AnasayfaBlogÖzgeçmişinizde Bu Kelimeleri Mutlaka Kullanın
Video

Özgeçmişinizde Bu Kelimeleri Mutlaka Kullanın

10 Temmuz 2021
Özgeçmişinizde Bu Kelimeleri Mutlaka Kullanın

İnsan kaynakları uzmanı Bilal Şentürk, canlı yayında CV’leri değerlendirdi. Özgeçmişte dikkat edilecek konular hakkında bilgiler verdi ve özgeçmişte kullanılması gereken kelimeleri paylaştı. İK uzmanının özgeçmişte aradığı bazı kelimeler olduğunu söyledi. Bu kelimeler insan kaynakları uzmanına bazı bilgiler verdiğine dikkat çekti, “Kelimeleri uygun ifadelerle özgeçmişinize yerleştirmenizde fayda var.” dedi. CV değerlendirme yayınıyla ilgili notlar şöyle:

Özgeçmişte Kullanılması Gereken Kelimeler

Desteklemek: Bir şeyi desteklediğinizi mutlaka özgeçmişinizde yazın. Yeşil dünya çalışmalarını 3 yıl boyunca destekledim. İklim değişikliğiyle ilgili çalışmaları destekledim. Stajyer arkadaşı iş yerinde başarılı olması için destekledim.

Uyum sağlamak, adapte olmak: Yeni verilen görevlere kısa sürede adapte oldum. İşletmedeki büyük teknolojik değişikliğe adapte oldum. Bir mesaj vermiş oluyorsunuz.

Katılmak: Katılımcı olduğunuz etkinlikleri yazabilirsiniz. Eğitimlere katıldım, konferansa katıldım; seminere, fuara katıldım gibi cümleler tercih edilebilir.

Başarmak, başarılı olmak: Çalıştığım süre boyunca hedefleri tamamlamayı başardım.

Uygulamak: Piyasaya yeni çıkan ürünle ilgili uygulamalar yaptım.

Geliştirmek: Faturalardaki hataların oranını azaltmak için bir program hazırladım. Kendimi geliştirmek için kursa yazıldım.

İyileştirmek: Şirkette pozisyon düşünelim. O pozisyonda görev almam iyi ilerleyen süreci daha iyileştirdi.

Üstün performans: Bir konuda gösterdiğiniz ya da göstermeye çalıştığınız üstün performansı yazmak önemli. Kendinizle ilgili başarıyı da buraya ekleyebilirsiniz.

Gerçekleştirmek ve yapmak: Bu pozisyonda çalıştığım süre boyunca 100 toplantı gerçekleştirdim. 80 öğretmenle görüşme yaptım.

Dönüşüm, teknolojik dönüşüm: Teknolojik dönüşüm için çalışmaları düzenledim. İşletmedeki mevcut dönüşüme uyum sağlayabilmek için yeni beceriler edindim.

CV Değerlendirme Önerileri

 • En son iş deneyimini en üste koyuyoruz. İlk bakılan yer en son hangi işi yaptığınız. Bu sebeple ilk önce en son yapılan işi yazıyoruz.

 • Kişisel projelerde de kronolojik sıra takip edilmeli.

 • Yeteneklerle ilgili başvuracağımız alanla ilgili kısımları en üste yazmalıyız.

 • Mail adresinin de isim ve soyisimle alınmasını sağlayın.

 • Evden çalışma, online çalışma ile ilgili not mutlaka ekleyin.

 • Önce başvurunuzla alakalı sertifikaları yazmanız gerekiyor.

 • Kitap okumak ilgi alanı olamaz, spor yapmak ilgi alanı olamaz.

 • Üniversite hocalarınızın yanında iş hayatından da referans yazın.

 • İş deneyimi her zaman üstte olur. En yeni en üste yazılır.

 • Lokasyonun altına çalışabileceğiniz illeri yazabilirsiniz.

 • İş görüşmesinde sorulacak soruları CV’de yazmaya gerek yok.

İş Deneyimi Olmayan Adaylar İçin

 • Mümkünse staj yapacaklar. Staj yoksa gönüllü çalışın. Bu da mümkün değilse kişisel projeler geliştirin. Üniversitelerde yaptığınız projeleri de ekleyebilirsiniz.

 • Halkla ilişkiler eğitimine katıldınız kabul edelim, eğitimde neler öğrendiğinizi yazabilirsiniz.

 • İş deneyiminiz yoksa sertifikalar ve kursları eğitim durumunun altına yazabilirsiniz.

 Kendi CV’nizi Değerlendirmek

Kendi CV’nizi değerlendirirken İK uzmanı gözlüğünüz olsun. Kendinizi unutun, nasıl bir CV görmek isterdim? Adaydan ne beklerdin? Sorularını düşünün ve ona göre değerlendirin. Farkındalığınızı artıracaktır.

Özgeçmişte Bulunması Gereken Kelimeleri Yazmak Neden Önemli?

İnsan kaynakları uzmanı Bilal Şentürk, İK uzmanının özgeçmişte aradığı bazı kelimeler olduğunu söyledi. Bu kelimeler insan kaynakları uzmanına bazı bilgiler verdiğine dikkat çekti, “Kelimeleri uygun ifadelerle özgeçmişinize yerleştirmenizde fayda var.” dedi.

Özgeçmişte Kullanılması Gereken Kelimeler Hangileri?

Özgeçmişte kullanılması gereken kelimeler; desteklemek, uyum sağlamak, adapte olmak, Başarmak, başarılı olmak, geliştirmek, iyileştirmek, üstün performans, gerçekleştirmek ve yapmak.

İş Deneyimi Olmayan Adaylar CV’yi Nasıl Doldurmalı?

Mümkünse staj yapacaklar. Staj yoksa gönüllü çalışın. Bu da mümkün değilse kişisel projeler geliştirin. Üniversitelerde yaptığınız projeleri de ekleyebilirsiniz. Hakla ilişkiler eğitimine katıldınız kabul edelim, eğitimde neler öğrendiğinizi yazabilirsiniz. İş deneyiminiz yoksa sertifikalar ve kursları eğitim durumunun altına yazabilirsiniz.

özgeçmiş hazırlama
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.