AnasayfaBlogKimya Biyoloji Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Kimya Biyoloji Mühendisliği Bölümü

14 Kasım 2020
Kimya Biyoloji Mühendisliği Bölümü

Kimya ve Biyoloji Mühendisliği; kimya, biyoloji ve matematik bilim alanlarının üstüne yapılandırılmış olan bir mühendislik disiplinidir. Yaşam ve tıp bilimleri, genom teknolojisi ve biyoteknolojide meydana gelen önemli buluşların ardından kimya biyoloji mühendisliği eğitiminin önemini gözler önüne seriliyor.  Kimya Mühendisliği alanına biyoloji tabanının entegre edilmesiyle kimya-biyoloji mühendisliği alanı ortaya çıkmıştır.

Kimya ve biyoloji mühendisi; kimya mühendisliğine biyoloji tabanını entegre eden, hayat bilimleri, genom teknolojisi ve biyoteknoloji konularında mühendislik disiplinlerine göre çalışmalar yürüten kişilere denmektedir.  Mesleğin iş fonksiyonları arasında;  araştırma-geliştirme, süreç tasarımı, süreç kontrolü, üretim tesislerinin üretim bölümleri ve teknik pazarlama, satış uzmanlığı olarak geniş bir iş alanını kapsar. Geniş bir iş alanına sahip olan kimya, biyoloji mühendisliği, mezuniyet sonrasında iş bulma zorluğu yaşanmayan alanlardan biridir.

Kimya Biyoloji Mühendisliği Bölümü Nedir?

İçinde bulunduğumuz yaşamın getirdiği teknolojik gelişmeler, bilim alanında gelişmeler her geçen gün ilerleyen ve gelişimini devam ettiren kimya ve biyoloji bilimlerini daha ileri seviyelere taşıyabilmek için Kimya Biyoloji Mühendislerine gereksinim duymaktadır. Kimya Biyoloji Mühendisliği bölümü temel bilimler olan matematik, kimya ve biyoloji alanlarını en iyi şekilde kullanacak mezunların, bulundukları sektör içerisinde eğitim yaşamları boyunca aldıkları bilgileri çalışacakları kurum ve kuruluşlar içerisinde etkili ve verimli şekilde kullanılmasını hedefler.

Kimya biyoloji mühendisliği bölümü 4 yıllık lisans eğitimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğrencilerin mezun olmaları için 240 kredi olan haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekir. Bölümü tercih edecek adayların bazı özelliklere sahip olması beklenir. Bunlar; disiplinli, sorumluluk sahibi, matematik, kimya ve biyoloji bilimlerine ilgi duymaları ve meraklı olmaları, analizlerinde dikkatli ve detaylı incelemeler yapabilmeleri, araştırma sevmeleri, yönetim ve liderlik becerisi gösterebilmeleri, teknik becerileri olması, takım çalışmasına uyumlu olması, analitik düşünme becerisi olması, çalışma alanları konusunda seçici olmaması gibi önemli özellikler olarak sıralanabilir.

Kimya Biyoloji Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir?

Kimya Biyoloji Mühendisliği bölümü mezunu bireyler özel sektör içerisinde ve kamu alanında yer alan kurumlarda üretim departmanı, kalite kontrol departmanı, pazarlama ve satış bölümü gibi pek çok alanda çalışabilme imkanı elde ederler. Kamu kurum ve kuruluşlarında yer almak isteyen mezunların KPSS’ndan aldıkları yeterli puan ile başvuru yapmaları gerekir.  Mezun bireyler aynı zamanda akademisyen olabilmeleri için başarı göstermeleri gereken sınavları geçtikten sonra eğitimci veya araştırma görevlisi olarak kariyerlerine devam etme imkanı elde eder.

Petrokimya, gıda, ilaç, sağlık, elektronik, kimya, tekstil, kâğıt, malzeme, enerji ve tarım sektörleri kimya biyoloji mühendislerinin çalışabilecekleri alanlara örnektir. Mesleğin iş fonksiyonları; araştırma-geliştirme, süreç tasarımı, süreç kontrol, üretim tesislerinin üretim departmanları ve teknik pazarlama, satış uzmanlığını da kapsayan oldukça geniş bir alanı kapsar. Bu nedenle mezunlar sektör içinde pazarlama ve satış uzmanı, satış mühendisi olarak da çalışma imkanı elde eder.

Kimya Biyoloji Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Kimya Biyoloji Mühendisliği bölümünden mezun olan bireyler iş hayatları içerisinde organik ve inorganik maddelerin detaylı olarak analizlerinin ve gerekli araştırmaların yapılması, DNA ve RNA moleküllerinin yapılarının analiz edilmesi, kütle ve enerji koruma hesaplarının yapılması gibi çeşitli görevlere sahiptir. Kimya biyoloji mühendisliği bölümü öğrencileri eğitim yaşamları boyunca aldıkları eğitim sayesinde pek çok alanda çok çeşitli görevlerde bulunabilir. Kimya biyoloji mühendislerinin çalışma yaşamlarındaki başlıca görevlerini inceleyelim.

Organik ve inorganik maddelerin bileşimlerini, atom ve molekül ağırlıklarını, madde elektrik, ısıtma karşısında ortaya çıkan değişmeleri inceler.

 • Moleküler ve hücre biyolojisinin temel kuralları ışığında hücre yapısı, işlevselliği, protein, DNA ve RNA gibi makro moleküllerin moleküler yapılarını ve fiziksel özelliklerini incelemekten sorumludur.

 • Enzim kinetiği, mekanizmaları ve ana metabolizma olaylarını inceler.

 • Kimyasal termo dinamik ve denge unsurları içinde yer alan malzemelerin yapı ve özelliklerini incelemekten sorumludur.

 • Kimyasal ve biyolojik sistemlere yönelik kütle ve enerji koruma hesaplarının çıkarılması diğer önemli sorumluluklarındandır.

Kimya Biyoloji Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Kimya Biyoloji Mühendisliği, biyoloji ve kimya konularını kapsayan bir bölüm olması sebebiyle mezunlar için iş imkanları da oldukça fazladır. Geleceğin meslekleri arasında da görülen mühendislik dalının gelişen teknolojinin de etkisiyle pek çok başarılı işe imza atacak yeni alanlar ortaya çıkaracağı da göz ardı edilemeyecek kadar ortadır. Kimya biyoloji mühendisliğini tercih etmeyi düşünen adaylar 4 yıllık eğitimleri süresince karşı karşıya kalacakları dersleri merak eder.

Eğitim yaşamları boyunca teorik ve mesleki birçok dersler karşılaşırlar. Aynı zamanda mesleki gelişimleri ve teorik olarak gördükleri dersleri uygulamada görmeleri için zorunlu staj süreleri de bulunmaktadır. Stajlarını çalıştıkları kuruma onaylattıktan sonra üniversitenin uygun gördüğü tarihte komiteye sunulması gerekir. Tüm bu dersleri ve zorunlu stajını başarı ile tamamlayan ve bölümün beklentilerini yerine getiren öğrenciler Kimya Biyoloji Mühendisliği Lisans Diploması almaya hak kazanır. Kimya biyoloji bölümü öğrencilerinin karşılaşacakları temel dersler aşağıdaki gibidir.

 • İleri Kimya,

 • İleri Matematik,

 • İleri Biyoloji,

 • Biyokimya,

 • Endüstriyel Mikrobiyoloji,

 • Termodinamik,

 • Kontrol ve Optimizasyon,

 • Kütle Transferi,

 • Süreç ve Ürün Tasarımı,

 • Enerji ve Çevre,

Kimya Biyoloji Mühendisliği Taban Puan ve Sıralama

2020 Kimya Biyoloji Mühendisliği Taban Puanları ve 2020 Kimya Biyoloji Mühendisliği Başarı Sıralamaları açıklandı. Sizler için hazırladığımız puanlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Burada hazırlanan puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Yazımızda ilk 4 eğitim kurumuna ait bilgileri paylaşıyoruz. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban Puan SıralamaKoç Üniversitesi Kimya-Biyoloji Mühendisliği (İngilizce)(Burslu)522,917372016Koç ÜniversitesiKimya-Biyoloji Mühendisliği (İngilizce)(%50 İndirimli) 439,1847736904Koç ÜniversitesiKimya-Biyoloji Mühendisliği (İngilizce)(%25 İndirimli)360,18069100344Koç ÜniversitesiKimya-Biyoloji Mühendisliği (İngilizce)(Ücretli)355,83329104982

Kimya Biyoloji Mühendisliği Bölümü Nedir?

Kimya Biyoloji Mühendisliği bölümü sayısal puan türüne göre öğrenci kabul eden 4 yıllık lisans bölümüdür. Bölüm kimya ve biyoloji alanında verdiği eğitimi bulunduğu kurumda başarıyla uygulayabilecek mezunlar vermeyi hedefler. Öğrencilerin başarıyla mezun olabilmesi için bölüm şartlarından olan 240 kredi zorunluğunu tamamlamaları gerekir.

Kimya Biyoloji Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir?

Kimya Biyoloji Mühendisliği mezunları kamu ve özel sektörde oldukça geniş iş imkanına sahiptir. Petrokimya, gıda, ilaç, sağlık, elektronik, kimya, tekstil, kâğıt, malzeme, enerji ve tarım sektörleri kimya biyoloji mühendislerinin çalışabilecekleri alanlara örnektir. Çalıştıkları sektörde yer alan kurumlarda üretim departmanı, kalite kontrol departmanı, pazarlama ve satış bölümü gibi pek çok alanda yer alma şansı yakalarlar.

Kimya Biyoloji Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Kimya Biyoloji Mühendisliği bölümü mezunları iş yaşamları içerisinde organik ve inorganik maddelerin detaylı olarak analizlerinin ve gerekli araştırmaların yapılmasından sorumludur. DNA ve RNA moleküllerinin yapılarının analiz edilmesi, kütle ve enerji koruma hesaplarının yapılması gibi farklı görevlerde yer alırlar. Kimya biyoloji mühendisliği bölümü öğrencileri kimya ve biyoloji üzerine aldıkları eğitim sayesinde farklı görevlerde bulunabilirler.

kimya biyoloji mühendisliği matematik tıp bilimleri biyoteknoloji KPSS
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.