AnasayfaBlogÖğretmenler İçin Konsantrasyon Önerileri
Kişisel Gelişim

Öğretmenler İçin Konsantrasyon Önerileri

21 Mayıs 2020
Öğretmenler İçin Konsantrasyon Önerileri

Öğretmenlik çoğu zaman aklımızdaki en kutsal meslek olarak akla gelir. Dünyada ve ülkemizde de saygı duyulan bir meslek icrası sunar. Buna rağmen öğretmenlerin gelişimleri için ne kadar çaba sarf ediliyor, neden kadar önemseniyor bunu da sormak gerekir. Üstelik öğretmenler de kendi meslek ve kişisel gelişimlerine yeteri kadar beslemiyor. Bu durumun birçok sebebi olsa da öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının meslek gereği  donanımlı ve kabiliyetli olması beklenir. Tabii ki bu özellikler için de öğretmenlerin konsantrasyonlarını sağlamaları gerek.

Öğretmen konsantrasyonu, başta kendi iş hayatı olmak üzere öğrencilere doğru bir eğitim süreci yaşatmak için öğretmenin dikkatini yönlendirebilmesidir. İş hayatı içinde önemsenen ve gerekli olan ilgili konuya odaklanma, öğretmenler için de geçerli bir konudur. Özellikle bilgi verme ve öğretme süreçlerinde öğrencilerin derse konsantrasyonunu sağlamak için öğretmeninin de kendi odaklanmasını göstermesi gerekir.

Biliyoruz ki aile ve eğitim kurumu içinde çocuklar ve gençler, model alarak öğrenme yolunu tercih edebiliyor. Böyle bir durumda da öğretmenin dersteki odaklanma ve ilgi eksikliği, öğrencinin ilgi ve dikkatini çekebilir ve bu, normal bir davranış olarak görülebilir. İşte bu gibi durumların önüne geçmek ve öğretmenin kendisini önemseyerek iş hayatında daha da etkin ve yetkin olabilmesi adına bazı tavsiyelerde bulunduk. Öğretmenlerin mevcut durumlarını gözden geçirerek kendi gelişimlerini önemsemeleri, kendi öğrencilerini üzerinde de olumlu bir etki yaratacaktır.

Öğretmen Konsantrasyonu İçin Tavsiyeler

Öğretmenlik, sabır ve çaba gerektiren en değerli mesleklerden biridir. Bundan dolayı da mesleğin gerekliliği olarak odaklanma ve verimlilik büyük önem taşıyor. Bazı iç ve dış sebeplerden dolayı zaman zaman öğretmenler, odaklanma güçlüğü yaşayabiliyor ve iş hayatında da verimsiz olabiliyor. Özellikle iş hayatı içinde yaşanabilen birtakım anlaşmazlıklar ve eğitim sisteminde öğretmenlerin durumu öğretmen konsantrasyonunu etkileyebiliyor. Konsantrasyon konusunda dikkat ve ilginin dağılmasında; dikkat eksikliği, uykusuzluk, iş hayatından memnuniyetsizlik, stres gibi sorunlardan da kaynaklanabiliyor.

Burada önemli olan nokta ise öğretmenlerin mevcut odaklanma eksikliklerini fark edip çözüm yollarını araştırmalarıdır. Rahatsızlıkların ve sorunların tespit edilip mevcut durumun gözden geçirilmesi, soruna neden olan alt etkenlerin de çözüme kavuşturulmasına yardımcı olacaktır. Yoksa sorunları görmezlikten gelip bu durumun geçici olduğuna kendinize inandırırsanız bir süre sonra sorunların yol açtığı sonuçlarla da mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu durumun hiç yaşanmaması adına öğretmenler için iş hayatlarında uygulayabilecekleri bazı önerileri aşağıda sıraladık. Tabii ki önerilerden önce mevcut durumunuzu ve gelişiminizi takip etmeniz daha yararlı olacaktır.

Dikkatinizi Dağıtan Unsurları Ortaya Çıkarın

Bir öğretmen olarak sizin dikkatinizi engelleyen faktörler nelerdir? Ne oluyor da bir anda kendinizi ortamdan ayrı hissedebiliyorsunuz? Bu gibi soruları, insan merkezli mesleklerde bulunan herkesin kendine sorması gerekir. Günümüzün olağan ve olağan dışı pek çok durumu, konsantrasyonu olumsuz etkileyebilecek güce sahip olabiliyor. Yine de öğretmenlik gibi zihnin aktif hâlde çalışması gereken mesleklerde konsantrasyon önemli bir meseledir. 

Öğretmen olarak ilginizi ve dikkatinizi engelleyen faktörlerin sınıf ortamında mı, okul içinde mi yoksa kişisel hayatınızda mı olduğunu gözden geçirmelisiniz. Ayrıca odaklanma şikayeti yaşayanların büyük kısmı o anda değil, başka bir zaman diliminde yaşadıklarından dikkat seviyesi de önemli ölçüde düşebiliyor. Bu durumu neyin, hangi koşulların tetiklediğini bulabilmek adına bir saatinizi yahut bir gününüzü kendi kişisel pozisyonunuzu düşünerek geçirebilirsiniz. Kendinizle zaten sık sık muhatap oluyor ve işin içinden çıkamıyorsanız da konsantrasyon eğitimi alarak durumunuzu düzeltme yolunu seçebilirsiniz.

İlgi Alanlarınızı Keşfedin ve Geliştirin

Öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimleri için kendi ilgi alanlarını keşfetmeleri, odaklanma sıkıntılarını unutarak başka işlerle meşgul olmalarını sağlayacaktır. Öğretmen konsantrasyonu için kişisel gelişime dikkat etmek de önemlidir. Öğretmen, kendi işiyle meşgul olduğu kadar kişisel hayatındaki uğraşlarla da meşguldür. Bundan dolayı da hem kişisel ilgi alanlarında yoğunlaşmak hem de mesleki alanlarda deneyim sahibi olmak, keyifli vakit geçirerek mevcut odaklanma sıkıntısına iyi gelecektir. 

Mesleğiniz ve İşiniz İçin Notlar Tutma

Birçok meslekte olduğu gibi öğretmenlikte de not tutma yöntemi, neyi nasıl yapacağınız ile ilgili bir sonuç ortaya çıkarır. Ders içi hakimiyet ve odaklanma için de öğretmenin konuya hakim olması gerekir. Derse girmeden önce konuyu anlamlandırmak ve odaklamanızı sağlamak için konuya özel notlar ve yapılacaklar listesi hazırlayabilirsiniz. Özellikle ders içinde konsantrasyonunuz bozuluyorsa bir sıralama yaparak konunuzu dakika dakika bölebilir ve notlar aracılığıyla ilerleyebilirsiniz. Bu noktada nasıl not tutabileceğiniz ile ilgili bir teknikten söz etmeliyiz.

Pek çok eğitimci ve öğretmen tarafından önerilen zihin haritası yöntemi, öğretmenler için de verimli bir teknik barındırır. Hem ders konularınızı belirleme ve anlatma hem de eksik yönlerinizi keşfederek verimliliği sağlaması bakımından, zihin haritası önemli bir sonuç sunacaktır. 

Yatay duran bir kağıdın ortasına ana başlık ya da konu yazılır, daha sonra ise bu başlıktan alt dallar türetilir. Kağıdın tüm kısımları ana başlıktan türeyen alt konularla dolmuş olur. Konularınızı belirleme ve neyi, ne zaman nasıl anlatacağınızı bu yöntem eşliğinde deneyebilirsiniz. Ayrıca hafızanızı güçlendirmek ve unuttuklarınızı hatırlamak için de not tutmak, son derece etkili bir yoldur. 

Zaman Yönetimini Aktif Kullanın

Zaman yönetimi, öğretmenlerin işlerini kontrol etmeleri ve verimli bir çalışma yürütmeleri için kullanmaları gereken bir kavramdır. Mevcut plan ve uygulamaları yerine doğru zamanda yerleştirmek adına zaman yönetiminden faydalanılır. Öğretmen konsantrasyonu söz konusu olduğunda da zamanında işlerinizi yürütebilmek ve arkanızda zihninizi meşgul eden bir iş bırakmamak önemlidir. Yoksa bütün gün aklınız halledemediğiniz işinizde kalacak ve konsantrasyonunuz da düşecektir. Bu durumun önüne geçmek için pek çok zaman yönetimi tekniği var. Bunlardan bazıları; Podomoro tekniği, Eisenhower matrisi, Seiwet ABC analizi ve Pareto ile Parkinson kurallarıdır. 

Temel olarak zaman yönetiminde yapacağınız şey sıralama yoluyla önceliklerinizi belirlemektir. Buna göre işlerinizi çok önemli, az önemli, hiç önemli değil ile acil ve yapılması acil değil yoluyla sınıflandırabilirsiniz. Böylelikle odaklanmanızın önüne geçen zihin yorucu işleri, bir düzene oturtabilirsiniz. Zaman yönetimi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve uygulamalara sahip olmak isterseniz de zaman yönetimi eğitimi alabilir ve iş sürecinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğitim Sistemi ve Öğretmenler

Dünyada ve ülkemizde eğitimin sürekliliğini ve doğru yönetimini sağlamak adına bir sistem geliştirilir. Okul yönetimi, öğretmen ve öğrencileri içine alan eğitim sistemi, ülkelerin sosyal, kültürel ve çağdaş eğitim anlayışına bağlı olarak şekil alır. Öğretmenler de eğitim sisteminin değişmez bir parçası olarak her tür gelişim ve değişiklikten etkilenir. Odaklanma konusu gibi motivasyon, verimli olma, zaman yönetimini sağlama ve mesleki yeterlilik konuları da öğretmenlerin tek başına halletmesi gereken meseleler olarak görülüyor. Oysaki öğretmenler, toplumun ve eğitim sisteminin bir parçası olarak desteklenmeye ihtiyaç duyan bir meslek icrası yürütür. 

Modern çağın eğitim sistemi, öğretmenlerin sıkıntılarını, mevcut durumlarını anlayama ve çözmeye yönelik pratikleri gösterebilmelidir. Her bir öğretmenin sorununu çözmek, iyi ve doğru bir eğitim sürecinin de başlangıcı olacaktır. Buna yönelik okul yönetiminin de öğretmenin mesleki değerinin farkında olması ve öğretmen konsantrasyonu bozacak olumsuz durumlara yol açmaması gerekir. Bir bütün olarak eğitim sistemine katkı sunacak her unsurun birbirini desteklemesi, gelişen bir eğitim anlayışını da beraberinde getirecektir. 

öğretmen konsantrasyonu verimlilik eğitim sistemi zihin haritası iş hayatı
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Konsantrasyon Egzersizleri
Kişisel Gelişim

Konsantrasyon Egzersizleri

13 Ağustos 2021
Konsantrasyon Nedir?
Nedir?

Konsantrasyon Nedir?

17 Ocak 2020
Konsantrasyon Eksikliği ve Stres
Stres Yönetimi

Konsantrasyon Eksikliği ve Stres

18 Haziran 2019
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
280170
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
257150
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
280150