AnasayfaBlogBu Arkadaş Tiplerinden Uzak Durun!
Kişisel Gelişim

Bu Arkadaş Tiplerinden Uzak Durun!

30 Ekim 2019
Bu Arkadaş Tiplerinden Uzak Durun!

Bazı insanlarla konuşurken kanınızın çekildiği ve huzurunuzun kaçtığını hissettiniz mi? Sohbet ederken modunuzun düştüğüne, mutsuz hissettiğinize şahit oldunuz mu?Bazı insanlar siz farkında olmadan hayat enerjiniz, yaşam kaliteniz üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bu, en yakın arkadaş çevrenizden, iş arkadaşlarınızdan biri olabilir. Bu etkiler olumlu olabileceği gibi olumsuz ve huzursuz edici de olabilir.

En yakınımızdaki 5 kişinin ortalaması olduğumuz önermesini göz önünde bulunduracak olursak, çevremizdeki insanları kendimize uygun seçmeliyiz. Bazı kişilerle konuşurken özgüveninizin zedelendiğini, kendinizi suçlu hissettiğinizi görürsünüz Bu gibi daha pek çok negatif etki altında kalabilirsiniz. Peki bu insanlar hangi özelliklere sahip?

Hangi Arkadaş Tiplerinden Uzak Durmalıyız? 

Hayatın Tüm Çilesi Sırtında Tipler

Bu tip insanlara hayatınızda en az 1 kez de olsa muhakkak denk gelmişsinizdir. Eğer hala denk gelmediyseniz de mutlaka denk gelirsiniz. Bu tip insanlar, hayatın tüm sıkıntısı, çilesi kendi omuzlarındaymış gibi sürekli şikayetlenir durur. Hayatta sadece kendi sıkıntıları varmış ve tek sıkıntı çeken kendisi gibi davranır. Şikayetlenmeleri, şükürsüzlüğü hiç bitmez. Bir zaman sonra siz de aynı moda girip arabeske bağlamış bulabilirsiniz kendinizi.

Siz çözüm ürettikçe asla kabul etmez ve ‘böyle gelmiş böyle gider’ modunda takılırlar. Asla sizin söylediklerinize, çözüm önerilerinize kulak vermezler. Deneyin hatta. Değişmeyen, değişmek istemeyen bu arkadaş tipine yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Ama kendiniz için, koşarak uzaklaşın.

Başarılarınıza Karşı İçten İçe Kinlenen Tipler

‘İçten içeyse biz nasıl anlayacağız?’ diyeceğinizi duyar gibiyim. Emin olun hissedersiniz. Ve hisleriniz sizi genelde yanıltmaz. Siz hedefler koydukça, bir şeyler başardıkça yüzünüze gülüp arkanızdan kıskançlık beslerler. Kalplerinin kötülüğünün sizi olumsuz etkilemesine müsade etmeyin ve bu tip insanların yüzüne bile bakmadan uzaklaşın.

‘Cüzdanım Evde Kalmış’ Tipler

Bu tip otlakçı kişilere karşı müsamaha gösterdikçe daha fazlası için çekinmediklerini göreceksiniz. Maalesef bu onlar için oldukça normal, hatta eğlenceli! İnsanlara elbette gerektiği zaman yardım edebilirsiniz ancak bunu alışkanlık haline getiren arkadaş tiplerinden uzak durmakta fayda var. Aksi halde kendinizi sık sık ‘nereye gidiyor paralar’ diye sorgularken bulabilirsiniz. Buna gerek yok. Bu devirde para kolay kazanılmıyor.

Sözünde Durmayan İnsanlar

Güveninizi bozuk para gibi harcayan, bir iş yaptığınızda sizi yarı yolda bırakan insanları silin gitsin. Güven, bu dünyadaki en önemli ve hassas duygudur diyebilirim. Bir kez sarsılmaya görsün, yerine getirmesi imkansıza yakın zaman alır. Size hiç çekinmeden yalan söyleyebilen, üstelik de bunu alışkanlık haline getiren kişilerle paylaşacak neyiniz olabilir? Neyine güvenebilirsiniz? Ben söyleyeyim: Hiçbir şeyine!

Varlığı Yokluğu Bir Arkadaş Tipi

Böyle insanlar genelde iyi gün dostu olarak bilinir. En ihtiyaç duyduğunuz anlarda ortalıktan kaybolurlar. Üstelik yakın arkadaşınızsa, sizin yalnız hissetmenize neden olabilir. Böyle bir insan ile ilişkinizi sürdürmenin size bir faydası yok. Aksine, sık sık içine düşeceğiniz olumsuz ruh halleri yaşarsınız.

Hatasını Kabul Etmeyen Tip

Bu tip insanlar kelimenin tam anlamıyla ömür törpüsüdür. Ne yaparlarsa yapsınlar hatalarını asla kabul etmez, onlardan ders çıkarmaz. Çünkü sahip oldukları yüksek ego, bazı eksikliklerini görmelerine müsade etmez ya da kendileri görmek istemez. Böyle insanların kendisine dahi faydası yoktur. Yalnızca sürekli sizi suçlar ve adeta mobbing yapar. Bunun sonucunda da psikolojiniz çöküntüye uğrar.

Bahsi geçen arkadaş tiplerinden ne kadar uzak durursanız o kadar iyi. Siz ne kadar iyi olursanız olun böyle insanlar sizin hayata olan inancınızı, yaşama sevincinizi gölgeler. Hayat zaten zor ve hayatı daha da zorlaştıran insanlar ile vakit kaybetmeyin. Kişisel gelişiminiz ve huzurunuz için kendinize ve pozitif arkadaşlarınıza odaklanın. 

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

İş ve sosyal hayatta daha başarılı olmak için sertifikalı ve ücretsiz online eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Böylece, hayatta daha başarılı ve özgüveni yüksek bir birey olursunuz.

Yaşam kalitenizi yükseltmek, daha mutlu bir birey olmak sizin elinizde. Yeter ki sorun değil, çözüm odaklı olun. Siz buna değersiniz...

arkadaş insan tipleri huzur kişisel gelişim online eğitim sertifika
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
Öğrenci Koçluğu Eğitimi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500269