AnasayfaBlogPazarlama Teknikleri ve Rekabet
Satış - Pazarlama

Pazarlama Teknikleri ve Rekabet

09 Mayıs 2019
Bu resimde takım elbiseli iki adam, her iki taraftan birer ip çekerken görülüyor. Soldaki adamın üzerinde koyu lacivert bir takım elbise, altında beyaz bir gömlek ve lacivert bir kravat var. Kısa siyah saçları var ve kameradan uzağa bakıyor. Sağdaki adam açık gri bir takım elbise, beyaz bir gömlek ve çizgili kırmızı beyaz bir kravat giyiyor. Kısa, açık kahverengi saçları var ve doğrudan kameraya bakıyor. Her iki adam da beyaz bir zemin üzerinde durmakta ve halatı çekerken kollarını uzatmaktadır. Halat açık kahverengi renktedir ve iki adam arasında gergindir. Görüntü, parlak renkleri ve mizah duygusuyla karikatür benzeri bir havaya sahiptir.
Pazarlama TekniğiTanımÖnemi
Bireysel PazarlamaMüşteriye ürün örnekleri veya görsellerin sunumu ile doğrudan etkileşim. Doğrudan etkileşim, güven oluşturma ve satış devamlılığını sağlama.
Kurumsal PazarlamaLokasyonlar, iş birlikleri ve anlaşmalar aracılığı ile gerçekleştirilen pazarlama.Marka bilinirliğini artırma ve geniş kitlelere ulaşma.
Dijital PazarlamaSosyal medya, web sitesi, arama motoru reklamcılığı üzerinden gerçekleştirilen pazarlama.Geniş kitlelere ulaşma imkanı ve maliyet efektifliği.
ReklamRadyo, televizyon, gazete ve sosyal medya gibi mecralarda yapılan tanıtım çalışmaları. Ürün ve hizmetlerin geniş kitlelerine ulaştırılması.
Sosyal Sorumluluk ProjeleriFirmanın toplumsal sorunlara yönelik çalışmaları.Firmanın olumlu bir imaj yaratması ve toplumda bilinirliğini artırmak.
Rekabet AnaliziRakip firmaların keşfedilerek, ürün ve hizmet farklılaştırması.Firmanın pazar içindeki konumunu belirlemesi ve strateji geliştirmesi.
KampanyalarFirma ve hizmetlerinin belirli bir süre ve/veya belirli koşullar altında promosyonunu içeren etkinliklerSatışları kısa sürede artırmak ve yeni müşteriler kazanmak.
E-posta PazarlamasıPotansiyel ve mevcut müşterilere, e-posta yoluyla ürün ve hizmetlerin tanıtımı.Doğrudan ve kişiselleştirilmiş iletişim ile müşteri bağlılığını artırmak.
PromosyonlarMüşterileri satın almaya teşvik etmek için kullanılır.Müşteri trafiğini artırmak ve satışları hızlandırmak.
Pazar AraştırmasıPazarın ve tüketicilerin ihtiyaçlarının anlaşılmasına yönelik yapılan analizler. Doğru pazarlama stratejilerini belirlemek ve etkili ürünler ve hizmetler sunmak.

Pazarlama firmaların marka, ürün ve hizmetlerini, hedef kitlelerine ulaştırmaları için, gerçekleştirdiği tanıtım süreçleridir. Bireysel, kurumsal, dijital gibi birçok farklı yöntemle gerçekleştirilir. Küçük çaplı bir işletmeden, holdinglere kadar her firmanın bu faaliyetlere ihtiyacı vardır. Pazarlama faaliyetlerine başlangıç iyi bir planlama gerektirir. Başlangıç noktasından, satın alınma anına kadar hesaplanmalıdır. Ulaşılması gereken kişiler kimlerdir? Yaş grupları hangi aralıkta olmalıdır? Hedefe ulaşmak için gereken süre nedir? Tanıtım maliyetleri ne kadar?  gibi sorular temel alınmalıdır.  Ekipler, tanıtımını gerçekleştirecekleri ürün veya hizmetlerin tüm özelliklerine hakim olmalı, en yakın rakipleri hakkında bilgi toplamalı ve piyasa koşullarına göre fiyat analizi yapmalıdır.

Pazarlama Türleri Neler?

En çok bilinen türü bireysel pazarlamadır. Saha ziyaretleri günümüzde hala en etkili ve sonuç odaklı yöntem olarak kabul edilir. Müşteriye ürün örnekleri veya görsellerin sunumunun rahatlıkla yapılabilmektedir. Karşılıklı iletişimde olabilme firma ve müşteri için en büyük avantajdır. Alışverişin temelini güven oluşturur. Alıcı ve satıcı arasında sağlanan güven satışın gerçekleşmesini ve devamlılığını sağlamaktadır. Birebir tanıtımlar bu yönüyle ön plana çıkmaktadır.

Kurumsal pazarlama firmalar arasında iletişimi, iş birliğini, indirimli hizmet alım anlaşmalarını sağlamaktadır. Firmaların birbirine lokasyon olarak yakınlığı, potansiyel müşteri olması genelde anlaşmalar için tercih sebebidir. Stant çalışması, seminerler, kongre, yarışmalar gibi etkinlikleri kapsamaktadır. Firmaların binlerce kişiye ve ailesine ulaşması, marka bilinirliğini artırması sağlamaktadır.

Dijital pazarlama son yıllarda gelişen teknoloji ile sıkça tercih edilmektedir. Sosyal medya, web sitesi, arama motoru reklamcılığı, lokasyon seçme imkanı ile geniş kitlelere ulaşmayı sağlamaktadır. Maliyetinin düşük olması, müşterilerin ilgi alanlarına ulaşma imkanı sağlaması en büyük tercih edilme sebepleri arasındadır. Anlık farklı dijital platformlarda kıyaslama yapılabilme imkanı bulunmaktadır. Günümüzde hala dijital platformlardan ürün satın alma konusunda ön yargılar bulunmaktadır.  

Reklam, Pazarlama ve Önemi Nedir?

Reklam, pazarlama etkinliklerinin her sürecinde başvurulan bir yöntemdir. Radyo, televizyon, gazete ve sosyal medya ile ürün etiketleri, billboard, logolar gibi görsel birçok alanda reklam yayımlanabilir. Özel günler güzel bir fırsattır. Anneler günü, sevgililer günü, öğretmenler günü gibi toplumun geneline hitap eden günler kampanyaların olmazsa olmazıdır. Sosyal sorumluluk projeleri de firmaların sıkça başvurduğu bir şekilde pazarlama etkinliğidir. Ön plana çıkarılan her ne kadar toplumsal sorunlar olsa da arka planda marka mutlaka kendisini duyuracaktır.

Rekabet Neden Önemli?

Bir markanın diğer markalardan farklı olduğunu ortaya koyabilmesi etkin ve güçlü bir stratejiye bağlıdır. Kampanyalar, stant çalışmaları, müşteri ziyaretleri, sosyal medya, e-posta çalışması, promosyonlar en temel etkinlik yöntemleridir. İşletmelerin faaliyetleri bulundukları bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Demografik yapı, ekonomik yapı, sosyokültürel yapı farklı alan ve çeşitlilikte çalışmalar yapmayı gerektirebilir.Tüketici taleplerini toplama hedefe yönelik çalışmalar yapılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Pazar araştırması, veri toplama, anketler ve gözlemler ile tespit edilebilir. Bu sayede firmalar kime, neyi, nasıl anlatabileceğini bulabilir. İnsanlar fizyolojik itibar görme, güvenlik, başarı gibi ihtiyaçlarda satın almaya başvurmaktadır. İhtiyaçlara yönelik çalışmalar algıları etkileyecektir.     

Rekabet pazarlama süreçlerinin olmazsa olmazıdır. İyi bir rekabet analizi, firmanın ürününün niteliklerinin farkına varmasını, rakip firmanın eksilerini ve artılarını öğrenmesini sağlayacaktır. Rekabet ürün ve hizmetlerde kaliteyi arttıracağı gibi, müşteriler için fiyatların da daha uygun olmasını sağlayacaktır.

Satış ve pazarlama genelde bir arada kullanılan, birbirini bütünleyen ancak içerik olarak birbirinden farklı kavramlardır. Yapılan tüm tanıtım etkinliklerinin sonucunun alındığı nokta satıştır. Sonuç olarak pazarlama firmaların ürün ve hizmetlerinin satışa ulaşma noktasında izlediği yoldur. Başlı başına bir bölümdür ve uzman, yetkinlik ve bilgi sahibi ekiplerden oluşmalıdır.

Bireysel Pazarlama, Müşteriye ürün örnekleri veya görsellerin sunumu ile doğrudan etkileşim,  Doğrudan etkileşim, güven oluşturma ve satış devamlılığını sağlama, Kurumsal Pazarlama, Lokasyonlar, iş birlikleri ve anlaşmalar aracılığı ile gerçekleştirilen pazarlama, Marka bilinirliğini artırma ve geniş kitlelere ulaşma, Dijital Pazarlama, Sosyal medya, web sitesi, arama motoru reklamcılığı üzerinden gerçekleştirilen pazarlama, Geniş kitlelere ulaşma imkanı ve maliyet efektifliği, Reklam, Radyo, televizyon, gazete ve sosyal medya gibi mecralarda yapılan tanıtım çalışmaları,  Ürün ve hizmetlerin geniş kitlelerine ulaştırılması, Sosyal Sorumluluk Projeleri, Firmanın toplumsal sorunlara yönelik çalışmaları, Firmanın olumlu bir imaj yaratması ve toplumda bilinirliğini artırmak, Rekabet Analizi, Rakip firmaların keşfedilerek, ürün ve hizmet farklılaştırması, Firmanın pazar içindeki konumunu belirlemesi ve strateji geliştirmesi, Kampanyalar, Firma ve hizmetlerinin belirli bir süre ve/veya belirli koşullar altında promosyonunu içeren etkinlikler, Satışları kısa sürede artırmak ve yeni müşteriler kazanmak, E-posta Pazarlaması, Potansiyel ve mevcut müşterilere, e-posta yoluyla ürün ve hizmetlerin tanıtımı, Doğrudan ve kişiselleştirilmiş iletişim ile müşteri bağlılığını artırmak, Promosyonlar, Müşterileri satın almaya teşvik etmek için kullanılır, Müşteri trafiğini artırmak ve satışları hızlandırmak, Pazar Araştırması, Pazarın ve tüketicilerin ihtiyaçlarının anlaşılmasına yönelik yapılan analizler,  Doğru pazarlama stratejilerini belirlemek ve etkili ürünler ve hizmetler sunmak
pazarlama pazarlama teknikleri satış ve pazarlama pazarlama ve rekabet
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
5500
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Şık, koyu renk bir takım elbise giymiş bir adam bir konferans salonunun ortasında durmaktadır. Gözlük takmış ve ciddi bir ifadeyle dosdoğru önüne bakıyor. Elleri iki yanındadır. Görüntünün odağında o var ve arka plan hafifçe bulanık. Bir iş adamı gibi görünüyor ve arkasındaki siyah yazılı dikdörtgen beyaz tabela bunu gösteriyor olabilir. Sağ üst köşede bir sandalye ve sol alt köşede bir masa var, her ikisi de odak dışı.
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
14030