AnasayfaBlogTürk Halkbilimi Bölümü
Bölümler

Türk Halkbilimi Bölümü

26 Şubat 2020
Türk Halkbilimi Bölümü

Toplum ve kültür bilimleri açısından son derece önemli bir alan olan halkbilimi, ülkemizde de araştırmaların ve eğitimlerin konusu olmuştur. Halkbilimi, toplulukların veyahut insanların oluşturduğu maddi ve manevi yaşayış, davranış, kültür ve kültür ürünlerini araştıran, derleyen ve inceleyen bir sosyal bilim dalıdır. Ülkemizde hem halkbilim hem de Türk halkbilimi adıyla eğitim sunan folklor(halkbilimi), disiplinlerarası bir alandır. Bugün bahsedeceğimiz Türk halkbilimi bölümü de farklı disiplinlerle, Türk kültür ve kültür ürünlerini inceleyen bir alanı içerir.

Türk halkbilimi, merkezine Türk kültürünün sözlü, yazılı ve dijital unsurlarını yerleştirir. Bugün sözlü ve yazılı kültür yanında dijital kültür de ortaya çıkmıştır ve halkbilimi de bu kültürü, inceleme alanına yerleştirmektedir. Türk halkbilimi bölümü, ülkemizdeki halkbilimi çalışmalarına nazaran daha geç açılmış bir lisans programıdır. Sözel puan türünden öğrenci alan halkbilimi, son derece gerekli ve ilgi çekici bir eğitim program olmasına rağmen ülkemizdeki istihdam alanı az olmasından ötürü göz ardı edilen bir bölümdür. Yine de ülkemizde lisans ve lisansüstü eğitimi bulunan Türk Halkbilimi, bir bölüm olarak tanıtılmaya ve incelenmeye değer bir alandır. 

Türk Halkbilimi Bölümü Nedir?

Türk halkbilimi bölümü, bu adıyla toplam 5 üniversitede eğitim vermektedir. Halkbilim adıyla eğitim sunan programlardan farklı olarak Türk halkbilimi, Türk kültürünü merceğe alır. Bölüm; Türk Halk Edebiyatı, halk müziği, el sanatları, gelenek-görenek, halk hekimliği ve popüler kültür alanlarını incelemektedir. Türk halkbilimi bölümü, alanında bilgi ve yetkinlik sahibi folklorcu ve folklor araştırmacısı yetiştirme hedefindedir. Hemen bir konuya  açıklık getirmek de yerinde olacaktır; Halkbilimi yerine de kullanılan folklor, halk oyunu değildir. Folk(halk) -lore (bilim) eklerinden meydana gelen sözcük, dilimize de folklor adıyla giriş yapmıştır. Halk oyunları yerine  kullanılan folklor, geniş kullanım ve anlamıyla halkbilimi disiplininin adıdır. 

Ülkemizdeki Türk Halkbilimi bölümü, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ile de yakından ilişkilidir. Bölüm içeriğinde yer alan bazı dersler ortaktır. Örneğin; dil bilgisi, yazılı ve sözlü anlatım, Halk Edebiyatı, Osmanlı Türkçesi gibi dersler, Türk Halkbiliminde zorunlu olarak görülür. Türk halkbilimi bölümü, somut ve somut olmayan kültür miraslarını, sözlü ve yazılı kültür ürünlerini ve halk yaşayışını, akademik olarak inceler. Bölüm, yüksek lisans ve doktora programları da bulunan bir alandır. Türk halkbilimi bölümü, öğrencilerine sunulan dersler ve kültür bilgisi ile yeni ve farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır. 4 yıllık eğitim sunan bölüm, üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakültelerinde yer almaktadır. Önemli bir sosyal bilim dalı olan halkbilimi, sosyo-kültürel yapıyı ve yaşantıyı anlama noktasında, en değerli  bilgileri sunan alanlardan biridir. 

Türk Halkbilimi Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Türk halkbilimi bölümü, geniş kültür bilgisi sunması ve kazandırmasına rağmen, ülkemizde istihdam alanı oldukça dardır. Mezunların bir kısmı edebiyat dersleri görmeleri nedeniyle Türk dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak iş aramaktadır. Önceden formasyona bağlı öğretmenlik yapabilen bölüm öğrenciler, yeni sistemde yüksek lisans yaparak öğretmenlik yapabileceklerdir. Türk halkbilimi bölümü temel olarak folklor araştırmacı yetiştirmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığında, folklor araştırmacı olarak çalışabilen mezunlar, KPSS' den istenilen puanı elde etmek zorundadır. Bunun dışında mezunlar genellikle, yüksek lisans ve doktora yaparak akademik dünyada yer almaya gayret etmektedirler. 

Mezunların Türk dili ve Edebiyatı dersleri almalarından dolayı, yayınevlerinde çalışma olanakları da vardır. Bunun yanında kültür-sanat topluluklarında, turizm sektöründe ve kültürel mirası koruma organizasyonlarında çalışma durumları da vardır. 

Türk Halkbilimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Türk halkbilimi mezunları, Türk dili ve edebiyat öğretmeni olarak eğitim kurumlarında çalışabilirler. Tabii ki bunun için MEB'in belirleyeceği formasyon yerine geçecek şartları yerine getirmek gerek. Ayrıyeten mezunlar, Türkçe ve edebiyat özel dersleri verebilir. Kültür ve Turizm Bakanlığında, folklor araştırmacı olarak konu ile ilgili araştırma ve derleme yapar. 

Türk Halkbilimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Türk halkbilimi bölüm dersleri, Türk Edebiyatı ve kültürü ağırlıklıdır. Bölüm ders içeriği, diğer sosyal bilim alanlarından da beslenen bir özelliğe sahiptir. Halkbiliminin pek çok disiplin ve alanla ilişkili olmasından dolayı ders programı da buna uygun düzenlenmiştir. Türk halkbilimi bölümü dersleri; edebiyat, sosyoloji, medya, iletişim, psikoloji, antropoloji ve sanat tarihi gibi alanlarla ilişkili içeriklere sahiptir. Türk kültürünün merkeze alındığı bölümde; Türk halk gelenekleri, ritüelleri, oyunları ve  yaşayışları ile ilgili dersler vardır. Bunun yanı sıra bölüm ders programında; kültürel antropoloji, medya ve kültür, müzecilik, halk müziği ve popüler kültür adıyla dersler de yer almaktadır. Toplam 5 üniversitede yer alan Türk halkbilimi bölümünün dersleri, genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Halkbilimine Giriş

 • Osmanlı Türkçesi

 • Halk Edebiyatı

 • Halkbilimi Tarihi

 • Halkbilimi Kuram ve Yöntemleri

 • Türk Dili ve Kompozisyon

 • Dil Bilgisi

 • Festivaller ve Şölenler

 • Halk Masalları

 • Âşık Edebiyatı

 • Türk Mitolojisi

 • Türk Kültürü

 • Gelenek- Görenekler

 • Türk Halk Tiyatrosu

 • Türk Halk Müziği

 • Halk Hekimliği

 • Kültürel Miras

 • Türk El Sanatları

 • Türk Eğlence Kültürü

 • Meslek Kültürü ve Folkloru

 • Tekke ve Tasavvuf Edebiyatı

 • Karşılaştırmalı Şamanizm Araştırmaları

 • Karşılaştırmalı Mitoloji Araştırmaları

Türk Halkbilimi Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Türk halkbilimi bölümü, TYT ile beraber AYT Sözel alandaki başarıya bakarak öğrenci alımı yapmaktadır. Şu anda Türk halkbilimi adıyla 5 üniversitede eğitim veren bölüm, 2019 yılında kontenjanlarının tümünü doldurmuştur. 2019 yılında Hacettepe Türk halkbilimi bölümü, en yüksek puan ve sıralamaya sahip üniversite olarak görülmektedir. Ardından eski adıyla Gazi, şimdiki adıyla Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi listede yer almaktadır. 

Türk halkbilimi bölümü, diğer sözel bölümlere göre daha düşük sıralama ve puan değerlerine sahiptir. En az 50 kontenjanlı bölüm, en yüksek kontenjan sayısına (70) Hacettepe Üniversitesinde ulaşmaktadır. 

Türk halkbilimi taban puanları ve sıralama değerlerine aşağıdan göz atabilirsiniz. 

ÜniversitePuanSıralama
Hacettepe Üniversitesi314,37627199.431
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi296,19979289.337
Erciyes Üniversitesi257,8211545.539
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi250,72742602.215
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi244,93321650.199
Türk halkbilimi bölümü halkbilim Türk halkbilimi bölümü dersleri Türk halkbilimi taban puanları folklor araştırmacısı
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Halkbilim Bölümü
Bölümler

Halkbilim Bölümü Nedir?

02 Kasım 2020
5 Adımda Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?
Kişisel Gelişim

5 Adımda Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

16 Ağustos 2021
Türkoloji Bölümü
Bölümler

Türkoloji Bölümü Nedir?

17 Eylül 2020