AnasayfaBlogBilge Lider Olmanın Yolları 
Kişisel Gelişim

Bilge Lider Olmanın Yolları 

11 Temmuz 2020
Bilge Lider Olmanın Yolları 

Bilge lider olmak sizce kolay mıdır? Bilge lider nasıl olunur? Herkes bilge lider olabilir mi veya insanlar kendini bilge lider olarak ilan edebilir mi? Liderlik vasfı doğuştan gelen bir yetenek mi? 

Bilge lider olmanın yolları bir araştırma sonucu elde edilmez. Bilge lider olabilmek insanlara sadece yaradılıştan verilen bir yetenek değildir. İnsan zamanla kendini bir bilgelik seviyesine ulaştırabilir. Ancak bunun için ciddi bir efor sarf edilmelidir. Sarf edilen efor sonrası bilgi ve birikim sayesinde bilge lider olma ünvanı insana verilir. Bu ünvanı alabilmek için bir yarışmaya girmeye gerek yok. Ayrıca bilge kişilere madalya da verilmez. İnsanların gözünde bilge kişiliğe kavuşmak her şeyin üstünde kabul edilir. unutmadan şunu da söyleyeyim. Enstitü üzerinden bilge liderlik yolu ile ilgili eğitim alabilirsiniz.

Geçmişten günümüze kadar birçok insan bilge olarak anıldı. Ve modern çağda örnek olarak gösterildi. Son yıllara damga vuran bilgelerin insanları peşinden sürüklediği bir gerçek. Fikir ve zeka abidesi olan bu kişiler, dünyanın önemli isimleri olarak tarihe geçti. 

Bilge Lider Kimdir? 

Bilge lider, bulunduğu ortamı etkileyen, insanlık için yarar sağlayan ve devrim niteliğinde değişiklik yapan bir kişiliktir. Liderliğin vasfında bulunduğu toplumu yönetmek son derece önemlidir. Sezimleme, zeka, sezgi ve bilgi liderliğin olmazsa olmaz özelliklerinden sayılmaktadır. Bilge liderde bulunan bu özellikler sayesinde uygulama ve karar verme yetisi daha yüksek olmaktadır. 

Lider, zekasını ve elindeki imkanları kullanarak güçlü bir şekilde çevresini etkiler. Kısacası bilge lider olmak için insan, amaç ve etkileme olguları son derece önemlidir. İş hayatında liderlik ayrı bir yerde tutulur. Ancak bilge lider olmak biraz daha genel bir topluma hitap eder. Buradaki genel kasıt genelde ülke kapsamına girer.  

Dünya’da Bilinen En Ünlü Bilge Lider 

En ünlü bilge lider dediğimizde aklıma ilk olarak Bosna Hersek’in ölümsüz cumhurbaşkanı geliyor. Ülkesi için verdiği mücadele ile tanınan Aliya İzzetbegoviç, dünya çapında tanına bir isim. Çoğunlukla İzzetbegoviç ülkesi için savaşan biri olarak tanınır. Ancak Aliya İzzetbegoviç, isminin hakkını bilekliğiyle verdi. Birçok düşünür ve insan son yüzyılın bilge lideri olarak gördü. 

Hayatı boyunca insanlık adına mücadele edeb Aliya İzzetbegoviç, Bosna Hersek’in simge isimlerinden biri oldu. Gittiği yolda binlerce insan peşinde gitti. Ülkemizde de Aliya İzzetbegoviç’e karşı büyük bir teveccüh var. 

Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç’in Sözleri 

 • Yeryüzünün öğretmeni olabilmek için gökyüzünün öğrencisi olmak lazım. 

 • Savaşta büyük bir zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır. 

 • Bizim toprağa gömdüler fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı. 

 • Din ahlaktır; onu hayata geçirmek ise terbiyedir. 

 • Biz ölüyoruz ama onlarda kazanamıyorlar. 

 • Biz de zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı kalmaz. 

 • Din hurafeleri yok etmezse, hurafeler dini yok eder. 

 • Sanat için soyunana alkış tutanlar; Allah için giyinene neden zulmeder? 

 • Ölmeye hazır olan insanlar, ölmeye hazır olmayanlara karşı galip gelirler. 

 • Bunu hiç unutmayın evlat! Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır ve bugünkü refahı; devam edegelen sömürgeciliği, döktüğü kan, akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur. 

 • Savaş ölünce değil, düşmana benzeyince kaybedilir. 

 • Güç ve kanun sadece adaletin vasıtalarıdır. 

 • En kötü kombinasyon boş bir ruh ile dolu bir midedir. 

Lider Olabilmenin 9 Farklı Tarafı 

Günümüzde bilge lider olmak hiç kolay değil. Doğuştan gelen özelliklerinin yanında insan liderlik vasfı kazanabilmesi için çok çalışmalıdır. Herkes lider olabilir, ancak bunu başarmak o kadar kolay değil. Gelin şimdi bilge lider olabilmenin yolları neler bakalım. 

Çalışmak Çalışmak Çalışmak 

Bilge olmanın birinci kuralı çalışmaktır. Dikkat edin çalışmak dedik. Çok çalışmaya vurgu yapmadım. Çok çalışan başarılı olacak diye bir kural yok. Önemli olan verimli çalışabilmektir. Çok okuyan mı bilir, yoksa çok gezen mi? Sorusuna yıllarca cevap arandı. Bence her ikisini yapanda bilir. Verimli ve arzulu çalışan biri eninde sonunda emeğinin karşılığını alır.  

İnsanlığa Örnek Olmak 

Lider kişi insanlara bir rol model olmalıdır. Bilge liderler topluma örnek olacak kişilerdir. Lider kişilik sadece büyük bir toplumda hatırı sayılmaz. Şirketlerde liderlik görevi yapan kişiler, çalışanlara da örnek olur.  

7’den 70’e her kesime hitap eden lider, işte o zaman başarılı sayılır. Genel topluma hitap eden lider belli bir kesimi baz almaması gerekir. Herkesi düşünerek hareket etmelidir.  

Güçlü İletişim 

İletişim her alanda önemli olduğunu uzmanlar sürekli dile getirir. Evet birileriyle anlaşabilmek için iletişim kurmamız gerekir. Sadece anlaşmak için değil, insanların birbirini anlaması içinde iletişime gerek vardır. Güçlü bir iletişim ağına sahip olan bireyler insanlarla daha çabuk bağ kurabilir. Bir yönetici veya lider iletişimi en kuvvetli kullanan kişidir. Şayet iletişimi zayıf olan bireyler hayatında sürekli sıkıntı çeker. Bu yüzden liderliğin önemli aşamalarından biri de doğru iletişim kurabilmektir. 

Sorumluluk Sahibi Olmak 

İnsan kendi hayatından bir başarı elde etmek istiyorsa sorumluluk bilincinde olmalıdır. Hiçbir sorumluluk duygusu olmayan bireylerin iş bitiriciliği de sonuçsuz kalır. Lider olabilmek ciddi sorumluluk gerektirir. Yani bilge lider olmak isteyen biri gerektiği yerde sorumluluk almalıdır. İnsiyatif alarak bazı kararları vermelidir. Toplumun istediklerini göz önünde tutarak gerektiği yerde sorumlu bir davranış göstermelidir. 

İyi Bir Dinleyici Olmak 

Bilge lider aynı zamanda iyi bir dinleyicidir. Yaşanılan sorunları dinlemek ve bulunduğu çevrenin nabzını tutmak bilgeliğin önemli kurallarındandır. Çevresini dinlemeyen ve hiç. Kulak asmayan kişiler zaten başta kaybetmiş olur. Kendi bildiğini okuyanların sonu hep hüsran olmuştur. Liderlikte soruları ve tavsiyeleri sonuna kadar dinlemek gerekir. İnsanların söylemeği birçok şey lidere daha fazlasını katabilir. 

Potansiyel Kişilerin Ortaya Çıkmasını Sağlamak 

Lider kişiler şirkette ya da toplumda potansiyeli olan bireyleri ortaya çıkarmalıdır. Şirketin ya da toplumun yararına uygun kişiler gözden kaçırılmamalıdır. Belli yeteneğe sahip kişilikler topluma kazandırılmalıdır. Yüksek öngörüye sahip liderler yeni kişileri seçmekte güçlük çekmezler. 

Hedefleri Doğru Şekilde Belirlemek 

Liderler hedeflerini daha yola çıkmadan belirlemelidir. Ve bu hedef doğrultusunda ilerlemelidir. Hedef saptırması yapmadan belli dönemlerde kontrollü şekilde ilerlemek gerekir. Aynı zamanda hedeflere belli aralıklarla yenilerini eklemek işinizi daha da büyütür. Bilge lider hedefi sadece kendisi için koymaz. Koyduğu hedefler şirketin ve toplumun yararına olur. Öncelikle insan düşünülür.  

Kendini İfade Edebilmek 

Bilge lider topluma karşı kendini doğru ifade edebilmelidir. Lider kişi kendini yanlış anlatmamalıdır ki onu izleyenler ve yolundan gidenler de hata yapmasın. Bilge lider kendini ifade ederken sözlerini özenle seçmelidir ki örnek olsun. Liderlik vasfını taşıdığını göstermesi için önce kendini ne derece geliştirdiğini göstermelidir. 

bilge lider bilge lider olmak bilge lider nasıl olunur ünlü bilge lider bilge lider olmanın yolları bilge lider olabilmek
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Koçvari Liderlik Eğitimi
5
(10)

Koçvari Liderlik Eğitimi

28 Konu12 Saat
Eğiticinin Eğitimi
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat
Umur çalıkoğluUmur Çalıkoğlu
800239
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399