AnasayfaBlogKendini Geliştirme Kitapları
Kişisel Gelişim

Kendini Geliştirme Kitapları

28 Kasım 2019
Kendini Geliştirme Kitapları

İnsan, bir çok konuda kendini geliştirmek ister. Mesela hayatımızda daha önce karşılaşmadığımız bazı durumlarda bir çıkış yolu arayabiliriz. Genel de akla ilk gelen çözüm yöntemi bir bilene danışmak olur. Bazılarımıza verilen tavsiyeler yeterli gelmeyebilir. Ya da kendimizi yeteneklerimiz konusunda geliştirmek isteriz. Daha fazla bölüme hakim olmak, bizi sosyal hayatımızda daha yükseğe taşıyabilir.

Bu da bizi farklı çözüm yolları bulmaya sevk eder. İşte bu gibi durumlarda kendini geliştirme kitapları devreye girer. Yaşamımızdaki bazı karşılaştığımız durumalar, danışılarak çözüme ulaşabilecek şeyler olabilir. Kişilere danıştığımızda her yaşın tecrübesi ve yaşadığı dönem farklıdır. Bu sebeple birçok verilen tavsiye bizlere yeterli gelmeyebilir. Aklımızdaki sorular ve isteklerimiz yarım kalabilir. Bu soruları bulurken doğru yolu bulmak isteriz.

İşte bu noktada işin ehli uzman kişisel gelişim yazarları tarafından yazılmış kendini geliştirme kitapları devreye girer. Araştırmaya geçilir. Uygun gelişim kitabı bulunur. Okudukça kafamızdaki sorular her sayfada cevap bulmaya başlar. Bazen ilgimizi çeken davranış kurallarını seçeriz. Bazen de okuduğumuz tecrübelerden ders çıkartarak yapılmaması gereken bir hareket kulağımıza küpe olur. Daha sonra hayatımıza entegre etmek için denemelere başlarız. Bu noktada uyguladıklarımızın, o an ki duruma olan uygunluğunu gördüğümüzde de işte doğru yoldayız. Yetkinliklerimize bir yenisini eklemek de bizi başarılı kılan yollardan biridir.

Hayattaki ilgi duyduğumuz aktiviteler, hobilerimiz, ya da özel yeteneklerimizi geliştirerek yaşamdan daha çok zevk alabiliriz. Mesleğimiz insan kaynaklarıdır ama yazmayı çok seviyoruzdur. Bu durumda yazarlığı bir hobi olarak hatta, kendimizi bu alanda geliştirerek profesyonel yaşantımıza dahil edebiliriz. Böylelikle yine ilk adımı nasıl atacağımızla ilgili bilgilere sahip olmak için mesleki en iyi kişisel gelişim kitapları bize yol gösterir. Bu yazımızda ilginizi çekebilecek temel başlıklara değindik. Kendini geliştirme konusuyla ilgili okuyabileceğiniz favori kişisel gelişim kitaplarını da yazımızda paylaştık. 

Kendimizi Neden Geliştirmek İsteriz?

İlk eğitim ailede başlar. Sonrasında da okul, iş ve sosyal yaşantımız ile davranışlarımızı geliştiririz. Yaşadığımız süreç içerisinde olmasını istediğimiz durumlardaki eksikliğimizi ya da ilgi duyduğumuz alanları keşfetmeye başlarız. Bunları tamamlamak için de bir araştırma sürecine gireriz. Kendimizi tamamlamak istediğimiz konular bir çok alanda olabilir. Mesela neler mi?

 • Her şey sende başlar,

 • Doğru beden dili kullanma,

 • Pozitif düşünmek,

 • Evren ve çekim yasası,

 • Başarılı olmanın yolları,

 • Mesleklerdeki püf noktalar,

 • Hayatını değiştirecek altın kurallar,

 • Etkili ve güzel konuşmanın püf noktaları,

 • İş yaşamında dikkat edilecek kurallar,

 • Başarılı bir yönetici nelere sahip olmalıdır?

..gibi bir çok konu ile bu başlıkları örneklendirebiliriz. İşte bu sorulara cevap bulmak için okumayı da seviyorsak kendini geliştirme kitaplarını kurcalamaya başlayabiliriz. Öncelikle her şey bizde başlar. Duruşumuz, karakteristik yapımız, giyim tarzımız, diksiyon ve en önemlisi hayata bakış açımız… Bu saydıklarımızı birleştirdiğimizde bu güne kadar sahip olunan kendi kişisel gelişimimizi ortaya koymuş oluruz. Bu birikim üzerine daha başarılı olmak adına geliştirmek istediğimiz eksik parçaları keşfederiz. Bu eksik parçalar sorulara dönüşür.

 • Nasıl yaratıcı düşünebilirim?

 • Nasıl düşünmeliyim ki hedefime ulaşabileyim?

 • Şu huyum beni olumsuz etkiliyor, nasıl davranmalıyım?

 • Beden dilimi nasıl doğru kullanmalıyım?

 • İş hayatında daha yeniyim, hangi durumlarda nasıl davranmalıyım?

 • Stresle nasıl başa çıkabilirim?

Cevaplarına ulaşmak için hemen internete sarılırız. Konu başlıklarında bir çok kişisel gelişim kitapları çıkar karşımıza. İlgimizi çeken başlıktaki kitabı seçerek, okuma süreci başlar. Bir başlık altında beynimizin bize fark ettirmeden oynadığı oyunları keşfederiz. Bunları düzeltme yolunda ilerlerken yaşadığımız kişisel gelişim yolculuğu gelişerek devam eder. Bu süreçte kendimiz değişirken çevremizdeki bizi tanıyanlara da farklı geliriz. Uyguladığımız olumlu davranışlar bizi farklı kılmaya başlar. Dikkatleri üzerimize çekmeye başlarız. Böylelikle girdiğimiz kişisel gelişim çabamız meyvelerini vermeye başlamış olur. O zaman bu süreç için işimize yarayacak, kendi alanlarında başarılı yazarlardan oluşan üç tane kişisel gelişim kitabından bahsedelim.

En Güzel Gelişim Kitapları Neler?

Her şey Seninle Başlar (Mümin Sekman)

Kendini geliştirme konusunda tavsiye edilebilecek en iyi kitaplardan bir tanesi. Türkiye rekoru kırmış, kişisel kurtuluş savaşınızı başlatan bir öncü kitap. Hayatımız boyunca olumsuzluklar karşısında öğrenmiş olduğumuz çaresizliği başarıya dönüştürme yöntemlerini bizlere sunuyor. Çaresizlik öğrenilmiş bir kavram ise başarıda öğrenilebilir. İçimizdeki cevher sandığımızdan daha fazla. Doğru şeyi yapmak için zamanı beklemek yerine sahneye nasıl çıkmamızı anlatıyor. Kişisel gelişim konusunda sıfırdan zirveye çıkmanın püf noktalarını bulabileceğiniz keyifli bir kitap.

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin (Dr. Richard Carlson)

Kişisel gelişim konusunda Amerika’da satış rekorları kırmış, ülkemizde de yine çok satan kitaplardan bir tanesi. Kişisel gelişim yolculuğumuzda cevabını bilmediğimiz birçok şeye takılı kalırız. Aslında hepsinin büyütülmeyecek sebepler olduğunu biliriz. Ama insan beyni bildiklerini kullanmayarak geriye atar. Bazı bilgiler de işimize gelmez. İşte bu kitap tüm bu bilgileri nasıl kullanacağımızı, nasıl huzurlu olacağımızın püf noktalarını bizlere sunuyor. Hayatımızdaki önemli önceliklerimizin farkına varmamız için düşündürüyor. Yüreğimizin sezgilerine güvenip hayatı olduğu gibi kabul etmemiz için nasıl harekete geçmemiz gerektiğini anlatıyor. Kısacası hayatımızdaki öncelikli önemlerimizi bize düşündürüyor. Kişisel gelişim sürecimizi daha huzurlu ve sağlam geçirmemiz konusunda bizi aydınlatan keyifli bir kitap.

Gerçeğin Görünmeyen Yüzü (Tuğba Camuzoğlu)

İş hayatımızda ne gibi durumlarla karşılaşıldığını anlatan mesleki anlamda bir kişisel gelişim kitabıdır. Yazar, insan kaynakları ile iç içe bulunduğumuz iş hayatımızda nelere dikkat etmemiz gerektiğini yaşanmış hikayelerle keyifli bir dille anlatıyor. Mesleklerin saha gerçekleri, çözüm önerileri, doğru karar alma ve uygulamadaki yöntemler, doğru meslek seçimi gibi iş hayatımıza katkı sağlayacak mesleki kişisel gelişim rehberi.

Daha örneklendirebileceğimiz bir çok kendini geliştirme kitapları mevcut. Kişisel gelişim üzerine işlemiş olduğumuz bu üç faklı alanda yazılmış olan kitaplar, elimizin altında bizlere faydalı bir danışman olabilir. Bunlar haricinde günümüzde farklı konuları işleyen bir çok kitaba ulaşabilirsiniz. Beden dili, etkili konuşma, yaratıcılık, başarının altın kuralları, kuantum fiziği vb. başlıklar da bunlardan bir kaçı olabilir.

Yazımız boyunca kitaplardan bahsettik. Kitap okumayı tercih etmeyenler ya da “vaktim yok” diyenler de olabilir. Bu tip durumlar için de kişisel gelişim eğitimleri var. Anlatımlı, soru cevaplı ve canlı olarak eğitim veren kurslar günümüzde çoğaldı. Bu kurslardan da yararlanılabilir tabi ki. Ayrıca sertifikalı olarak kişisel gelişim sürecinizi mesleki anlamda da değerlendirebileceğiniz sertifika programları da mevcut. Benim de farklı branşlarda yararlandığım ve olumlu etkisini gördüğüm Enstitü tarafınca sunulan online eğitimler kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederim. 

kendini geliştirme kitaplarıkendini geliştirme kişisel gelişimen güzel kişisel gelişim kitap önerileri en güzel kişisel gelişim kitapları
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
500209