AnasayfaBlogİktisat Mezunu Ne İş Yapar?
Bölümler

İktisat Mezunu Ne İş Yapar?

09 Mayıs 2022
İktisat Mezunu Ne iş Yapar?

Türkiye’de pek çok üniversitede iktisat bölümü bulunmaktadır. İktisat, ekonomik anlamda, üretim, tüketim, ticaret ve bu alanlarda gelişen değişimleri inceleyen bilim dalıdır. İktisat bilimi, dünya kaynaklarının sınırlı olması buna karşılık insanların isteklerinin sınırsız olmasına bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Dünyanın bugünkü noktada olmasında iktisat biliminin payı büyüktür. İktisat dersleri temelde zor bir yapıya sahiptir.

Bölümden mezun olduktan sonra, “iktisatçı” ünvanı alınır. Bazı iktisatçılar kendilerine “ekonomist” ünvanı da vermektedir. Alınan unvan ile kamu da ve özel sektörde pek çok iş imkanı bulunmaktadır. Kamuda, ekonomi ve maliye alanında memurluk şansı bulurken, özel sektörde çoğunlukla bankalarda iş imkanı bulurlar. Özellikle uluslararası şirketler, ekonomik faaliyetlerini yürütmek için sıklıkla iktisatçılardan yararlanırlar. Mezun sayısının artması nedeniyle son yıllarda çok sayıda iktisat mezunu işsizlik sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır.

İktisat Okuyan Ne iş Yapar?

Eğitim süreci boyunca okulda, ekonomi, istatistik, ve analizi içeren teorik bilgiler öğretilir. İktisat tarihi, iktisat teorisi, iktisat politikası ve uluslararası iktisat gibi dallara ayrılır. Aldığınız teorik bilgileri geliştirmek bundan sonraki süreçte sizin elinizdedir. İktisat mezunlarının çalışma alanları oldukça geniştir. İktisat okuyanlar, devlet bankaları, vergi daireleri ve devletin ekonomi ile ilgili her biriminde görev alabilir.

Bunun yanı sıra özel sektörde bankalarda ve şirketlerin ekonomi ile ilgili birimlerinde iş imkanına sahip olabilirler. Bir başka seçenekte, pratiğe değil de teorik bilgiye daha yakın olanalar için akademik kariyer hedefi belirleyebilmektir. Bölüm mezunları, yüksek lisans eğitimi ve doktora eğitimi alarak akademik kariyerlerini oluşturabilirler. Akademisyen olduktan sonra, özel şirketlere uygulayacakları strateji ve yollar hakkında danışmanlıkta verebilirler.

İktisat Mezunu Özel Kurumlarda Ne İş Yapar?

Özel sektörde iktisat mezunları için geniş iş imkanı alanları bulunmaktadır. Özel sektör, maaş ve özlük hakları beklentinizi tam olarak karşılamayabilir. Bir tarafta beklentinin altında gelir diğer tarafta büyük şehirlerde yer alan işletmelerde çalışmak, temel gereksinimleriniz maliyetini arttıracağı için kısır bir döngüye girmenize sebep olabilir. Eğer özel sektörde yerinizi almak istiyorsanız diğer adaylardan ayırt edici özelliklere sahip olmanız beklenecektir. Bu unsurlardan en önemlisi de okumuş olduğunuz üniversitedir. Yapılması gereken en önemli adım iyi bir üniversitenin iktisat bölümünü tercih etmek olacaktır.

Teorik eğitimi tamamladıktan sonra kendinizi geliştirmeye devam etmek için sertifika eğitimleri alabilirsiniz. Zaman ile yarıştığımız bu çağda online eğitimler büyük kolaylık sağlıyor. Enstitü içinde yer alan online eğitim seçeneklerinden finansal yönetim eğitimi, iş dünyasında kendinizi geliştirme sürecinde hızla yol almanıza destek olacaktır. Özel sektörde iktisat mezunlarının çalışma alanları şu şekildedir.

 • Mali müşavirlik

 • Değerleme uzmanlığı

 • Analiz

 • Bankaların uzman kadroları ve müfettiş kadroları

 • Denetmenlik

 • Kontrolörlük

 • Uzmanlık

İktisat Mezunu Resmi Kurumlarda Ne İş Yapar?

İktisat mezunlarının birçoğu devlet kurumlarında çalışmayı çok ister. Devlet bankaları, maliye bakanlığı gibi devletin ekonomiyle ilgili ihtiyacının olacağı her birim, potansiyel iş sahasıdır. Devlet kurumlarının iktisat mezunları için açtığı kadrolarda yer almak için yazılı sınavlara hazırlanırlar. 1 yıl KPPS sınavına hazırlık süreci vardır. Bu süreç, ilanların açıklanması, mülakatlar ardından işe başlama olarak gelişir.

Üniversiteden mezun olmadan önce sürece başlarsanız, mezun olduktan sonra daha kısa sürede iş sahibi olabilirsiniz. Hem zor hem sabır gerektiren bir süreç olsa da özel sektöre göre kendinizi daha güvende hissedersiniz. İktisat mezunlarının kamuda, KPSS ardından mülakat sınavları ile alınacakları alanları inceleyelim.

 • Bankaların uzmanlık kadroları

 • Bankaların gelir uzmanlığı, vergi müfettişliği, SPK uzmanı gibi müfettişlik kadroları

 • TBMM

 • Merkez Bankası uzmanlığı

 • Kaymakamlık

 • İdari hakimlik

 • Sayıştay denetçiliği

 • Denetmenlik ve kontrolörlük

İktisat Mezunu Olmanın İş Bulma Aşamasında Avantajları ve Dezavantajları Neler?

İktisat bölümü mezunu olmanın belki de en büyük dezavantajı, fakültelerin ilgili bölümden her yıl çok sayıda mezun veriyor olmasıdır. Doğadaki kısıtlı kaynakların sınırsız olan insan isteklerini karşılamak üzere çözüm arayan iktisat bilimi, kendi mezunlarına iş bulma konusunda yeterince çözüm üretememektedir.

İktisat bölümünün en büyük avantajı ise, ders içeriklerinin KPSS kurum sınavı için ve özel sektör çalışma alanları için çok uygun olarak belirlenmiş olmasıdır. İktisadi idari bilimler fakültesi içinde ders içeri açısından en avantajlı bölümlerin başında iktisat bölümü gelmektedir.

Kimler İktisat Bölümü Okumalı?

İktisat, matematik kullanımını gerektiren sosyal bir bölümdür. Bölümü başarıyla tamamlamak için özellikle temel matematik, geometri, grafik okuma, türev ve integral gibi konuların iyi öğrenilmesi gerekir. Bu dersleri başarı ile tamamlamanız maksimum fayda ile mezun olmanızı sağlayacaktır. İktisat bölümleri için matematik önemli bir derstir. Öğrencilerin soyut ve nicel olarak düşünme becerisine sahip olmalarını sağlar. Bu beceriler, iktisat alanında başarı için gereklidir. Ayrıca öğrencilere problem çözme becerilerini geliştirme fırsatı da sağlar. İktisat bölümleri için matematik şartının diğer bir faydası ise, öğrenciler iktisat ve diğer ilgili alanlardaki kariyerlere iyi hazırlanmış olacaklardır.

İktisat bölümünü, iktisat bilimine vakıf olmak isteyenler tercih etmelidir.

Çünkü iktisat bilimlerin tüm sosyal bilimlerin temeli olduğunu düşünürsek, iktisat bilimine vakıf olmayan birinin yapacağı analiz veya teori daima eksik kalacaktır. Dünyada ve Türkiye’de en iyi teorisyenler iktisat bilimini çok iyi bilenlerdir. Teorisyenler farklı alanlardan gelmelerine rağmen teorilerinin temellerini atarken ekonomik açıklamalarda yapmıştır. Bu duruma en iyi örneklerden olan Karl Marx’ ı araştırabilirsiniz. John Nash’ ın Oyun teorisi de mutlaka incelenmesi gerekenler arasında yer alır.

Ülkemizin Tanınmış İktisatçıları

Korkut Boratav;hocaların hocası” lakabı ile tanınır. Mülkiye’ de profesör olarak görev almıştır.

Mahfi Eğilmez; İktisatçılar içinde en fenomenidir. Bir üniversitede doktor öğretim görevlisi olarak görev almaktadır. Twitterda yaklaşık 500 bin takipçisi bulunmaktadır. Kullandığı dil çok sade ve anlaşılırdır. Kendi adı ile kurulu blog ve yazıları bulunmaktadır.

Mustafa Sönmez; ODTÜ mezunu iktisatçıdır. Yazılarını kendi blog sayfasından ve sosyal medyadan takip ederek görüşleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fikret Şenses; ODTÜ öğretim görevlilerindendir. İktisata giriş adlı kitabı bulunmaktadır. Kendisi de bilgilerinden faydalanacağınız önemli iktisatçılardan biridir.

iktisat
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.