AnasayfaBlogBiyomedikal Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü

03 Şubat 2020
Biyomedikal Mühendisliği Bölümü

Biyomedikal mühendisliği son dönemlerde adını sıklıkla duymaya başladığımız mühendislik bölümlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Biyomedikal mühendisliği tıbbi sorunlara mühendislik bakış açısı ile tanı veya tedavi yöntemlerini geliştirmek amacıyla çalışmalar sürdüren bir mühendislik dalıdır.

Biyomedikal mühendisliğinin amaçları; tıp, diş hekimliği, eczacılık,biyoloji gibi bilimlerin ortaya koyduğu problemleri fizik, kimya, matematik, mühendislik gibi bilimlerinin temel ilkelerini uygulayarak çözüm üretmektir. Aynı zamanda tanı ve tedaviye yönelik yeni yöntem, algoritma, cihaz ve yazılımların tasarlanmasına öncülük etmektir. Bunların yanında mevcut yöntemlerin gelişmesini sağlayacak tıbbi cihaz ve yazılım sistemlerinin problemsiz olarak çalışmasında rol oynayacak nitelikli çalışanların yetiştirilmesi amaçlanır. Gelişen yeni teknolojileri takip edecek ve uygulayacak biyomedikal uzmanına her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanda tercihlerde gün geçtikçe artmaya başlamıştır.

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Nedir?

Diğer mühendislik bölümlerine göre yeni bir mühendislik disiplini olan biyomedikal mühendisliği, mühendisliğin tıbbi problemleri çözmek için kullanacağı teknikleri keşfetmek için matematik, biyoloji ve tıp çalışmalarını bir arada yürütmeye çaba sarf eder. Bu mühendislik dalını tercih edecek adaylar, sağlık sektörüne fayda getirecek inovatif ürünleri ve süreçleri araştırmaya, tasarımını yapmaya ve geliştirmeye hazır olmalılar. Biyomedikal mühendisliği sektöre gerçekten katkıda bulunacak tıbbi yenilikler geliştirmek için var gücü ile çalışan bir disiplindir. Bölüm; biyoloji, nanoteknoloji, fizik, elektrik mühendisliği, kimya ve makine mühendisliği gibi bilimleri bir araya toplayan önemli bir akademik disiplindir.

Biyomedikal mühendisliği bölümü üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi olarak verilir. Diğer mühendislik bölümleri gibi sayısal puan türünden tercih yapacak öğrenciler için uygundur. Bölümü tercih edecek adayların bazı özelliklere sahip olması beklenir. Bunlar; Sağlıklı iletişim kurabilme ve kendini ifade edebilme yetisine sahip olmak, matematiksel alana ilgi ve yetkinlik, karmaşık sistemlerle uğraşabilmek ve problem çözme becerisine sahip olmak, takım çalışmasına uyumlu olmak ve yönetimini sağlayabilmek, yenilikçi bakış açısına sahip olmak, disiplinli bir şekilde çalışmak gibi önemli özelliklerdir.

Biyomedikal Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir?

Biyomedikal mühendisliği mezunları sağlık alanında gerçekleştirilen her türlü tıbbi çalışmada yer alabilecek, her türlü cihazı üretmekten sorumlu oldukları için geniş bir çalışma alanına sahiptir. Özel ve kamu sektöründe çok çeşitli iş imkanı elde edebilen mezunlar, kendi işlerini de kurabilme şansına sahiptir. Kamu kuruluşlarında çalışmak isteyen mezunlar KPSS’den kendilerinden istenen puan ile başvuru yapması gerekir.

Bunların haricinde hastanelerde de çalışmalarını sürdürebilecekleri gibi İsterlerse biyomedikal, biyomalzeme, biyomekanik, biyoinformatik, medikal fizik, genetik mühendisliği, doku mühendisliği gibi ilgili alanlara yönelerek yüksek lisans öğrenimine devam etmeyi seçebilirler ve yurtdışı anlaşmalı üniversitelerle yapılan ortak programlara katılım sağlayabilirler. Programı başarıyla tamamlayan mezunların çalışma alanları aşağıdaki gibidir:

 • Hastanelerde ve diğer sağlık kuruluşlarında

 • Üniversitelerde

 • Tıp araştırma merkezlerinde

 • Tıbbi cihaz ve malzeme üreten, satan ve satış sonrası destek veren kuruluşlarda

 • İlaç endüstrisinde

 • Sağlık kuruluşlarının bilgi-işlem birimlerinde

Biyomedikal Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Biyomedikal mühendisliği mezunlarının çalışmaları pek çok profesyonel alanı içine alır. Uzmanlıkları mühendislik ve biyolojiye dayanmasına rağmen, genel olarak üç boyutlu röntgen makineleri gibi karmaşık yapıya sahip tıbbi araçları çalıştırmak için bilgisayar yazılımı tasarlarlar. Yeni ilaç terapileri geliştirmek için kimya ve biyoloji bilgilerinden yardım alırlar. Beyin veya kalp tarafından gönderilen uyarıları anlamak için modeller geliştirmek üzere matematik ve istatistik biliminden faydalanır. Biyomedikal mühendislerin çok fazla alanda yetkinliği bulunmakta ve detaylı görev tanımları aşağıdaki gibidir.

 • Biyomedikal mühendisleri, klinisyenleri ve diğer personeli, ekipmanların doğru ve verimli kullanımı hakkında bilgilendirir.

 • İnsan ve hayvanların biyolojik sistemlerine dair mühendislik taraflarını araştırmak amacıyla kimyagerler ve tıp bilimcileri ile işbirliği yaparak, çalışmaları yürütmek.

 • Oluşan ve oluşma ihtimali olan klinik problemleri çözmek için gerekli araştırma ve çalışmaları yapmak.

 • Yeni ilaçların test edilmesi için elektrik devreleri, tıbbi ekipmanı çalıştıran bilgisayar yazılımlarını veya bilgisayar simülasyonlarını tasarlamak.

 • Kalça ve diz eklemleri gibi protez parçaların tasarımını yapmak.

 • Biyomedikal ekipmanların kurulum, ayarlama, bakım ve onarımlarının hazırlanması için teknik desteği hazır hale getirmek.

 • Biyomedikal ekipmanın ihtiyacı olan güvenliği, verimliliği ve etkinliği analiz etmek.

Biyomedikal Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Biyomedikal mühendisliği bölümünü tercih edecek adaylar öncelikle eğitim yaşamları boyunca karşı karşıya kalacakları dersleri araştırır. 4 yıllık eğitim süreleri boyunca birçok bilimin bir araya gelmesini sağlayan bir ders yapısı ile eğitimlerini tamamlarlar. Üniversitelere göre değişim göstermek kaydı ile staj zorunlulukları bulunabilir. Bölüm, kariyerlerinde başarılı olabilecek, bilgi ve beceri ile mezun olacak nitelikli çalışanların yetişmesi için tüm imkanları kullanmaya çabalar.

Bölümüm gerekleri yerine getirip, 4 yıl boyunca tüm derslerden başarı ile geçen öğrenciler, biyomedikal mühendisliği lisans diploması almaya hak kazanır. Bölümden mezun olanlara biyomedikal mühendisi unvanı verilir. Öğrencilerin eğitimleri boyunca karşı karşıya kalacakları dersler aşağıdaki gibidir.

 • Genel Biyoloji,

 • Klinik Mühendisliği,

 • Anatomi ve Fizyoloji,

 • Biyofizik,

 • Elektrik Devreleri,

 • Mesleki Sorumluluk ve Etik,

 • Elektromanyetik Alan ve Dalga Teorisi,

 • Biyomedikal Enstrümasyon,

 • Biyoistatistik,

 • Biyomedikal Görüntü İşleme,

 • Biyomalzemeler,

 • Biyosensörler

Biyomedikal Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralama

2020 Biyomedikal Mühendisliği Taban Puanları ve 2020 Biyomedikal Mühendisliği Başarı Sıralamaları açıklandı. Sizler için hazırladığımız puanlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Burada hazırlanan puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralamaTOBB Ekonomi ve Teknoloji Üni.Biyomedikal Mühendisliği (Burslu)453,0321328431Bahçeşehir ÜniversitesiBiyomedikal Mühendisliği (İng. Burslu)441,5898935411Yeditepe ÜniversitesiBiyomedikal Mühendisliği (İng. Burslu)421,5131248777İzmir Ekonomi ÜniversitesiBiyomedikal Mühendisliği (İng. Burslu)420,1155949708

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Nedir?

Biyomedikal mühendisliği bölümü sayısal puan türüne göre tercih yapılan 4 yıllık lisans bölümüdür. Bölüm tıp alanında kullanılacak tüm tıbbi ekipmanların, tasarlanmasını, üretimini, geliştirilmesini yapabilecek nitelikle donanımlı mezunlar vermeyi amaçlar. Bölümden mezun olan adaylar birçok bilimi bir arada kullanabilecek şekilde eğitimlerini tamamlamış olur.

Biyomedikal Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir?

Biyomedikal mühendisliği mezunları sağlık alanında gerçekleştirilen her türlü tıbbi çalışmada kullanılabilecek, tüm cihazları üretmekten sorumlu olacakları için çeşitli kurumlarda farklı görevlerde yer alabilirler. Özel ve kamu alanında geniş bir imkana sahip olan mezunlar, kamu kuruluşlarında yer almak isterse KPSS’den beklenen puan ile başvuru yapabilir. Hastanelerde de çalışabilecekleri gibi Üniversitelerde, tıp araştırma merkezlerinde, tıbbi cihaz ve malzeme üreten, satan ve satış sonrası destek veren kuruluşlarda yer alabilirler.

Biyomedikal Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Biyomedikal mühendisliği mezunlarının çalışmaları çok geniş bir alanı içine alır. Uzmanlıkları mühendislik ve biyolojiye üzerine yoğunlaşmış olsa da, üç boyutlu röntgen makineleri gibi karmaşık yapıdaki tıbbi araçları çalışır hale getirmek için bilgisayar yazılım tasarımı yaparlar. Yeni ilaç terapileri geliştirme aşamasında kimya ve biyoloji bilimlere ait bilgilerine başvururlar.

biyomedikal mühendisliği mühendislik tıp biyoloji inovatif
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.