AnasayfaBlogYeni İletişim Modeli: Uzaktan İletişim
Sosyal Medya

Yeni İletişim Modeli: Uzaktan İletişim

29 Eylül 2021
Yeni İletişim Modeli: Uzaktan İletişim

Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte, iletişim modelleri de değişmeye başladı. Son yıllarda sosyal medya kullanım oranları ve bu ortamlardaki canlı yayın kanallarının artması, insanların sosyalleşme seçeneklerinin de farklılaşmasını ve uzaktan iletişim araçlarının çeşitlenmesine katkı sağladı. Sosyal medyanın artık bir ihtiyaç olduğu, su götürmez bir gerçek. Çünkü teknolojik ve dijital çağın nimetleri, artık her an hayatımızın her alanında, hatta parmaklarımızın ucunda.

Uzaktan İletişimin Hayatımızdaki Yeri

Özellikle 2020 yılının başından beri bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde; sosyal medya platformları ve bu platformların canlı yayın, görüntülü görüşme gibi uygulamaları, sosyalleşme bakımından hepimize yardımcı oldu ve olmaya da devam ediyor. Pandemi etkileriyle birlikte girdiğimiz zor bir süreçte, aile büyüklerimizle, uzaktaki ve hatta yakındaki görüşemediğimiz dostlarımız ve akrabalarımızla, bu iletişim kanalları sayesinde aktif bir görüşmeler yapabildik.

Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Bilim Kurulu'nun yaptığı açıklamalarda, sosyal medya platformlarının pandemi döneminde yaptığı yenilikler ve görüntülü görüşmelerle ilgili bilgiler haber siteleri aracılığıyla bizlerle paylaşıldı.

Bu açıklamaya göre; pandemiden önceki dönemde WhatsApp uygulamasında, görüntülü görüşme yapılabilecek kişi sayısı dört iken, pandemi sürecinde bu sayı iki kat arttırılmış ve aynı anda sekiz kişinin görüntülü görüşme yapılabileceği şekilde düzenlenmiştir. Yine bu dönemde, mesajlaşma için sosyal medya platformlarına da görüntülü görüşme yapma imkânı veren özellikler eklenmiştir. Ayrıca bu dönemde, çoklu görüntülü görüşme yapılabilen ve belge içeriği paylaşılabilen, Zoom gibi uzaktan iletişim platformları da bir yenilik olarak hayatlarımıza girmiştir.

Merkezin Bilim Kurulu’nun yapmış olduğu açıklamada, Facebook ve Instagram platformlarının kullanıcıları için bu dönemde yeni özelliklerin kullanıma açıldığı da dile getirilmiştir.

Geleneksel iletişim türleri olan yüzyüze ve telefonla yapılan görüşmelerin yerini, zamanla da olsa, sosyal medya ve çoklu görüşme kanalları alacak gibi görünüyor. Hatta artık günümüz gençleri, youtube gibi video içerikli sitelerde kendilerine kanal açıp canlı yayın yaparak, farklı bir uzaktan iletişim yolu seçiyorlar. Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında da canlı yayın özellikleri eklendiğinden bu yana, bu platformların daha aktif bir şekilde kullanıldığı görülmektedir.

Uzaktan iletişimle ilgili bir başka konu da, uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma modelinin hayatımıza giriş yapmasıdır. Pandemi gibi zor bir süreçte evden çıkamadığımız için, kimimiz uzaktan eğitim gördük, kimimiz de uzaktan çalışma modeliyle işlerimize evden devam ettik. Online içerikli sistemler sayesinde, eğitim ve kariyer alanlarında canlı dersler ve toplantılar gerçekleştirildi. Uzaktan iletişim, uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma gibi iletişimin başka bir yolu oldu. Instagram ve Facebook profillerini iş ve kariyer için kullananların sayısı, pandemiden önce de gittikçe artan bir orandaydı, ancak pandemiden sonra bu oranın daha da artabileceğini tahmin edebiliriz.

Eğitim, iş ve sosyal hayatlarımızdaki son aylarda olan bu iletişim yöntemi değişikliği, yani uzaktan iletişim modeli, belki de bir süre sonra daha çok yaygınlaşacak ve hepimizde yeni bir alışkanlık haline gelecek. Belki de uzun vadede hayatımızın birçok alanını dijital platformlarla yöneteceğiz. Geleneksel olarak yapılan, işe gitme ve okula gitme gibi eylemlerimiz, belki de yakın bir gelecekte tarihe karışacak ve uzaktan eğitim, uzaktan çalışma, online iş modelleri gibi seçenekleri de uygulamaya geçmek isteyeceğiz.

Uzaktan iletişim, yeni çağın yeni alışkanlıkları olarak hayatımızda belki de çoktan yerini almaya başladı. Ne dersiniz?

Yazar: Emel Keskin

uzaktan çalışma uzaktan iletişim sosyal medya sosyal medya platformları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.