AnasayfaBlogİspanyolca Öğrenebileceğiniz En İyi Netflix Dizileri
Kişisel Gelişim

İspanyolca Öğrenebileceğiniz En İyi Netflix Dizileri

04 Mart 2020
İspanyolca Öğrenebileceğiniz En İyi Netflix Dizileri

Dünyada bireyler kişisel gelişim veya kariyerleri doğrultusunda yabancı dil öğrenmek isterler. Günümüzde yabancı bir dil öğrenmenin en etkili yollarından birisi öğrenmek istediğiniz yabancı dille ilgili dizi izlemektir. Öğrenmek istediğiniz yabancı dille ilgili dizi izlemek en etkili aynı zamanda en eğlenceli yollardan biri olarak görülür. Dünyada en çok konuşulan diller arasında İspanyolca yer alır. Günümüzde İspanyolca öğrenmek isteyen bireylerin sayısında büyük bir artış yaşanmaktadır.

Bu dil çoğu ülkede okullarda ikinci yabancı dil olarak öğretilmektedir. Günümüzde dil öğrenmeyi kolaylaştıran ve keyifli hale getiren en etkili uygulama o dil ile ilgili dizi izlemektedir. Günümüzde internet dizi platformu olan Netflix ise bu anlamda en etkilisidir. İspanyolca öğrenebileceğiniz en iyi Netflix dizileri bulunmaktadır. Bu diziler günlük yaşamda İspanyolca ile ilgili öğrendiğiniz bilgilerin pekiştirilmesini sağlamaktadır.

Aynı zamanda konuşmalar iyi bir şekilde dinlenerek sözcüklerin telaffuzları hakkında iyi bir analiz yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu Netflix dizileri motivasyonunuzu yüksek tutarak eğlenceli bir biçimde İspanyolca öğrenmenizi sağlayacaktır. İlgi alanlarınız doğrultusunda seçeceğiniz Netflix dizileri sayesinde İspanyolca öğrenmek daha keyifli bir hal alacaktır. Peki, İspanyolca öğrenebileceğiniz en iyi Netflix dizileri nelerdir?

Bu listenin başında tüm dünyayı kasıp kavuran ve çoğu kişinin merakla izlediği La Casa De Papel gelmektedir. Netflix dizileri arasında oldukça popüler bir dizidir. Bu dizi “Profesör” lakaplı birinin İspanya Kraliyet Darphanesini soymak için ekip kurmasıyla başlar. Ekibinde yer alan kişilere ise dünyadaki çeşitli şehirlerin ismi verilmiştir. Dizinin diğer sembolü ise soygun sırasında giyilen kırmızı kıyafetler ve Salvador Dali maskeleridir. İspanyolca öğrenmeye yeni başlayanlar kesinlikle ilk önce İspanya yapımı dizilerle başlamalıdır. Kendilerini geliştirdikten sonra Latin Amerika dizilerini izlemelidir.

Netflix dizileri arasında ikinci sırayı Elite adlı dizi almaktadır. Bu dizi ise alt sınıfta yer alan üç öğrencinin ülkenin en elit ve seçkin okuluna burslu bir şekilde gitmesiyle başlamaktadır. Gelişen entrikalar, cinayet ve akıcılık ile bir çerez dizi olarak adlandırılmaktadır. Netflix dizileri arasında bu dili öğrenmenizde yardımcı olacak diğer dizi ise  Las Chicas Del Cable. Bu dizi Türkçe Kablo Kızları olarak çevrilmiştir. 2017 İspanya yapımı ve büyük izlenme oranlarına sahipti. 1928 yılında Madrid’de faaliyet göstermeye başlayan bir telekomünikasyon şirketinde çalışmaya başlayan dört kadının hayatını anlatmaktadır.

La Catedral Del Mar da Netflix dizileri arasında yer almaktadır. İspanya yapımı ve bir romandan uyarlanmıştır. Barcelona’nın en ünlü kiliselerinden biri olarak kabul edilmektedir. Özel bir kilise ve diğerlerinden farklı bir yapılış hikayesiyle sunulmaktadır. Netflix dizileri arasında Savaş Zamanları yer almaktadır. İspanya yapımıdır. 1920 Madrid’inde geçen bir hikayeyi anlatır. Stajyer hemşirelerin bir hastane kurup yaralı askerleri kurtarırken aynı zamanda dostu ve aşkı bulmasını konu edinir. Belirtilen Netflix dizileri İspanya yapımıdır. İspanyolca öğrenmek için ilk aşamada ülkenin kendi yapımlarını izlemek gerekir. Belirtilen yapımları izleyerek birey kendini geliştirebilir. Ardından Latin dünyasının çektiği yapımları izleyerek ilerlemeler kaydedebilir.

İspanyolca Öğrenme Aşamaları

İspanyolca öğrenme aşamaları ve bireyin bu dili öğrenmek için sarf ettiği efor ile birleşerek bir sonuç oluşturur. İspanyolca öğrenme aşamaları uygulanmanın yanında bunların üstüne kişisel çabayla daha fazla şeyler eklenerek sonuçlandırılmalıdır. İspanyolca öğrenme aşamaları;

 • İspanyolca Kursunu Kayıt Olmak: Hızlı ve etkili bir şekilde bu dili öğrenmek isteyen kişiler kursa kayıt olmalıdır. Özellikle bu dile yabancı olanlar ve yeni başlayanlar için yapılması gereken ilk adımdır. Kursa kayıt olduktan sonra düzenli devam göstermek öğrenmenin ilerleme göstermesini sağlamaktadır. Aynı zamanda kursta öğrenilen bilgilerin üzerine farklı yöntemler ekleyerek öğrenmeyi kolaylaştırmak gerekir. Kişisel çaba da oldukça önemlidir.

 • İspanyolca Konuşulan Bir Ülkeye Gitmek: İspanyolca öğrenme aşamaları arasında en büyük etkiyi sağlayan aşamalardan biri olarak görülür. Bu dili tam anlamıyla öğrenmek için bu dilin ana dil olarak konuşulduğu ülkelere gitmek oldukça etkilidir. Çünkü bu ülkelere gidildiğinde birey ana dilinden ziyade İspanyolca düşünmek, konuşmak ve doğru iletişim kurmak gibi yöntemleri deneyecektir. Kursa gittiğimizde çoğunlukla bu dili düşünür ve konuşuruz. Kurstan çıktığımızda ise tekrar ana dil üzerinden düşünme ve konuşma eylemlerini sürdürürüz. Eğer bu dili konuşan bir ülkeye gittiğimizde bu durum çok az yaşanır. Bireyler genellikle ana dilinin dışında iletişim kurma ve düşünme eylemlerini gerçekleştirir. Bu da İspanyolca öğrenme aşamaları içinde büyük etki yaratır.

 • Hata Yapmaktan Korkmayın: Bir dili öğrenirken yapılan bazı hatalar vardır. Bu hatalar dili öğrenmek için pratik yapmamaktır. Diğeri ise pratik yaparken utangaç tavırlar takınmak ve hata yapmaktan korktuğumuz için dili konuşmamaktır. Hatalardan korkmamak gerekir. Çünkü sürekli hata yapacağım diyerek dili konuşmamak o dili öğrenmenizdeki en büyük engel olarak karşınıza çıkar. Telaffuzlarda yanlış da yapsanız, konuşurken hatalarınızda olsa kesinlikle öğrendiğiniz dili konuşmaya devam edin.

 • İspanyol Yapımlarını Takip Edin: İspanyolca öğrenme aşamaları içerisinde oldukça büyük etkiye sahiptir. İspanyolca müzik dinleyin, film ve dizilerini izleyin. Bunları yaparak dili daha hızlı bir şekilde öğreneceğinize siz bile şaşıracaksınız. Başlangıç aşamasında her kelimeyi anlamayacaksınız. Bu çok normal. Sakın pes etmeyin. Bilmediğiniz kelimelerin üzerine gidin ve öğrenmeye çalışın. Bu kelimeleri görebileceğiniz yerlere asarak sürekli tekrar edin.

 • Kitap Okuyun: Başlangıç aşamasında kitap okuma biraz zor gelebilir. Başlangıç seviyesi bitirildikten sonra ve belli bir bilgi birikimine sahip olduktan sonra kolay kitaplar seçilerek başlanmalıdır. Okuduğunuz kitaplarda anlamını bilmediğiniz kelimeler mutlaka olacaktır. Bu sizin için bir avantaj sağlayacaktır. Kitaplar sayesinde yeni kelimeler öğrenmiş olacaksınız. Yeni kelimeler öğrendikçe motivasyonunuzda artış sağlanacaktır. Kitap okudukça daha fazla kitap okumak için sabırsızlanacaksınız. Bu sayede İspanyolca öğrenme aşamaları içinde önemli bir etki yaratmış olursunuz. Kitap okuyarak yeni kelimeler öğrenmenin yanında cümle yapıları hakkında da bilgi sahibi olursunuz.

 • Keyif Almaya Çalışın: Dil öğrenmek bir yarış değildir. Dil öğrenirken stres yaşamanın bir anlamı yok. İspanyolca öğrenirken yeterince rahat olmayı ve keyif almayı deneyin. Bu sayede daha az iyi bir stres yönetimi yaparak daha kolay ve kalıcı öğrenme sağlanmaktadır. Anlamadığınız konuları, kelimeleri vb. üstüne gidin. Anlamadıklarınız şeyleri araştırın ve öğrenmeden peşini bırakmayın. Her şeyi anlamamak oldukça doğaldır. Yeter ki bu durumun üstüne gitmeyi sürdürün.

 • Tekrar Yapmayı İhmal Etmeyin: Öğrendiğiniz bilgileri ve kelimeleri tekrar etmezseniz, yeni bilgiler ve kelimeler üst üste geleceği için ilerlemekte zorlanabilirsiniz. Öğrendiğiniz bilgilerin her gün tekrarını yapın. Kelimeleri günlük hayatta nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili düşünün.

İspanyolca Öğrenmenin Avantajları Nelerdir?

İspanyolca öğrenmenin avantajları oldukça fazladır. Bireye büyük kazanımlar sağlar. Bu dilin son yılların en çok konuşulan dillerinden birisi olması büyük avantajlar sağlamaktadır. Peki, İspanyolca öğrenmenin avantajları nelerdir?

 • İspanyolca, dünyada en çok konuşulan diller arasında yer alır. Dünyada en çok ülkede resmi dil olarak kabul edilme özelliği vardır. Çoğu kişide ikinci yabancı dil olarak bu dili öğrenmektedir. Bu özelliği sayesinde bu dili öğrenerek dış ticaret ve kariyer planlama aşamasında bireye kazanımlar sağlar.

 • Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biri İspanya’dır. Özellikle yaz aylarında turist sayıları çok yükselir. Tarihi yapıları, kültürel mekanları, hem denize hem okyanusa kıyısı olması gibi nedenler bu ülkeyi cazibe merkezine dönüştürmüştür. İspanyolca öğrenmenin avantajları arasında böyle büyük bir turistik merkezde kolayca imkanlardan faydalanmanızı sağlar. Dil öğrenmek sadece dilin gramer yapısını değil o dilin kültürünü de öğrenmektir. İspanyolca öğrenerek bu coğrafyadaki tüm tarihi, kültürel ve turistik yapıları daha yakından keşfedebilirsiniz.

 • İspanya güçlenen ekonomik yapısıyla birlikte kötü günlerini geride bırakmıştır. Ekonomisinin önemi eskiye oranla artmaktadır. Ekonomideki yeri ve ticaretteki önemi arttıkça İspanyolca öğrenmek gerekli olmaya başlamıştır. Bu dili bilen kişilere iş ve kariyer yaşamında kolaylıklar sağlamıştır. Daha kolay iş bulunmasını sağlamaktadır. Bu dili bilen kişiler iş alanı için gerekli olan eleman açığını kapatmaktadır.

 • İspanyolca öğrenmenin avantajları arasında eğlenceler, festivaller, futbol turnuvaları vb. birçok etkinliğe sahip olan değerleri taşıyan ülke olan İspanya’yı yakından tanıma fırsatı yakalar. Aynı zamanda bu ülke ile daha yakın ticari ilişkilerin geliştirilmesi sağlanır. Dünya ekonomisinde etkili olan bir ülke ticaret dilini de etkiler. Bu yüzden İspanyolca öğrenmenin avantajları bireylere kazanım sağlar.

 • İspanya, futbol alanında dünyanın en iyi ülkelerinden biri olarak kabul edilir. Futbolun yanında her ne kadar büyük tepki ile karşılaşsa da boğa güreşleri de büyük ilgi görmektedir. İspanyolca öğrenmenin avantajları arasında bireylerin büyük ilgiyle takip ettikleri dünyaca ünlü etkinlikleri yakından tanıma ve takip etme fırsatı sağlar.

İspanyolca Pratik Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Dil öğrenirken pratik yapmak istiyor ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Bu başlık tam pratik yapma sorunu yaşayanlar için. Kursta, kitaplarda vb. yerlerde öğrendiğimiz bilgileri kullanmaya başladığımızda öğrenme süreci daha etkili bir hal alır. Aynı zamanda eğlenerek öğrenme gerçekleşir. Bunun için ilk adım pratik yaparak öğrenilen bilgileri kullanmaya başlamaktır. Peki, İspanyolca pratik yapma yöntemleri nelerdir?

 • Dil Değişimi Yapmak: İspanyolca öğrenme yöntemleri arasında ilk başta dil değişimi gelir. ‘’Language exchange’’de denilir. Bu yöntem yeni bir dil öğrenen kişilerin oldukça sık kullandığı bir yöntemdir. Genel anlamıyla dil değişimi, sizin bildiğiniz bir dille ilgilenen kişiye bildiğiniz dili öğretmeniniz, bu kişinin de size öğrenmek istediğiniz dili öğretmesidir. Örneğin, Ali İspanyolca öğrenmek istiyor Ayşe de İngilizce öğrenmek istiyor. Ali, İngilizce biliyor. Ayşe’de İspanyolca biliyor. Ayşe, Ali’ye İspanyolca öğretirken Ali de Ayşe’ye İngilizce öğretiyor. Dil değişiminin bedava ve eğlenceli olması bu yöntemin çok kullanılmasını sağlamaktadır.

 • İspanyol YouTube Kanallarını Takip Etmek: İspanyolca öğrenme yöntemleri arasında o dille içerik üreten YouTube kanallarını takip edin. Gün içinde izlediğiniz videolarla pratik yapma avantajını yapmış olursunuz.

 • Elektronik Cihazlarınızın Dil Seçeneğini Değiştirin: Cep telefonu, bilgisayar, tablet vb. elektronik aletlerinizi İspanyolca kullanma başlayın. Günlük yaşamda elimizden düşürmediğimiz, her an kullandığımız bu cihazları İspanyol diline çevirerek pratik yapmış oluruz.

 • Yeni Uygulamalar İndirin: Android veya İOS cep telefonuna sahipseniz kısa bilgiler veren, yeni kelimeler öğreten, telaffuz çalışmaları yapmanızı sağlayan uygulamaları yükleyin. Dil öğrenmek için birçok ücretsiz mobil uygulamalar bulunmaktadır. İhtiyaçlarınıza uygun bir şekilde uygulama indirerek kendinizi geliştirirsiniz.

 • İspanya’ya Gidin: İspanyolca pratik yapma yöntemleri arasında en işinize yarayacak olan yöntemdir. Diğer İspanyolca pratik yapma yöntemleri ile kıyaslandığında etkisinin ne kadar fazla olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. İspanya’ya bir dil okulu vasıtasıyla gidebileceğiniz gibi Erasmus yapmak için gittiğinizde de bu dili öğrenebilirsiniz. Çünkü İspanya, Erasmus yapan Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında gelmektedir. İspanya’ya gittiğinizde sokakta, kafede, okulda, yaşamın her alanında pratik yapma imkanına sahip olacaksınız. Bu sayede öğrendiğiniz bilgileri pratik yapmanın en iyi yolu. İspanyolca öğrenme yöntemleri ile kıyaslandığında daha büyük artılar taşımaktadır.

ispanyolca diziler ispanyolca netflix dizileri ispanyolca pratik yapma ispanyolca öğrenme netflix ispanyol dizileri ispanyolca kursu
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İspanyolca Öğrenmek Zor mu?
Yabancı Dil Eğitimi

İspanyolca Öğrenmek Zor mu?

08 Mayıs 2021
İspanyolca Renkler Nedir?
Yabancı Dil Eğitimi

İspanyolca Renkler Nedir?

03 Temmuz 2021
İspanyolca Sayılar ve Okunuşu
Yabancı Dil Eğitimi

İspanyolca Sayılar ve Okunuşu

25 Haziran 2021