Close
Mobil Menu Bars

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü

19 Eylül 2020, 674 defa okundu.
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi aslında iki farklı alanın birleşiminden oluşur. Siyaset Bilimini ve Kamu Yönetimini ayrı ayrı incelemek gerekir. Siyaset bilimi, politika bilimi ya da politoloji olarak da adlandırılan bir sosyal bilim alanıdır. Siyasetle ilgili olan her şeyi kapsadığını söyleyebiliriz. Siyasi sistemlerden, siyasi davranışlara kadar siyasetle alakalı olan bütün alanları kapsar. Antik Çağ’dan bu yana sürekli gelişerek ve genişleyerek varlığını sürdüren bir olgudur.

Siyaset Biliminin, uluslararası ilişkiler ve siyasi ekonomi gibi birçok alt alanı vardır. Bu alt alanlardan biri de kamu yönetimidir. Aslında kamu yönetimi, sadece siyaset biliminin içinde incelenen bir alandı. Fakat Thomas Woodrow Wilson kamu yönetiminin siyaset biliminden ayrılıp, ayrı bir alan olarak incelenmesi gerektiğini söylemiş. Akabinde de yazdığı Yönetim İncelenmesi adlı makaleyle kamu yönetiminin ayrı bir disiplin olarak görülmesini sağlamıştır. Kamu Yönetimi’nin İngilizce dilinde karşılığı ise ‘‘Public Administration’’ dır.  Peki Kamu Yönetimi nedir? ‘Kamu’ halk demektir. Bir ülkede yaşayan insanların tümünü ifade eder. Dolayısıyla kamu yönetimi de halkın bütününün yönetimi, idaresi anlamına gelir. Kelime anlamının dışında, kamu yönetimi dört prensipten oluşmaktadır. Bu prensipler ‘üretme’, ‘oluşturma ve yürütme’, ‘uygulama’ ve ‘eylemler’ dir.

 • Üretme: Halk için mal ve hizmet retir.
 • Oluşturma ve yrütme: Kamu politikalarını oluşturur ve oluşturulan politikaları yürütür.
 • Uygulama: Siyaset, hukuk ve yönetim teorilerini uygular.
 • Eylemler: Oluşturulan politikaları, yasaları ve dzenlemeleri uygularken gerçekleştirilen eylemlerdir.

Özetle, kamu yönetimi yasaları, uygulamaları ve kamu politikası kararlarını uygularken geçen süreç ve uygulamak için yapılan faaliyetlerdir. Kamu yönetimi; kamu politikalarını planlama, uygulama, örgütleme ve denetleme gibi eylemleri gerçekleştiren idareci olarak çalışan kişiler için de bir meslektir.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Nedir?

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü aslında toplum ve devlet arasındaki ilişkiyi incelerken; aynı zamanda siyasal ve kamusal konuları, uygulamaları, araştırmaları inceleyen bölümdür. Siyasi kavramları, ideolojileri, siyasal tarihi, hukuku, kamu yönetimi uygulamalarını bütün detayları ile öğreten bölümdür. Aynı zamanda bütün bu konuları araştırabilmeyi, analiz edebilmeyi, eleştirebilmeyi ve çözüm üretebilmeyi de öğretir.

Bazı bölümler için, mesleğini yapmadığımız takdirde günlük hayatımızda bir işimize yaramayacağını düşünürüz. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ise bu bölümler arasında yer almaz. Çünkü bu bölümü okuyan öğrenciler dünyadaki siyasal, hukuksal ve ekonomik gelişmeleri takip edip, yorumlayabilir. Dolayısıyla, hayata baktıkları pencere daha geniştir. Daha bilinçli vatandaşlar olurlar. Ayrıca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü öğrencileri genel kültür olarak da kendilerini çok geliştirmiş olurlar. Her alandan ve dünyadan birçok yeni bilgi edinirler.   

Üniversitelerde okutulan 4 yıllık bir lisans programıdır. Bazı üniversitelerde mecburi olan hazırlık sınıfıyla birlikte 5 yıl sürmektedir. Bazı üniversitelerde Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne; bazı üniversitelerde ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne bağlıdır. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünün eski adı Kamu Yönetimi’dir. Hala Kamu Yönetimi adıyla eğitime devam eden üniversiteler bulunuyor.

Bütün dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü sebebiyle, ülkemizde ve dünyada birçok sektör dijital platforma geçiş yapıyor. Eğitim sektörü de dijitale dönen sektörlerden biridir. Artık birçok kurs, anaokulu hatta lisans programları online platformda öğrencileri ile buluşuyor. Örgün eğitim ya da toplu yapılan giriş sınavlarının riskli bulunmasından dolayı; eğitim sektöründeki kurumlar da farklı ve yenilikçi çözümler sunmaya başlıyor. Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi sınavsız ikinci üniversite ile eğitim sektöründe ses getirdi. Hali hazırda bir lisans programından mezun olmuş kişiler, tekrar LYS sınavına girmeden bir lisans programı da okuyabiliyor. İkinci üniversite için üniversitelerin belirledikleri ön lisans/ lisans bölümleri farklılık gösteriyor. Hem sınavsız giriliyor hem de uzaktan eğitim ile lisans diploması sahibi olunuyor. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi lisans bölümünü okumak bugüne kadar sadece LYS sınavına girip, istenen puanı alan öğrenciler için mümkündü. İkinci üniversite olsa bile, LYS sınav şartı vardı. Günümüzde hem Anadolu Üniversitesi’nde hem de İstanbul Üniversitesi’nde sınavsız ikinci lisans programı olarak bu bölümü de tercih edebiliyorsunuz. Eğer farklı bir bölüm okuduysanız ama aklınız Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde kaldıysa, hayaliniz bu alanda bir meslek sahibi olmaksa ya da sadece genel kültür anlamında bu bölüme ilginiz varsa; artık sizin için gerçekten çok kolay!

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Maaşları Nedir?

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan öğrencilerin tercih edebileceği çok farklı ve fazla meslek olduğundan, maaşları hakkında genel bir rakam vermek oldukça zordur. Kamu sektörü ve özel sektör de maaş olarak farklılık gösterir. Yine de kamu sektörü hakkında bilgi verebiliriz.

Kamu sektöründe işe başlayan mezunlar için, başlangıç maaşının asgari ücretin yaklaşık 2.5 katı olduğunu söyleyebiliriz. Mezunlar önce KPSS-A sınavına girerler ve kazananlar uzman yardımcısı olarak kamuda işe başlarlar. Belirli bir süre sonra, bu süre her kurumda farklılık gösterir, uzman olarak atanırlar. Aynı şekilde, müfettişler de önce müfettiş yardımcısı olarak atanır. Belirli bir deneyim kazandıktan sonra (yaklaşık süre 3 yıldır) müfettiş olarak atanırlar. Tabii ki maaşları da artar.  

Bankalar hariç özel sektör şirketlerinde ise maaşlar biraz daha farklıdır. Mezunlar genellikle özel şirketlerde idareci olarak çalışmayı hedefler. Fakat hiçbir yeni mezun, ilk iş tecrübesine idareci olarak başlayamaz. Bunun için gerekli deneyime sahip olması beklenir. Yöneticilik için genellikle en az 5 yıllık bir sektör tecrübesi aranır. Dolayısıyla bu tecrübeyi kazanana kadar, daha alt pozisyonlardan başlamak gerekir. Yeni mezunların herhangi bir özel şirkette başlangıç maaşının asgari ücret civarında olduğunu söyleyebiliriz. Eğer mezun özel şirketlerde yükselmeyi hedefliyorsa; kesinlikle öğrenciyken yabancı dil öğrenmesini tavsiye ediyoruz.

Günümüzde artık tek yabancı dil bile yeterli olmuyor. İkinci bir yabancı dil bilmek, sektöründe yeterli iş deneyimi kazanmak ve çalıştığı şirket ya da şirketler adına önemli başarılara öncülük etmiş olmak; güçlü referanslar sunabilmek, sektör ile ilgili ek eğitimler alıp sürekli güncel kalabilmek; yöneticilik pozisyonu için aranan kriterler arasında bulunuyor. Bu kriterler bile yöneticilik yapabilmeniz için maalesef ki yeterli olmayabilir. Bu yüzden mezunun iş hayatı için realistik hedef belirlemesi her zaman daha doğru olacaktır. Aksi taktirde hayal kırıklığına uğrayabilir. KPSS A Grubu sınavına çok iyi hazırlanıp yüksek bir puan almanız; kamu sektöründe daha iyi maaşlarla işe başlamayı sağlayabilir. Siz kendinizi nerede, hangi pozisyonda hayal ediyorsunuz? Öncelikle bu sorunun cevabını vermekle başlayabilirsiniz. Cevabınıza göre bir aksiyon planı belirleyip; hedefinize adım adım ilerleyebilirsiniz.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Taban Puanları Nelerdir?

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, ülkemizde 71 devlet üniversitesinde; 17 vakıf üniversitesinde ve KKTC’de 2 vakıf üniversitesinde okutulmaktadır. Bu bölüm;

 • İlk Öğretim,
 • İkinci Öğretim,
 • İngilizce,
 • Türkçe,
 • Fransızca,
 • Burslu,
 • İndirimli,
 • Ücretli olarak tercih edilebiliyor. 

Bu kadar çok seçenek sunulması daha çok öğrenciye ulaşılmasını kolaylaştırıyor.

2020 yılına ait en yüksek taban puanları ve sıralamalarına sahip olan 5 üniversitenin listesini sizler için hazırladık;

En Yüksek Taban Puanlı 5 Üniversite

Üniversite Adı

Bölüm

Puan Türü

Taban Puanı

Sıralama

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (İngilizce)(Burslu)

EA

457,98397

2542

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (İngilizce)

EA

412,21942

16467

ANKARA ÜNİVERSİTESİ

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

EA

393,38522

32089

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (İngilizce)(Burslu)

EA

381,98578

45165

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (İngilizce)

EA

379,78491

47901

Güncel listeye göre en düşük puan ise 197,85586 ve başarı sıralaması ise 824387'dir. Oldukça geniş bir puan skalasına sahip olan bölüm; tercihleriniz ve puanınız doğrultusunda muhakkak size bu bölümü okuyabilme imkânı sağlayacaktır. 

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nin, üniversiteler tarafından okutulmaya başlanılan ilk bölümlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. İlk günden bu yana hala EA (Eşit Ağırlık) okuyan öğrenciler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bu sebeple de birçok üniversitede okutuluyor. Fakat her üniversitenin özellikle çok iyi olan bölümleri bulunuyor. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi oldukça rağbet gören üniversiteler arasında sayılıyor.

Aslında bu iki üniversite bu bölümü okutmaya başlayan ilk üniversitelerdendir. Dolayısıyla, akademik kadrosu, ders programı, mezunlarının başarıları gibi birçok unsur sebebiyle hala en çok tercih edilen üniversitelerdir. Tabii ki zaman içerisinde aynı başarıya ulaşmış daha yeni üniversiteler de bulunuyor. Bu üniversitelere örnek olarak, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi’ni verebiliriz. Güncel sıralamada da görüldüğü gibi ilk sırada yer alıyor. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde artık en iyi üniversiteler olarak Bilkent ve ODTÜ görülüyor.

En güncel 2020 üniversite listesine, programın ortalama netlerine, kontenjanlarına ve yerleşim koşullarına YÖK Lisans Atlası sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Dersleri Nelerdir?

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi dersleri tercih edilen üniversiteye göre değişkenlik gösteriyor.Bu bölümde sadece siyaset ya da kamu yönetimi okutulmaz. Bu konularla ilgili olan bütün alanlar ders olarak alınır. Örneğin, siyaseti tam olarak anlamak için hukuk bilgisi, ekonomi ve dış ilişkileri de bilmek gerekir. Kamu yönetimini anlamak için davranış bilimleri, maliye, insan haklarını da bilmek gerekir. Dolayısıyla, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi çok özel bir bölümdür. Birçok bölümü aynı anda okumuş gibi olursunuz.

Genel olarak zorunlu dersleri sıralayacak olursak;

 • Temel Hukuk
 • Genel İşletme
 • Genel İktisat
 • Yabancı Dil
 • Genel Muhasebe
 • Davranış Bilimleri
 • Yönetim Bilimi
 • Siyaset Bilimi
 • Türk Dili
 • Kamu Maliyesi
 • Anayasa Hukuku
 • İdare Hukuku
 • Siyasi Sistemler
 • Siyasi Tarih
 • Sosyal Politika
 • İdari Yargı
 • Uluslararası Örgütler
 • İnsan Hakları
 • Türk Vergi Sistemi
 • Siyaset Sosyolojisi
 • Türkiye Ekonomisi
 • Maliye Politikası
 • Ekonomi
 • İstatistik
 • Türk Dış Politikası
 • İnsan Kaynakları Yönetimi

Bu zorunlu derslerin dışında öğrenciler ilgi duydukları seçmeli dersleri de seçebiliyor. Seçmeli dersler arasında İş Sağlığı ve Güvenliği, Siyasal Edebiyat, Demokrasi Teorileri ve AB ve Türkiye İlişkileri ve Girişimcilik gibi dersler bulunuyor. Öğrenciler uzmanlaşmak istedikleri alan doğrultusunda da seçim yapabiliyor. Öğrenci bu bölümü seçerken kendine mesleki hedef belirlediyse ve ders programını hedefine istinaden oluşturduysa muhakkak ki mezun olduğunda rakiplerine göre daha önde olacaktır.

Ders programı da üniversiteye göre değiştiği için; üniversite tercihinde bulunmadan önce mutlaka ders programını incelemenizi tavsiye ederiz. Sizin ilgi duyduğunuz ve hedeflediğiniz meslekle ilgili dersleri de kapsayıp kapsamadığını böylelikle belirleyebilirsiniz.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun olabilmek için 240 AKTS kredilik dersi başarıyla tamamlamış olmak ve lisans genel not ortalamasının en az 2,00 / 4,00 olması gerekiyor. Lisans programını başarıyla tamamlamış olan öğrenciler ise ‘‘Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Lisans Programı Diploması” almaya hak kazınır.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunu Ne İş Yapar? 

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezununun çalışma alanı oldukça geniştir. Hem kamu sektöründe hem de özel sektörde birçok farklı pozisyonda ve departmanda çalışabilir. İki farklı alanın birleşiminden oluşan bu bölümden mezun olan öğrenci, siyaset bilimine de yönelebilir; kamu yönetimine de…  Aslında bu bölümü okumayı tercih eden öğrencinin öncelikli tercihi siyasi partiler ya da kamu kurumları oluyor. Fakat özel sektörde de birçok kurumda rahatlıkla iş bulabiliyor. Öncelikle çalışma alanlarını sizler için sıraladık;

 • Kaymakamlık,
 • İdare Mahkemeler,
 • Bakanlıklar,
 • KİT’ler,
 • Yatırımcı kuruluşlar,
 • Belediyeler,
 • Teftiş kurulları,
 • Danıştay,
 • Sayıştay,
 • Devlet Planlama Teşkilatı,
 • Rekabet Kurulu,
 • Dış İşleri Bakanlığı,
 • Hazine,
 • DPT,
 • Maliye Bakanlığı,
 • Dış Ticaret Müsteşarlığı,
 • TÜİK,
 • Tüm kamu ve özel bankalar,
 • Özel sektör kuruluşları,
 • Çokuluslu şirketler.

Belirttiğimiz çalışma alanlarında ise en sık tercih edilen meslekleri sıralayacak olursak;

Kamu sektöründe;

 • Memur
 • Akademisyen
 • Mülki amir
 • Bürokrat
 • İdari hâkim
 • Uzman
 • Denetmen
 • Müfettiş

Özel sektörde;

 • İdareci
 • Muhabir
 • Gazeteci
 • Siyasetçi
 • Danışman
 • Uzman (bankalarda)
 • Müfettiş (bankalarda)
 • Mali müşavir
 • Gümrük müşaviri

Mezunun, kamu sektöründe memur olarak çalışabileceği çok fazla kurum bulunuyor. PTT’den belediyelere kadar birçok kuruma KPPS A grubu sınavı ile memur olarak atanabiliyor. Mezunların bankalarda çalışabilmesi için bankaların açtığı sınava girmesi gerekiyor. Kamu sektörü de KPSS A grubu sınavı gerektiriyor ve bazı kamu kurumları sınava ek olarak mülakat da yapıyor.

KPSS A grubu sınavıyla ilgili de bilgi verelim. Öncelikle mezunlar genel KPSS sınavına giriyor. Bütün üniversite mezunlarının ortak girdiği Genel KPSS sınavında Türkçe, Matematik, Genel Yetenek ve Genel Kültür (dünyadan ve Türkiye’den güncel haberler, tarih, coğrafya ve vatandaşlık) soruları soruluyor. Bu sınavın akabinde, KPSS A Grubu sınavına giriyor. Bu sınavda ise 3 farklı oturumda sınav uygulanır. Birinci oturumda; çalışma ekonomisi, kamu yönetimi ve uluslararası ilişkiler sınavlarına girilir. İkinci oturumda; hukuk, iktisat ve maliye sınavlarına girilir. Üçüncü oturumda ise işletme, muhasebe ve istatistik sınavlarına girilir. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunları için en önemli olan sınavlar ise hukuk, iktisat, maliye ve muhasebe sınavlarıdır. Mutlaka bu sınavlara iyi hazırlanmaları gerekir. Kamu kurumlarının istediği KPSS puan türü farklılık gösterebiliyor. Dolayısıyla mezunlara 3 oturuma da girip; bütün sınav puanlarına sahip olmalarını öneriyoruz.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Nedir?

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, ülkemizde birçok valinin, devlet adamının ve başbakanın mezun olduğu bölümdür. Türkiye ve dünyadaki siyasi ideolojileri, kavramları ve kamu yönetimini; işletme, hukuk, ekonomi, iktisat gibi alanlarla birlikte öğreten bölümdür.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Maaşları Nedir?

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunlarının tercih edebileceği meslekler oldukça fazladır. Dolayısıyla belirli bir maaş belirtmek mümkün değildir. Kamu kurumlarında başlangıç maaşları genellikle asgari ücretin 2-2.5 katıdır.  

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Taban Puanları Nelerdir?

Üniversitelerde okutulmaya başlanan en eski bölümlerden olması sebebiyle, ülkemizdeki birçok üniversitenin mevcut bölümleri arasında yer alır. En yüksek güncel puan 457,98397 iken; en düşük güncel puan 197,85586’dır. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü, bu bölümde en başarılı olan üniversitelerde okumak daha iyi olacaktır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

1984 yılında İstanbul'da doğan Özgün Altan, Oxford Brookes Üniversitesi İnsan Kaynakları Yöneticiliği ve İşletme çift ana dal mezunudur. 2010 - 2019 yılları arasında Turizm sektöründe 9 yıllık bir iş deneyimi oldu.  İstanbul İşletme Enstitüsü Dijital Pazarlama Uzmanlığı, Sosyal Medya Uzmanlığı, İçerik Editörlüğü, İçerik Uzmanlığı ve WordPress Eğitim sertifikaları aldı. Ayrıca, İngilizce dilinde Noter Onaylı ve Adli Tercümanı. Şu an İstanbul İşletme Enstitü blog yazarı olarak çalışıyor. Birçok alanda içerik üretmekte.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!