AnasayfaBlogİşletmeden Müşteriye Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

İşletmeden Müşteriye Pazarlama Nedir?

13 Ocak 2021
İşletmeden Müşteriye Pazarlama Nedir?

Dünya çapında hızla yayılan internet ve onun getirdiği teknolojik kolaylıklarla e -ticaret kavramı oldukça ön planda. E-ticaretin hem işletmeler hem de müşteriler açısından sağladığı yararlar da tercih edilirliğini artıyor.

E-ticaret modellerinden birisi olan işletmeden müşteriye pazarlama ise sağladığı faydaların çok olması sebebiyle günümüzde oldukça popüler bir model haline geldi. Business to customer (B2C) olarak da adlandırılan işletmeden müşteriye pazarlama modeli, artık dijital çağda başarıyı yakalamak isteyen işletmelerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Bu tercihin en büyük sebebi de; zaman içinde değişen tüketici beklentilerini geliştirmek ve çağa uyum sağlamak. (Yazımın devamında çoğunlukla işletmeden müşteriye pazarlamayı B2C olarak adlandıracağım.)

İşletmeden Müşteriye Pazarlama 

İşletmeden müşteriye pazarlama modeline bir firmanın ürünlerini/ hizmetlerini tüketici kitlesine sunmak için kullandığı tüm strateji, uygulama ve taktikler bütünü diyebiliriz. İşletmeden müşteriye pazarlama kampanyaları, yalnızca bir ürünün sunduğu fayda veya değere odaklanmaz, aynı zamanda müşterinin duygularına da hitap eden bir modeldir.

İşletmeden müşteriye pazarlamada işletme ile son tüketici arasındaki bir alışverişten bahsedilir. Geleneksel pazarlama kapsamında örneklemek gerekirse işletmeden müşteriye pazarlama; mağazada alışveriş yapmak, bir restoranda yemek yemek gibi ürünleri doğrudan tüketicilerin satın alma sürecini anlatır. Günümüzde ise online ortamdaki perakendeciler ve müşterileri arasındaki işlemleri ifade eder.

E-ticaret, hem işletmeler(satıcılar) hem de tüketiciler(alıcılar) için alışveriş deneyimini en basite indirmeyi amaçlar. E-ticaretin hızla büyümesiyle çevrimiçi alışverişin rahatlığı, sanal ortamda mağaza açmanın kolaylığı ile işletmeden müşteriye pazarlama modeli oldukça popüler hale gelmiştir.

İşletmeden Müşteriye Pazarlama Kategorileri

B2C şirketlerinin ürünlerini dijital alana taşımak için kullandıkları beş farklı model vardır.

 1. Doğrudan satıcılar, en yaygın olan B2C modellerinden biridir ve bu modelde amaç bir ürünü doğrudan tüketicilere satmaktır. Buna küçük çevrimiçi işletmelerin yanı sıra, yalnızca şirket içi ürünler satan Microsoft ve Apple gibi büyük perakendeciler de dahildir.

 2. Çevrimiçi aracılar, sitelerinde satılan ürünler onlara ait değildir, ancak satıcıları alıcılarla doğrudan temasa geçirirler ve genellikle bu hizmetten bir pay alırlar. EBay ve Etsy, Trendyol gibi B2C E-ticaret devleri, çevrimiçi aracılara örnektir.

 3. Reklam temelli B2C, günümüzde çevrimiçi medyanın giderek kullanımının artmasıyla reklam temelli B2C de hızla yaygınlaşmaktadır. Bu modelde işletme YouTube gibi büyük hacimlerde trafik alan platformlara reklam verir. Bu reklamları da gelecek vaat eden müşterilere stratejik olarak öne çıkarmak için internet aramaları, görüntülenen içerik ve demografik kriterler kullanır. 

 4. Topluluk temelli B2C, özellikle medya platformlarında gerçekleşen çevrimiçi, benzer fikirlere sahip topluluklardan yararlanır.Bu toplulukların çoğu ortak bir ilgi alanı veya fiziksel konum etrafında toplandığı için, şirketler gelecek vaat eden potansiyel müşterileri daha kolay belirleyebilir.

 5.  Ücret tabanlı B2C modelleri, bir şirketin içeriğine erişmek için ödeme gerektirir. Netflix, Spotify gibi abonelik hizmetleri bu modelin başlıca örnekleridir.

B2C E-Ticaretin Faydaları

B2C E-ticaretin 5 temel faydası vardır. Bunlar; küreselleşme, nispeten düşük maliyet, kişiselleştirme,doğrudan müşteri deneyimi ve müşteri bilgisidir. 

 • Küreselleşme: Büyük ölçekli B2C işletmelerinin genellikle çok büyük hedef kitleleri vardır. Reklamlar ve pazarlama kampanyaları internet ve sosyal medya aracılığıyla hedeflediği tüketicilere ulaşabilir. 

 • Nispeten düşük maliyet: B2C modelleri e-ticaretin avantajlarını kullanarak operasyonel ve fiziksel altyapı maliyetlerini azaltabilir.

 • Müşteri kişiselleştirme: B2C işletmeleri, doğrudan tüketici segmentlerine ve özel hedef kitlelere pazarlayabilir ve şirketlerin bireysel tüketiciler için pazarlamalarını kişiselleştirmelerine olanak tanır.

 • Doğrudan müşteri deneyimi: Hem çevrimiçi hem de fiziki mekanda faaliyet gösteren işletmeler, kullanıcı deneyimleri üzerinde kontrol etme özelliğine sahiptir. Bu kontrol ile daha iyi müşteri hizmeti ve müşteri sadakati sağlama avantajları vardır.

 • Müşteri bilgisi: Satış dönüşüm istatistikleri, müşteri e-posta adresleri, coğrafi bölgeler ve psikografi gibi değerli müşteri verileri, bir işletmenin pazarlama stratejisini güçlendirmek ve kullanıcılar hakkında iç görüler sağlayabilmek için faydalıdır.

İşletmeden Müşteriye Pazarlama Stratejileri

 • İçerik pazarlama: Her büyük marka içerik pazarlamasına yatırım yapar. Bu strateji, işletmelerin potansiyel müşteriler oluşturmasına, hedef kitlelerini artırmasına, katılımı artırmasına, potansiyel müşterileri beslemesine, marka bilinirliği oluşturmasına, satışları artırmasına ve müşteri sadakatini artırmasına yardımcı olur. Farklı içerik formatları bu hedeflere etkili bir şekilde ulaşmaya yardımcı olur. Hem sitenize trafik çekmek hem de hedef kitlenizi ürünleriniz hakkında eğitmek için blog yazmaya başlayabilirsiniz. 

 • Arama motoru optimizasyonu: Artık içerik pazarlamacılığı işindeyseniz SEO'yu kesinlikle ön planda tutmalısınız. SEO stratejisi site sayfalarınızı arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etmek anlamına gelir. Kısaca, arama motorunun içeriğinizi görünür hale getirmesini ve insanların onu bulmasına yardımcı olmasını sağlayan bir dizi tekniktir. Arama motoru optimizasyonu, kullanıcıların arama sorguları, sayfalarınızın yüklenme hızı ve web sitenize bağlantılar oluşturmayla çalışmayı ima eden uzun vadeli bir stratejidir.

 • Ücretli reklam: Bu strateji SEO'ya benzer, aralarındaki tek fark bunun için para ödemeniz gerekir. Tüm bu reklamlar, ürününüzle zaten ilgilenen kullanıcıları sitenize çekmeye yardımcı olur. Reklam biçimine bağlı olarak, görüntülemeler veya tıklamalar için ödeme yapabilirsiniz.

 • E-posta pazarlama: İyi düşünülmüş bir e-posta pazarlama stratejisi ile site erişiminizi artırabilir, hedef kitlenizle uzun süreli ilişkiler kurabilir, marka tanınırlığını artırabilir ve satışları da artırabilirsiniz. Bunun için kullanılan bir çok otomatik e-posta gönderme sistemlerinden yararlanabilirsiniz. 

 • Sosyal medya: İnsanlar sosyal medya kanallarında günde saatler harcıyorlar ve bunları çevrimiçi ürün satın almak için kullanıyorlar. Facebook'ta incelemeler ve müşteri geri bildirimleri arıyorlar ve Instagram'da markalar hakkında daha fazla bilgi arıyorlar. Ayrıca, beğendikleri içeriği arkadaşlarıyla paylaşma yoluna gidip hem satışları hem de kullanıcı katılımını artırabiliyorlar. Takipçilerinizle konuşmak için Facebook ve Instagram'ı kullanabilir, hangi iyileştirmelerin sizi en iyi seçenek haline getireceğini öğrenebilirsiniz.

 • Etkileyici pazarlama: Alanınızdaki en popüler blog yazarlarını bulun. Markanızı geniş kitlelerine uygun şartlarda tanıtmanıza yardımcı olacaklar. Ürününüzü kullanmaktan zevk alırlarsa, uzun vadeli işbirliğinin avantajlarından yararlanacak ve satışları önemli ölçüde artıracaksınız. Doğru etkileyicileri bulmak için sadece araştırma yapmanız gerekir.

 • Üyelik ve ödüllendirme programları: Sadık müşterileriniz markanızın büyümesine katkı sağlarlar. Yeni müşteriler getirir, markanız hakkında iyi şeyler söyler ve gelişmenize yardımcı olabilirler. Onların bu sadakatini ödüllendirmek için programlar oluşturun, bir ürün veya indirim seçenekleri sunabilirsiniz. 

B2C Pazarlama ve Kişiselleştirme 

Geleneksel pazarlama tekniklerinin modası günden güne azalırken dijital pazarlamanın popülerliği hızla yükselmektedir. Reklam panoları, TV reklamları artık tüketiciler için eski çekiciliğine sahip değil. Günümüzdeki tüketiciler, müşteri yolculuğunun kendilerine özel ve kişiselleştirilmiş olmasını tercih ediyor. Duygusal ve bire bir onların hislerine ve kişiliklerine dokunmasını talep ediyor. Kişiselleştirilmiş B2C pazarlama stratejisinde o samimi istekleri yerine getirmek ve müşteriyi etkilemek gerekiyor. Böylelikle kendini size yakın hisseden tüketicinin size bağlı kalmasını garantilemiş oluyorsunuz. 

B2C pazarlaması neden önemlidir?

 • Web sitesi ziyaretlerini artırır.

 • Markaların abone listelerini büyütmelerine yardımcı olur.

 • Müşterilerle daha sağlıklı etkileşimler sunar.

 • İşletmelere arama motorlarında daha iyi sıralamalar verir.

 • Dönüşümü ve marka bilinirliğini artırır.

B2C Pazarlama Kanalları

 • E-posta pazarlama

 • Mobil pazarlama

 • Web push pazarlama

 • Sosyal medya pazarlamacılığı

 • SEO

 • Ücretli Arama Ağı Reklamcılığı

B2C Pazarlama İpuçları ve En İyi Uygulamalar

 • Kara listeye alınmamak için alıcı adreslerini etik bir şekilde toplayın. Bir izne dayalı pazarlama yaklaşımı iyi pazarlamacı seçimdir.

 • Potansiyel müşterilerinizi sınıflandırın ve ayrıntılı alıcı profillerini saklayın.

 • Potansiyel alıcıları çekmek için açılış sayfalarında akılda kalıcı başlıklar oluşturun.

 • Kategorizasyon yardımıyla müşteri deneyimini çekmek ve geliştirmek için kişiselleştirilmiş, etkileşimli ve ilgi çekici içerik oluşturun.

 • Pazarlama mesajlarını ve web sayfalarını mobil cihazlar için optimize edin.

e-ticaret B2C işletmeden müşteriye pazarlama B2C nedir
Aysun Şahin Besci
Aysun Şahin Besci
Blog Yazarı

Çocukluk hayallerini gerçekleştirmek adına Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Marka İletişimi bölümlerini bitirdikten sonra tasarım bilgisiyle yeteneklerini buluşturduğu Noipaper Art&Craft'ı kurdu. 2009'dan bu yana çeşitli ürün tasarımı projelerine danışmanlık yapmakta bir yandan da Noipaper ile el yapımı ürünlerin değerini artırmak adına yetişkin ve çocuklara özel kağıt atölyeleri düzenlemektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler
Satış - Pazarlama

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

03 Aralık 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
695305
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
350128
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
399169
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219