ülkemizde ise daha pasif durumda olup ne yazık ki birçok kişi online eğitim fırsatlarından hala bihaberdir. Hal böyle olunca online eğitimlerden etkin bir şekilde yararlanamıyoruz. Peki online eğitimlerden siz ne kadar haberdarsınız ?

Bana sorucak olursanız, ben online eğitimleri son derece destekliyor ve kişisel gelişim adına insanlara bir çok farklı alanda katkıda bulunduğunu, insanları kendilerini geliştirmede büyük olanaklar sunduğunu da düşünüyorum. Üstelik online eğitimlerin anlatımı anlaşılır ve herkes tarafından  rahatça ulaşılabilir olması mükemmel. Kısaca istediğiniz eğitim bir tık uzaklıkta!

Sizlere online eğitim ile örgün eğitim arasındaki avantajlarından da bahsetmek isterim:

Online Eğitim ve Örgün Eğitim Arasındaki Fark

Öncelikle yaşadığımız bu metropol hayatında en önem verdiğimiz olay “zaman”. Hepimiz bir yerlere yetişmek için büyük çaba gösteririz ve zamanı en etkin kullanmak isteriz. Dolayısıyla cep telefonlarımmız sayesinde dilediğimiz anda sisteme girip hemen aktif olabiliyor ve eğitimimizi alabiliyoruz.

Akşam evinizin konforunda koltukta uzanmış ya da trafikte arabanın içinde sıkılmış beklerken veya işe yetişmeye çalışırken bir kulaklık yardımıyla bile istediğiniz zaman istediğiniz yerde kaydedilmiş ders programları sayesinde eğitiminizi alabilirsiniz.

Fiziksel koşulların yetersiz olduğu durumlar da (ortapedik problemler vb.) yine online eğitim bize kolaylık sağlar.  

Bir çok ücretsiz online eğitim programı varken elbette ücretli programlarda bulunuyor fakat gözünüzü korkutmak da istemem. Çünkü dışarıda vereceğiniz kurs ücretine kıyasla bu eğitimler ulaşılabilir fiyatlarda da sunuluyor.

İster 20 yaşında olun ister 90 yaşında bu eğitimlere katılmak için bir yaş sınırı yok! Yani burada, “öğrenmenin yaşı yoktur kavramı” bizlere sunuluyor.

Belki de hayal ettiğiniz üniversiteden bu online eğitimler sayesinde mezun olabilirsiniz. Birçok ünlü ve başarılı üniversite ister Türkiye'de olsun isterse yurtdışında olsun sundukları online eğitim programları ile adeta bizlere kapılarını sonuna kadar açıyorlar.  

Aklınıza gelebilecek bir çok alandan online eğitim alma imkanına sahipsiniz, mesela yabancı dil, muhasebe, sosyal medya, excel kullanımı, stresle savaşma, cv hazırlama, resim okuma, pazarlama ve daha bir çok alanda!

Yabancı dilin önemini sizlerde takdir edersiniz. Sizlere tavsiyem kesinlikle İngilizceniz varsa bu eğitimleri yurtdışında da araştırmaktır. Üstelik Oxford, Cambridge gibi üniversitelerde bu eğitimler sunuluyor. Hani İbrahim Tatlıses'in bir sözü vardı “oxford vardı da biz mi gitmedik” Galiba bunu birileri duymuş ki artık bu eğitimler ayağınıza kadar gelebiliyo r:). Şimdi bu eğitimlere gerek üniversitelerin sayfaları gerekse bazı siteler üzerinden erişebiliyorsunuz. 600 liralık (ki şuanda yaşanılan dövizdeki dalgalanmaları bir kenara koyarsak) bir eğitim, sunulan indirimlerle 25 lira gibi neredeyse bedava bir fiyata alabiliyorsunuz. Siz hala olayın nasılında mısınız yoksa?

Üstelik bir çok online eğitim kurumunda sizlere canlı derslere katılma hakkı da veriyor böylelikle hocanız ve arkadaşlarınızla iletişim içinde olabilir, aklınıza takılan tüm soruların çözümüne rahatlıkla bir klavye yardımıyla ulaştırabilirsiniz.

Bunların yanında normal bir eğitim için harcayacağınız bütçeye ulaşım, yol, yemek parasını da içine katınca çok avantajlı olan bir eğitim sistemine dönüşüyor diyebilirim.

Bu kadar iyi özelliği varken dezantajlarına da bir değinmek isterim.

Online Eğitim Dezavantajları

Bazı online eğitim kurumlarında canlı dersler çekiliyor ve derslere katılma, yorumunuzu belirtip derse aktif olabilme hakkına sahipken bazı kurumlarda ise önceden çekilmiş kayıtlı dersler sizlere sunuluyor. Dolayısıyla derste takıldığınız soruyu soramama, bilgi alışverişi yapamama gibi sorunlarla da karşılaşabiliyorsunuz.

Ekonomi ve sosyal hayat olarak zayıf, diğer bir ifade ile gelişmişlik seviyesi daha düşük ülkelerde internet ağlarına bağlanma (bu çağda) hala zordur. Bu sebeple intenete erişilememesinden dolayı ordaki insanlar bu eğitimlerden faydalanamamaktadır.  

Uzun süreli bilgisayar, akıllı telefon veya cep telefonunuzdan bağlanacağınız online eğitim programları sizi sağlık sorunlarına da itebilir; şöyle ki omurga bozuklukları ve ortopedik problemlerin yanında uzun süre yüksek pikselli ve parlak ekranlardan takip edileceği için göz problemlerine de sebep olabilir.

Yani online eğitimler bize bir çok avantaj sunarken yanında dezavantajlarını da getiriyor. Burada karar size kalıyor, dezavantajları ve avantajlarını karşılaştırıp sizler için en uygun online eğitimi seçebilirsiniz. Benim fikrimi sorucak olursanız, dezavantajları olsa bile benim için avantajları çok daha fazla ve ilgi çekici. İşte bu yüzden ben online eğitim almaya devam edeceğim, online eğitimi sizlere de tavsiye ederim...

Benimle bu konu hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz böylelikle sizin düşüncelerinizi de dikkate alarak bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde önümüzdeki haftalarda ele alabilir ve farklı açılardan yorumlayabilirim.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere mutlulukla kalın...

Yazar: Çisem Karamık

Oxford eğitim online eğitim sertifika
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Eğiticinin Eğitimi
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat
Umur çalıkoğluUmur Çalıkoğlu
1100439
Marvelous Designer Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
500209
SPSS Eğitimi
5
(26)

SPSS Eğitimi

13 Konu9 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
855209