AnasayfaBlogPazarlama Teknikleri ve Rekabet
Satış - Pazarlama

Pazarlama Teknikleri ve Rekabet

09 Mayıs 2019
Pazarlama Teknikleri ve Rekabet

Pazarlama firmaların marka, ürün ve hizmetlerini, hedef kitlelerine ulaştırmaları için, gerçekleştirdiği tanıtım süreçleridir. Bireysel, kurumsal, dijital gibi birçok farklı yöntemle gerçekleştirilir. Küçük çaplı bir işletmeden, holdinglere kadar her firmanın bu faaliyetlere ihtiyacı vardır. Pazarlama faaliyetlerine başlangıç iyi bir planlama gerektirir. Başlangıç noktasından, satın alınma anına kadar hesaplanmalıdır. Ulaşılması gereken kişiler kimlerdir? Yaş grupları hangi aralıkta olmalıdır? Hedefe ulaşmak için gereken süre nedir? Tanıtım maliyetleri ne kadar?  gibi sorular temel alınmalıdır.  Ekipler, tanıtımını gerçekleştirecekleri ürün veya hizmetlerin tüm özelliklerine hakim olmalı, en yakın rakipleri hakkında bilgi toplamalı ve piyasa koşullarına göre fiyat analizi yapmalıdır.

Pazarlama Türleri Neler?

En çok bilinen türü bireysel pazarlamadır. Saha ziyaretleri günümüzde hala en etkili ve sonuç odaklı yöntem olarak kabul edilir. Müşteriye ürün örnekleri veya görsellerin sunumunun rahatlıkla yapılabilmektedir. Karşılıklı iletişimde olabilme firma ve müşteri için en büyük avantajdır. Alışverişin temelini güven oluşturur. Alıcı ve satıcı arasında sağlanan güven satışın gerçekleşmesini ve devamlılığını sağlamaktadır. Birebir tanıtımlar bu yönüyle ön plana çıkmaktadır.

Kurumsal pazarlama firmalar arasında iletişimi, iş birliğini, indirimli hizmet alım anlaşmalarını sağlamaktadır. Firmaların birbirine lokasyon olarak yakınlığı, potansiyel müşteri olması genelde anlaşmalar için tercih sebebidir. Stant çalışması, seminerler, kongre, yarışmalar gibi etkinlikleri kapsamaktadır. Firmaların binlerce kişiye ve ailesine ulaşması, marka bilinirliğini artırması sağlamaktadır.

Dijital pazarlama son yıllarda gelişen teknoloji ile sıkça tercih edilmektedir. Sosyal medya, web sitesi, arama motoru reklamcılığı, lokasyon seçme imkanı ile geniş kitlelere ulaşmayı sağlamaktadır. Maliyetinin düşük olması, müşterilerin ilgi alanlarına ulaşma imkanı sağlaması en büyük tercih edilme sebepleri arasındadır. Anlık farklı dijital platformlarda kıyaslama yapılabilme imkanı bulunmaktadır. Günümüzde hala dijital platformlardan ürün satın alma konusunda ön yargılar bulunmaktadır.  

Reklam, Pazarlama ve Önemi Nedir?

Reklam, pazarlama etkinliklerinin her sürecinde başvurulan bir yöntemdir. Radyo, televizyon, gazete ve sosyal medya ile ürün etiketleri, billboard, logolar gibi görsel birçok alanda reklam yayımlanabilir. Özel günler güzel bir fırsattır. Anneler günü, sevgililer günü, öğretmenler günü gibi toplumun geneline hitap eden günler kampanyaların olmazsa olmazıdır. Sosyal sorumluluk projeleri de firmaların sıkça başvurduğu bir şekilde pazarlama etkinliğidir. Ön plana çıkarılan her ne kadar toplumsal sorunlar olsa da arka planda marka mutlaka kendisini duyuracaktır.

Rekabet Neden Önemli?

Bir markanın diğer markalardan farklı olduğunu ortaya koyabilmesi etkin ve güçlü bir stratejiye bağlıdır. Kampanyalar, stant çalışmaları, müşteri ziyaretleri, sosyal medya, e-posta çalışması, promosyonlar en temel etkinlik yöntemleridir. İşletmelerin faaliyetleri bulundukları bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Demografik yapı, ekonomik yapı, sosyokültürel yapı farklı alan ve çeşitlilikte çalışmalar yapmayı gerektirebilir.

Tüketici taleplerini toplama hedefe yönelik çalışmalar yapılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Pazar araştırması, veri toplama, anketler ve gözlemler ile tespit edilebilir. Bu sayede firmalar kime, neyi, nasıl anlatabileceğini bulabilir. İnsanlar fizyolojik itibar görme, güvenlik, başarı gibi ihtiyaçlarda satın almaya başvurmaktadır. İhtiyaçlara yönelik çalışmalar algıları etkileyecektir.     

Rekabet pazarlama süreçlerinin olmazsa olmazıdır. İyi bir rekabet analizi, firmanın ürününün niteliklerinin farkına varmasını, rakip firmanın eksilerini ve artılarını öğrenmesini sağlayacaktır. Rekabet ürün ve hizmetlerde kaliteyi arttıracağı gibi, müşteriler için fiyatların da daha uygun olmasını sağlayacaktır.

Satış ve pazarlama genelde bir arada kullanılan, birbirini bütünleyen ancak içerik olarak birbirinden farklı kavramlardır. Yapılan tüm tanıtım etkinliklerinin sonucunun alındığı nokta satıştır. Sonuç olarak pazarlama firmaların ürün ve hizmetlerinin satışa ulaşma noktasında izlediği yoldur. Başlı başına bir bölümdür ve uzman, yetkinlik ve bilgi sahibi ekiplerden oluşmalıdır.

pazarlama pazarlama teknikleri satış ve pazarlama pazarlama ve rekabet
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359